2018. július 31., kedd

Fagyi


Nyáron az egyszerű desszertek kerülnek asztalra. Ilyen ez a kakaós morzsás vaníliafagyi málnás-ribizlis szósszal és sós karamellel. A desszertünk különböző elemeit időben el lehet készíteni, így tálaláskor már csak össze kell dobni és élvezni a finomságot.

Kakaós morzsából és sós karamellből érdemes többet készíteni, mert mindkettő remekül fagyasztható és olyan jó elővenni, ha éppen vendégek érkeznek és nincs idő sütésre. Nagyon sok desszertben használom a sós karamellszószt és most már biztos vagyok benne, hogy ez a kakaós morzsa is visszatérő lesz!


A kakaós morzsához EZ a recept alapján készült a tortalap. Két 18 cm-es formában sütöttem elosztva a masszát. Amint kihűlt 3-3 vékony tortalapot vágtam, a púpos tetejét levágtam. A Dávid tortájához felhasználtam a 6 lapot és a maradék púpos tetejét sütöttem át sütőpapírral bélelt tepsiben kisebb darabokra morzsolva 120 fokon nagyjából 60-70 perc alatt. Aztán hagytam teljesen kihűlni és aprítógépben morzsává daráltam. Ha csak a morzsát készítenénk el, nem akarunk tortázni is, akkor elég ha a leírt adag negyedét sütjük meg és darabolva azt sütjük át 120 fokon nagyjából 1 óra alatt majd aprítjuk morzsává.

Sós karamell szószhoz: 200 g cukor + 400 ml forró tejszín+1 tk. só
Egy nagy alapterületű lábosban közepes/magas lángon karamellizálom a cukrot. Közben mellette egy lábosban a tejszínt felforrósítom. Leveszem a lángról a szépen megolvadt, aranybarna égetett cukrot és hozzáöntöm a tejszínt, majd hozzáadom a sót. Alacsony lángra teszem vissza és 10-15 percet sűrítem.
Itt van egy videó is róla: https://www.youtube.com/watch?v=jIipbrKaGJg&feature=youtu.be
A cukor és tejszín aránya lehet egy az egyhez is, de szószhoz nekem az vált be, ha nagyjából dupla tejszín kerül a cukorhoz. Szobahőmérsékleten hagyom kihűlni. Szépen össze kell állnia, nem lehet teljesen folyós.

Ribizli-málna szósz: 3 nagy marék ribizli+3 nagy marék málna + 2 ek. cukor. Összeforralom pár perc alatt.

1.5-2 liter vaníliafagyi


Tálaláskor minden tányérra kerül a kakaós morzsából 3-4 teáskanálnyi, a málna-ribizli szószból is, 1-2 gombóc vaníliafagyi és sós karamell. A fenti adagokból egy nagyobb társaságot meg tudunk vendégelni fagyival (10-15 adag, de akár több is).








2018. július 26., csütörtök

Dávid 3 éves


Dávid ma 3 éves. Hétvégén ünnepeltük, többek között ezzel a csodás tortával, ami újra Andris kézügyességének köszönhető.
A bölcsiben egész tanévben Micimackó és Malacka alvókája volt, most nyáron ezek hazaköltöztek és itthon is nagy kedvencek. Ez adta az ötletet a tortához.
A bölcsiben a gondozónéniknek sokszor kellett keresni Micimackó piros pólóját, ugyanis Dávid imádja vetkőztetni alvásidőben :)

Aki régóta követ, az tudja, hogy minden évben most már kétszer készül marcipános torta a fiúk szülinapjára. Andris kézügyességének köszönhetően mindig valami aktuális kedvenc kerül a tortára.

Itt vannak az elmúlt évek tortái is, ha kedvetek van megnézni:
Ezek Kristófnak készültek:
3 évesen helikopteres Honvéd kórház torta készült (napi szinten a mentőhelikopter leszállásokat, felszállásokat csodáltuk)

Dávidnak pedig 2 évesen ez a Markolós torta.


A torta 18 cm-es tortaformában készült jó magas torta, így legalább 12 szelet vágható belőle. Étcsokoládé és enyhén sós karamellel van töltve, így nem igényel hűtést (3-4 napot bírja szobahőmérsékleten). Nem is szabad hűteni, mert akkor a csokitöltelék megdermed. Remekül fagyasztható (ezt már korábban tapasztaltam ezzel a tortalappal és töltelékkel).


Hozzávalók (18 cm-es tortaformához):
Tortalap EZ a recept alapján készült két 18 cm-es formában sütöttem elosztva a masszát. Amint kihűlt 3-3 vékony tortalapot vágtam, a púpos tetejét levágtam.

Sós karamell enyhébb sózással készült.
Sós karamell szószhoz: 100 g cukor + 200 ml forró tejszín+1/2 tk só
Egy nagy alapterületű lábosban közepes/magas lángon karamellizálom a cukrot. Közben mellette egy lábosban a tejszínt felforrósítom. Leveszem a lángról a szépen megolvadt, aranybarna égetett cukrot és hozzáöntöm a tejszínt, majd hozzáadom a sót. Alacsony lángra teszem vissza és 10-15 percet sűrítem.
Itt van egy videó is róla: https://www.youtube.com/watch?v=jIipbrKaGJg&feature=youtu.be
A cukor és tejszín aránya lehet egy az egyhez is, de szószhoz nekem az vált be, ha nagyjából dupla tejszín kerül a cukorhoz. Szobahőmérsékleten hagyom kihűlni. Szépen össze kell állnia, nem lehet teljesen folyós. Ez a karamellmennyiség akkor kell, ha a tetejére is szeretnénk tenni. De simán elfogy mellé kanalazva is.
A tortához nem fogyott el ez a mennyiség, de kevesebbet kár csinálni.

Krémhez:
450 ml tejszín+400 g étcsokoládé (jóminőségűt válasszunk, pl. callebaut)
A forró tejszínhez keverem az étcsokoládét. Addig kevergetem míg elolvad, majd hagyom szobahőmérsékleten dermedni legalább 4-5 órát. Ha már tölteném a tortát, nincs idő várni és túl folyós, akkor 20-30 percre hűtőbe teszem. A krémből egy kevés maradt.

Torta burkolása a marcipán alatt: 200 g fehércsokoládé+50 ml forró tejszín. 

Marcipánból 500 g fehér és egy kevés színes (50-70 g per szín elég, maradék fehérrel, ami maradt a burkolásból lehet a meglevő színeket keverni)
Lufikhoz alufólia, fehér pálcikák vagy drót


Ha elkészült a tortalap a csokikrémek és a sós karamell, akkor össze lehet állítani a tortát. 6 vékony tortalapunk lesz. 2 tortaformában sütöttem, így két alj lesz, egyik alulra, másik a torta legtetejére fordítva kerüljön, attól egyenes a torta felületünk. Az étcsokikrémet nagyjából 5-be osszuk képzeletben, kicsit nekem úgy sok lett, maradt egy kevés, de alapvetően ezzel az aránnyal dolgozzunk és akkor egyforma mennyiségű krém kerül a lapokra. Az alsó tortalapra kerül egy kevés sós karamell, rá nagyjából 2-3 púpozott evőkanálnyi étcsokikrém, aztán jön a következő lap, sós karamell és újra csokikrém. Így haladok, míg az utolsó 6. tortalap fordítva (tehát az egyenes felével felfele) rákerül a tortára. A torta tetejére nem kerül étcsokikrém. Oda már a fehércsokit használom, ugyanis a fehér marcipán miatt tartottam, nehogy átüssön. A fehércsokikrém rákenése előtt hagyjuk a tortát szobahőmérsékleten dermedni pár órát. Ha nincs ennyi idő, akkor tegyük 1 órára hűtőbe. Ha már szépen összeállt, akkor mehet rá a fehércsokikrém a tetejére és körbe is. Azzal hagyjuk dermedni szobahőmérsékleten pár órát. Nálunk egy éjszakát pihent, másnap került rá a marcipánborítás és a díszítés.
A figurákat (asztalra fordítható) laptop képernyőről másolta át Andris irattartó fóliára. Onnan már könnyen át lehetett nyomni a marcipánra. A lufik esetében alufóliagombóc került középre, főleg a súly miatt, hogy tutira helyükön maradjanak. 
Dávid nagyon örült a tortának.





2018. július 15., vasárnap

Sült padlizsán savanyú uborkás salátával


Ezúttal Andris a konyhában. Nagyon szuper vacsorát dobott össze. Javaslom kipróbálni!

Hozzávalók (4 adaghoz):
2 nagy padlizsán
só, bors
egy kevés olívaolaj
2 gerezd fokhagyma

Savanyú uborkás salátához:
1 közepes savanyú uborka (anyum féle sós-ecetes, ami nem cukros, hanem inkább sós) vagy kovászos uborka
1/2 lilahagyma
1/2 sárga húsú kaliforniai parpika
1/2 piros kaliforniai paprika
egy kis csokor friss kapor
1/4 citrom leve
1 ek. olívaolaj
só, bors

A megmosott padlizsánokat hosszanti irányba félbevágjuk majd rombusz formában éles késsel bevagdossuk a vágott felüket. Egy serpenyőt felhevítünk, löttyintünk bele egy kevés olívaolajat majd a forró serpenyőben a felezett padlizsánokat pár perc alatt megpirítjuk. Előbb a vágott felükkel alulra, majd fordítunk is rajtuk. Közben a sütőt előmelegítjük 200 fokra (légkeveréses). A megpirított padlizsánokat sózzuk, szórunk rá borst majd az aprított fokhagymát beledörzsöljük. Sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük a padlizsánokat és az előmelegített sütőben 15 perc alatt megsütjük.
Addig elkészítjük a savanyú uborkás salátát. A zöldségeket apró kockákra vágjuk. A kaprot is apróra vágjuk. Összeforgatjuk a felkockázott zöldségeket, kaprot, olívaolajat és citromlevet. Ízlés szerint kerül bele só és bors. A megsült padlizsánokra halmozzuk a savanyú uborkás salátát. Pirítóssal tálaljuk. Vagy akár húsok mellé is tökéletes köret. A saláta magában is nagyon szuper, mindenképpen próbáljátok ki! 


Segal Viktor Színek és Ízek szakácskönyvében található receptje alapján (módosításokkal)