Oldalak

2016. január 25., hétfő

Kristóf 4 éves


Tudom közhely, de hihetetlen, hogy repül az idő. Most volt kis pici baba a 4 éves nagyfiú! :)
Idén sem maradt el a saját készítésű torta. Idei tortát két mese is ihlette. Az egyik egyértelmű (Thomas), a másik csak célzásképpen került a tortára, de az ünnepelt egyből felismerte.
A marcipán dekorációt ezúttal is Andris készítette (ő nagyon ügyes! :) ), az én érdemem csak a piskóta és a krém.

Itt vannak a korábbi évek alkotásai is.
3 évesen helikopteres Honvéd kórház torta készült (napi szinten a mentőhelikopter leszállásokat, felszállásokat csodáltuk)


Hozzávalók (18 cm-es tortához, 10-14 szelethez):
2 tojásból ez a piskóta. Háromba vágtam. Szintén a linken leírtak szerint készült karamell is, abból 2-3 evőkanálnyi került bele.
Tejcsokoládé krémhez: 250 g tejcsokoládé (callebaut) + 130 ml tejszín
Vajkrém a marcipánborítás alá: 100 g puha vaj+100 g porcukor
Marcipánborításhoz nagyjából 500 g marcipán (különböző színek)

A piskótát a leírtak szerint megsütöm, ha kihűl háromba vágom. A karamellt is elkészítem.
A csokikrémhez a forró tejszínhez keverem a csokoládét. Hűtőbe teszem nagyjából 1-1.5 órára (ne legyen teljesen kemény). Kiveszem és robotgéppel habosítom.
A vajkrémet is előkészítem.

Összeállítom a tortát. Az alsó piskótalapara kerül egy kevés karamell, majd a csokikrém fele. Rá a következő lap a egy kevés karamell és a maradék csokikrém. Végül a harmadik lappal lezárom a tortát. Vékonyan bekenem a vajkrémmel majd jöhet a marcipánborítás. A torta 3-4 napot szobahőmérsékleten is kibír.





Ő a Shaun (The Sheep) mese főhőse:



2016. január 4., hétfő

Babka


Karácsonyra készült ez a csokis-diós fonott kalács. A formázása nagyon egyszerű és szerintem látványos. A tésztáját előző este be lehet dagasztani, reggelig a hűtőben pihen. A rácsurgatott sziruptól igazán szaftos lesz.


Alapvetően Ottolenghi receptjéből indultam ki, amit Mautner Zsófinál olvastam. Rájöttem, hogy a tésztája olyan, mint a régi kalácsomé (szinte minden mennyiség stimmel - ott kisebb tojások és több tej került bele).

Hozzávalók (2 kalácshoz):
550 g (tönköly) finomliszt
1 zacskó szárított élesztő (7 g)
100 g (nád) porcukor
3 nagy tojás
150 ml hideg víz
csipetnyi só
1 kezeletlen narancs és citrom reszelt héja
150 g puha vaj

Töltelékhez:
150 g étcsokoládé (70%-os)
150 g vaj
50 g (nád) porcukor
2 púpozott ek. kakaó
csipet só
1 kezeletlen narancs reszelt héja

100 g dió durvára aprítva

Tetejére szirup (nagyon soknak tűnhet a cukormennyiség, de higgyétek el kell bele!):
250 g cukor
150 ml víz

A kalács tésztájához egy dagasztótálba teszem előbb a száraz összetevőket, majd a tojást és a vizet is. A vaj kivétel mindent dagasztani kezdek a robotgép dagasztókarjával. Aztán elkezdem adagolni hozzá a vajat és alaposan összedolgozom. Egy viszonylag puha bucit kapok. Lefedem és pulton kelesztem 20-30 percet, majd beteszem éjszakára a hűtőbe. Reggel kiveszem, forró vízbe teszem a tálat, hogy kissé felmelegedjen. De nem kell sokáig melengetni, a hideg tészta is jól formázható. Amíg melegszik elkészítem a tölteléket.
A vajat és csokit egy lábosban megolvasztom. Hozzáadom a porcukrot, kakaót, sót és a narancshéjat. Beteszem 5-10 percre hűtőbe.
A tésztát kettéosztom. Érdemes mérleggel dolgozni, hogy tényleg egyforma legyen a két kalács.
Előkészítek két sütőpapírt és két kenyér/kalácsformát. A kalácstészta felét téglalapra nyújtom. A kinyújtott téglalap hossza legyen hosszabb, mint a kenyérforma, mert még fonogatva veszít a hosszából egy keveset. Kb. 30x40 cm legyen.
Megkenem a csokis töltelék felével (ezt is mérleggel mértem ki), megszórom a dió felével (50 g). Szorosan feltekerem mint egy kalácsot. Átemelem a sütőapapírra. Éles késsel hosszanti irányban félbevágom a kalácsot, majd a két "fél rudat" háromszor megtekerem, fonom. Azért csinálom ezt a sütőpapíron, mert úgy egyszerűbb lesz a formába áthelyezni. Megismétlem a maradék tésztával, töltelékkel és dióval. Konyharuhával lefedve kb. 1 órát kelesztem. A sütőt előmelegítem 190 fokra (légkeveréses). A kalácsokat 30 percet sütöm. Ha túlságosan pirulna a teteje, akkor érdemes egy sütőpapírt rátenni.
Amíg a kalácsok sülnek megfőzöm a szirupot. Hagyom langyosra hűlni. A megsült forró kalácsokra kanalazom a szirupot. Figyelek arra, hogy nagyjából azt is félbe osszam.
Hagyom a kalácsokat kihűlni, majd szeletelem.


2016. január 3., vasárnap

Zellerkrémleves karamellizált birsalmával és dióolajos pirítóssal



Egyszerű birsalmás zellerkrémleves ez egy kevés póréhagymával. Tálaláskor került rá karamellizált birsalmakocka és dióolajban sült pirítós/crouton.

Hozzávalók (nagyjából 6 adag lett):
1 nagy zellergumó (tényleg nagy, mint a két öklöm)
2 birsalma
1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
1/2 póréhagyma
1 ek. libazsír (vagy olívaolaj)

1 ek vaj+2 ek. nádcukor

4 szelet magvas kenyér, dióolaj


A megtisztított nagyjából 8-ba vágott zellert a 4-be vágott birsalmákkal kuktába teszem. A birsalmákat nem kell meghámozni és a magházat sem távolítom el. Felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje, adok hozzá 1/2 tk. sót és nagyjából 30 perc alatt puhára főzöm.
A libazsíron a vékonyra karikázott póréhagymát átsütöm. Hozzáadom a megfőtt zellert, az egyik birsalmát (a magházat eltávolítom- megfőzve nagyon könnyű kivenni). Felöntöm a főzővíz egy részével, hozzáadom a citromhéjat és botmixerrel pépesítem. Annyi főzővizet adok hozzá, hogy sűrű krémlevest kapjak. Ízlés szerint sózom még.
A maradék egy birsalmának szintén eltávolítom a magházát és kisebb kockákra vágom. Egy nagy serpenyőben 1 púpozott evőkanálnyi vajat 2 ek. nádcukorral hevíteni kezdek. Hozzáadom a birsalmakockákat és addig sütöm, míg aranybarna lesz a birsalma.
Egy másik nagy serpenyőben a felkockázott kenyérre dióolajat locsolok és alaposan átsütöm, ropogósra.
A meleg levest a birsalmakockákkal és pirítós kockákkal tálalom.