Oldalak

2017. augusztus 31., csütörtök

Szivárványszínű lepénykenyér (gluténmentes) mindenféle finomsággal


A színes lepénykenyérkék zöldségekből, őrölt mandulából és tojásból készülnek. A szendvicsbe került hummusz, egy különleges répasaláta, sült zöldségek és friss saláta.
A Green Kitchen at Home szakácskönyvben (meg a blogban is) már hetek óta szemezgetek vele. Ma készült el és nekünk nagyon ízlett.
Az eredeti recepthez képest annyi az újítás, hogy egy szeletben van jelen a három szín. Nem bonyolult kivitelezni, úgyhogy javaslom. Teljes mértékben követtem a receptet mégsem lett a piros és sárga nagyon élénk színű. Következőre több répát és céklát teszek bele és kevesebb karfiolt. Ízre tökéletes volt, csak a színen érdemes javítani. A mandulára is következőre figyelni fogok, hántolt mandulát fogok őrölni, nem héjasat, hogy az se befolyásolja a színt.


Hozzávalók (8 darab 7x14 cm-es szelethez, 4 szendvicshez, 4 adaghoz):

Zöld:
200 g brokkoli (csak a rózsái, szárát a szín miatt nem használnám következőre)
50 g őrölt mandula (nem héjas!)
1/2 tk. só
1/2 tk. szárított zöldfűszer (vegyesen oregano, bazsalikom és kakukkfű)
2 nagy tojás

Sárga:
100 g répa
100 g karfiol (következőre növelni fogom a répa arányt benne)
50 g őrölt mandula (nem héjas!)
1/2 tk. só
1/2 tk. szárított zöldfűszer (vegyesen oregano, bazsalikom és kakukkfű)
2 nagy tojás

Piros:
100 g cékla
100 g karfiol (következőre növelni fogom a cékla arányt benne)
50 g őrölt mandula (nem héjas!)
1/2 tk. só
1/2 tk. szárított zöldfűszer (vegyesen oregano, bazsalikom és kakukkfű)
2 nagy tojás


A zöldségek előkészítésével kezdek. Aprítógépben morzsányi méretűre darálom előbb a brokkolit majd a répa-karfiolt és végül a cékla-karfiolt. Egy tálban összekeverem a brokkolit a mandulával, a sóval és a fűszerekkel. Ezt ismétlem másik tálban a répa-karfiollal és egy harmadik tálban a cékla-karfiollal is. A tojásokat kettesével villával felverem majd az első kettőt a brokkolis keverékhez forgatom, következő kettőt a répáshoz az utolsót a cékláshoz.



A sütőt előmelegítem 200 fokra. A sütőm nagy tepsijébe helyezek egy sütőpapírt. A három masszát ketté osztom. A tepsim két részébe osztom egyesével a színeket. Érdemes minden színből előbb egy rendes csíkot kialakítani és csak utána ragasztani hozzá a többihez. Nagyjából 7-8 mm vastagságú legyen a massza, de bevallom nem mértem mindenhol). Spatulával dolgozom végig (lentebb kép a két nagy lepénykenyérről). 200 fokos sütőben 25 perc alatt készre sütöm. Hagyom teljesen kihűlni és csak akkor szeletelem. Ebben a tepsiben nekem 8 szelet 7x14 cm-es kenyérszelet lett (körben végig levágtam a széleit, így sokkal szebbek). Ebből pont 4 szendvics készülhet. A felszeletelt kenyérkéket üvegtálban hűtőben tárolom. Néhány napig eláll. Tökéletes vendégváró is lehet, mert előre el lehet készíteni.



A szendvics elkészítése:

Hozzávalók (4 adaghoz):
8 szelet színes lepénykenyér

Sült zöldségekhez:
1 kisebb karfiol
1 kisebb brokkoli
1/2 cékla
3 kis cukkini
1 lilahagyma
1 piros színű paprika
olívaolaj

hummusz (ezúttal boltit használtam, de ha van idő érdemes házit készíteni 200 g elég lesz)

friss saláta (lehetőleg színes)

Különleges répasaláta:
3 nagy répa
1 lilahagyma
2 ek. sultana mazsola
3 ek. olívaolaj
1 kis csokor aprított petrezselyem
1/2 tk. só
1/4 citrom leve

A sült zöldségekhez az összes zöldséget szeletelem (karfiolt és brokkolit is mint a kenyeret vékony szeletekre vágom, nem szedem rózsáira). A cukkinit karikázom, lilahagymát, céklát és paprikát is szeletelem. Két sütőpapírral bélelt nagy tepsire elosztom a zöldségeket. Meglocsolom olívaolajjal, sózom, majd 200 fokos sütőben nagyjából 30 perc alatt megsütöm.
A répasalátához a répát és hagymát aprítógépben aprítom (vagy nagyobb reszelőn lehet a répát reszelni és akkor a hagymát szeletelni). Hozzáadom a mazsolát, aprított petrezselymet, olajat, citromlevet és sózom. Érdemes ezt is előre elkészíteni, jót tesz neki pár óra a hűtőben.
Már csak a szendvicseket kell összeállítani. Minden kenyérszeletnek a sült oldalát megkenem hummusszul (tehát ami korábban alul volt). Teszek rá bőven a sült zöldségekből, répasalátából és friss salátát is). Igazán gazdag vega vacsora. Húsevők sem fogják hiányolni a húst :)

2017. augusztus 30., szerda

Aludttejes gombóc (Papanas)


Gyerekkoromban nálunk nem a túrógombóc volt az ismert, hanem az aludttejes gombóc. Mindenféle lekvárral ettük, de örök kedvencem továbbra is kristálycukorral (nádcukorral) :) Tudom, tudom ez úgy vagy százezer kalória, meg hát a fogaknak sem jó, ha ropog a cukor. Évente kétszer belefér. Én mondom! :)
Az hogy Kristófnak is ízlik nem csoda, viszont a rosszevő kisebbik Dávid is két pofára ette. Mama örömére, ugyanis édesanyám készítette nekünk.


Hozzávalók (2 dl-es pohárral dolgozunk):
4 pohár házi aludttej
vanília (nálam elhasznált vaníliarudak a cukorban vannak, abból került bele főzéskor 2 darab)
1 pohár (tönköly)gríz
egy csipet só
1 ek. (nád)cukor
1 tojás (elhagyható)

1 pohár (tönköly) zsemlemorzsa és néhány evőkanálnyi olaj
tálaláshoz baracklekvár, cukor, tejföl, porcukor kinek mi


Egy lábosban az aludttejet főzzük közepes lángon a sóval, cukorral és a vaníliával. Amint forrni kezd adagoljuk hozzá a grízt és nagyjából 7 percet főzzük. Habverővel kevergetjük. Elzárjuk a tüzet, hozzáadjuk a tojást és jól elkeverjük. A massza a lábosban pihen, amíg a prézli készül. Tojás nélkül is készítette már anyum, én nem éreztem nagy különbséget, ugyanolyan finom úgy is.
A zsemlemorzsát egy nagy serpenyőbe tesszük egy kevés olajjal és néhány perc alatt megpirítjuk, aztán elzárjuk a tüzet.
A grízes tésztából evőkanálnyi adagokat kanalazunk (eddigre már összeáll a tészta) és beleforgatjuk a zsemlemorzsába. Cukorral, porcukorral, tejföllel, lekvárral tálaljuk.

2017. augusztus 25., péntek

Krémsajtos-nutellás bocitorta


Márványos tortalapok között krémsajtos-nutellás krém. Gyerekek kedvence. Dávidot ünnepeltük szüleimmel. A dekoráció messziről érkezett :) Köszi Lehel és Imó! A rajzok Andris művei. Dávid kedvencei kerültek rá: béka, csiga, mosolygós napocska és felhő (szigorúan esős).


Hozzávalók (10-12 szeletes tortához - 18 cm-es formába):

Fehér tésztarész:
130 g puha vaj
230 g cukor
3 nagy tojás
180 g tönköly finomliszt
egy csipet só
1 kk. sütőpor
1/4 kk. szódabikarbóna
100 g zsíros tejföl

Kakaós tészta:
150 g tönköly finomliszt
1 kk. sütőpor
1/4 kk. szódabikarbóna
egy csipet só
180 g cukor
50 g holland kakaópor
100 g zsíros tejföl
2 nagy tojás
110 g puha vaj

Krémhez:
250 g krémsajt (cserpes vagy philadelphia)
200 g puha vaj
150 g porcukor
1 tk. vaníliakivonat
1 púpozott ek. Nutella (50 g)
4 csapott ek. holland kakaópor (40 g)

Két 18-as tortaforma alját kibélelem sütőpapírral. Oldalait kivajazom. A sütőt előmelegítem 175 fokra. A fehér részhez a puha vajat a cukorral habosra keverem. Hozzáadom egyesével a tojásokat. Végig robotgépet használok. Beleszórom a liszt felét meg a sót, sütőport és szódabikarbónát majd mehet a tejföl fele. Végül a maradék fél adag liszt és fél adag tejföl. Gyorsan elkészítem a kakaós részt is. A lisztet a sütőporral, szódabikarbónával és cukorral összekeverem. A tejfölt, kakaót és tojásokat kézi habverővel elkeverem. Hozzáadom a kissé olvasztott vajat is és végül a száraz összetevőket. A tepsikbe elosztom a fehér majd a kakaós masszát is és egy kanállal néhányat belekanalazok, hogy márványos legyen, Mérleget használtam, hogy a tésztákat pontosan elosszam a két tepsi között. A belekanalazás rövid legyen, tényleg csak három négyszer kanalazzunk bele, különben homogén lesz a massza és nem az a cél. A két tepsit a masszával nagyjából 1 órát sütöm 190 fokon. Hagyom teljesen kihűlni majd mindkét lapot ketté vágom úgy, hogy a púpos tetejét előbb levágom. Érdemes mérni, hogy négy egyforma vastag tortalapot kapjunk. A maradék tetejét együk meg a reggeli kávé mellé :)
A krémhez a puha vajat a porcukorral és a krémsajttal elkeverem, hozzáadom a vaníliát is. Mérleggel elosztom a krémet. A világos krémhez megtartok 350 grammot a krémből. A nutelláshoz 250 fehér krémhez adok 50 g Nutellát és 4 evőkanálnyi kakaót.
Összeállítom a tortát. A fehér és nutellás krémet is 5 részre osztom (4 minden lapra és az ötödik rész az oldalára). Mérleget használok, mert rossz a szemmértékem :D Így is végül túl sok nutellás krém maradt és kevésbé sikerült foltosra a torta. Minden tortalapra kerül fehér és nutellás krém is. A tortát végül a maradék fehérrel borítottam és mikor kissé megdermedt rátettem a nutellásat. De javaslom hagyjatok a fehérből is a végére, hogy foltosabbra sikerüljön.


A torta Márk Szonja, Édesem ötlete alapján készült, de végül nem teljesen követtem a receptet.

2017. augusztus 15., kedd

Csupa zöldség pite cheddar sajtos pitetésztában


Ezeket a gyönyörű paradicsomokat eddig csak nyersen ettük. De most már van belőle annyi, hogy jut pitébe is. A pitetészta igazán különleges lett a reszelt cheddar sajttól. Érdemes kipróbálni!


Hozzávalók (26 cm-es pitéhez):

Tészta:
100 g olvasztott vaj
50 g zsíros tejföl
50 g apróra reszelt cheddar sajt (érdemes érettebb fajtával dolgozni)
1/2 kk. só
1 tk. sütőpor
150 g tönköly finomliszt


Töltelék:
2 kis cukkini nagyra reszelve (200 g)
1 kis csokor snidling apróra vágva
1 kis csokor petrezselyem apróra vágva
1 tk. só
3 tojás
3 ek. zsíros tejföl
100 g kemény kecskesajt kisebb kockákra vágva

Tetejére:
3 paradicsom vékony szeletekre vágva (ha lehet eltérő színű paradicsomokat válasszunk)
1 evőkanálnyi fenyőmag

A tésztához egy tálban összekeverem az olvasztott vajat és a tejfölt. Kézi habverővel dolgozom. Hozzáadom a reszelt sajtot, sót, sütőport és a lisztet is. Végül egy villával kevertem össze gombóccá. Ez az a tészta, amibe nem muszáj kézzel belenyúlni. Szépen összeáll egy villával is. Folpackba csomagolom és hűtőbe teszem fél órára (Itt érdemes már a töltelék előkészítésével foglalkozni: cukkini reszelés, snidling és petrezselyem aprítás, kecskesajt kockázás és paradicsom szeletelés). A sütőt előmelegítem 190 fokra. Kibélelem a tepsim alját sütőpapírral és kivajazom az oldalát (vagy ha van érdemes piteformát használni és azt kivajazni). Folpack rétegek között a tésztát könnyű kinyújtani. Kicsit kezünkben lehet melegíteni a gombócot, hogy ne legyen törékeny a tészta. Kibélelem a piteformát úgy, hogy az oldalára is jusson 2-2.5 cm magasan. Az alját villával megszurkálom. Beteszem a hűtőbe, míg a sütőt előmelegítem 190 fokra. A forró sütőben nagyjából 10-12 perc alatt elősütöm.
A tölteléket gyorsan elkészítem. Egy tálban a tojásokat villával kissé felverem, hozzáadom a tejfölt majd beleszórom a reszelt cukkinit, snidlinget, petrezselymet, sót és a kecskesajt kockákat is. A pitetésztát kiveszem a sütőből és megtöltöm a tojásos, zöldséges, sajtos keverékkel. Ráteszem a paradicsomkarikákat és megsózom. További 30-35 percet sütöm 190 fokon. Kiveszem megszórom a fenyőmaggal és további 5 percet sütöm, vagy gyorsan grillezem, hogy már csak a teteje (magok) piruljanak. Hagyom langyosra hűlni és úgy tálalom. Másnap újramelegítve is tökéletes.


Az alap cheddar sajtos pitetészta receptje a Nordic Bakery Cookbook szakácskönyvból való

2017. augusztus 11., péntek

Málna-ribizli smoothie lime levével


A víz alapú turmixok szuperek a nyári melegben. Néhány friss gyümölcs, egy kevés fűszer, víz és mehet a turmixgépbe.
Jelenlegi kedvencem a málna-ribizli-lime kombináció. Több vagy kevesebb vízzel, ki hogyan szereti.

Hozzávalók (2 pohár, kb. fél literhez):
1 banán
1 nagy marék málna
1 nagy marék ribizli
1/2 lime frissen facsart leve
250 ml (tisztított vagy ásvány)víz (de akár több is, ha nem szeretjük túl sűrűn)

A meleg miatt a legjobb ha legalább a málna és a ribizli fagyasztott, ha friss gyümölcsöt használunk, akkor érdemes jól behűtött vízzel készíteni.
Turmixgépbe teszem a banánt, málnát, ribizlit, a lime levét és a vizet. Alaposan összedolgozom. Ha túl sűrű adok hozzá még vizet. Azonnal tálalom.


2017. augusztus 9., szerda

Vegetáriánus töltött padlizsán


Nyáron a bőséges zöldségkínálatot érdemes kihasználni. Bár nem vagyunk vegák, ilyenkor leginkább a zöldségeket kívánjuk. A padlizsántekercsek bulgurral, quinoaval, olajbogyóval, capribogyóval és zöldfűszerekkel vannak megtöltve. Tálaltam mellé friss salátát és színes koktélparadicsomokat. 


Hozzávalók (nagyjából 20-22 tekercshez, kb. 6 adag):

3 hosszúkás padlizsán

Paradicsomszószhoz:
1 natúr felkockázott paradicsomkonzerv (400 g), de akár ha ráérünk akkor érdemes friss paradicsomból főzni (1 kg paradicsomra legalább szükségünk lesz és sok türelemre, hogy alacsony lángon besűrítsük)
400 g passata paradicsomszósz (ha lehet házi)
1 szál bazsalikom
1 szál petrezselyem
4 gerezd fokhagyma
3 ek. olívaolaj
1/2 tk. só

Töltelékhez:
50 g (színes) quinoa
150 g bulgur
1 kis csokor petrezselyem
20 szem magozott fekete olajbogyó
2 ek. átmosott capribogyó
1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
6 ek reszelt parmezán
2 nagy tojás (ha kicsi, akkor 3)
2 ek. fenyőmag

Tálaláshoz még reszelt parmezán, saláta, koktélparadicsom


Az ötlet Green Kitchen Stories blogról, illetve a Travel szakácskönyvükből való. Mennyiségeken és néhány összetevőn változtattam. A szerző pár igazán inspiráló, nem vega létünkre eddig minden ízlett amit tőlük, illetve az onnan szerzett ihlet alapján főztem.
Amit talán másképp fogok következőre csinálni e tekercsek kapcsán az, hogy nagyobb tepsibe fogom tenni, hogy ne legyenek annyira szorosan egymás mellett a tekercsek. A paradicsomos szósz úgy jobban be tud oldalra is csurogni.

A töltelékhez első körben a bulgurt és  quinoat érdemes megfőzni bő sós vízben (a bulgur forrázott vízzel 10-15 perc alatt megpuhul, a quinoa legalább 20-25 perc főzést igényel). Ha maradna folyadék, akkor leszűröm.
Közben a paradicsomszószt is elkészítem. A paradicsomokhoz adom az apróra vágott fokhagymát és zöldfűszereket illetve az olívaolajat. Nagyjából 20 perc alatt sűrű szósz főzök belőle.
A padlizsánokat hosszanti irányban vékony szeletekre vágom, jól megsózom és egy ecset segítségével mindkét oldalát bekenem olívaolajjal. Sütőpapírral bélelt tepsikbe teszem (2 nagy tepsi lett tele) és előmelegített 200 fokos sütőben nagyjából 15 perc alatt puhára sütöm. Figyelni kell, nehogy megégjen.
A töltelékhez a leszűrt bulgurt és quinoat összekeverem, hozzáadom az apróra vágott olajbogyót, az átmosott capribogyót, aprított petrezselymet, reszelt citromhéjat, a parmezánt és a fenyőmagot. A tojásokat külön edényben villával kissé felverem. Azt is hozzákeverem a töltelékhez. Adok hozzá 1/2 teáskanálnyi sót.
Egy nagyobb tepsibe (jénaiba) csurgatok egy kevés olívaolajat. A padlizsánszeleteket egyenként megtöltöm egy nagy púpozott evőkanálnyi töltelékkel és szorosan feltekerem. A tepsibe teszem egyenként a tekercseket. Ha minden tekercs elkészült, akkor rákanalazom a paradicsomszószt. 180 fokos előmelegített sütőben nagyjából 35-40 perc alatt készre sütöm. Tálaláskor szórok még rá parmezánt. Friss salátával tálalom. Nem vegáknak hús mellé is tökéletes.