2017. október 30., hétfő

Őszi sült zöldségek


Talán a leggyakrabban sült zöldségek készülnek a sütőnkben. Nagyon praktikus fogás, hiszen amikor ráérünk, akkor elő tudjuk készíteni a zöldségeket (tisztítás, darabolás) majd dobozolva hűtőben több napig várhatnak arra, hogy sütőbe kerüljenek. A hagyma és citrom kivételével ebben is a karfiol, kelbimbó, répa eltartható pár napig feldarabolva jól záródó dobozban, vagy zacskóban. Esténként nincs más hátra, mint sütőpapírra szórni, meglocsolni olívaolajjal, sóval és némi zöldfűszerrel. Aztán jöhetnek rá az extrák: sült vagy főtt gesztenye, pirított sós mandula vagy éppen pesztó (legyen az klasszikus vagy petrezselyemből készült). 



Hozzávalók:
2 kisebb répa
1/2 kg. kelbimbó
1/2 karfiol
3 lilahagyma
2 kezeletlen citrom
olívaolaj
szárított zöldfűszerek (nálam éppen petrezselyem és kakukkfű)
1/2 tk. zellermag
1-2 marék sült gesztenye (vagy főtt)
1-2 marék pirított sós mandula
1 ek. pesztó+2 ek. olívaolaj


A sütőt előmelegítem 200 fokra (légkeveréses). A megtisztított és feldarabolt zöldségeket és citromot sütőpapírral bélelt tepsibe teszem. Meglocsolom olívaolajjal, sózom, szórok rá fűszereket (petrezselyem, kakukkfű és zellermag). Jól összekeverem majd nagyjából fél órára sütőbe teszem. A végén még pluszban érdemes grillezni is pár percet, ha nem pirultak meg, vagy ami előbb barnul azt érdemes előbb kivenni.
Végül adok hozzá gesztenyét, sós mandulát és meglocsolom az olajjal kikevert pesztóval (lehet az házi klassikus pesztó vagy petrezselyempesztó)

Magában is fennséges ebéd vagy vacsora, de akár kínálhatunk mellé pirítóst, amit megkentünk hummusszal vagy vajjal/krémsajttal.


2017. október 16., hétfő

Brokkolis-gombás lencsefasírt, sós granola, szendvics


A hétvégén készült a lencsefasírt. Az itthoni zöldségekből került bele, amit éppen a hűtőben találtam. Nagyon finom lett, ráadásul vegán (nincs benne tejtermék és tojás sem). Ma ebédre egy gyors szendvics készült a maradék fasírtból: egy szelet graham kenyeret megkentem hummusszal, tettem rá bőven a fasírtból, megszórtam sós granolával és retekcsírával, petrezselyemzölddel tálaltam. Szerintem ez a guszta és gyors munkaebédek egyike.
A sós granola is említésre méltó. Maga a granola a sült magvas müzli. Több helyen olvastam már sós granola recepteket, nekem leginkább a zöldfűszeres verzió jött be. Ennek a sós ropogós granolának az egyik számomra legfontosabb összetevője a hajdina, az mindenképpen kerüljön bele. A többi magot kedvünk és a kamra tartalma szerint variálhatjuk. Hogy mire jó ez a granola? Hát például egy ilyen szendvicsre. Vagy akár egy krémlevesre, salátákra, de magában is finom ropogtatnivaló egy pohár bor/sör mellé.

Hozzávalók a lencsefasírthoz (1 nagyméretű tepsi lett tele):
120 g beluga (fekete) lencse
1 kk. só
1 babérlevél

250 g (1 doboz) barna csiperke
1 csokor petrezselyem
só, őrölt fehér bors
3-4 ek. olívaolaj (1 nagy ek. ghi lenne a legjobb, vagy vaj ha nem vegán verzió készül)

1 vöröshagyma
1 kisebb póréhagyma
4 gerezd fokhagyma
3 brokkolirózsa
2-3 ek. olívaolaj

100 g tökmag
40 g napraforgómag
1-2 ek víz

A lencsét a sós vízben a babérlevéllel nagyjából 30-40 perc alatt puhára főzöm, félreteszem.
A csiperkét megtisztítom, szeletelem, a petrezselymet is megmosom, megszárítom és apróra vágom. Az olajon/vajon a gombát megpirítom, hozzáadom a petrezselyemzöldet. Adok hozzá sót és borst. Kis levet eresztett nekem, nagyjából 10 perc alatt szépen megpuhult. Ha szükséges adhatunk hozzá 1 ek. vizet. Félreteszem.
A hagymákat, fokhagymát és brokkolit aprítógépben apróra darálom (a pórét én előbb kisebb darabokra vágtam, az aprítógépem nem igazán tud megküzdeni vele). Egy kevés olívaolajon átsütöm 7-8 perc alatt, picit megsózom. A lényeg, hogy a póré is puha legyen. Félreteszem.
Ha minden összetevő kihűlt, akkor aprítóban a tökmagot és napraforgót darálom. Hozzáadom a hagymás keveréket. Kiveszem az aprítóból. Ha nagy az aprítógép akkor mehet még bele a gomba is, de nálam már nem fért. Azt külön darálom apróra. Végül egymagába a lencsét is beletettem és pulzálva tényleg csak néhányat aprítok rajta, az ne legyen túl pépes. A magvakat a hagymával a gombával és a lencsével összekeverem, ízlés szerint sózom. Ha nem áll teljesen össze, akkor adok hozzá 1 evőkanálnyi vizet.
A sütőt előmelegítem 200 fokra. A tepsit kibélelem sütőpapírral. Púpozott teáskanálnyi adagokat szedek és formázom lapos fasírttá. Egy ecset segítségével mindenik fasírtot megkenem olívaolajjal. Előmelegített sütőben nagyjából 15 perc alatt aranybarnára sütöm. Minden összetevő már főtt állapotban kerül a sütőbe így tényleg akár 5-10 perc grillfokozat is elég a fasírtnak, ha sietünk. Csak éppen, hogy egy kis színe legyen.


A sós granolához (2 üvegnyi adag) - egyiket ajándékba is adhatjuk, szerintem szuper ajándék

150 g hajdina
130 g rozspehely
50 g tökmag
60 g mogyoró
50 g napraforgó
50 g zabpehely
4 tk. szárított zöldfűszer (nálam kakukkfű és rozmaring vegyesen)
1 tk. só
100 ml olívaolaj
2 ek. dijoni mustár
1 ek. akácméz (ha vegán akkor agavé, rizsszirup) 

A sütőt előmelegítem 175 fokra (légkeveréses). Egy nagy tepsit kibélelek sütőpapírral. Egy nagyobb tálban kimérem a magvakat. Természetesen kedvünk szerint variálhatjuk ezeket. Beleszórom a sót és a zöldfűszereket. Az olajat a mustárral és mézzel elkeverem és hozzáadom a magvakhoz. Alaposan összedolgozom. A tepsibe kanalazom és elegyengetem. 175 fokos sütőben nagyjából 15-17 percet sütöm. Érdemes többször kivenni és átforgatni, hogy egyenletesen süljön. Hagyom a tepsiben teljesen kihűlni és csak utána teszem üvegekbe. Jól záródó üvegben 3-4 hétig eláll.


2017. október 9., hétfő

Lencse, csicseriborsó és lilakáposzta saláta


 Az egyik kedvenc őszi salátám ez. Külön-külön a lencse-csicseri, lilakáposzta-vörösáfonya-mandula is tökéletes, de legjobb együtt egy nagy tálban összekeverve. Főtt tojás nélkül vegán. És igazán laktató.

Hozzávalók (4-6 adaghoz):

Lencse-csicseri:
250 g főtt beluga lencse (fekete lencse)
150 g főtt csicseriborsó (a kemény héját eltávolítom)
3 gerezd fokhagyma
egy kevés olívaolaj
1 marék aprított spenót (vagy egy fagyasztott gombóc spenót)
1 kis csokor aprított petrezselyem
chiliszálak

Lilakáposzta:
1 nagy lilahagyma
1 kisebb lilakáposzta (650 g)
1 kk. őrölt római kömény
3-4 ek. olívaolaj
2 ek. aszalt vörösáfonya
1 kk. só (vagy ízlés szerint)
1 marék szeletelt mandula (száraz serpenyőben pirított)

A lencsés salátához olívaolajon az aprított fokhagymát fél percet sütöm a spenóttal együtt. Elzárom a tüzet, hozzáadom a főtt lencsét, csicseriborsót, petrezselymet és ízlés szerint sózom. Végül adok hozzá chili szálakat.
A lilahagymát és lilakáposztát apróra vágom. Egy kevés olívaolajon a hagymát üvegesre párolom, beleszórom a római köményt majd fél perc után hozzáadom a káposztát. Sózom, hozzáadom a vörösáfonyát és nagyjából 10-15 perc alatt megpárolom a káposztát. Néha adok hozzá egy kis vizet, hogy ne égjen oda. Ha puha a káposzta, akkor készen van. Beleszórom a pirított mandulaszeleteket is. Végül a két salátát együtt tálalom, akár össze is lehet keverni. Tálaláskor nem vegánoknak mehet rá főtt tojás és még chili szálak.



2017. október 3., kedd

Sütés nélküli sajttorta szederrel


A nyár már régen elköszönt, de attól még jól jönnek a sütés nélküli receptek. Plane egy sajttorta. A szedret bátran kedvünk szerint variálhatjuk. A torta krémesen lágy, nem túl édes.

Hozzávalók (23 cm-es kapcsos tortaformába):

Tésztaalj:
1 zacskó zabfalatok zabkeksz (215 g)
70 g vaj

Krém:
450 g krémsajt (philadelphia vagy cserpes)
300 ml tejszín
450 g görög joghurt (natúr) (utóbbi időben nálam az Aldis 150 grammos jön be, abból 3 darab)
70 g porcukor
6 lapzselatin

Gyümölcszselé:
200 g szeder
2 csapott ek. cukor
2 laptzselatin

A kekszet aprítógépben darálom, hozzáadom az olvasztott vajat és alaposan elkeverem. A kivajazott tortaformába teszem és egy kanállal beleegyengetem, krumplitörővel egyenletesre simítom, nyomkodom. Hűtőbe teszem, míg készül a sajtkrém.
A tejszínt kemény habbá verem, hűtőbe teszem. A lapzselatinokat hideg vízbe áztatom 5 percre. Addig a krémsajtot, a porcukrot és a joghurtot egy spatula segítségével homogénre keverem. Hozzáadom a felvert tejszínt és spatulával adagonként beledolgozom. Ügyelek arra, hogy ne törjem nagyon össze. A masszából 2 evőkanálnyit egy tálkába teszek és mikróban 20 mp alatt felmelegítek. Hozzáadom a megpuhult 6 lapzselatint és elkeverem. A többi masszához keverem a zselatinosat. Spatulával alaposan beledolgozom. A krémet a tortaaljra kanalazom, elegyengetem. Hűtőbe teszem legalább 4 órára, de legjobb ha egy éjszakát pihen.
A szedret a cukorral összefőzöm, turmixolom. A 2 lapzselatint 5 percre hideg vízbe áztatom, majd a még meleg szederhez keverem. Hagyom kissé hűlni majd a megdermedt tortára öntöm. Visszateszem legalább 1 órára hűtőbe. Elválasztom a tortakerettől a tortát és máris lehet szeletelni. Tálaláskor mehet rá még friss gyümölcs.
* Elsőre nálam 5 lapzselatinnal készült, de kicsit lágynak bizonyult. Nem folyt szét (a szeletről a kép 5 lapzselatinos), de nem volt nagyon könnyen kezelhető, szeletelhető torta. Hattal sokkal jobb.


Inspiráció Márk Szonja Édesem szakácskönyvéből, de nem követtem teljes mértékben a receptet.