2020. január 29., szerda

Almás-mandulás rétes (cukormentes, vegán)


Egészséges harapnivaló hideg délutánokra egy kávé vagy tea mellé. Tejtermék mentes (ha megfelelő réteslapot választunk) és cukormentes is lehet eritrittel, nyírfacukorral, de a kókuszvirágcukor is jó választás lehet! Még amolyan téli édesség: alma, fahéj, kardamom, szegfűszeg, szegfűbors, mandula és citrom is van benne.


Hozzávalók (1 rúdhoz):
4-5 réteslap (fél csomag, ez lehet teljes kiőrlésű is)
4 alma (meghámozva, nagyobbra reszelve, leve kissé kinyomkodva - így maradt nekem 500 g)
1 kezeletlen citrom reszelt héja
1/2 citrom leve
1/2 tk. őrölt fahéj
1/4-1/4 tk szegfűbors, szegfűszeg és kardamom
70 g vékonyra szeletelt mandula
2 púp ek. kókuszvirágcukor (vagy egyéb édesítő, de ki is lehet hagyni)
2 ek. apró zabpehely

olaj/margarin a réteslaphoz (ha nem vegán, akkor vaj)

A meghámozott almákat nagyra reszelem, kissé kinyomkodom a levét, így maradt nekem 500 g. Hozzáadom a reszelt citromhéjat, belefacsarom a citromlevet, hozzáadom a fűszereket, a cukrot, a mandulát és a zabpelyhet. Alaposan összekeverem. A réteslapokat egy sütőpapírra teszem, kissé megkenem olajjal (vagy olvasztott vajjal). Akár egy kalács esetében a tölteléket a réteslapok nagyjából 3/4-re teszem, majd feltekerem. Sütőpapírral együtt egy kenyérsütő formába teszem, vagy egy nagyobb tepsibe és megkenem a tetejét olajjal/olvasztott vajjal. 180 fokon nagyjából 40 perc alatt készre sütöm. Hagyom kissé kihűlni, majd szeletelem.


2020. január 28., kedd

Diós darálós keksz


Édesanyám szokta ezt a diós darálóst sütni. A végén vaníliás porcukorba szokta beleforgatni. Viszont én nem igazán szeretem a kívül porcukros dolgokat, így nekem anélkül szokta készíteni. Azt kell mondanom porcukor nélkül a legjobb! Egyáltalán nem édes, nagyon finom kávé, tea mellé.


Hozzávalók:
300 g liszt
250 g vaj
70 g cukor
1 tojás
150 g darált dió
csipetnyi só
2 csapott tk. sütőpor

A vajat a liszttel összemorzsoljuk, hozzáadjuk a sütőport, a sót, a cukrot, a kissé felvert tojást és a diót. Alaposan összedolgozzuk. Húsdarálós kekszkinyomón kis kifliket formázunk. Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük és előmelegített sütőben 10-12 perc alatt készre sütjük. Ha valaki úgy szereti, akkor amint kihűl lehet vaníliás porcukorba forgatni. De anélkül szerintem még finomabb!


2020. január 26., vasárnap

Édesburgonya mártogatós napraforgóval (vegán)


Édesburgonyából egy szendvicskrém /mártogatós/ kence készült napraforgómaggal, zöldcitrom levével és fokhagymával. A legfinomabb répával és zellerszárral, de kenhetjük kenyérre, pirítósra is, vagy kínálhatjuk grillezett zöldségek és húsok mellé is. 


Hozzávalók:
kicsit kevesebb mint 500 g édesburgonya (nálam éppen lila, de természetesen bármilyen édesburgonyával készíthető), meghámozva 400 g
3 gerezd fokhagyma (csak megmosva, nem hámozom meg)
olívaolaj, só

70 g natúr napraforgómag
2 kaffir lime levél (ha ez nincs, akkor egy kevés lime reszelt héja)
300 ml víz
4 ek. olívaolaj
ízlés szerint egy kevés lime leve (nálam 1/2)
só, bors

A meghámozott és felkozckázott édesburgonyára locsolok egy kevés olívaolajat és sózom, hozzákeverem a megmosott, de nem hámozott fokhagymákat. Sütőpapírral bélelt tepsibe teszem és 200 fokon nagyjából fél óra alatt megsütöm. Hagyom kihűlni, a fokhagymákat meghámozom. A napraforgómagot forró vízbe áztatom 10 percre. Aprítógépben az áztatott napraforgót darálom, majd hozzáadom a szárított kaffir lime leveleket, úgy hogy a kemény szárát eltávolítom. Azt is ledarálom, majd hozzáadom a sült édesburgonyát és fokhagymát és pulzálva aprítom. Adok hozzá vizet, olívaolajat és ízlés szerint só, bors és lime leve is kerül hozzá. Vizet annyit adok hozzá, hogy krémes, mártogatható állaga legyen. Répával és zellerszárral tálalom. 


Recept ötlete Donna Hay

2020. január 23., csütörtök

8-as torta


Kristóf ezt a tortát vitte az iskolai szülinapra. Két ízben szerettünk volna tortát: málna és vanília-Oreo, így aztán jött az ötlet, hogy mindkét tortából kicsit levágok és egymás mellé teszem egy nyolcast formázva. A tetejére mindenféle Oreo keksz került, némelyiket arany ételfesték porral megfestettem.
Fontos ennél a tortánál arra figyelni, hogy a két torta nagyjából egyforma magasságú legyen, ezért nagyon fontos a tortalapokat azonos vastagságúra vágni. Korábban már említettem, hogy én mindig ILYEN drótos eszközzel vágom a tortalapokat. Nagyon olcsó egy ilyet beszerezni és tényleg megéri!
Ugyanakkor ehhez a tortához két (egyforma) tortakeretre lesz szükség, az is segít abban, hogy a két torta egyforma legyen. Nekem Aldiban néha kapható tortakereteim vannak (ilyen kör alakú, állítható).
Amit még tenni szoktam mostanában annak érdekében, hogy a kész torta könnyen elválasztható legyen a kerettől, az az, hogy irattartó műanyag fóliából készítettem bele betétet (ez mosható). Ez a műanyag tapad a tortához és könnyű lesz a fémkeretet elválasztani.


Hozzávalók (22 cm-es málnatortához):
6 tojásból EZ a kakaós piskóta. Ha kihűl, akkor 4 vékony tortalapot vágok, úgy hogy a púpos részét nem használom fel.
Krém: 700 g málna (fagyasztott)+100 g cukor ezt összefőzni, turmixolni, majd passzírozni. Ebből nagyjából 500 ml málnavelő lesz
500 ml málnavelő+ 200 g görög joghurt+200 ml kemény tejszínhab+6 lapzselatin

A 6 lapzselatint hideg vízbe áztatom 5 percre. A málnavelőből 3 evőkanálnyit mikróban 20 másodperc alatt felforrósítom. Hozzáadom a megpuhult zselatint és alaposan elkeverem, majd az egészet a málnához keverem. Hozzáadom a görög joghurtot és alaposan elkeverem, végül a tejszínhabot óvatosan egy spatula segítségével beleforgatom.
Összeállítom egy tortakeretben a málnatortát: teszek egy aranyozott tortapapírt az aljára, körbe fóliát, hogy könnyebb legyen dermedés után leválasztani, majd megy az aljára az első tortalap, arra a krém 1/3-a (mérleggel ki szoktam mérni, majd a második lap, őjabb adag krém, harmadik tortalap, a krém maradéka és végül a tetejére az utolsó tortalap. Éjszakára hűtőbe teszem dermedni.



Hozzávalók (22 cm-es vanília-Oreo tortához):
6 tojásból EZ a kakaós piskóta. Ha kihűl, akkor 4 vékony tortalapot vágok, úgy hogy a púpos részét nem használom fel.
Krém: 1 vaníliapuding (házit is készíthetünk, de most iskolába, nem akartam tojásosat, így Gála pudingot készítettem 500 ml tejjel, ebből csak 400 ml pudingot használok fel)+250 g mascarpone+300 ml tejszín (kemény habbá verve)+ 8 Oreo keksz (90 g kb)+1 zselatin fix

A puding készítésével kezdek, én főzés nélküli Gála pudingot készítettem. Ebből a végén kimérek 400 ml-t ez kerül a tortába. Robotgép segítségével a mascarponet és a pudingot csomómentesre keverem, hozzáadom a zselatin fixet, majd spatulával óvatosan beleforgatom a tejszínhabot és végül az aprított Oreo kekszet.
A tortát ugyanúgy állítom össze mint a málnásat, itt is figyelek, hogy a krémet három egyforma részre osszam. Ez a torta fél cm-el magasabb lett, mint a málnás, de a végén csokikrémmel a tetején kiegyenlítem a különbséget. A tortát éjszakára hűtőbe teszem.

Csokiganache: 600 g étcsoki+ 600 ml tejszín. A forró tejszínbe teszem a csokit, majd elkeverem.

Kezdem azzal, hogy a torták felületére öntök a csokikrémből annyit, hogy egyforma magasak legyenek és vízszintes legyen a felületük. Dermesztem így még a tortakeretben 1 órát. Aztán a torták oldalait is megkenem csokikrémmel. Dermedni teszem hűtőbe 1-2 órára.
Ha mindkét torta megdermedt, akkor mindkettőből levágok 2-3 centiméternyi csíkot, majd a vágott részt bekenem csokikrémmel és összeragasztom ott. Ekkor a torta már a nagy szögletes tortaalátéten van. Ez jó vastag legyen, hogy elbírja a két tortát. A vágás miatt még egy kis csokikrémet öntök a teljes torta felületére, hogy egységes legyen (bár utólag ez lehet felesleges lépés volt, ugyanis a kekszes dekoráció mindent elrejt).
Fehér csokival 8-as rajzolok és abba Oreo kekszeket teszek (maradék csokikrémmel ragasztom a tortához).





2020. január 21., kedd

Kristóf 8 éves


Kristóf 8. szülinapjára készült ez a torta. A korábbi évekhez hasonlóan idén is Andris műve a borítás, én csak a torta belsejét sütöttem. Andris mindig a gyerekek legújabb kívánságát teljesíti. Idén Lego Star Wars a téma. Szerintem gyönyörű, részletgazdag torta lett! Az ünnepelt odavolt érte.

A korábbi évek ötletes tortáit itt tudjátok megnézni:

Ezek Kristófnak készültek:
3 évesen helikopteres Honvéd kórház torta készült (napi szinten a mentőhelikopter leszállásokat, felszállásokat csodáltuk)

Dávidnak pedig
2 évesen Markolós torta.
3 évesen Micimackós torta




















2020. január 7., kedd

Speculoos torta


Muszáj gyorsan megírnom a sok karácsonyi receptet. Különben Húsvétkor is téli hátterű képeket és téli recepteket olvasgathattok. Egyébként ezt a tortát simán Húsvétra is el tudom képzelni. Kár, hogy olyankor már nem igazán kapható nálunk Speculoos keksz.
Gyors karácsonyi fűszeres torta ez. Az alapja darált Speculoos keksz, rajta lágy vaníliakrém, a felső réteg vaníliakrémbe került egy kis darált Speculoos. Díszítésként Speculoos Giotto golyókat használtam (sajnos itthon csak a mogyorós giottot láttam, mi ezt osztrák sparban vettük). 


Hozzávalók (20 cm-es tortakeretbe, 8-10 szelethez):
Keksz alap:
200 g Speculoos keksz aprítóban darálva (Aldiban kapható piros zacskósat használtam)
60 g olvasztott vaj

Vaníliakrém:
500-600 g vaníliapuding (Házi receptje ITT, de boltival is tökéletes)
250 g mascarpone (Lidlben kapható a legjobb, abból laktüzmentes is van)
200 ml tejszín kemény habbá verve
1 és 1/4 zacskó zselatin fix

40-50 g darált Speculoos keksz a felső krémrétegbe

Tetejére Speculoos Giotto golyók


A darált kekszet az olvasztott vajjal összekeverem és egy (aranyozott) tortalapra egy 20 cm-es tortakeretbe kanalazom. A tortakeret szélére fóliát szoktam tenni, úgy könnyebb lesz elválasztani dermedés után a tortát. Egy pohár aljával belenyomkodom a kekszes masszát a tortakeret aljába, úgy hogy egyenletes legyen.
Elkészítem a pudingot, a mascarponeval egy robotgép segítségével összekeverem, hozzáadom a zselatin fixet is, majd a robotgépet félreteszem és egy spatulával óvatosan beledolgozom a kemény tejszínhabot. A krém több mint felét a tortára kenem, a maradékba teszek 40-50 g darált Speculoos kekszet majd azt is a tortára kanalazom. Elegyengetem a tetejét, majd éjszakára hűtőbe teszem. Tálaláskor Specoloos golyókkal díszítem.


2020. január 6., hétfő

Indiai lencsefőzelék



Az újévi lencsénk volt ez a fűszeres indiai lencse. Maja barátnőmmel szoktunk a Hathi indiai kifőzdében enni. Ha megyünk én szinte mindig fekete lencsét kérek, azaz Dhal Makhani-t. Állandóan terveztem, hogy majd egyszer itthon is elkészítem, hát most jött el az ideje.

A neten sokféle recept van róla, egyrészt a főzőlapon lassú tűzön órákig főzött, másrészt a sütőben alacsony hőmérsékleten egy éjszakán át készülő verzió. Mautner Zsófinál is ez utóbbit láttam, úgyhogy alapul azt vettem, de egyrészt ízlésünk szerint, másrészt az itthoni alapanyagok szerint variáltam.


Hozzávalók (6-8 adaghoz):
500 g indiai fekete lencse (urad dal - ez amúgy egy bab féle), de ennek hiányában klasszik lencsével is működik. Nálam DM-ben kapható hegyi lencsével (berg) készült.
70 g vaj
1 közepes fej vöröshagyma
1 nem túl nagy fej fokhagyma
1 tk. őrölt gyömbér (vagy egy kevés friss reszelt gyömbér)
1 ek. őrölt koriander
1 ek. őrölt római kömény
1 ek. őrölt kurkuma
1 tk. őrölt kardamom
1/2 tk. őrölt cayenne bors
2 púpozott ek. sűrített paradicsom
400 g passata paradicsom
3 tk. só (vagy több, a végén érdemes tovább sózni, ha szükséges)
egy kevés őrölt fehérbors
500 ml. zsíros tej (ha vegán, akkor kókusztej)
kb. 500 ml víz

Az eredeti recepthez képest egyrészt a gyömbér mennyiségét csökkentettem, mert nekünk az nem jön annyira be, illetve a cayenne bors kicsit soknak bizonyult, ezért következőre biztos, hogy csak fél teáskanálnyit teszek bele. Paradicsomkonzervem nem volt itthon, így került bele passata paradicsompüré. A Hathiban kaphatóval ha összehasonlítom, talán csak egy kis édeskés fűszer hiányzik belőle, ami gyanítom a fahéj, de következőre rá is fogok kérdezni :)
A főzelékhez a lencsét háromszoros vízben szinte készre főzöm. A hegyi lencsét nem kell áztatni, a másiknál számolni kell néhány óra áztatással. A hegyi lencse kb. 25 perc alatt lett meg.
A sütőben sütéshez szükségünk lesz egy vasedényre, vagy kacsasütő tálra, nekem ez utóbbi van. A vajat főzőlapon a kacsasütőben felolvasztom, hozzáadom az aprított hagymát és fokhagymát. A fokhagymából tényleg kell az egész fej, jó fokhagymásan finom. Ahogy sült a hagyma, fokhagyma hozzáadom a fűszereket is. Tényleg csak pár percre. Végül hozzáadom a megfőtt lencsét, paradicsomokat, tejet és vizet. Leveses állagot kell kapni. Lefedve 100 fokos sütőben 9 órára beteszem. Minél tovább készül, annál krémesebb. Tálaláshoz az igazi, ha naan kenyér készül, de idő hiányában pitával ettük. Kissé keverődtek a nemzetközi konyhák, de hát csak pita volt itthon :) Tálaláskor mehet rá extra tejszín., vagy akár görög joghurt is. Napokig eláll és egyre finomabb lesz, akár a rakott ételek, szóval érdemes előre elkészíteni. Mindenképpen nagy adagot készítsünk, ha kevesen is fogyasztjuk, hiszen remekül fagyasztható étel, jó lesz később elővenni. 






2020. január 5., vasárnap

Sütinyalóka


Boldog új évet kívánok minden olvasónak!

A sütinyalóka még az iskolai adventi forgatagra készült. Hasonló, mint amit a korábbi években készítettem, csak az alapja ezúttal egy vajas kakaós piskóta, illetve kinézetre kicsit más.


A finom sütinyalókához finom piskóta kell. Korábban az olajos-kakaós piskótát használtam, de ezúttal ebből a kakaós vajas piskótából készült. Egy kis olvasztott vaj hozzá, illetve annyi házi baracklekvár, hogy összeálljon, gombócolható legyen a massza.
Az arányok nagyjából ugyanazok, mint EBBEN a receptben. Hogy mennyi baracklekvár kell bele, az függ attól is, hogy a lekvár mennyire folyós.
Érdemes mérleget használni, amikor a gombócok készülnek, mert úgy lesznek igazán egyformák. 20-25 gramm legyen 1-1 gombóc.
Lehet tejcsokiba is mártogatni, de nekem az étcsoki a kedvencem és van annyira édes a süti belseje, hogy elég hozzá az ét. Még dermedés előtt szórtam meg mogyorógrillázzsal és ha megdermedt ecsettel egy kis arany színű ételfestéket maszatoltam rá.