2020. július 31., péntek

Virslis borsópörkölt


Andris egyik kedvenc gyerekkori étele ez. Bár Anyósom nagyon sokszor elmondta hogyan készül, nekem valahogy sosem volt az igazi. Aztán rájöttem, hogy itt nem működik az, hogy az étolajat olívára cserélem, meg minimalizálom a hagymát. Ahhoz, hogy tényleg finom legyen klasszikus pörkölt alapot kell készíteni. Ez a gyorsan finomat kategória. Ti is szoktátok készíteni? Vagy a virsli nélküli vega verziót?


Hozzávalók (6 adaghoz):
2-3 hagyma (megtisztítva 250-300 g)
6 ek. olaj
5-6 tk. fűszerpaprika
1 tk. só
600 g zöldborsó (nálam fagyasztott)
250 g virsli (minél magasabb hústartalmú, pl. Lidl Pure sertésvirsli)
300 ml víz

felnőtt adagonként mi 70 g tésztát szoktunk főzni, de a "nagykönyvekben" 100 g tésztával számolnak fejenként (nekünk az rengeteg...)

tálaláshoz tejföl


A megtisztított hagymát apróra vágom (bevallom lusta módra én aprítógépben szoktam pulzálva pillanatok alatt aprítani). Egy nagyobb lábasba teszem a hagymát és olajat és közepes lángon üvegesre sütöm. Hozzáadom a fűszerpaprikát, sót majd a zöldborsót is. Kicsit sütöm, majd felöntöm a vízzel és nagyjából 10 percet fedő alatt forralom, néha kevergetem. Hozzáadom a felkarikázott virslit és további 5-10 percet főzöm. Most már a pörkölt leve sűrű, de azért van még rajta folyadék, ha szükséges még sózom. Tésztával és tejföllel tálalom. Az igazi orsótésztával, de most az nem volt itthon.


2020. július 24., péntek

Csokis-mogyoróvajas szósz



Egy nagyon egyszerű öntet, szósz ez, tökéletesen passzol a vaníliafagyihoz. De löttyinthetünk belőle gofrira, palacsintára, egy kevés puha vajjal elkeverve keksz töltelék is lehet, vagy mascarponéval csodafinom krém.


Hozzávalók (440 g):
50 g rizsszirup, agavé vagy méz
150 g mogyoróvaj (nem darabos)
70 g tejcsokoládé, nálam Callebaut
170 g tejszín


Egy kisebb lábosba mérem az összes hozzávalót és alacsony lángon pár perc alatt összeforralom. Ha kihűl máris fogyasztható. Hűtőben 1-2 hetet eláll, használatkor érdemes melegíteni, hogy újra folyós legyen.



Recept innen (nem követtem teljes mértékben)

2020. július 21., kedd

Citromos-mogyorós tekercs


Egy könnyed mogyorós piskótatekercs mascarpones citromkrémmel töltve. A mogyorós piskótához mogyoróolajat használtam és jó sok darált pirított mogyorót. A krém egy klasszikus citromkrémből, (lemon curd) és mascarponé-tejszínhab keverékéből áll.

Hozzávalók (nagyjából 23*35 cm-es tepsibe készült tekercshez):
3 tojás szétválasztva (100 g tojásfehérje és 50 g sárgája)
6 ek. cukor (110 g)
6 ek. mogyoróolaj (50 g) (nekem Lidlben kapható volt, de más olajjal is készülhet, ha nincs kéznél mogyoróolaj)
3 púpozott ek. darált, pirított mogyoró (40 g)
5 ek. tönköly finomliszt (70 g)
1/2 tk. foszfátmentes sütőpor

Krém:
Lemon curd RECEPT ITT (a fele, kb. 200 ml szükséges a tekercshez) + 125 g mascarpone+ 100 ml tejszín kemény habbá verve

A sütőt előmelegítem 170 fokra. Egy nagy tepsibe sütőpapírt teszek. A piskótához a tojásokat szétválasztom. A fehérjét a cukorral kemény habbá verem, hozzáadom a sárgákat, majd belecsurgatom a mogyoróolajat. A robotgépet félreteszem és ezután spatulával óvatosan forgatom bele a darált mogyorót, lisztet és a sütőport. A tepsibe egyengetem majd nagyjából 20 perc alatt megsütöm. Ahogy kiveszem a sütőből egy konyharuhával azonnal feltekerem és kicsit hagyom hűlni. Lehúzom a sütőpapírról és addig amíg meg nem töltöm feltekerve, konyharuhába tartom.
A citromkrémet a linken leírt módon készítem el, akár napokkal a piskóta előtt. A recepthez csak a felére lesz szükség, másik felével linzert tölthetünk, de akár a reggeli zabkására vagy vaníliafagyira is kanalazhatunk belőle.
Fontos, hogy a lemon curd hűtőhideg legyen, amikor a mascarponeval összekeverem. Ha csomós lenne vessük be a robotgépet. A tejszínhabot viszont óvatosan spatulával forgassuk bele, ne robotgéppel. A krémet a tekercsbe kenem, szorosan feltekerem egy sütőpapír segítségével beburkolom és 1-2 órára hűtőbe teszem. 1-2 óra alatt szépen összeáll és könnyű lesz szeletelni. 


2020. július 20., hétfő

Zabpelyhes-mandulás keksz csokival


Nagyon egyszerű zabpelyhes keksz ez mandulával, kókuszvirágcukorral és jó sok süthető étcsokoládécseppel. Csoki helyett készülthet mazsolával, vörösáfonyával, vagy éppen aprított aszaltbarackkal. 


Hozzávalók (36 keksz):
250 g olvasztott vaj
150 g cukor
100 g kókuszvirágcukor
2 nagy tojás
1 tk. sütőpor
1/2 tk. szódabikarbóna
2 csipet só
200 g nagyszemű zabpehely
100 g mandularopogós (cukrozott, karamellbevonatos, de akár aprított pirított mandula is mehet bele)
100 g zabpehelyliszt
110 g tönköly finomliszt
200 g süthető étcsokoládécsepp (vagy mazsola, vörösáfonya, aprított aszaltbarack)

*Mandularopogós DM-ben kapható időszakosan (nagyon finom, egyéb desszertekre is lehet szórni, mi például fagyin szeretjük)


Az olvasztott vajhoz keverem a cukrokat, bele a villával kissé felvert tojásokat, hozzáadom a sütőport, szódabikarbónát, sót, zabpelyhet, mandularopogóst, zabpehelylisztet, finomlisztet és végül a csokicseppet. Villával dolgozok végig, alaposan összekeverem. A masszát hűtőbe teszem legalább 2 órára (ez fontos, mert a zabpehelynek kell az idő, hogy megpuhuljon, magába szívja a folyadékot).
A sütőt előmelegítem 180 fokra. A sütő nagytepsijét kibélelem sütőpapírral. A masszából 36-38 grammos gombócokat kanalazok a tepsibe (én mindig mérni szoktam, hogy nagyjából egyforma kekszeket süssek), összesen kilencet sütök egyszerre. 13-14 perc alatt megsütöm. amikor kiveszem még nagyon puha, pár perc után dermed meg a keksz, akkor szedem át egy rácsra és ott hagyom kihűlni. 4*9 kekszet sütök, minden egyes alkalommal a maradék masszát visszateszem a hűtőbe, nem hagyom felmelegedni. 


2020. július 11., szombat

Házi gyors málnafagyi, azaz nicecream


A nicecream évek óta jelen van a gasztro világban. Aki követ külföldi oldalakat biztos már régen hallott róla. Nálunk is évek óta készül, ha valami egészséges nassolnivalóra vágyunk nyáron. 
Nagyon egyszerű házi fagylalt recept, ugyanis csak fagyasztott gyümölcsre lesz szükségünk és egy közepesen jó aprítógépre (botmixer tartályos aprítója). 
Nálam ezúttal a banán nem volt fagyasztott, mert elfelejtettem betenni, de a fagyasztott málna pont elég volt a krémes állaghoz. 
2 adaghoz 1 érett banán és 2 marék fagyasztott málna kell. Pulzálva aprítjuk míg krémes állaga lesz. Ha a banán is fagyasztott, akkor egy pici kókusz vagy mandulatej kellhet bele, vagy csak várjunk pár percet, míg olvad egy picit. Nekünk elég édes volt, de ha úgy érzitek mehet bele agavé, juharszirup vagy éppen méz.
Aprítás, krémesítés után egyből találom. Lehet rá friss gyümölcsöt szórni, chia magot, mandulát, virágport, kakaóbabtöretet, fahéjat. Kinek mi a kedvence.
És akkor lehet variálni a gyümölcsöt banán plusz bármilyen gyümölcsre (pl. eper, barack, ribizli, meggy) . Ha kakaós fagyira vágyunk, akkor banán-avokádó-holland kakaópor nagyon finom.
A meggyes mákos fagyi is szuper így banánnal. Szóval végtelen a lehetőség. 


2020. július 3., péntek

Cékla


Színes céklák csak úgy a fotó kedvéért. Leggyakrabban sütőbe kerülnek, hogy aztán valami salátában, kencében végezzék.
ITT vannak a céklás receptjeim.

Ha kedvenc céklás recepteket kell kiemelnem, akkor a sor elején a Színes lepénykenyér áll. De említésre méltó mindenképpen ez a Joghurtos céklasaláta és a Céklás csokitorta is.



2020. július 1., szerda

Császármorzsa


Egyik legegyszerűbb desszert, vagy főétel egy tartalmasabb leves mellé. Nekem mazsolával és házi baracklekvárral az igazi. Teljes kiőrlésű tönkölydarával (grízzel) és zabpehelyliszttel készült.


Hozzávalók (4 nagy, 6 kisebb adaghoz):
4 nagy tojás (L-es)
300 ml tej
30 g olvasztott vaj (4 ek.)
110 g cukor (6 ek.)
1 kezeletlen citrom reszelt héja
1/4 tk. vaníliaőrlemény
190 g teljes kiőrlésű tönkölydara (14 ek.)
60 g zabpehelyliszt (6 ek.)
50 g mazsola (2 marék)

vaj a sütéshez
házi baracklekvár tálaláshoz

A tojásokat szétválasztom. A fehérjéket egy csipet sóval robotgép segítségével kemény habbá verem. A tojássárgákat a cukorral habosítom, hozzáadom az olvasztott vajat, a tejet, a citromhéjat, vaníliát, beleszórom a grízt, a zabpehelylisztet és a mazsolát. Végül egy spatula segítségével óvatosan beleforgatom a tojáshabot. Hagyom pihenni 5-10 percet (a gríznek jót tesz).
Egy serpenyőbe egy kevés vajat teszek (kb. fél diónyi). Felhevítem majd a császármorzsa massza felét beleteszem (nagy 26-28 cm-es serpenyőben dolgozzunk). Elkezdem sütni, fa spatulával vagdosom, forgatom a darabokat. Fontos, hogy mindenhol jól átsüljön, közben meg morzsáira essen szét. A maradék masszát is megsütöm, szintén egy kevés vajon.
Frissen, baracklekvárral tálalom.