Oldalak

2019. április 29., hétfő

Töltött cukkini


Gyors ebédek egyike volt ez a töltött cukkini. Tepsiben sült lilahagymás krumplival tálaltam.

Hozzávalók (2 adaghoz):
1 (nagyobb) cukkini
1 kis lilahagyma
1/3 kápia paprika
kis csokor petrezselyem
1 ek. reszelt mozzarella (20 g)
1 kisebb tojás
1/2 tk. só
1 tk. tejföl
1 ek. (tönköly) zsemlemorzsa
olívaolaj, só


A cukkinit hosszanti irányban félbevágom és kikaparom a belsejét. Aprítógépbe teszem a kikapart cukkinit, a megtisztított lilahagymát, paprikát, petrezselymet. Pulzálva aprítom. Kiszedem egy nagyobb tálba. Hozzáadom a tojást, a reszelt sajtot, a tejfölt, a zsemlemorzsát, majd nagyjából fél teáskanálnyi sóval sózom. A cukkiniket egy sütőpapírral bélelt tepsibe vagy jénaiba teszem majd alaposan megsózom, locsolok rá egy kevés olívaolajat, végül megtöltöm a töltelékkel és előmelegített 190 fokos sütőben nagyjából 35 perc alatt megsütöm. Az első 20-25 percben lefedve (akár egy másik sütőpapírral, vagy ha jénaiban készül, akkor annak a fedelével. A végén grillfokozaton rápirítok egy picit. Tepsiben sült lilahagymás krumplival tálalom.


2019. április 23., kedd

Fitt ropogós gofri


Élesztős gofri rozsliszttel, teljes kiőrlésű (tönköly)liszttel, minimális cukorral/mézzel, ami egyébként ki is hagyható. Szóval fitt ropogós gofri. Kevés munka van vele, csak a kelesztés miatt számolni kell a plusz félnappal. Szóval ha reggelire készül, akkor este kell előkészülni, ha vacsorára, akkor reggel kell bedagasztani.


Hozzávalók (8-9 darabhoz, 2-4 adag):
120 g teljes kiőrlésű (tönköly)liszt
100 g rozsliszt
30 g kukoricaliszt (nem dara)
1/2 csomag száraz élesztő
1 ek. akácméz/agavé/rizsszirup
1 csipet só
200 ml meleg víz

1 tojás
50 g olvasztott vaj
1/2 tk. (foszfátmentes) sütőpor
50 ml tej

Ha reggelire készül, akkor este egy dagasztótálban összekeverem a liszteket, a sót, a mézet, az élesztőt és a vizet. Kézi robotgépem dagasztókarjával összedolgozom. Lefedve a konyhapulton hagyom reggelig. Ha vacsorára készítem, akkor mindezt reggel kezdem el.
Sütéskor hozzáadok 1 tojást, az olvasztott vajat, a sütőport és a tejet. Alaposan összedolgozom. A gofrisütőt előmelegítem és máris indulhat a sütés. A gofrisütőt néhány gofrinként kivajazom. A gofri frissen finom ropogós lesz, természetesen ha áll, akkor megpuhul. Itt éppen mézzel, juharsziruppal, áfonyával ettük és ittunk mellé tejhabos kávét.


2019. április 22., hétfő

2019. április 21., vasárnap

2019. április 16., kedd

Málnás kókuszos vegán reggeli


Zabkását készíteni a világon a legegyszerűbb dolog. Nem is értem miért van piaca a zacskós 1 adagos zabkásáknak. Nem szeretnék vitát indítani, de egyrészt környezetszennyező minden reggel egy zacskót kidobni, másrészt drága és harmadrészt a legtöbb ilyen zacskós zabkásában cukor van.
Szóval itt egy újabb tipp arra, hogyan lehet a zabkását variálni, ha már unalmas a klasszikus. Ezúttal a zabpehely mellé tettem rozspelyhet, tönkölypelyhet és chia magot is. Kókusztejjel pihent egy éjszakát a hűtőben és szuper reggelink lett.

Hozzávalók (2-4 adaghoz, attól függ ki mennyire éhes :) ):
4 ek. zabpehely (finom, aprót használok)
3 ek. tönkölypehely
1 ek. rozspehely
1 ek. chiamag
300 ml kókusztej (most éppen Alpro cukormentes) + még egy kevés, ha reggelre túl sűrű lenne
tálaláshoz kókuszjoghurt (Aldiban kapható natúr kókuszjoghurt vagy kóükuszkrém nagyon finom), málna és kókuszreszelék vagy kókuszchips

A pelyheket és chia magot egy fedeles üvegtálba teszem, ráöntöm a kókusztejet, alaposan összekeverem, majd éjszakára hűtőbe teszem. Lefekvés előtt még keverek egyet rajta. Reggel ha túl sűrű lenne, akkor löttyintek még hozzá kókusztejet. Nekünk ez elég édes szokott lenni, de ha valaki hiányolja, akkor mehet rá valami édesítő.
Tálaláskor a zabkására kanalazok egy kevés kókuszjoghurtot, szórok rá málnát és megszórom kókuszreszelékkel. Jó étvágyat!


2019. április 12., péntek

Pirított hajdina


A pirított hajdina készülhet édesen vagy sósan és ettől függően mehet a reggeli zabkására, joghurtba, tejbe vagy éppen salátákra, krémlevesekre, szendvicsekre, grillezett zöldségekre. A hajdina kesernyés íze miatt főzve bevallom nem a kedvencem. Viszont sütőpapíron pirítva nagyon finom! Érdemes kipróbálni!


Hozzávalók:
200 g hajdina
30 ml olívaolaj
1 tk. akácméz
3 csipetnyi só
(amennyiben sós ételekre tervezzük mehet bele oregano, bazsalikom, kakukkfű)

Egy tálban összekeverjük az alapanyagokat és egy nagy sütőpapírral bélelt tepsire tesszük vékony rétegben. Előmelegített 175 fokos sütőben 10-12 perc alatt megsütjük (félidőben érdemes kevergetni).
Hagyjuk a tepsiben kihűlni majd jól záródó üvegben szobahőmérsékleten tároljuk. 2 hétig biztos eláll. 


Kedvenc muffin (vegán)


Ez itt a hétvégi desszert vagy reggeli. Egyszerű hozzávalókból egy igazán puha muffin készülhet. Ha kicsit variálunk rajta, akkor babáknak is adható illetve vegán is. Lentebb írom is hogyan.


Hozzávalók (16 klasszikus muffin vagy 32-35 minimuffinhoz):
60 ml rizstej
5 érett banán (500 g)
6 ek. olívaolaj
6 ek. méz/agavé, juharszirup (utóbbiak vegánoknak és babáknak)
100 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
200 g tönköly finomliszt
1 tk. foszfátmentes sütőpor
1 tk. szódabikarbóna
2 csipet só
100 g (süthető) étcsokicsepp (babák esetében ezt kihagyjuk)
tetejére darált dió+cukor (mehet csak diós is vagy babáknak ezt kihagyjuk)

A sütőt előmelegítem 170 fokra (légkeveréses). Turmixgépben vagy aprítóban a banánokat a tejjel, olajjal, mézzel/agavéval turmixolom. Átteszem egy nagyobb tálba. Hozzáadom a liszteket, sót, sütőport és szódabikarbónát. Végül beleforgatom a csokit is. Ha nincs csokicsepp, akkor legalább 70%-os csokit aprítsunk fel.
A tetejére én egy tálban a darált dióhoz egy kevés cukrot adtam (pont úgy mint a diós tésztához tennénk).
A muffintepsibe kapszlikat teszek vagy kivajazom. Megtöltöm majdnem telire a masszával és megszórom a dióval. Előmelegített sütőben nagyjából 25 perc alatt megsütöm.


2019. április 10., szerda

Chia gabonakása friss gyümölcsökkel


A zabkása gyakori reggeli nálunk, ezúttal rozspehellyel, tönkölypehellyel is feldobtam, illetve chia pudinggal rétegeztem. Friss gyümölcsökkel, mandulával és virágporral tálaltam.

Hozzávalók (4 adaghoz):

Chia puding:
4 púpozott ek. chiamag
4 dl. rizstej (a folyadék szükséglet függhet a rizstejtől is)

Gabonakása:
4 ek zabpehely
2 ek. rozspehely
2 ek. tönkölypehely
rizstej, hogy bőven ellepje

eper, áfonya, mandula és virágpor tálaláshoz (vegán verzióban a virágport hagyjuk ki)

Este előkészítem a chia pudingot és a gabonakását. Egyik üvegtálban a chia magokat a rizstejjel összekeverem, másikban a gabonapelyheket a rizstejjel. Rizstej helyett mandula, kókusz vagy tehéntej is használható. Édesíteni én nem szoktam, a rizstejtől bőven elég édes. Ha valakinek nem elég édes, akkor mehet bele juharszirup, méz, agavé vagy bármi egyéb. Éjszakára lefedve hűtőbe teszem. Érdemes néhányszor belekeverni, ha kevésnek tűnik a folyadék, akkor adok még hozzá.
Másnap rétegezem a chiát, gabonákat és a gyümölcsöket. Tetejére szórok mandulaszeleteket és virágport.


2019. április 6., szombat

Panírozott padlizsán zöld rizzsel


Ropogós padlizsánszeletek zöld rizzsel. Vendégvárónak vagy hétköznapi munkaebédnek is szuper. Gyorsan elkészül és igazán egyszerű fogás.

Hozzávalók (4 adaghoz):

Panírozott padlizsán:
2 padlizsán
3 ek. tönköly finomliszt
2 tojás
50 ml tej
14 ek. panko (vagy zsemlemorzsa)
1/4 tk. oregano
1/4 tk. aprított petrezselyem
só, olívaolaj

Zöld rizs:
150 g brokkoli
100 g zöldborsó
100 g spenót (aprított, de nem püré, pl. Aldiban kapható fagyasztott tallérok)
100 g zöldbab
1 kis csokor petrezselyem
2 gerezd fokhagyma aprítva
só, olívaolaj
főtt basmati rizs

A zöld rizzsel kezdek. Fagyasztott zöld zöldségeket használok, ami éppen van itthon. Nem muszáj a fenti kombinációt választani meg mérni sem. A spenót és petrezselyem viszont fontos eleme, attól lesz igazán szép zöld. A zöldségeket megsózom, hozzáadom a fokhagymát és kevés olívaolajon 5-10 perc alatt átsütöm egy nagy serpenyőben. Keverek hozzá főtt basmati rizst. Nem mértem le pontosan, főztem egy adag rizst, de csak annyit adok hozzá, hogy még inkább zöldség legyen benne, mint rizs. Ha szükséges még sózom, esetleg löttyintek hozzá olívaolajat.
A padlizsánokat hosszanti irányban 1 cm. vastag szeletekre vágom. A végét is díszítésként rajta hagyom, de azt nem fogyasztjuk. A szeleteket alaposan sózom. Előkészítem nagyobb tálakban a lisztet, a kissé felvert tojás, tej és kevés só keveréket, illetve egy harmadik tálban a panko morzsát fél teáskanálnyi sóval, az oreganoval és petrezselyemmel.
Előkészítek egy nagy tepsit sütőpapírral. A sütőt előmelegítem 220 fokra. A padlizsánokat előbb a lisztbe, majd a tojásos tejbe és végül a fűszeres pankoba forgatom. A sütőpapírra helyezem. Locsolok rá egy kevés olívaolajat és mehet az előmelegített sütőbe nagyjából 20-25 percre, míg aranybarnára sül. A zöld rizzsel és tzatzikivel tálalom. 

*Panko morzsát sajnos kevés helyen lehet kapni (Ázsia BT. és Culinárisban mindig van), de állítólag házilag is el lehet készíteni. A panko japán zsemlemorzsa és a fehér változatában annyi a különleges, hogy csak a kenyér belsejét aprítják le és nagyobb darabokra, nem annyira apróra mint a zsemlemorzsát. Ha hozzájuttok javaslom azzal sütni, finom ropogós lesz.