Oldalak

2018. június 14., csütörtök

Quesadilla cukkinivirággal


Itt a cukkinivirág szezon. Készülhet belőle pizza vagy sülhet bortésztában illetve itt egy példa arra, hogyan lehet az egyik leggyorsabb módon felhasználni quesadillaban.

Hozzávalók 4 adaghoz:
8 tortillalap (nálam kukorica)
8 marék reszelt sajt (alapvetően gouda, mozzarella de mehet egy kevés ízesebb is pl. gruyere, comte vagy éppen pecorino romano)
16 cukkinivirág (nálam mini cukkinivel)
1 csokor petrezselyem

A quesadilla serpenyőben is elkészíthető, de kontaktgrillben lesz ilyen szép csíkos és sül át a leggyorsabban. Minden tortillalapra kerül egy marék sajt, a két cukkinivirág, cukkinivel vékonyra szeletelve, egy kevés aprított petrezselyem, só. Félbehajtom és pár perc alatt megsütöm. Az összes tortillalappal így járok el. Frissen tálalom.



2018. június 12., kedd

Tortillatekercs zöldségekkel és grillezett sajttal


Tulajdonképpen maradékfelhasználás miatt született ez a tortillatekercs. De annyira finom volt és mutatós, hogy a másodikat végül lefotóztam. Ilyen az egyszemélyes itthoni gyors ebédem.

Hozzávalók 1 adaghoz:
2 kukorica tortilla (vagy bármilyen lepénykenyér, akár ilyen házi)
2 szelet grillezett halloumi sajt (kontaktgrillen a legfinomabb)
2 marék saláta (a legjobb a színekkertjéből a Lehel piacról szombatonként 32-es stand)
2 sült répa (recept itt - vagy más fűszerezéssel - most éppen mézes-mustáros mázzal sütöttem)
snidlinges tejföl (4-6 evőkanálnyi kell belőle): snidling+tejföl+görög joghurt+olívaolaj

A snidlinges tejfölhöz egy csokor snidlinget megmosok, megszárítom és apróra vágom. Egy nagy pohár tejfölhöz keverem, adok hozzá 1-2 evőkanálnyi görög joghurtot és sózom. Löttyintek bele egy kevés olívaolajat. Alaposan elkeverem. 
A tortillalapokat forró serpenyőben pár perc alatt átmelegítem. Vagy frisset, házit sütök, ha van rá idő.
Kanalazok rá bőven snidlinges tejfölt, ráaprítom a grillezett sajtot, sült répát, teszek rá friss salátákat. Szorosan feltekerem és akár félbe is vághatom és úgy tálalom. 


2018. június 11., hétfő

Málnahabos torta


Egyszerű nyári torta ez, savanykás málnahabbal, málnazselével és puha kakaós piskótával. A betűk étcsokoládéból készültek és metál ételfestékkel festettem le őket. Nem vagyok nagy ételfesték kedvelő, de ennyi azért belefér. Munkatársaimmal közösen vittük ezt házavatóra és babanézőbe. Ez volt az a torta, amit a nyári kánikulában és a budapesti péntek délutáni dugóban több mint egy órán keresztül utaztattam az ölemben :) Detti köszi a fuvart és a budai városnézést :D A torta épségben odaért. Többieknek is ízlett, úgyhogy itt a helye a receptnek.


Hozzávalók (23 cm-es tortaformába 14-16 szelethez):

Kakaós piskóta:
7 nagy tojás
14 ek. nádcukor
14 ek. olaj (kókuszolaj is szuper)
7 ek. holland kakaópor (20-22%-os)
9 ek tönköly finomliszt
1 púpozott tk. foszfátmentes sütőpor

Krémhez:
1200 g málna (nálam fagyasztott)
170 g nádcukor

Málnahab:
750 ml málnaszósz
300 ml tejszín
300 g görög joghurt
9 lapzselatin

Málnazselé:
200 ml málnaszósz (vagy amennyi marad)
2 lapzselatin

Díszítéshez 150-200 g málna, csokibetűk



A kakaós piskótához a sütőt előmelegítem 180 fokon. 23 cm-es kapcsos tortaforma aljába sütőpapírt helyezek. A tojásokat szétválasztom. A tojásfehérjéket a cukorral kemény habbá verem, hozzáadom a tojássárgákat majd kanalanként az olajat is. Eddig robotgéppel dolgozom. Spatulára váltok és beleszitálom 2-3 adagban a lisztet, kakaóport és a sütőport. Csak spatulával forgatom bele óvatosan a száraz anyagokat, hogy ne törjön össze a hab. Beleteszem a tortaformába és nagyjából 45 perc alatt készre sütöm.
Amíg sül a piskóta elkészítem a málnaszószt, amit a málnahabhoz és a málnazseléhez használok fel. A málnát a cukorral közepes lángon összefőzöm. Forrástól számítva tényleg csak pár percet rotyogtatom. Botmixerrel kicsit turmixolom, majd egy sűrű szitán, vagy gézen keresztül átpasszírozom. A krémbe így nem kerülnek bele a málnamagok.
Ha megsült a piskóta hagyom teljesen kihűlni, majd egy ilyen drótos tortaszeletelő segítségével vékony tortalapokat vágok. A 7 tojásos piskóta sok lesz ehhez a tortához, de én szeretek biztosra menni, hogy egy csupasz/ naked torta esetében tényleg a szép lapok legyenek felhasználva. Szóval legvékonyabbra állítom ezt a drótos szeletelőt (nálam 1.2 cm) és nekem így 5 vékony tortalapom lett + a púpos teteje. Ehhez a tortához csak az alsó négy tortalapot használom fel.
A krémhez 650+100 ml málnaszószt kimérek. 100 ml mikrózható tálba kerüljön. 300 ml tejszínt kemény habbá verek. 9 lapzselatint pár percre hideg vízbe áztatok. Fél perc alatt felforrósítom a 100 ml málnaszószt és hozzákeverem a megpuhult lapzselatinokat. Alaposan elkeverem majd hozzáadom egy nagy tálban a többi 650 ml málnaszószhoz. Érdemes ezt a nagy tálat előre lemérni üresen hány grammos, mert könnyebbség lesz a torta összeállításánál. Sokkal pontosabb rétegelosztást tudunk úgy csinálni. Hozzáadom a görög joghurtot is majd óvatosan spatulával beleforgatom a tejszínhabot. Hűtőbe teszem, amíg elkészül a málnazselé.
A maradék málnaszószt (nálam 200 ml) felmelegítem. 2 lapzselatint hideg vízbe áztatok, majd ha megpuhult a meleg málnához keverem. Alaposan elkeverem. Hideg vízben lehűtöm pár perc alatt.
Összeállítom a tortát. Állítható tortakeretbe teszem a legalsó tortalapot úgy, hogy alaposan rászorítom (mert félig csupasz tortát szeretnék készíteni). Ha a cél az, hogy a krém oldalt is bevonja a tortát, akkor hagyjunk egy kis rést a tortakeret és a tortalap között.
Nos az alsó tortalapomat jó szorosan körbeveszi a tortakeret. Rákanalazom a málnazselé 1/3 részét és elkenem. Előveszem a málnahabot a hűtőből és ténylegesen mérleg segítségével 1/4 részét ráteszem. Én mindig üresen lemérem a tálat majd tele a krémmel és aszerint vissza tudom számolni, hogy pontosan mennyi krémem van és akkor annak a negyede kerül az alsó tortalapra. Megy rá a második tortalap,, málnazselé és krém majd újra tortalap, málnazselé és krém. Végül ráteszem az utolsó, negyedik tortalapot és arra már csak krém kerül. Alufóliával lefedve hűtőbe teszem dermedni éjszakára. Másnap málnaszemekkel és csokibetűkkel dekoráltam.
A csokibetűkhöz Callebaut 70%-os étcsokoládét olvasztottam majd egy steril fecskendőbe tettem és onnan sütőpapírra nyomtam a betűket. Hűtőben hagytam megdermedni. A metál ételfestéket egy kiskanálnyi Cointreau likőrrel elkevertem majd egy ecset segítségével a betűkre kentem. Szinte teljesen elpárolog, megszárad idővel. A dekoráció csak pár órával a tálalás előtt kerüljön a tortára. A málnaszemeket egy kevés olvasztott fehér csokoládéval rögzítettem a tortára.


2018. június 5., kedd

Mézes-fűszeres sült répa


Egészben sült répa gyakran készül nálunk. Sokféle fűszerezést szeretünk: narancsosan, mustáros-citromos zöldfűszeres vagy éppen az alábbi mézes római köménnyel és korianderrel.

Hozzávalók:
1 csokor répa (12 kisebb répa)
2 ek. méz
3 ek. olívaolaj
1 tk. koriandermag
1 tk. római kömény
1 tk. kakukkfű
1/2 tk. só
bors

Tahinis joghurt:
250 g görög joghurt
3 ek tahini
1 gerezd fokhagyma
1/2 tk. só
2 ek. citromlé

tálaláshoz petrezselyem

A répák zöld szárát levágom, alaposan zöldségmosó kefével megtisztítom őket. Nem hámozom. Egy száraz serpenyőben kissé megpirítom a koriandert és a római köményt, majd mozsárban kissé összetöröm. Egy nagy tálban összekeverem a mézet, olajat, zúzott koriandert és római köményt, hozzáadom a szárított vagy friss kakukkfüvet, sót és egy kevés fehér bors is kerül bele. A répákat alaposan beleforgatom majd 1-2 órát állni hagyom. Közben bele-bele forgatom a répákat a mézes szószba.
Elkészítem a mártogatóst: A görög joghurthoz adom a tahinit, aprított fokhagymát, sót és a citromlevet (zöldcitrom lével is próbáltam, azzal is tökéletes).
A répákat sütőpapírral bélelt tepsire helyezem és előmelegített 200 fokos sütőben nagyjából 35-40 perc alatt megsütöm (a répa megpuhul). Közben érdemes megforgatni többször is.  


Inspiráció Ottolenghi, változtatásokkal.

2018. június 4., hétfő

Bodzás prosecco


Ez itt egy prosecco kicsit másképp: bodzaszörp jégkockával. Szerintem hétfő délelőtt pont találó ilyet posztolni :) No de annak, aki nem dolgozik, hanem nyaral pont jól jön. Igyatok a vízparton proseccot bodzásan.
A poharakat Andris festette 9 évvel ezelőtt az esküvőnkre :)


Hozzávalók (kb. 1.3 liter bodzaszörphöz):
400 g világos nádcukor
1 liter víz
6 ek. akácméz
2 kezeletlen citrom
20 bodzavirág


Egy lábosban a vizet és cukrot felforralom, kevergetem, míg elolvad a cukor. Elzárom a tüzet, hozzáadom a mézet, belereszelem a 2 citrom héját, belefacsarom egyik citrom levét, a másik citromot szeletelve adom hozzá. Végül pedig a bodzavirágokat is hozzáadom. Hagyom szobahőmérsékletre hűlni majd hűtőbe teszem 24 órára. Utána sűrű szitán vagy gézen leszűröm. Zárt üvegben sokáig eláll.
Ebből én egy jégkockatartónyi adagot némi friss bodzavirággal lefagyasztottam.

A bodzás proseccohoz 2 dl. proseccohoz 2 bodzaszörpös jégkocka került. Ha valaki nagyon édesen szereti, annak mehet 3 bele.

Szép nyarat mindenkinek!