2017. november 27., hétfő

Zabpelyhes-banános gofri


Sokáig ellene voltam annak, hogy gofrisütőt vegyünk. Felesleges konyhai eszköznek tartottam, amit csak tárolni kell, úgy mint a melegszendvicssütőt, ilyen olyan aprítógépet meg az egyéb szökő-évente használt konyhai kütyüt. Tudjátok Konmari meg a Minimalisták szerint semmi értelme tárolni olyan dolgokat, amiket nem használunk. A kevés eszköznek köszönhetően szinte teljesen üres a konyhapult. Jól átlátható minden, mindennek van helye. Ez egy másik történet, úgyhogy vissza a gofrihoz: Andris szereti a gofrit és néhány hónapja úgy döntöttünk, hogy a néhány darab konyhai eszköz mellett bőven van hely ennek az amúgy sem túl tele konyhaszekrényben. Mint kiderült a gyerekek is imádják a gofrit, úgyhogy jó döntés volt.
Azóta gyakran sül gofri, sokat tesztelünk, alakítunk. Egyik kedvencünk ez a zabpelyhes-banános gofri görög joghurttal és túróval.

Hozzávalók (10-12 darabhoz 4 főre):
2 nagy tojás
1 érett banán
1 kis doboz görög joghurt (150 g)
100 g túró
1 ek. méz vagy agavé vagy egyéb édesítő (elhagyható)
150 g finomszemű zabpehely
1 ek. sütőpor
30-50 ml zsíros tej
csipetnyi só

A gofri tésztája turmixgépben készül. A tojásokat, banánt, joghurtot, túrót, agavét és sót alaposan összedolgozom, majd beleszórom a zabpelyhet és a sütőport. Végül adok hozzá egy kevés tejet. Ha túl sűrű a tészta, akkor mehet bele 50 ml is (jó nagy tojások esetében elég a 30 ml). A massza egyébként akkor jó, ha a zabpelyhek is szét lettek zúzva.
A gofrisütőt felforrósítom (nálam zöld gomb jelzi, amikor mehet bele a massza). Egy szilikonecsettel kenek egy kevés kókuszolajat a sütőmbe, majd indul a sütés. 3-4 perc alatt készül el a dupla gofri a sütőben, így nagyjából 5-6 adagot sütök. Körülbelül a felénél szoktam újraecsetelni kókuszolajjal. Ha készen van, akkor juharsziruppal és banánkarikákkal tálalom. De van akinek a klasszikus puncspuding és tejszínhab dukál hozzá.


2017. november 22., szerda

Smoothie Bowl, avagy turmixolt gyümölcsök tálkában


Bár valószínű már csökkent a smoothie bowl meg buddha bowl népszerűsége, íme az én turmixolt gyümölcstál, azaz smoothie bowl verzióm.
Ez az egészséges reggelik egyike. Kevés hozzávalóval igazán finomat lehet tálalni percek alatt. Nem kell hozzá más mint banán, fagyasztott erdei gyümölcsök és feltétnek ami éppen van itthon. Nálam mandulaszeletek, puffasztott tönköly, virágpor, chia mag, puffasztott quinoa, kukoricapehely kerülnek rá általában.


Hozzávalók (2 nagyobb, 3 kisebb adaghoz):
1 érett banán
200 g fagyasztott erdei gyümölcs
50-100 ml forró víz

tálaláshoz: szeletelt mandula, chia mag, virágpor, puffasztott quinoa és tönköly, kukoricapehely

*ha valakinek nem elég édes, akkor egy kis méz vagy agavé mehet bele.

Turmixgépben az érett banánt és a fagyasztott gyümölcsöket turmixolom. Hozzáadom a forró vizet. A víz mennyisége azon múlik, hogy milyen sűrűségre vágyunk. Minél krémesebb, kanalazhatóbb szerintem annál jobb. Télen forró vízzel készítem, de nyáron a hideg víz jóleső.

Tálaláskor kerülnek rá az extrák. Frissen érdemes tálalni. Jó étvágyat!

Zabkása mellé is tökéletes kiegészítő a turmixolt gyümölcs, úgyhogy javaslom készítsétek el a ZABKÁSÁT és kerüljön rá a turmixolt gyümölcsből.


2017. november 14., kedd

Sült gomba édesburgonyával, párolt fodros kel és friss saláta


Ez is a gyors ebédeim egyike, a maradékot pedig megettük vacsorára. Igazi őszi ízek: csiperkegomba, édesburgonya és leveles kel.


Hozzávalók (2-3 adaghoz, vagy szendvicsre 4-6 adaghoz):
250 g barna csiperkegomba (1 doboz)
3 kisebb édesburgonya
egy kevés olívaolaj
1 kis csokor petrezselyem
2 nagy marék fodros kel vagy 1 csokor
2 marék madársaláta (vagy ízlés szerint több)
tálaláshoz sós granola recept ITT


A gombákat megmosom és hosszanti irányban vékonyabb szeletekre vágom. Az édesburgonyákat is meghámozom és kisebb kockákra vágom. A petrezselymet megmosom, megszárítom és apróra vágom. Egy nagy tepsibe sütőpapírt teszek. Beleteszem a gombát, édesburgonyát és petrezselymet. Sózom, meglocsolom olívaolajjal, alaposan összekeverem majd előmelegített 200 fokos sütőben 25-30 perc alatt készre sütöm. Megpárolom a fodros kelt (nem vízben főzöm, érdemes párológépben vagy párolóbetéttel). Végül tálaláshoz akár friss kovászos kenyérre is kerülhet a sült gomba-édesburgonya, rá a fodros kel és friss saláta, végül pedig megszórom sós granolával.


2017. november 9., csütörtök

Áfonyás rozsos pite


Hétvégén ünnepeltük a szülinapomat. Mint minden évben a srácok idén is sütöttek nekem. Andrisnak egyre nehezebb a két fiúval lemenedzselni a sütést. Kristóf már segít, Dávid még lisztet szór :)
De nemcsak a sütést nehéz kivitelezni, hanem a fotózást is. Mint látjátok éppen a kanapén rohangálnak a háttérben :D
Nagyon finom lett a sütemény, érdemes kipróbálni!


Hozzávalók (24 cm-es piteformába):
A tésztához:
100 g puha sótlan van
85 g nádcukor
1 tojás enyhén felverve
100 g tönköly finomliszt
60 g teljes kiőrlésű rozsliszt
1 tk. foszfátmentes sütőpor

Töltelék:
100 ml tejszín
150 ml tejföl
1 tojás enyhén felverve
3 ek. nádcukor
1 tk. vaníliakivonat vagy fél rúd vanília kikapart magjai

Tetejére 200 g friss áfonya


A tésztához a puha vajat a cukorral habosra keverjük robotgéppel. Hozzáadjuk a kissé felvert tojást, majd hozzáadjuk a liszteket és a sütőport. Ragadós masszát kapunk.
A sütőt előmelegítjük 200 fokra (légkeveréses). Az áfonyát megmossuk és szűrőben megszárítjuk. A tölteléket is előkészítjük: a tejszínt, tejfölt, felvert tojást, cukrot és vaníliát összekeverjük egy kézi habverő segítségével. A piteformát (vagy tortaformát) kivajazzuk majd kézzel a ragadós masszát beleegyengetjük. Na itt egy kicsit tartottunk az eredménytől, tényleg ragadós a massza. De amint szépen eligazgatjuk máris nyert ügyünk van. Mehet bele a töltelék és az áfonya. 25 perc alatt készre sütjük a forró sütőben.


A recept a Nordic Bakery cookbookból való (minimális változtatással) 

2017. november 2., csütörtök

Kuglóf egy különleges összetevővel


A verjus zöld szőlőből készült különleges ízesítőszer, savanyítószer. Alapvetően mártások, salátaöntetek, főzelékekbe használják, de azért nem ritka felhasználása a desszertekben sem.
A blogom nagyrészt édességekről szól, így nem volt kérdés, hogy mi készül vele: egy könnyed kevert tésztából kuglóf, hozzá sült alma, pirított dió és sűrű joghurt. A sütemény tésztájába és az almába is került belőle.


Hozzávalók (egy kisebb 16 cm-es kuglófhoz - ha nagyobb formában készül az alábbi mennyiségeket duplázni kell, őzgerinc/kenyérformába is dupla mennyiség kell, illetve egy magasabb 20 cm-es tortaformához is):

Tészta:
6 ek. (nád)cukor
60 g puha vaj
3 tojás
4 ek. verjus (kb 50 ml)
1 csapott tk. foszfátmentes sütőpor
7 ek. (tönköly) finomliszt


Alma-dió:
3 nagyobb alma (pl. idared)
3 ek. (nád)cukor
2 púpozott tk. vaj
1 marék dió
3 ek. verjus

200 g görög joghurt vagy gézben lecsöpögtetett zsíros natúr joghurt (én ez utóbbit használtam) és egy kevés akácméz


A formát alaposan kivajazom. A sütőt előmelegítem 175 fokra. A puha vajat a cukorral habosra keverem majd egyesével alaposan beledolgozom a tojásokat (szép habos legyen). Végig robotgéppel dolgozom. Hozzáadom a verjus-t, a sütőport majd a lisztet is. Formába öntöm és 30-35 perc alatt készre sütöm. A dupla adag tésztának hosszabb lesz a sütési ideje, érdemes tűpróbával ellenőrizni. Ha megsült egy keveset hagyom a formába hűlni, aztán egy rácsra borítom és ott hagyom teljesen kihűlni.

Egy serpenyőben megolvasztom a vajat, hozzáadom a meghámozott és felkockázott almát, a marék diót és a cukrot. Pirítani kezdem majd néhány perc múlva a verjus-t is ráöntöm. Forralom, míg elfogy a folyadék.
A kuglóf szeleteket almával-dióval és egy kevés joghurttal tálalom.