2021. március 31., szerda
Narancsos sütigolyó
2021. március 26., péntek
Zserbó csiga teljes kiőrlésű tönkölyliszttel
A reggelire készült péksütemények sorát a napokban zserbó csigával bővítettem. A jó sok dió, házi baracklekvár és finom étcsokoládé csodás hármas.
A kelt tésztám fele teljes kiőrlésű liszt, nálunk ez már nem kérdés, ritkán készül bármi csak finomliszttel (de természetesen úgy is jó).
A langyos tejben felfuttatom az élesztőt. Dagasztótálba mérem a liszteket, sót, porcukrot, olvasztott vajat, hozzáadom a tojást és végül az élesztős keveréket is. Robotgép dagasztókarjaival néhány perc alatt egy puhább bucit dagasztok. Akkor jó, ha szép fényes, nem tapad az edény falához. Lefedve hűtőben kelesztem kétszeresére (ha sietek szobahőmérsékleten).
Elkészítem a tölteléket: a darált és aprított dióhoz keverem a baracklekvárt, annyit, hogy kenhető massza legyen. Kimérem a csokicseppet is.
Két adagban dolgozok, a tésztát és a tölteléket is felezem. Könnyebb a kevesebb tésztával dolgozni.
A sütőt előmelegítem 200 fokra (légkeveréses). A tészta felét egy nagyobb teglalapra nyújtom, az a jó ha a tészta kb. fél cm vastag. A tölteléknek a felével úgy kenem meg, hogy egyik hosszanti teglalap oldalra a legvégére 3-4 cm-re nem teszek, ettől jobban összetapad, amikor szorosan feltekerem és sütéskor nem nyílik szét. A csokicseppek félével is megszórom, majd szorosan feltekerem. 12 darab csigát tudok vágni belőle. Sütőpapírral bélelt tepsibe teszem, ecsettel megkenem a tojás+tej keverékkel. Nagyjából 20 perc alatt aranybarnára sütöm. Megismétlem a maradék tésztával.
A csokihoz a forró tejszínben elkeverem a csokit. Habzsákba teszem és a csigákra csurgatom, vagy belemartogathatom és utána csurgatom díszítésképpen. Annyi csigára teszek csokit, ami éppen elfogy.
Másnap is puha a csiga, de akár mikróban néhány másodperc alatt frissé lehet varázsolni, aztán csokizni tálaláshoz.
2021. március 23., kedd
Puzzle csokitorta
2021. március 17., szerda
Túrókrémes-joghurtos áfonyás torta
Ha gyors tortára vágyok, akkor mindig sütés nélkülit készítek. Ugyan számolni kell a dermedési idővel (ami több óra, de legjobb ha éjszakát pihen a hűtőben), de akkor is a tényleges munka vele minimális.
Az áfonyát meg azért szeretem, mert ugyan magjai vannak, de olyan aprók, hogy egy alapos botmixerezés után nem szükséges passzírozni. A málna esetében ezt nem mondhatom el, ott azért pár percet az is elvesz.
No meg az áfonya önmagában édes. Minimális cukorral, vagy édesítőszerrel elég dolgozni.
Ráadásul az áfonya könnyedén kapható fagyasztottan (éppen Aldiból vettem) és frissen is gyakran hozzá lehet jutni.