Oldalak

2017. március 27., hétfő

Túró rudi torta puha vajas piskótával


Március elején készült Andris szülinapjára egy túró rudi torta. Kristóffal sütöttük a vajas kakaós piskótát és ő készítette a marcipán dekorációt. 


Hozzávalók (20 cm-es tortához, 10-12 szelethez):

Kakaós tortalap receptje ITT. A leírt recept szerint két 18 cm-es formában készül a tortalap. Ha kihűlnek ketté vágom, úgy hogy a púpos tetejét nem használom fel. A túró rudi tortához 4 darab 2-3 cm vastag tortalapra lesz szükség.

Töltelék:
750 g túró (érdemes krémesebbet választani)
200 g zsírós tejföl
140 g porcukor
1 nagy kezeletlen citromnak a reszelt héja
2 vaníliarúd kikapart magjai
2 zselatin fix
300 ml tejszín kemény habbá verve

Csoki nálunk csak a tetejére került, de ha van otthon, akkor a tortalapokra is lehet csurgatni belőle (100 g étcsoki+50 ml tejszínt használtam)

100-200 g marcipán dekorációhoz


A tortalapokat akár előző napon is meg lehet sütni, a fentebb linkelt recept szerint. Négy tortalapra lesz szükségünk.
A krémhez a túrót a tejföllel és a porcukorral összekeverem. Hozzáadom a citromhéjat, vaníliamagokat. Hozzáadom a zselatint is. Érdemes botmixerrel dolgozni, hogy a zselatin ne csomósodjon. Végül spatulával óvatosan beleforgatom a tejszínhabot.
Egy tálra helyezem a tálaló kartont (arany színűt szeretek használni, de bármilyen kör alakú karton jó, azzal könnyű lesz a kész tortát mozgatni). Egy jó magas tortakeretet a kartonra helyezek és kb 20 cm-re állítom. Belehelyezem a legalsó tortalapot és nagyjából ahhoz képest 1-2 cm ráhagyás legyen, hogy a krém a lapokat is elfedje. A krémet négy részre osztom. Minden lapra kerül egy adag krém. Éjszakára hűtőbe teszem dermedni.
A csokimázhoz a forró tejszínhez keverem a csokit. Ganachet készítek. A csoki tálalás előtt nem sokkal kerül a tortára. Ha valaki több csokit szeretne a tortába, akkor mehet a lapokra is a csokiból (természetesen, akkor több csokoládéra lesz szükség)
A marcipán figurákat előző napon is el lehet készíteni és egy vágódeszkán lehet tárolni. Érdemes letakarni, hogy ne száradjon. A marcipán csak tálaláskor kerüljön a tortára, mert a túróval érintkezve olvadni fog és lecsúszik. 


2017. március 20., hétfő

Fodros kel cukkinivel, sült édesburgonyával és grillsajttal


Ahogy már hetedik éve írom a blogot azt veszem észre, hogy a torták, desszertek mindig nagyon népszerűek. A mindennapi gyors ebédek, vacsorák kevésbé keltik fel az érdeklődést. Pedig biztos vagyok benne, hogy minden tortakedvelő előbb valami sós finomságot eszik, hogy élvezhesse a desszertet :) Legalábbis mi így teszünk. Fontos nekünk a minőségi étel.
A fodros kel különlegesebb összetevőnek számít. Korábban csak a Csörsz utcai biopiacon találtam, de megtudtam, hogy bizony a tesco is árulja. Szóval érdemes figyelni, gyönyörű mosott leveles kelt találtam (zacskóban árulják, akárcsak a salátákat).


Hozzávalók (2-4 főre):
1 vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
5 ek. olívaolaj
10-12 zsályalevél
1 répa
1 cukkini
150 g leveles kel (egy csokor)

2 édesburgonya
1-2 csipet só
kevés olívaolaj
1 csomag halloumi grillezni való sajt
tökmag és retekcsíra tálaláshoz

A megtisztított hagymát és fokhagymát aprítóban darálom majd egy nagyobb lábosba teszem az olajjal együtt. A megtisztított répát szintén az aprítóban darálom (vagy reszelni is lehet). A cukkinit hosszanti irányban négybe vágom, majd vékonyra szeletelem. A fodros kelt, ha egészben van megmosom, kisebb darabokra vágom, megszárítom salátacentrifugában.
A hagymákat az olajon üvegesre sütöm, hozzáadom a szétmorzsolt (aprított) zsályaleveleket a darált répát majd a cukkinit és a fodros kelt és végül sózom. Fedő alatt 8-10 perc alatt puhára párolom (érdemes egy kevés vizet hozzáadni).
A meghámozott édesburgonyákat apró kockákra vágom, majd sütőpapírral bélelt tepsibe teszem. Meglocsolom egy kevés olajjal, sózom. A sajtot vékony szeletekre vágom, a krumpli mellé teszem. 200 fokos sütőben 15-20 perc alatt elkészül (sajtokat érdemes fordítani, illetve a kisebb szeletek előbb elkészülnek, azokat korábban kiveszem)
Száraz serpenyőben 1-2 marék natúr tökmagot megpirítok.
Tálaláskor a fodros kelre édesburgonya, grillezett sajt, tökmag és retekcsíra is kerül (rambo retekcsíra).


2017. március 15., szerda

Vegetáriánus muszaka lencsével és édesburgonyával


Szeretjük a rakott ételeket, melyeket előre el lehet készíteni és másnap (akár irodában is) igazán finomak. Hús helyett lencsével, krumpli helyett édesburgonyával. A tetején jó sok besamel és reszelt sajt. Tálaláshoz csíra, esetleg tejföl.


Hozzávalók (4-6 adaghoz):
3 kisebb (2 nagyobb) padlizsán vékonyabb karikákra vágva
2 közepes édesburgonya meghámozva és vékony karikákra vágva
olívaolaj

Töltelék:
250 g zöld vagy puy lencse (klasszikus lencsét áztatni kell, ezeket nem)
1 vöröshagyma apróra kockázva
2 gerezd fokhagyma aprítva
4 ek olívaolaj
400 g paradicsom (1 darabolt natúr paradicsom konzerv)
1 tk só
csipetnyi őrölt fahéj
1 tk oregano
700 ml víz (vagy egy kicsit több)

Besamel:
3 ek olívaolaj
4 ek tönköly finomliszt
600 ml zsíros tej (ha vegán, akkor növényi tej)
1/4 tk. só
csipetnyi őrölt szerecsendió

Tetejére kb 150 g reszelt sajt (gouda, mozzarella vagy trappista)
Tálaláshoz 1 marék csíra (póréhagyma, retek vagy bármilyen vegyesen, esetleg tejföl


A töltelék elkészítésével kezdek. Az aprított hagymát és fokhagymát az olajon üvegesre sütöm, hozzáadom az oreganot, az átmosott lencsét, a fahéjat majd a paradicsomot és a vizet is. Közepes lángon, fedő alatt kb. 30 perc alatt puhára főzöm. Néha érdemes belekeverni. Ha elfogyna a folyadék, akkor pótolni. Ha nem puha, akkor kicsit tovább főzzük. Fontos, hogy a főzés végére nagyjűából elfogyjon a folyadék.
Egy nagyobb lábosban a besamelt is elkészítem. Az olajat a liszttel kicsit megpirítom, majd felöntöm a tejjel és csomómentesre keverem. Adok hozzá sót és szerecsendiót. Alacsony lángon besűrítem. Ha nem lenne teljesen sima, akkor a végén érdemes átszűrni.
A padlizsánkarikákat sütőpapírral bélelt tepsibe helyezem, megsózom, locsolok rá egy kevés olívaolajat és 200 fokos sütőben kb. 20 perc alatt megsütöm. Nálam két nagy tepsin fért el a padlizsán. Ez egyszerre került a sütőbe és cserélgettem a tepsik helyét.
Az édesburgonyákat vékony karikákra vágom.
Összeállítom a muszakát. Egy nagyobb tepsibe /jénai tálba (kb. 30x20 cm) helyezem a megsült padlizsán 1/3-át, rá az édesburgonya felét - ezt kissé sózom, majd a lencse felét. Jöhet a padlizsán második harmada, a maradék édeskrumpli- itt sózok egyet, maradék lencse és végül a maradék padlizsán. Ráöntöm a besamelt és megszórom reszelt sajttal. 180 fokos sütőben 30-40 perc alatt megsütöm (az édesburgonya fontos, hogy megpuhuljon)
Tálaláskor lehet rá szórni csírákat vagy akár tejfölt.


A receptet a Green Kitchen Travels szakácskönyvben olvastam. Ott egy vegán verzió található, a besamel növényi tejjel készül és nincs rajta sajt.