2019. január 31., csütörtök

Vegán almás amerikai palacsinta



Nagyon sok almás vegán palacsinta recept van a neten, ez itt az én verzióm. Az idők során úgy tapasztaltam ez válik be leginkább, ráadásul a mennyiségek is kerekek benne, könnyű számolgatni. Ha a massza elkészült nem marad más hátra mint hármasával megsütni és aztán türelemmel kivárni, hogy ne égessük meg a nyelvünket :) A recept tejtermék és tojásmentes, de rizstej helyett tejjel is készülhet, illetve a kókuszolajat olajjal vagy vajjal is helyettesíthetjük. A vegán receptet követve babáknak is tökéletes reggeli vagy vacsora lehet belőle.


Hozzávalók (23 palacsinta készült nálam):
2 nagy alma kis lukú reszelőn lereszelve, levét kissé kinyomkodva (200 g maradt nálam, ezt érdemes mérni)
2 púpozott tk. foszfátmentes sütőpor
1 csapott tk. őrölt fahéj
1 csipetnyi só
100 g tönköly finomliszt
200 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
600 ml rizstej (vagy tej)
1 ek kókuszolaj (vagy olaj, vagy olvasztott vaj)
+kókuszolaj (olaj vagy vaj) a sütéshez
tálaláshoz juharszirup

A lereszelt almákat kinyomkodom, lemérem, hogy tényleg 200 g legyen, hozzáadom a sütőport. megy bele fahéj, só, a lisztek, a rizstej és a kókuszolaj. Végig csak egy villával dolgozom, azzal elég összekeverni. Amint kész a massza pihentetem 5-10 percet, hogy jobban összeálljon, majd forró serpenyőben 1.5 evőkanálnyi masszából kis tenyérnyi palacsintákat sütök. Nálam a nagy palacsintasütőben egyszerre 3 kis palacsinta fér el. 1-2 percig sütöm mindkét oldalát, amíg szép aranybarna nem lesz. Juharsziruppal tálalom, később újramelegítve is tökéletes.
Jó étvágyat hozzá!




2019. január 23., szerda

Kristóf 7 éves


Nagyobbik fiúnk szülinapjára készült ez a torta. Korábbi évekhez hasonlóan idén is Andris műve a borítás, én csak a torta belsejét sütöttem.

A korábbi évek ötletes tortáit itt tudjátok megnézni:

Ezek Kristófnak készültek:
3 évesen helikopteres Honvéd kórház torta készült (napi szinten a mentőhelikopter leszállásokat, felszállásokat csodáltuk)

Dávidnak pedig
2 évesenMarkolós torta.



A Mancsőrjáratos (Paw Patrol) torta belseje szinte azonos a Mickey egér tortával, úgyhogy a receptje ITT olvasható. Annyiban változott az idei torta, hogy még egy kis nutellát is kért az ünnepelt bele, így minden tortalapra csurgattam egy kevés olvasztott nutellát. A torta szobahőmérsékleten 3-4 napig eláll. Nem is jó hűteni, megdermedne a csokitöltelék.
Nagyon részletgazdag lett a dekoráció, szerintem Andris idén is nagyot alkotott. Az ünnepelt elégedett volt, sőt Dávid is megjegyezte, hogy majd nyáron a negyedik szülinapjára ő is Mancsőrjáratot kér :)



2019. január 11., péntek

Almás sült lilakáposzta zöldborsóval és zsályás sült répával




Ebben az ételben benne van a tél a lilakáposzta és répa által, de benne van a tavasz is a zsenge zöldborsó által. Nagyon színes étel (még akkor is, ha nem jutunk színes répákhoz). Vegáknak magában ajánlom. Nem vegáknak szuper köret lehet húsok, de akár grillezett sajt vagy sült camembert sajt mellé. Készülhet mellé egy kis dijoni mustáros joghurt vagy tejföl is.



Hozzávalók (4 adaghoz):
1 kisebb lilakáposzta
2 alma
só, fűszerkömény
olívaolaj
néhány marék zöldborsó
4-6 répa
zsályalevelek

A répákat zöldségkefével alaposan megmosom, nem hámozom. Hosszanti irányban kettévágom. Sütőpapírral bélelt tepsibe teszem (most éppen alufólia, mert elfogyott) meglocsolom olívaolajjal, sózom majd teszek rá házi szárított zsályaleveleket. Alufóliával vagy sütőpapírral letakarom és 200 fokos sütőben nagyjából 40 perc alatt megsütöm, a lényeg, hogy megpuhuljon, a végén akár rá is grillezhetünk picit.
A lilakáposztát megmosom és vékony szeletekre vágom. Az almákat meghámozom, szeletelem. Egy nagy serpenyőben (ha nem fér el, akkor két adagban érdemes csinálni, hogy tényleg süljön a káposzta) a káposztát az almával, meglocsolva némi olívaolajjal, sóval, őrölt fűszerköménnyel sütni kezdem. Az egész folyamat alatt nem öntök hozzá vizet, hanem közepes lángon sütöm, míg meg nem puhul. Kicsit roppanós is maradhat, nekem úgy jobban is ízlik. A borsót pár perc alatt puhára párolom. Végül a sült almás lilakáposztát a borsóval és zsályás répával tálalom. Tálalhatunk hozzá dijoni mustáros tejfölt vagy görög joghurtot, illetve amint fentebb is említettem húst, sajtokat.


2019. január 4., péntek

Újévi lencsesaláta és egy különleges fasírt


Legyen csodás évetek!

Az elmúlt hetekben sokminden került az asztalra, viszont a gépet nem volt kedvem elővenni. Inkább csak élveztük az együtt töltött időt. Volt hogy spenótot és a szokásos kurkoricalisztes tilápiát kérték a gyerekek, de volt alkalmam kísérletezni is. Ez egy sült karfiolos, mandulás lencsesaláta és egy különleges sertésfasírt pisztáciával, mandulával és kesudióval. A sertéshús helyett következőre a pulykát/csirkét is ki fogom próbálni, biztos vagyok benne azzal is szuper lesz.


Karfiolos lencsesaláta (6-8 adag):
1 kisebb karfiol
só, bors, római kömény
olívaolaj
2 nagy lilahagyma
100 g pirított sós mandula
1 csokor petrezselyem
150 g puy lencse (megfőzve 450 g)
1 ek. dijoni mustár
1 babérlevél

Sertésfasírt (30 db 25 grammos fasírt):
500 g darált sertéshús
25 g pirított sós pisztácia
25 g pirított sós mandula 
25 g pirított sós kesudió
1 tk. só
1 ek. aprított petrezselyem
3 gerezd fokhagyma
2 ek. olívaolaj
3 tojás (M-es)

A lencsesalátához a lencsét bő sós vízben, plusz 1 ek. dijoni mustárral és a babérlevéllel főzöm. A puy lencse nagyjából 30 perc alatt megfő, nem szükséges korábban áztatni. Ha készen van leszűröm.
A megmosott, megtisztított karfiolt 0.5-1 cm vastag szeletekre vágom (nem baj, ha marad rajta néhány belső levél, pirulva az nagyon finom). Nem rózsáira szedem, hanem nagy késsel elkezdem szeletelni és majd szépen szétesik. Sütőpapírral bélelt tepsibe teszem, só bors és római kömény kerül rá, illetve meglocsolom olívaolajjal. 200 fokon nagyjából 25-30 perc alatt megsütöm. Akkor jó, ha már pirul is. A megtisztított lilahagymákat félbevágom majd vékonyra szeletelem. Sózom és meglocsolom olívaolajjal, majd sütőpapírral bélelt tepsibe teszem és azt is sütöm akárcsak a karfiolt, de a hagymának 15 perc is elég lesz, ezért nem a karfiollal egy tepsiben sütöm. Nálam egyszerre a két tepsi került a sütőbe, csak a lilahagymát előbb kivettem.
Ha minden elkészült, akkor összekeverem a főtt lencsét a sült karfiollal, lilahagymával, az aprított friss petrezselyemmel és végül hozzáadom a sós mandulát is. Fontos tanulság, hogy a mandulát csakis tálaláskor adjuk hozzá, ugyanis a héja megpuhul.

A fasírthoz a magvakat aprítógépben darálom. Ne legyen teljesen lisztszerű, de nagyon darabos se maradjon. Majd alaposan összekeverem az összes hozzávalót (hús, aprított magvak, só, aprított friss petrezselyem, aprított fokhagyma, olívaolaj, tojások). Ahhoz, hogy egyforma fasírtok készüljenek én mérni szoktam. Sütőpapírral bélelt tepsibe 25 grammos fasírtokat formázok. A végén ecsettel megkenem egy pici olívaolajjal a fasírtokat. 200 fokos sütőben 25-30 perc alatt megsütöm. A kész fasírtokat a karfiolos lencsesalátával tálalom. Nálunk készült még mellé fetás, joghurtos uborkasaláta és muhammara. Meg persze sokminden más.