Oldalak

2017. december 31., vasárnap

Rántott pulykamell sütőben sütve


Kukoricapelyhes, sütőben sült rántott hús nagyon sokszor készül nálunk, mégis valahogy elmaradt a fotózása. Most viszont itt a kép és jön hozzá a recept is.
Pulyka vagy csirkemellből szoktam sütni. A szeletek vastagságától és méretétől függ a sütési idő. Kis méretű és vékony szeleteknek elég a 10 perc sütés, de a méreteseknek kell a 20 perc.
Pulyka szeletekből nagyon vékonyat a Lehel csarnokban a piros pólós henteseknél szoktam venni.

Hozzávalók (4 főre):
4 nagy, de vékony szelet pulyka (400 g)
3 nagy tojás (L-es)
5 ek. zabpehelyliszt
1 tk. só +egy kevés a tojásba
1 tk. pirospaprika
1/4 tk. kakukkfű
1/4 tk. oregano
130 g kukoricapehely (spar vital márka a legjobb, abban nincs hozzáadott cukor)
olívaolaj +ecset

A sütőt előmelegítem 200 fokra (légkeveréses). Sütőpapírral kibélelek egy nagy tepsit.
A tojásokat egy tálkában villával kissé felverem, sózom. 
A hús szeleteket kisebb darabkákra vágom (minden szeletet kb. 4 darabra)
A zabpehelylisztet egy tálba teszem, hozzáadom a sót, a pirospaprikát és a zöld fűszereket. Összekeverem. A zabpehelylisztes keverék nem fogy el teljesen, de kell ez a mennyiség, hogy kényelmesen tudjunk panírozni. 
A kukoricapelyhet zacskóban összetöröm, vagy aprítógépben néhányat pulzálva aprítom.
Egy tálkában előkészítek némi olívaolajat és egy ecsetet (50 ml kb.)

A hús szeleteket előbb a tojásba, majd a zabpehelylisztes keverékbe, majd újra a tojásba és végül a morzsolt kukoricapehelybe forgatom. Minden szeletet a sütőpapírra teszek. Ecset segítségével olajozom. 200 fokon 10-15 perc alatt megsütöm. Frissen a legfinomabb, jó ropogós.

2017. december 30., szombat

Tárkonyos gombaleves


Ez volt az idei ünnepi levesünk. Egyszerű, gyors és finom. Vargányából készült némi répával és tárkonnyal. Igazi téli leves ez.

Hozzávalók (4 adaghoz):
3 ek. olívaolaj
1 kis vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
2 répa
300 g vargánya (fagyasztott)
1 púpozott tk. tárkony
1 tk. só
800 ml víz/alaplé
1 ek. tönköly finomliszt
100 ml. tejszín

Előkészítem a zöldségeket. A hagymát, répát és fokhagymát megtisztítom, apróra vágom. A répákat vékony karikákra vágtam. Egy közepes lábasban (2.5 literes kb) az olajon átsütöm az aprított hagymát, hozzáadom a répákat és tovább pirítom. Hozzáadom a vargányát, ami már levet ereszt, majd felöntöm az alaplével vagy vízzel. Beleszórom a fokhagymát, a tárkonyt és a sót. Alacsony lángon fedő alatt 15 percet főzöm. Közben a tejszínt a liszttel egy kézi habverővel csomómentesre keverem. Ha lejárt a 15 perc, elzárom a tüzet. A forró leves levéből teszek 1-2 merőkanálnyit a lisztes tejszínre, alaposan elkeverem, majd az egész megy bele a levesbe. Visszateszem pár percre a tűzre és kicsit forralom. Tálaláskor kínálhatunk mellé friss kenyeret vagy pirítóst, de akár croutont is. 

2017. december 24., vasárnap

2017. december 21., csütörtök

Beton torta


Régóta tervben volt egy beton torta. Miután egész formás habcsókokat sikerült sütni egyértelmű volt, hogy most már megpróbálkozom egy ilyen tortával.
Nem vagyok híve a mesterséges színezéknek, de a tintahal tinta most nem volt opció. Halízű torta és habcsók elég merész lett volna.Úgyhogy fekete ételfesték porral színeztem.
Burkolathoz egy svájci vajkrém sokkal keményebb lett volna, de egy kis itthoni tortához (amit nem kell szállítani) bőven megfelelt egy mascarponés krém, amit egyszerűen a fekete porral színeztem. 
A torta belül karácsonyi fűszerezésű, akár mézeskalácstortának is nevezhetném, csak éppen méz nem volt benne. Sajnos a szeletekről elfelejtettem képet készíteni: 4 karácsonyi fűszeres lap közé került mascarpones krém és habcsóktöret (fehér habcsókot tördeltem fel hozzá).


Hozzávalók (8-10 szelethez, 18 cm-es tortához):

Tortalap (két 18 cm-es tortaformában sütöm):
3 nagy tojás
250 g nádcukor
300 g (tönköly) finomliszt
1 ek. sütőpor
1 ek. őrölt fahéj
1/4 tk. őrölt gyömbér
1/2 tk. őrölt kardamom
1 tk őrölt szegfűszeg
csipetnyi só
220 ml zsíros tej
180 g olvasztott vaj

Vanília és betonkrém: 350 g mascarpone + 350 ml tejszín + 1-2 ek. porcukor + egy részébe fekete ételfesték (por)

Habcsók töret és habcsók a tetejére (nagyjából 35 habcsókot használtam fel)


A sütőt előmelegítem 180 fokra. Két 18 cm-es tortaforma alját kibélelem sütőpapírral. A tortalaphoz a vajat megolvasztom, hagyom kihűlni. A tojásokat a cukorral robotgéppel habosra keverem. A liszthez keverem a sütőport, a sót és a fűszereket. A tejet is előkészítem, szobahőmérsékletűre melegítem. A habos tojáshoz keverem adagolva a lisztes keveréket, tejet és vajat. Alaposan összekeverem. A két tortakeretbe osztom a masszát és az előmelegített sütőben 30-35 perc alatt készre sütöm. Tűpróbával ellenőrizni érdemes. Hagyom teljesen kihűlni, majd mindkét tortából két egyforma vastagságú tortalapot vágok. A teteje nálam púpos lett, azt nem használom fel, levágom.
A krémhez a tejszínt kemény habbá verem. A mascarponeba egy spatula segítségével beledolgozom a porcukrot és adagonként a tejszínhabot. Óvatosan forgatom bele, nehogy összetörjem a habot.
A krémet nagyjábóül 5 részre osztom. 3 része fehéren kerül a tortába, a maradékot pedig a fekete porral színezem. Lehetne akár márványosan is színezni, kinek hogy tetszik és mennyire sötét betont szeretnénk, aszerint kerüljön bele fekete por.
Összeállítom a tortát. Az alsó tortalapőra kerül a krém 1/5 része, rá tördelek bőven fehér habcsókot, következik a második lap, rá krém és habcsóktöret. Hasonlóan járok el a harmadik lappal is, majd ráteszem az utolsó tortalapot. Azt már szürke krémmel burkolom. Első körben csak egy vékony krém réteget tettem rá és behűtöttem 1 órát. Ha kissé megdermedt a torta, akkor mehetett rá a második réteg szürke krém. A hideg tortát könnyebben lehet burkolni. Amint elkészültem vele újra ment a hűtőbe. Végül a krém egy picit soknak bizonyult 2 evőkanálnyi megmaradt. A tetejére a habcsók tálaláskor került rá, mert idővel az megpuhul. 


2017. december 18., hétfő

Adventi koszorú



Idén egy hosszúkás tálban volt a négy gyertya, semmi extrával. Aztán kicsit több mint három hét késéssel végül mégis lett egy passzoló adventi koszorúnk. Tegnap a virágpiacon jártunk és megláttam ezeket az egyszerű napsárga vékony gyertyákat. Tudom, lassan más vége az Adventnek, de 70 ft/ darabárért muszáj volt elhoznom :)


A fotó és Dávid kedvéért ég mind a négy. Majd vasárnap újra meggyújtjuk.


Amiből készült: szürke kerek betontál és szürke kőlap a Kikből. Fa rénszarvas Butlers, üvegek esküvőkről pálinkával, parafadugók a kedvencekkel, számok Ikeából, sárga gyertyák és zöld növények a Budapesti Virágpiacról.


2017. december 15., péntek

Eton mess, ahogy nálam készül


Az eton mess az egyik legegyszerűbb desszert. Eredetileg tejszínhab, (cukrozott) gyümölcs és habcsók kell hozzá. Nekem egy kicsit tömény lenne a már édes habcsókhoz a tejszínhab meg még a cukros gyümölcs, úgyhogy egy joghurthabos verziót készítettem és friss málna került bele.


Hozzávalók (4 adaghoz):
24 habcsók (receptje ITT, de bolti is tökéletes)
4-5 nagy marék málna (fagyasztott málnát hagytam kiolvadni)
400 g görög joghurt
200 ml tejszín

A joghurthabhoz a tejszínt kemény habbá verem majd óvatosan a joghurthoz keverem. Nem édesítettem, mert a habcsók elég édes. Poharakba vagy tálkákba rétegezem a joghurthabot, málnát és a habcsókokat. A habcsókot kisebb darabokra is törhetjük. A tetején viszont egyben hagytam és megszórtam málnával. Azonnal tálalom. Tökéletes desszert az ünnepi asztalra is. Ha vendégeknek készül, akkor a joghurthabot előre is elkészíthetjük (akár 1 nappal korábban), de a rétegezést csak tálalás előtt csináljuk.


2017. december 12., kedd

Habcsók


A habcsók igazi cukorbomba. Lehet cukormentesen is készíteni, de ez most nem az a verzió. Ez a klasszikus, szuper cukros, de ugyanakkor ropogósra kiszárított habcsók, ami sokáig eláll. Már régóta tervben van egy szürke betonos torta. Lassan már divatját múlja, mire odajutok megsütni :) Mindenesetre a betonos habcsók már megvan hozzá. Kerülhet belőle a karácsonyi aprósütik közé illetve készülhet belőle eton mess, vagy tehetünk belőle egy gyümölcssalátára, panna cottara vagy éppen házi pudingra.


Hozzávalók (4 tepsinyi adag kb. 80 darab):
6 tojásfehérje (200 g)
50 g porcukor

330 g cukor
70 ml víz


A tojásfehérjét a porcukorral lágy habbá verem.
A 330 g cukrot a vízzel közepes lángon összeforralom. Ha van cukorhőmérő, akkor 120 fokosra. Ha nincs, akkor alaposan forraljuk fel, míg elolvad a cukor.
A még forró cukorszirupot lassanként a tojásfehérjéhez öntöm és folyamatosan robotgéppel dolgozom. Több percig tart, mire kemény, fényes habot kapok.
Nálam a szürke habcsókhoz fekete por állagú ételfesték került bele (minél több, annál sötétebb lett a habcsók - kivételesen nem természetes ételfesték, mert tintahal tintám nem volt itthon, illetve tartottam a halas utóíztől.
A halvány rózsaszínhez céklaport használtam.
A masszát habzsákba teszem és különféle végekkel sütőpapírral bélelt tepsire nyomkodom. 80 fokon (légkeveréses) 2.5 órát szárítom. Néha kinyitom résnyire az ajtót, hogy a pára elillanjon. Ha kihűl, akkor veszem le a sütőpapírról. Nálam 3 tepsinyi adag fér el egyszerre a sütőben. Váltogatom néha a szinteken a tepsiket. Tapintásra száraznak kell lennie. (Tipp: ne esős időben készüljön, vagy érdemes kevésbé párás lakásban sütni)

2017. december 8., péntek

Csokoládés chia puding


Nálam a nap nem indul el reggeli nélkül. Ami másnak a kávé, az nekem a reggeli. Nem tudok úgy kilépni az ajtón, hogy nem ettem semmit. A rohanós reggelekre valók az olyan reggelik, amik már készen várnak a hűtőben. Ilyen ez a csokis chia puding. Nem csak reggelire, hanem desszertnek is tökéletes. Ráadásul még cukor sincs benne, illetve én rizstejjel készítettem, tehát tejterméket sem tartalmaz. Normál tejjel is ugyanolyan finom lesz az eredmény.  


Hozzávalók (2 nagyobb, 4 kisebb adaghoz):
4 csapott ek. chia mag
1 púpozott ek. kakaópor (20-22%os, holland kakaó)
300 ml. rizstej
tálaláshoz málna (most télen fagyasztott) és egy kevés kókuszreszelék
agavé/méz, ha valakinek nem lenne elég édes (én nem tettem hozzá, a rizstej valahogy mindig édesít szerintem))


Egy fedeles üvegtálban összekeverem a chia magot a cukrozatlan kakaóporral és 200 ml hideg rizstejjel és lefedve hűtőbe teszem. A maradék 100 ml rizstejet adagonként adom hozzá nagyjából az első 1 órában. Mindig kicsit megkeverem és öntök hozzá a tejből, majd visszateszem a hűtőbe. Nálam összesen a 300 ml rizstejjel lett jó krémes állaga. A végleges állagot 2-3 óra alatt éri el, de nem lesz baja 2-3 napig a hűtőben, tehát akár előre is el lehet készíteni. Tálaláskor rétegeztem málnával és a tetejét is azzal szórtam meg. Került rá egy kevés kókuszreszelék is. Ha valakinek nem elég édes, akkor mehet rá egy kevés méz.

2017. december 4., hétfő

Kakaós amerikai palacsinta


Nálunk mindig is az édes reggelik a nyerők. De lehet egészséges édeseket is enni, mint például ez a cukormentes kakaós palacsinta.
Sokszor azt hinné az ember, hogy sok idő reggel palacsintát sütni, pedig nem az. A tésztáját egy tálban egy villa segítségével percek alatt össze lehet keverni és egy nagy serpenyőben a sütés is gyorsan megvan.

Hozzávalók (8 tenyérnyi palacsintához, 2-3 adag):
1 érett banán
1 tojás
4 ek. zabpehelyliszt
1 ek. kakaó (holland, 20-22%os)
1/2 tk. foszfátmentes sütőpor
csipetnyi só
70 ml. tej

Egy tálban a banánt egy villával összetöröm, hozzáadom a tojást, alaposan összekeverem. Beleszórom a zabpehelylisztet, kakaót, sütőport és a sót, végül a tejjel kicsit hígítom.
A serpenyőbe egy kevés kókuszolajat teszek, felforrósítom majd hármasával megsütöm az evőkanálnyi masszából készült palacsintákat (nálam egyszerre 3 palacsinta fér el a 28 centiméteres serpenyőben). Néhány perc alatt egyik és másik oldalát is megsütöm. Fügelekvárral és tejeskávéval tálalom. 


2017. november 27., hétfő

Zabpelyhes-banános gofri


Sokáig ellene voltam annak, hogy gofrisütőt vegyünk. Felesleges konyhai eszköznek tartottam, amit csak tárolni kell, úgy mint a melegszendvicssütőt, ilyen olyan aprítógépet meg az egyéb szökő-évente használt konyhai kütyüt. Tudjátok Konmari meg a Minimalisták szerint semmi értelme tárolni olyan dolgokat, amiket nem használunk. A kevés eszköznek köszönhetően szinte teljesen üres a konyhapult. Jól átlátható minden, mindennek van helye. Ez egy másik történet, úgyhogy vissza a gofrihoz: Andris szereti a gofrit és néhány hónapja úgy döntöttünk, hogy a néhány darab konyhai eszköz mellett bőven van hely ennek az amúgy sem túl tele konyhaszekrényben. Mint kiderült a gyerekek is imádják a gofrit, úgyhogy jó döntés volt.
Azóta gyakran sül gofri, sokat tesztelünk, alakítunk. Egyik kedvencünk ez a zabpelyhes-banános gofri görög joghurttal és túróval.

Hozzávalók (10-12 darabhoz 4 főre):
2 nagy tojás
1 érett banán
1 kis doboz görög joghurt (150 g)
100 g túró
1 ek. méz vagy agavé vagy egyéb édesítő (elhagyható)
150 g finomszemű zabpehely
1 ek. sütőpor
30-50 ml zsíros tej
csipetnyi só

A gofri tésztája turmixgépben készül. A tojásokat, banánt, joghurtot, túrót, agavét és sót alaposan összedolgozom, majd beleszórom a zabpelyhet és a sütőport. Végül adok hozzá egy kevés tejet. Ha túl sűrű a tészta, akkor mehet bele 50 ml is (jó nagy tojások esetében elég a 30 ml). A massza egyébként akkor jó, ha a zabpelyhek is szét lettek zúzva.
A gofrisütőt felforrósítom (nálam zöld gomb jelzi, amikor mehet bele a massza). Egy szilikonecsettel kenek egy kevés kókuszolajat a sütőmbe, majd indul a sütés. 3-4 perc alatt készül el a dupla gofri a sütőben, így nagyjából 5-6 adagot sütök. Körülbelül a felénél szoktam újraecsetelni kókuszolajjal. Ha készen van, akkor juharsziruppal és banánkarikákkal tálalom. De van akinek a klasszikus puncspuding és tejszínhab dukál hozzá.


2017. november 22., szerda

Smoothie Bowl, avagy turmixolt gyümölcsök tálkában


Bár valószínű már csökkent a smoothie bowl meg buddha bowl népszerűsége, íme az én turmixolt gyümölcstál, azaz smoothie bowl verzióm.
Ez az egészséges reggelik egyike. Kevés hozzávalóval igazán finomat lehet tálalni percek alatt. Nem kell hozzá más mint banán, fagyasztott erdei gyümölcsök és feltétnek ami éppen van itthon. Nálam mandulaszeletek, puffasztott tönköly, virágpor, chia mag, puffasztott quinoa, kukoricapehely kerülnek rá általában.


Hozzávalók (2 nagyobb, 3 kisebb adaghoz):
1 érett banán
200 g fagyasztott erdei gyümölcs
50-100 ml forró víz

tálaláshoz: szeletelt mandula, chia mag, virágpor, puffasztott quinoa és tönköly, kukoricapehely

*ha valakinek nem elég édes, akkor egy kis méz vagy agavé mehet bele.

Turmixgépben az érett banánt és a fagyasztott gyümölcsöket turmixolom. Hozzáadom a forró vizet. A víz mennyisége azon múlik, hogy milyen sűrűségre vágyunk. Minél krémesebb, kanalazhatóbb szerintem annál jobb. Télen forró vízzel készítem, de nyáron a hideg víz jóleső.

Tálaláskor kerülnek rá az extrák. Frissen érdemes tálalni. Jó étvágyat!

Zabkása mellé is tökéletes kiegészítő a turmixolt gyümölcs, úgyhogy javaslom készítsétek el a ZABKÁSÁT és kerüljön rá a turmixolt gyümölcsből.


2017. november 14., kedd

Sült gomba édesburgonyával, párolt fodros kel és friss saláta


Ez is a gyors ebédeim egyike, a maradékot pedig megettük vacsorára. Igazi őszi ízek: csiperkegomba, édesburgonya és leveles kel.


Hozzávalók (2-3 adaghoz, vagy szendvicsre 4-6 adaghoz):
250 g barna csiperkegomba (1 doboz)
3 kisebb édesburgonya
egy kevés olívaolaj
1 kis csokor petrezselyem
2 nagy marék fodros kel vagy 1 csokor
2 marék madársaláta (vagy ízlés szerint több)
tálaláshoz sós granola recept ITT


A gombákat megmosom és hosszanti irányban vékonyabb szeletekre vágom. Az édesburgonyákat is meghámozom és kisebb kockákra vágom. A petrezselymet megmosom, megszárítom és apróra vágom. Egy nagy tepsibe sütőpapírt teszek. Beleteszem a gombát, édesburgonyát és petrezselymet. Sózom, meglocsolom olívaolajjal, alaposan összekeverem majd előmelegített 200 fokos sütőben 25-30 perc alatt készre sütöm. Megpárolom a fodros kelt (nem vízben főzöm, érdemes párológépben vagy párolóbetéttel). Végül tálaláshoz akár friss kovászos kenyérre is kerülhet a sült gomba-édesburgonya, rá a fodros kel és friss saláta, végül pedig megszórom sós granolával.


2017. november 9., csütörtök

Áfonyás rozsos pite


Hétvégén ünnepeltük a szülinapomat. Mint minden évben a srácok idén is sütöttek nekem. Andrisnak egyre nehezebb a két fiúval lemenedzselni a sütést. Kristóf már segít, Dávid még lisztet szór :)
De nemcsak a sütést nehéz kivitelezni, hanem a fotózást is. Mint látjátok éppen a kanapén rohangálnak a háttérben :D
Nagyon finom lett a sütemény, érdemes kipróbálni!


Hozzávalók (24 cm-es piteformába):
A tésztához:
100 g puha sótlan van
85 g nádcukor
1 tojás enyhén felverve
100 g tönköly finomliszt
60 g teljes kiőrlésű rozsliszt
1 tk. foszfátmentes sütőpor

Töltelék:
100 ml tejszín
150 ml tejföl
1 tojás enyhén felverve
3 ek. nádcukor
1 tk. vaníliakivonat vagy fél rúd vanília kikapart magjai

Tetejére 200 g friss áfonya


A tésztához a puha vajat a cukorral habosra keverjük robotgéppel. Hozzáadjuk a kissé felvert tojást, majd hozzáadjuk a liszteket és a sütőport. Ragadós masszát kapunk.
A sütőt előmelegítjük 200 fokra (légkeveréses). Az áfonyát megmossuk és szűrőben megszárítjuk. A tölteléket is előkészítjük: a tejszínt, tejfölt, felvert tojást, cukrot és vaníliát összekeverjük egy kézi habverő segítségével. A piteformát (vagy tortaformát) kivajazzuk majd kézzel a ragadós masszát beleegyengetjük. Na itt egy kicsit tartottunk az eredménytől, tényleg ragadós a massza. De amint szépen eligazgatjuk máris nyert ügyünk van. Mehet bele a töltelék és az áfonya. 25 perc alatt készre sütjük a forró sütőben.


A recept a Nordic Bakery cookbookból való (minimális változtatással) 

2017. november 2., csütörtök

Kuglóf egy különleges összetevővel


A verjus zöld szőlőből készült különleges ízesítőszer, savanyítószer. Alapvetően mártások, salátaöntetek, főzelékekbe használják, de azért nem ritka felhasználása a desszertekben sem.
A blogom nagyrészt édességekről szól, így nem volt kérdés, hogy mi készül vele: egy könnyed kevert tésztából kuglóf, hozzá sült alma, pirított dió és sűrű joghurt. A sütemény tésztájába és az almába is került belőle.


Hozzávalók (egy kisebb 16 cm-es kuglófhoz - ha nagyobb formában készül az alábbi mennyiségeket duplázni kell, őzgerinc/kenyérformába is dupla mennyiség kell, illetve egy magasabb 20 cm-es tortaformához is):

Tészta:
6 ek. (nád)cukor
60 g puha vaj
3 tojás
4 ek. verjus (kb 50 ml)
1 csapott tk. foszfátmentes sütőpor
7 ek. (tönköly) finomliszt


Alma-dió:
3 nagyobb alma (pl. idared)
3 ek. (nád)cukor
2 púpozott tk. vaj
1 marék dió
3 ek. verjus

200 g görög joghurt vagy gézben lecsöpögtetett zsíros natúr joghurt (én ez utóbbit használtam) és egy kevés akácméz


A formát alaposan kivajazom. A sütőt előmelegítem 175 fokra. A puha vajat a cukorral habosra keverem majd egyesével alaposan beledolgozom a tojásokat (szép habos legyen). Végig robotgéppel dolgozom. Hozzáadom a verjus-t, a sütőport majd a lisztet is. Formába öntöm és 30-35 perc alatt készre sütöm. A dupla adag tésztának hosszabb lesz a sütési ideje, érdemes tűpróbával ellenőrizni. Ha megsült egy keveset hagyom a formába hűlni, aztán egy rácsra borítom és ott hagyom teljesen kihűlni.

Egy serpenyőben megolvasztom a vajat, hozzáadom a meghámozott és felkockázott almát, a marék diót és a cukrot. Pirítani kezdem majd néhány perc múlva a verjus-t is ráöntöm. Forralom, míg elfogy a folyadék.
A kuglóf szeleteket almával-dióval és egy kevés joghurttal tálalom.

2017. október 30., hétfő

Őszi sült zöldségek


Talán a leggyakrabban sült zöldségek készülnek a sütőnkben. Nagyon praktikus fogás, hiszen amikor ráérünk, akkor elő tudjuk készíteni a zöldségeket (tisztítás, darabolás) majd dobozolva hűtőben több napig várhatnak arra, hogy sütőbe kerüljenek. A hagyma és citrom kivételével ebben is a karfiol, kelbimbó, répa eltartható pár napig feldarabolva jól záródó dobozban, vagy zacskóban. Esténként nincs más hátra, mint sütőpapírra szórni, meglocsolni olívaolajjal, sóval és némi zöldfűszerrel. Aztán jöhetnek rá az extrák: sült vagy főtt gesztenye, pirított sós mandula vagy éppen pesztó (legyen az klasszikus vagy petrezselyemből készült). 



Hozzávalók:
2 kisebb répa
1/2 kg. kelbimbó
1/2 karfiol
3 lilahagyma
2 kezeletlen citrom
olívaolaj
szárított zöldfűszerek (nálam éppen petrezselyem és kakukkfű)
1/2 tk. zellermag
1-2 marék sült gesztenye (vagy főtt)
1-2 marék pirított sós mandula
1 ek. pesztó+2 ek. olívaolaj


A sütőt előmelegítem 200 fokra (légkeveréses). A megtisztított és feldarabolt zöldségeket és citromot sütőpapírral bélelt tepsibe teszem. Meglocsolom olívaolajjal, sózom, szórok rá fűszereket (petrezselyem, kakukkfű és zellermag). Jól összekeverem majd nagyjából fél órára sütőbe teszem. A végén még pluszban érdemes grillezni is pár percet, ha nem pirultak meg, vagy ami előbb barnul azt érdemes előbb kivenni.
Végül adok hozzá gesztenyét, sós mandulát és meglocsolom az olajjal kikevert pesztóval (lehet az házi klassikus pesztó vagy petrezselyempesztó)

Magában is fennséges ebéd vagy vacsora, de akár kínálhatunk mellé pirítóst, amit megkentünk hummusszal vagy vajjal/krémsajttal.


2017. október 16., hétfő

Brokkolis-gombás lencsefasírt, sós granola, szendvics


A hétvégén készült a lencsefasírt. Az itthoni zöldségekből került bele, amit éppen a hűtőben találtam. Nagyon finom lett, ráadásul vegán (nincs benne tejtermék és tojás sem). Ma ebédre egy gyors szendvics készült a maradék fasírtból: egy szelet graham kenyeret megkentem hummusszal, tettem rá bőven a fasírtból, megszórtam sós granolával és retekcsírával, petrezselyemzölddel tálaltam. Szerintem ez a guszta és gyors munkaebédek egyike.
A sós granola is említésre méltó. Maga a granola a sült magvas müzli. Több helyen olvastam már sós granola recepteket, nekem leginkább a zöldfűszeres verzió jött be. Ennek a sós ropogós granolának az egyik számomra legfontosabb összetevője a hajdina, az mindenképpen kerüljön bele. A többi magot kedvünk és a kamra tartalma szerint variálhatjuk. Hogy mire jó ez a granola? Hát például egy ilyen szendvicsre. Vagy akár egy krémlevesre, salátákra, de magában is finom ropogtatnivaló egy pohár bor/sör mellé.

Hozzávalók a lencsefasírthoz (1 nagyméretű tepsi lett tele):
120 g beluga (fekete) lencse
1 kk. só
1 babérlevél

250 g (1 doboz) barna csiperke
1 csokor petrezselyem
só, őrölt fehér bors
3-4 ek. olívaolaj (1 nagy ek. ghi lenne a legjobb, vagy vaj ha nem vegán verzió készül)

1 vöröshagyma
1 kisebb póréhagyma
4 gerezd fokhagyma
3 brokkolirózsa
2-3 ek. olívaolaj

100 g tökmag
40 g napraforgómag
1-2 ek víz

A lencsét a sós vízben a babérlevéllel nagyjából 30-40 perc alatt puhára főzöm, félreteszem.
A csiperkét megtisztítom, szeletelem, a petrezselymet is megmosom, megszárítom és apróra vágom. Az olajon/vajon a gombát megpirítom, hozzáadom a petrezselyemzöldet. Adok hozzá sót és borst. Kis levet eresztett nekem, nagyjából 10 perc alatt szépen megpuhult. Ha szükséges adhatunk hozzá 1 ek. vizet. Félreteszem.
A hagymákat, fokhagymát és brokkolit aprítógépben apróra darálom (a pórét én előbb kisebb darabokra vágtam, az aprítógépem nem igazán tud megküzdeni vele). Egy kevés olívaolajon átsütöm 7-8 perc alatt, picit megsózom. A lényeg, hogy a póré is puha legyen. Félreteszem.
Ha minden összetevő kihűlt, akkor aprítóban a tökmagot és napraforgót darálom. Hozzáadom a hagymás keveréket. Kiveszem az aprítóból. Ha nagy az aprítógép akkor mehet még bele a gomba is, de nálam már nem fért. Azt külön darálom apróra. Végül egymagába a lencsét is beletettem és pulzálva tényleg csak néhányat aprítok rajta, az ne legyen túl pépes. A magvakat a hagymával a gombával és a lencsével összekeverem, ízlés szerint sózom. Ha nem áll teljesen össze, akkor adok hozzá 1 evőkanálnyi vizet.
A sütőt előmelegítem 200 fokra. A tepsit kibélelem sütőpapírral. Púpozott teáskanálnyi adagokat szedek és formázom lapos fasírttá. Egy ecset segítségével mindenik fasírtot megkenem olívaolajjal. Előmelegített sütőben nagyjából 15 perc alatt aranybarnára sütöm. Minden összetevő már főtt állapotban kerül a sütőbe így tényleg akár 5-10 perc grillfokozat is elég a fasírtnak, ha sietünk. Csak éppen, hogy egy kis színe legyen.


A sós granolához (2 üvegnyi adag) - egyiket ajándékba is adhatjuk, szerintem szuper ajándék

150 g hajdina
130 g rozspehely
50 g tökmag
60 g mogyoró
50 g napraforgó
50 g zabpehely
4 tk. szárított zöldfűszer (nálam kakukkfű és rozmaring vegyesen)
1 tk. só
100 ml olívaolaj
2 ek. dijoni mustár
1 ek. akácméz (ha vegán akkor agavé, rizsszirup) 

A sütőt előmelegítem 175 fokra (légkeveréses). Egy nagy tepsit kibélelek sütőpapírral. Egy nagyobb tálban kimérem a magvakat. Természetesen kedvünk szerint variálhatjuk ezeket. Beleszórom a sót és a zöldfűszereket. Az olajat a mustárral és mézzel elkeverem és hozzáadom a magvakhoz. Alaposan összedolgozom. A tepsibe kanalazom és elegyengetem. 175 fokos sütőben nagyjából 15-17 percet sütöm. Érdemes többször kivenni és átforgatni, hogy egyenletesen süljön. Hagyom a tepsiben teljesen kihűlni és csak utána teszem üvegekbe. Jól záródó üvegben 3-4 hétig eláll.