2020. szeptember 20., vasárnap

Aranygaluska

 


Aranygaluska, ahogy nálam készül. Nem sok újítással a klasszikushoz képest, csak annyi, hogy fele arányban teljes kiőrlésű tönkölyliszttel készült. Természetesen mehet csak finomliszttel is, de akkor figyelni kell a folyadékra, valószínű egy picit kevesebb tejet kell majd használni.
Vaníliasodó, vagy egy hígabb vaníliapuding kötelező mellé. No meg egy tejeskávé.

Hozzávalók:
250 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
250 g tönköly finomliszt
25 g friss élesztő
50 g cukor
300 ml langyos tej (330 g) 
2 tojás sárgája
70 g puha vaj
csipetnyi só
1 kezeletlen citrom reszelt héja

300 g darált dió
70 g porcukor
100 g olvasztott vaj 


A langyos tejet az élesztővel összekeverem. Hagyom 5-10 percet, addig egy nagy tálba kimérem a liszteket, hozzáadom a cukrot, a tojássárgákat, a puha, mikróban kissé megolvasztott vajat, a sót és a reszelt citromhéjat. Végül hozzáadom az élesztős keveréket. Kézi robotgépem dagasztókarjával nagyjából 5 perc alatt egy puha fényes bucit dagasztok.
Amennyiben csak finomliszttel készül érdemes figyelni, hogy ne a teljes tejet öntsük bele, hanem mondjuk 250 ml-t és ha szükséges, akkor adjuk hozzá a maradékot. A buci legyen puha, de ne ragadjon túlságosan a dagasztótál falához. Letakarom és nagyjából 1 órát kelesztem. Mikróban vagy a (nem bekapcsolt) sütőbe szoktam tenni, ott huzatmentes és gyorsan megkel a tészta.
Előkészítem a diót, összekeverem a porcukorral, a 100 g vajat pedig megolvasztom.
Ha szépen felnőtt a tészta, akkor lisztezett felületre kiveszem, kicsit átgyúrom majd nagyjából 1 cm vastagra kinyújtom és négyzeteket vágok, majd azokból bucikat, gömböket formálok. Ping pong labdányit, de akár kisebbek is lehetnek, ahogy szeretném az aranygaluskát méretezni.
Egy mélyebb tepsibe sütőpapírt teszek és jól megszórom az alját a cukros dióval (úgy könnyebb lesz kivenni a megsült aranygaluskákat). A megformált tésztalabdát az olvasztott vajba mártom majd a cukros dióba és aztán mehet a tepsibe. Szépen a megdiózott labdák egymás mellé sorakoznak a tepsibe. Nálam két réteg lett, de ha kicsik a labdák 3 réteg is mehet. Fontos, hogy a tepsi megfelelően nagy legyen, számolni kell azzal, hogy felnőnek. Ha maradna dió vagy olvasztott vaj, azt a végén a tetejére szórom.
Közben a sütőt előmelegítem 180 fokra. Az aranygaluskákat nagyjából 35 perc alatt aranybarnára sütöm (sütőtől függ, hogy 30-40 perc kell). Én félidőben tettem egy sütőpapírt a tetejére, mert felül túlságosan pirult és ugye belül még nem sült meg.
Amíg sül az aranygaluska elkészülhet hozzá a szósz. Vaníliasodóval szokás tálalni. Recept ITT. De ha nincs otthon sok tojássárgája, vagy éppen sietünk, akkor 2 vaníliapuding is tökéletes lesz. Én a főzés nélküli Gála pudingot szeretem, ahhoz több tejet teszek (2 pudinghoz 1.2-1.3 liter tejet), ha túl sűrű akkor löttyintek még hozzá tejet, hogy inkább szósz legyen, mint puding.
Ha megsült, akkor jó sok vaníliasodóval tálaljuk. Ha másnapra is marad aranygaluska, akkor mikróban 15-20 mp alatt érdemes melegíteni, mert akkor újra nagyon puha lesz, mintha akkor sült volna, de szobahőmérsékleten is puha, élvezhető. Harmadik napon már nem tudom, nálunk elfogyott másnap :)


2020. szeptember 9., szerda

Flódni kifli


 

A kiflik teljes kiőrlésű tönkölyliszttel és zabpehelyliszttel készültek. A flódnihoz híven van benne jó sok töltelék: mák, dió, alma és házi cukormentes szilvalekvár. Másnap is puha, harmadnapra már nem tudom :)

A liszteket kedvünk szerint variálhatjuk, csak figyelni kell arra, hogy dagasztáskor egy puha bucit kapjunk, tehát ha szükséges adjunk még hozzá tejet. A kelesztés ezúttal hűtőben történik, úgy sokkal könnyebb lesz a hideg tésztával dolgozni.


Hozzávalók (16 nagyobb kiflihez - természetesen kisebbek is készülhetnek, csak akkor a töltelék mennyiségét arányosítsuk a kifliben):

Tészta:
50 g zabpehelyliszt
200 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
150 g tönköly finomliszt
25 g friss élesztő
125 g puha vaj
150 ml langyos tej
2 tojás
3 csapott ek. cukor
csipetnyi só

Mák töltelék:
60 g víz
60 g cukor
90 g darált mák (Aldis, ez nem túl apróra darált) 
csipetnyi fahéj
1/2 kisebb kezeletlen citrom reszelt héja

Alma töltelék:
2 alma hámozva, nagyra reszelve (200 g)
1/4 tk. fahéj

50 g pirított dió
20 g cukor (1 ek.)

kb. 8 ek. szilvalekvár (ha lehet akkor az üstben főtt kemény, cukormentes)

1 tojás megkenni a kifliket


A tésztához az élesztőt a langyos tejjel összekeverem. Egy nagy tálba mérem a liszteket, cukrot, sót, vajat, tojásokat majd hozzáadom az élesztős tejet és kézi robotgépem dagasztókarjával egy puha bucit formálok belőle nagyjából 5 perc alatt. Lefedem és hűtőbe teszem.
A mák töltelékhez a cukrot a vízzel egy lábosban összeforralom, hozzáadom a mákot, fahéjat és a citromhéjat. Alaposan összekeverem, majd hagyom kihűlni.
A serpenyőben megpirított és kihűlt diót és cukrot aprítógépben darálom.
A nagyra reszelt almát és a fahéjat egy lábosba teszem és pár perc alatt összesütöm, azt is hagyom kihűlni.
Ha duplájára kelt a tészta (nálam 2 óra), akkor kiveszem és kettéosztom (nagyjából 400-400 g tészta). A maradék tészta megy vissza felhasználásig a hűtőbe. Enyhén lisztezett felületen egy kört nyújtok kb. 3-4 mm vastagra. 8 körcikket vágok. Mindenikre kanalazok 1 teáskanálnyi szilvalekvárt, mákot, almát és diót. Próbálom kissé eloszlatni a tölteléket, de vigyázni kell leginkább a tészta végén legyen töltelék, hogy ne szakadjon ki, amikor szorosan feltekerem. Sütőpapírral bélelt tepsibe teszem a 8 kiflit. A kissé felvert tojással ecsettel megkenem. 180 fokos előmelegített sütőben 15-20 perc alatt aranybarnára sütöm (nálam 15 perc). A kiflikre akár kívül is szórhatunk cukros diót. Ismétlem a maradék tésztával, abból is 8 kiflit sütök. Most már csak türelmesnek kell lenni, hogy kissé kihűljön. 
A töltelék így jó sok, nem lesznek tökéletesek a kiflik, de annál finomabbak. Én nem tennék kevesebb tölteléket, kár lenne. A töltelékekből maradt egy kevés, de az kanalazva elfogyott :)