2017. július 30., vasárnap

Joghurthabos málnás és áfonyás torta


Dávid szülinapját ünnepeltük tágabb családi körben. Dávid szereti a könnyű gyümölcsös-joghurtos tortákat. Egyszerű torta, viszont a dermedési idők miatt időigényes (számolni kell plusz egy éjszakával tálalás előtt)



Hozzávalók (23 cm-es formába, 12-14 szelethez):

Lisztmentes mogyorós-mandulás piskóta:
3 tojás
3 ek. cukor
3 ek. darált mogyoró (40 g)
2 ek. darált mandula (20 g)
1 tk. kukoricakeményítő

Málnahab:
500 g málna
70 g cukor
6 lapzselatin
200 g görög joghurt (vagy lecsöpögtetett natúr joghurt)
200 ml tejszín

Áfonyahab és áfonyazselé:
500 g áfonya
70 g cukor
5 lapzselatin
100 g görög joghurt (vagy lecsöpögtetett natúr joghurt)
100 ml tejszín

Tetejére 200-200 g friss málna és áfonya (vagy több is, ha még mellé is kínálunk)



Először a lisztmentes piskótát sütöm meg. 180 fokra előmelegítem a sütőt (légkeveréses) majd kibélelem a 23 cm-es kapcsos tortaforma alját sütőpapírral és kivajazom az oldalát.
A 3 tojást szétválasztom. Kimérem a mogyorót, mandulát és hozzákeverem a teáskanálnyi keményítőt is. A tojásfehérjéket 2 ek. cukorral lágyabb habbá verem (nem kell teljesen keményre). A sárgájákat a maradék 1 evőkanálnyi cukorral kifehéredésig keverem. Spatulával beleforgatom a tojáshabot. Óvatos körkörös mozdulatokkal forgatom bele, hogy ne törjem össze a habot. Végül beleforgatom a mogyorós-mandulát is. Formába teszem, elegyengetem majd 20 perc alatt készre sütöm.

A joghurthabokhoz előbb a gyümölcsszószokat készítem el. Egyik lábosban a málnát a cukorral másik lábosban az áfonyát a cukorral összefőzöm. Nagyjából 5-7 percet főzöm. Botmixerrel pürésítem, majd mindkettőt szűrőn passzírozom (magokat eltávolítom).

A málnahabhoz a teljes 500-550 ml málnaszószra szükségem lesz. A 6 lapzselatint hideg vízbe áztatom 5 percre. A 200 ml tejszínt kemény habbá verem, majd felhasználásig hűtőbe teszem.
A málnaszószból kiveszek egy keveset (50 ml) és az kissé felmelegítem. Ha megpuhult a zselatin, akkor kiveszem a vízből, kifacsarom majd a meleg málnához keverem. Rövid ideig keverem, míg a zselatin teljesen elolvad, majd a zselatinos málnát a többi málnához keverem alaposan. Hozzáadom a 200 g joghurtot és habverővel alaposan elkeverem. Ezután spatulára váltok és azzal óvatosan beleforgatom a tejszínhabot.
A tortalapot egy tálra teszem és szorosan ráteszem a tortakarikát. Beleöntöm a málnahabot és alufóliával letakarva hűtőbe teszem. Hagyom legalább 3-4 órát dermedni, akkor kerül rá a következő áfonyás réteg.
Az áfonyás joghurthabhoz 250 ml áfonyát fogok felhasználni. 100 ml tejszínt kemény habbár verek. 3 lapzselatint áztatok hideg vízbe 5 percre. A 250 ml áfonyából 50-et megmelegítek. Ahhoz adom a kifacsart zselatint és homogénre keverem. Hozzáadom a maradék 200 ml áfonyához és csomómentesre keverem. A zselatinos áfonyához habverővel hozzákeverek 100 g joghurtot, majd spatulával óvatosan beleforgatom a 100 ml tejszínből felvert kemény habot. A megdermedt málnahabra kanalazom és elegyengetem. Mehet vissza a hűtőbe legalább 3-4 órára, de a legjobb ha éjszakára.


A tetejére gyümölcszselét készítek a maradék 200-250 ml áfonyaszószból. Lapzselatinnal készítettem. 1 lapzselatint adtam hozzá, ami kevésnek bizonyult, ugyanis elég folyós maradt a tetején a szósz. Persze finom volt, de következőre 2 lapzselatint fogok használni. Vagy leírás szerint főzős zselatint is lehet rá készíteni. A lapzselatinos verzió azért tetszik nekem jobban, mert annak idő kell a dermedésre (több óra). Így volt időm a gyümölcsöket a tortára rendezni, majd azok a hűtőben beledermedtek a zselatinba.


2017. július 26., szerda

Dávid 2 éves


Ma két éves kisebbik fiúnk. Mostantól Dávidnak is jár évente egyszer marcipános torta :) A markoló kedvenc no meg a béka és a csiga, úgyhogy ezek kerültek rá.
A tortáról személyes kedvencem az útépítés tábla. Este derült ki, hogy nem vettünk ételfestékes fekete tollat, de szerintem szuperül megoldotta, nekem nagyon nagyon tetszik! Teljesen más volt nyári melegben dolgozni a marcipánnal. Jól le kellett hűteni a lakást, úgyhogy egy rövid időre el is menekültünk innen a két a gyerekkel :) A torta egyébként joghurtos málnahabbal töltött piskóta.

Aki régebb óta olvas, az már biztosan tudja, hogy Kristóf második szülinapja óta készít Andris marcipán bevonatú tortákat. A torta belseje az én dolgom, a művészi rész férjemé :)

Itt vannak a korábbi évek tortái. Szerintem fantasztikusak!
Ezek Kristófnak készültek:
3 évesen helikopteres Honvéd kórház torta készült (napi szinten a mentőhelikopter leszállásokat, felszállásokat csodáltuk)



Hozzávalók (18 cm-es tortához, 8-10 szelethez):

Piskóta:
3 nagy tojás
6 ek. nádcukor
6 ek. olaj /olvasztott kókuszolaj
6 ek. átszitált tönköly finomliszt
1/2 tk. foszfátmentes sütőpor

Krém:
350 g málna
50 g nádcukor
100 ml habtejszín kemény habbá verve
100 g görög joghurt, vagy lecsöpögtetett natúr joghurt
3 lapzselatin

120 g vaj+120 g porcukor a marcipán alá


A piskótához a sütőt előmelegítem 180 fokra. A 18 cm-es tortaforma alját kibélelem sütőpapírral, oldalát vajazom. A tojásokat szétválasztom. Robotgéppel a tojásfehérjéket a cukorral kemény habbá verem, hozzáadom a tojássárgákat majd az olajat, sütőport és beleszitálom a lisztet is adagonként. A lisztet már kézzel forgatom bele, nem robotgéppel. A formába kanalazom, elegyengetem majd az előmelegített sütőben nagyjából 30 perc alatt készre sütöm. Hagyom teljesen kihűlni, majd három egyforma vastagságú lapot vágok belőle. Ha a teteje kissé púpos, akkor azt egyenesre levágom és aszerint gondolom végig a három lapra vágást.



A krémhez a málnát a cukorral 7-10 perc alatt összefőzöm. Szitán passzírozom. 250 ml málnavelőre lesz szükségem a krémhez.
A lapzselatinokat hideg vízbe teszem 5 percre. Addig a 250 ml málnazseléből 50-et kissé felmelegítek és hozzáadom a leszűrt lapzselatinokat. Ha teljesen elolvadt a zselatin, akkor hozzáadom a maradék málnát is. A tejszínt kemény habbá verem. A zselatinos málnához adom a joghurtot és óvatosan spatulával több adagban beleforgatom a kemény tejszínhabot is. Rövid időre hűtőbe teszem (15-20 percre).


Összeállítom a tortát. Tortakarikába helyezem az alsó tortalapot jó szorosan. Ezúttal fontos, hogy minimális krém kerüljön a torta oldalára, a marcipánnal ne érintkezzen. Rákanalazom a krém felét (én ki szoktam mérni), megy rá a második lap, a maradék krém, végül pedig a felső tortalap. Hűtőben nagyjából 5-6 óra alatt dermed meg.


Ha megdermed, akkor eltávolítom a tortakarikát és bekenem a vajas-porcukros krémmel. Ehhez tapad a marcipán. A puha vajat robotgéppel habosra keverem a porcukorral. A tortára ezt vékonyan kenjünk. Aztán mehet rá a marcipán és a dekoráció.


500 g zöld marcipánt vettünk a burkoláshoz. Ez kicsit soknak bizonyult, de a biztonság kedvéért kezdőnek javasolnék ennyit, hogy biztos végigérje a tortát :) Sárgából, barnából, fehérből, pirosból és szürkéből volt 100-100 grammunk. Ebből is maradt bőven.


Boldog szülinapot, Dávid!




2017. július 20., csütörtök

Muhammara sült karfiollal, gombával és cukkinivel


A muhammara szír paprikakrém dióval. Ez itt az én verzióm sült karfiollal, barna csiperkével, cukkinivel és sok friss petrezselyemmel. A legfinomabb házi pitával / lepénykenyérrel. Túl meleg volt, úgyhogy csak a sült karfiollal és 1-2 tönköly crackerrel ettük.


Hozzávalók (4 adaghoz):

Muhammara:
5 kápia
1 paradicsom
100 g dió
2 ek. balzsamecet
1/2 tk. cukor
1 tk. fűszerpaprika
3 ek. zsemlemorzsa (40 g)
1 csapott tk. só, vagy ízlés szerint
3 ek. olívaolaj, plusz rá még tálaláskor

Sült karfiol:
1 karfiol
2 cukkini
500 g barna csiperke
olívaolaj
1 csokor petrezselyem

A szír paprikakrémhez 200 fokos előmelegített sütőben a paprikákat megsütöm (nagyjából 25 perc alatt), kicsit hagyom hűlni majd meghámozom, a magokat eltávolítom és szűrőbe teszem. A paradicsomot forró vízbe teszem egy rövid időre, hogy könnyen meg tudjam hámozni. A diót száraz serpenyőben pirítom. Aprítógépbe teszem a leszűrt sült paprikát, lehámozott paradicsomot, a diót, balzsamecetet, fűszerpaprikát, zsemlemorzsát, sót és olajat és pulzálva krémesítem. Ha kicsi az aprítónk, akkor érdemes több adagban dolgozni, előbb a diót aprítani majd a többit külön hozzákeverni. Krémes kenhető állagú legyen, ne túl híg. Ha túl száraz lenne, akkor egy kevés paradicsomszószt adhatunk hozzá (nálam nagy volt a paradicsom, ez nem volt szükséges). Hűtőben több napig eláll, vendégvárónak is tökéletes. Lepénykenyérrel, pitával fenséges.

A karfiolt megmosom, felvágom szeletekre (nem szedem rózsáira, hanem elkezdek vékony szeleteket vágni belőle). A megmosott cukkinit is szeletelem. A megmosott gombát is vékonyabb szeletekre vágom. Ez az adag nálam két nagy tepsiben fért el. Sózom, adok hozzá olajat, szórok rá aprított petrezselymet. Sütőpapírral bélelt tepsikben 200 fokon nagyjából 25 perc alatt készül el. Tálaláskor szórok rá friss petrezselymet. A sült karfiolos gombát a szír paprikakrémmel tálalom.


2017. július 19., szerda

Zöldségekkel, quinoaval és rizzsel töltött kápia ropogós kesudió morzsával



A hosszú nevéhez képest igen egyszerű fogásról van szó. Magában is nagyon finom, de kínálhatunk mellé extra sült zöldségeket vagy valamilyen húst is. A kesudió morzsa parmezánnal készül, anélkül vegán az étel.


Hozzávalók (2-4 adaghoz):

4 kápia (ritkán jutok hozzá ilyen színeshez, úgyhogy a piros tökéletesen megfelel)

Töltelékhez:
50 g quinoa (színest választottam most)
50 g basmati rizs
2 mini padlizsán (vagy egy kisebb padlizsán fele)
4 mini cukkini (vagy 1 közepes méretű)
2 kisebb lilahagyma
3 gerezd fokhagyma
4 ek. olívaolaj
1/2 édeskömény (szára nélkül)
1/2 tk. só
1 púpozott ek. aprított friss petrezselyem (kisebb csokor)

Morzsa:
100 g kesudió
60 g parmezán


A töltelékhez a quinoat és rizst dupla mennyiségű sós vízben megfőzöm. Quinoa nálam 30 perc alatt készült el, a rizs 7 perc alatt. Ha maradna rajta felesleges folyadék, akkor érdemes leszűrni.
Egy lábosban a felkarikázott lilahagymát, az apróra vágott édesköményt az olívaolajon kissé átsütöm. Hozzáadom a felkockázott cukkinit és padlizsánt és sózom. Nagyjából 5 perc alatt átsütöm a zöldségeket. A végén hozzáadom az apróra vágott fokhagymát és a petrezselyemzöldet. Hozzákeverem a megfőtt gabonákat (rizs és quinoa).
A kápiákat is előkészítem. Hosszanti irányban félbevágom, magokat eltávolítom. Egy nagy tepsire sütőpapírt teszek és bele a 8 darab fél paprikát. 200 fokos sütőben 10 perc alatt elősütöm. Addig elkészítem a morzsát.
A kesudiót aprítógépben néhányszor pulzálva aprítom (maradjanak benne nagyobb darabok is) majd összekeverem a reszelt parmezánnal (vagy ha darab a parmezán, akkor aprítógépben azt meg lehet darálni).
A paprikákra kanalazom a tölteléket (8 fél paprikához nekem pont elég volt ez a töltelék, nagy kápiák voltak). Majd rászórom a sajtos kesudiót is. 200 fokos sütőben további 10 percet sütöm, illetve a végén grill fokozaton picit rápirítok.

Jó étvágyat!


2017. július 18., kedd

Torta Ana és Csaba esküvőjére



Barátok esküvőjére készítettem ezeket a tortákat. A pár kérése az volt, hogy ne legyen túl édes a torta és legyen benne erdei gyümölcs. Ötletként mondtam nekik a nagyon finom répatortámat és a sós karamellt no meg, hogy kakaós vajas piskóta is legyen benne. úgyhogy ebben maradtunk.
Nem volt egyszerű a kivitelezése, mert az esküvő Szekszárdon volt. Amatőrként, hűtőautó nélkül én bizony nem akartam bevállalni a torta szállítását a melegben. Úgy döntöttem ott a helyszínen kenem meg a tortát: a krémet, sült erdei gyümölcsöket, friss gyümölcsöket és sós karamellt hűtőtáskában vittem. Tortalapokat méretre vágva, előkészítve. Ez ötletnek jó volt, viszont a valóság ennél bonyolultabb volt :) De végül minden jó, ha a vége jó!
A helyszínen sajnos csak kint kaptam egy asztalt, tehát nyári melegben kellett gyorsan összeraknom a tortát, hogy a krém megtartsa kemény állagát. A pincéreket meg is lepte, hogy ott fogom összerakni (előttem még egyetlen cukrász sem tette ezt, mondtam nekik én nem vagyok cukrász, csak a pár ajándéka készül :) ) Itthon biztos szebbet tudtam volna kivitelezni, de összességében a körülmények miatt elégedett vagyok vele. Meg hát a legfontosabb, hogy mindenkinek nagyon ízlett a torta. Jóleső, sőt kicsit zavarba ejtő olyan dicséretet kapni, hogy élete legfinomabb tortája ez valakinek. Egyik pincér lány azt hitte egyik neves cukrász vagyok, merthogy ő készít ilyen tortákat...bár megjegyzem az ilyen torta ma már divatos. szerintem nincs olyan cukrász, aki legalább egy esküvőre ne készített volna kinézetre ilyet.
No de vissza a tortához. Életemben először készült ekkora emeletes torta. Most használtam először tortaoszlopokat, amik ugye megtartották a felső emeletet. Azok használatát és méretre vágását még kicsit gyakorolnom kell :)
A torta alapvetően EZ a receptem alapján készült, annyi különbséggel, hogy nem egyszerű kakaós piskóta került bele, hanem EZ a vajas kakaós piskóta. Tehát répatortalap és kakaós vajas piskóta között sós karamell, vaníliás mascarpone krém és sült erdei gyümölcsök, a tetejére meg került még bőven friss gyümölcs.
Az emelet és a különálló kis torta 18-cm-es keretbe készült. Egy torta elkészítéséhez a linken leírt adag elég, illetve a kakaós vajas piskótából fél adag.
A torta alja 26 cm-es tortaformába készült, ahhoz duplázni kell a 18 cm-es adagokat.

Végül visszatérve Ana és Csabához. Szerintem nagyon passzolt bohém stílusukhoz ez a torta. Sok boldogságot nektek még egyszer! ¡Felicitaciones por el gran "sí"!


Készült még egy glutén- és cukormentes répatorta is, mert erre érzékeny vendégek is voltak.

Hozzávalók (26 cm-es kapcsos tortaformába):

3 nagy tojás (L-es)
200 g nyírfacukor
2 csipet só
200 g őrölt mandula
70 g kókuszreszelék
120 g  dió durvára vágva
200 g sárgarépa, apró lukú reszelőn reszelve (2 közepes répa)
150 g olvasztott vaj
1 kk. őrölt fahéj
1 kk. őrölt kardamom

A kapcsos tortaforma alját kibélelem sütőpapírral. A sütőt előmelegítem 160 fokra (légkeveréses). A tojásokat a nyírfacukorral habosra keverem robotgép segítségével. Hozzáadom a sót, őrölt mandulát, kókuszreszeléket, aprított diót, reszelt répát, olvasztott vajat és a fűszereket. Nagyjából 1 óra alatt sül meg, tűvel érdemes ellenőrizni. Másnap lehet a leginkább szeletelni.
Készült rá egy mascarponés vaníliakrém. 200 g mascarponéhoz 1 ek. nyírfa porcukrot adtam, 1/2 vaníliarúd kikapart magjait és 200 ml tejszínt kemény habbá verve. Végig spatulával kell dolgozni. Már a mascarponet a cukorral is azzal keverem össze, illetve szintén spatulával forgatom bele óvatosan a tejszínhabot. Habzsákból kis rózsákat nyomtam a tortára. Került rá friss gyümölcs is.
Recept néhány módosítással innen


2017. július 17., hétfő

Pizza cukkinivirággal és szardíniával


Szombaton gyönyörű cukkinivirágokat vettem a Lehel csarnokban a Színek kertjénél (32-es stand). Nem volt kérdés, hogy reprodukálni próbálom a tavasszal Rómában kóstolt cukkinivirágos-szardíniás pizzát. Mindenkinek nagyon ízlett, olyan lett mint amilyenre vágytam.


A pizza tésztájába került zabpehelyliszt és teljes kiőrlésű tönkölyliszt is. Nagyon könnyed, szélén ropogós tészta lett. A pizza alapja a szokásos paradicsomos helyett fokhagymás-olívaolajas lett oreganoval és petrezselyemmel.



Hozzávalók (2 nagyobb pizzához - kb. 28-30 cm átmérőjű):

Tészta:
200 g tönköly finomliszt
70 g zabpehelyliszt
80 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
1 csapott tk. só
1-2 ek. olívaolaj
1 zacskó élesztő
2.5-2.7 dl jó meleg víz (lisztektől függ a mennyiség)

+finomliszt a nyújtáshoz


Pizzaalap:
7-8 ek. olívaolaj
3 gerezd fokhagyma apróra vágva
1 tk. oregano
2 ek. petrezselyem

Feltét:
140 g szardínia (Aldiban kapható üvegeset használtam, Aldis konzerv nem jó. Az igazi a füstölt szardínia lenne, de a környéken azt nem találtam)
400 g reszelt mozzarella
10-12 cukkinivirág
4-5 mini cukkini
aprított petrezselyem

tálaláshoz további friss petrezselyem

 

A pizzatésztához a liszteket sót, élesztőt és olajat összekeverem, hozzáadom a vizet és a robotgép dagasztókarjával egy puhább bucit formálok belőle. Lefedve 40-50 percet kelesztem (amíg duplájára kel, hideg időben több idő szükséges).
Előkészítem a pizzaalapot. Az olajhoz adom az aprított fokhagymát és a zöldfűszereket
A cukkinivirágokat hosszanti irányba félbe vágom. A kis cukkiniket is hosszanti vékony csíkokra vágom. A szardíniáról lecsöpögtetem a fölös olajat.
A sütőt előmelegítem 250 fokra (légkeveréses).
Ha megkelt a tészta, akkor a massza feléből lisztezett nyújtódeszkán egy nagyobb kört nyújtok. Nekem nincs kifejezettem pizzás tepsim, így a sütőm legnagyobb tepsijét használom erre a célra. Sütőpapírt teszek rá és máris mehet bele a kör alakú tésztám. Egy ecset segítségével rákenem a pizzaalap felét. Ráteszem a szardínia és a cukkinivirágok és a cukkiniszeletek felét is. Megszórom még petrezselyemmel és rászórom a sajt felét. Sózni már nem kell, ha sós szardínia konzervünk van.
A forró sütőben nagyjából 15 perc alatt sült készre.
Amíg az első pizza sül másik tepsin előkészítem a másodikat. Azt is megsütöm, ha az első készen van.
Tálaláskor adjunk még hozzá friss petrezselymet.

*Tipp: jóféle szárazkolbásszal is finom a szardínia helyett (ha valaki nem szereti a halat)



2017. július 13., csütörtök

Sárga görögdinnye



Nincs recept, csak gyönyörű sárga görögdinnye, ami ráadásul mézédes.



2017. július 4., kedd

Petrezselyempesztó


A klasszikus után nekem a petrezselymes verzió a kedvencem. Dióval készül, parmezánnal és fokhagymával. Készítettem már pecorino romano sajttal is, azzal is nagyon finom.

Hozzávalók (kb. 2 dl. lesz belőle):
1 nagy csokor petrezselyem megmosva és megszárítva szárak nélkül 60 g
50 g pirított dió
20 g parmezán
120 ml olívaolaj
1 gerezd fokhagyma

A diót száraz serpenyőben pirítom, ha kihűl a petrezselyemmel az aprítógépbe teszem és pulzálva aprítom. Megy bele a fokhagyma, sajt és adagonként az olaj. Végül picit sózom. Hűtőben több napot eláll. Tökéletes kenyérre, húsok vagy sült zöldségek mellé, illetve nagy kedvencem tésztával cukkinisen. 





2017. július 3., hétfő

Taco sült zöldségekkel, avokádóval és salsa szósszal


Mondanám, hogy ez is a gyors vacsorák egyike. De ez csak akkor igaz, ha előkészítünk mindent, illetve a szószt akár előző napon is el lehet készíteni. A ropogós tacoba került zöldcitromos avokádókrém, sült zöldségek (például ezek a gyönyörű színes répák), fűszeres sült pulykamell (vega verzió enélkül), salsa sósz, reszelt cheddar sajt és friss saláta.


Hozzávalók (12 darabhoz, 4 adag):

1 doboz taco ( 12 darab ropogós)

Salsa szósz:
1 nagy kaliforniai paprika
12 koktélparadicsom
2 gerezd fokhagyma
6-7 szál petrezselyemzöld
1 ek olívaolaj

Avokádókrém:
2-3 avokádó (ha kisebb 3 is kell) + 1/2 zöldcitrom leve és só

Sült zöldségek:
2 édesburgonya
1 csokor (5 darab répa)
1 kukorica
1 padlizsán
1 kisebb cukkini
5 gerezd fokhagyma
só, olívaolaj


500 g pulykamellfilé kockázva + 1/2 zacskó Fűszerész pulykasült keveréke (ennek hiányában cajun, zöldfűszerek pirospaprika)

100-150 g reszelt cheddar sajt

Friss aprított petrezselyem és vegyes saláta a tálaláshoz


A salsa szószhoz egy jénai tálba teszem a megmosott és megszárított petrezselyemzöld felét (3 szálat), a felkockázott paprikát és félbevágott paradicsomokat, a megtisztított fokhagymát és előmelegített 200 fokos sütőben 20-25 perc alatt megsütöm. Nem kell lefedni a jénai tálat. Ha megsült akkor botmixerrel pépesítem, hozzáadom a maradék friss petrezselymet, sót és az olívaolajat. Hűtőben pár napig eláll. 

A pulykamell kockákat sütőzacskóban a fűszerkeverékkel megsütöm. 200 fokon 20-25 perc alatt készül el. Ha nincs kéznél a fűszerkeverék, akkor magunk is keverhetünk zöldfűszerekből és paprikából, esetleg cajunból.

A sült zöldségekhez a megtisztított és felkockázott illetve karikára vágott zöldségeket (kukoricán kívül) egy sütőpapírral bélelt tepsire teszem és meglocsolom olívaolajjal, sózom. Nagyjából 10 perccel később adom hozzá a kukoricát is (késsel levágtam a kukoricaszemeket). 200 fokon kb. 20-25 perc alatt elkészült a sült zöldség. Ezt akár a hússal együtt is lehet sütni.  

Az avokádókat is pürésítem, adok hozzá lime levet és sót. A sajtot megreszelem (apró reszelőt választok).

A taco héjakat 150 fokos sütőben nagyjából 10 perc alatt átsütöm. Minden tacoba került avokádókrém, sült zöldségek, sült hús, salsa szósz, friss petrezselyem és reszelt sajt.

2017. július 2., vasárnap

Norvég torta, World's best cake


A norvégok szerint ez a világ legjobb tortája. Kétségtelenül finom a sült tojáshab a tészta tetején, benne a vaníliás krém (eredeti recept szerint tejszínhab) és rengeteg friss gyümölcs. A tojáshabot és tésztát is megbolondítottam egy kis darált török mogyoróval. 


Általában egy nagy téglalap alakú tepsiben sütik, majd kettévágják és egymásra helyezik a két habos tésztát úgy, hogy közé kerül a tejszínhab és a gyümölcsök. Nálam két 18 cm-es formában készült, de süthetitek 20x30 cm-es tepsiben is.

Hozzávalók (2 18 cm-es tepsibe vagy egy 20x30 cm-es tepsibe):

Tésztalap:
150 g puha vaj
140 g cukor
100 g  tönköly finomliszt
70 g őrölt mogyoró
1 tk. foszfátmentes sütőpor
1 csipet só
6 tojás sárgája
80 ml zsíros tej

Tojáshab a tésztalapra:
6 tojás fehérje
200 g cukor
30 g őrölt mogyoró (3 ek.)

Krém:
200 ml tejszín
150 g mascarpone
1 ek. porcukor
1/2 vanília kikapart magjai vagy 1 tk. vaníliakivonat

Gyümölcsök bele és rá (nagyjából 400 g, de ha mellé is tálalunk, akkor 500-600 g is lehet)

A tortalaphoz a sütőt előmelegítem 175 fokra. Két 18 cm-es kapcsos tortaforma alját kibélelem sütőpapírral, oldalait vajazom.
Hogy ne kelljen a robotgépet elmosni én előbb a tojásfehérjével kezdem. A tojásfehérjékhez a cukrot folyamatosan adagolva közepes fokozaton, majd gyorsra állítva kemény habbá verem. Ha már kellően kemény, azaz megfordítva csücskösen áll a hab, akkor óvatosan hozzáadom a mogyorót.
A tortalaphoz a puha vajat a cukorral habosra keverem (3-4 perc alatt) majd hozzáadom a lisztet, mogyorót, sütőport és a sót. Végül hozzákeverem a tojások sárgáját és a tejet is.
A tortaformákba elosztom a masszát majd rákanalazom a tojáshabot is.
Az előmelegített sütőben nagyjából 30 percet sütöm (a végén már letakartam sütőpapírral a habot, hogy nehogy megégjen)
Amíg a habos tortalapok hűlnek, elkészítem a krémet. A mascarponet a porcukorral egy spatula segítségével összekeverem. Semmiképpen sem használok robotgépet. A tejszínt kemény habbá verem, majd adagonként belekeverem a cukros mascarponeba. Végig spatulával dolgozok. A vaníliát is beleforgatom.
A gyümölcsöket megmosom, megszárítom.
Összeállítom a tortát. Az alsó habos tortalapra kanalazom a krém felét, megrakom málnával, ribizlivel és áfonyával, majd ráteszem a másik lapot, rá a maradék krém és a maradék gyümölcs.
Azonnal tálalom. Ha később tálalnánk, akkor érdemes a jól behűtött krémmel csak akkor tölteni és tortalapokat szobahőmérsékleten tárolni, a vajas tortalap megdermed hűtőben.