2016. december 26., hétfő
2016. november 27., vasárnap
2016. november 23., szerda
Könyvajánló: Vegán reggeli - Nagy Zita / Zizikalandjai
Zizikalandjai bloggere Nagy Zita szakácskönyvet írt. Több mint 70 receptet tartalmaz a könyv, alapanyagok szerinti elosztásban. Az összetevők között nem szerepel semmi állati eredetű (hús, méz, hal, tejtermék és tojás sem). Nemcsak vegáknak és vegánoknak való ez a szakácskönyv, hanem mindenkinek, aki szeret egészségesen és változatosan táplálkozni. A receptek többségében cukor sincs, inkább gyümölcspürével, juharsziruppal édesít, illetve előnyben részesíti a teljes kiőrlésű liszteket. Ha az összes receptet elkészítjük, akkor igazán változatos reggelit tudunk a családunk elé varázsolni minden reggel. Évente csak ötször kell ugyanazt enni! :)
Vannak benne nagyon egyszerűen elkészíthető ételek, amik sem konyhai tapasztalatot, sem különösebb időt nem igényelnek. Ilyen például ez a mogyoróvajas teljes kiőrlésű pirítós banánkarikákkal és hántolt kendermaggal. Ezt a legrohanósabb reggelen is el lehet készíteni.
Ráérősebb reggelekre pedig ott van ez az almás palacsinta. Garantáltan mindenki kedvence lesz.
Zita könyvét ITT lehet megrendelni kedvezményes áron.
2016. november 17., csütörtök
Zsályás csirkecomb citrommal almával hagymával
Gyors vacsora a hétköznapokra zsályás csirkecomb citrommal, almával és ropogósra sült krumplival.
Hozzávalók (4-6 adaghoz):
6 alsó csirkecomb
8-10 krumpli
2 lila hagyma
2 alma
15-20 friss zsályalevél
só
egy kevés olívaolaj (csirkecombokra akár egy kevés kacsazsír)
nagyjából fél citrom leve
A sütőt előmelegítjük 200 fokra. A meghámozott krumplikat és almákat kisebb kockákra vágjuk. A lilahagymákat szeleteljük. Egy tálban sózzuk, majd locsolunk rá egy kevés olívaolajat, hozzáadjuk a zsályaleveleket (hagyunk 6 darabot a combokra) és összekeverjük. Sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük. Beletesszük a csirkecombokat is, sózzük, meglocsoljuk olívaolajjal (kacsazsírral) és ráfacsarjuk a citromot. Minden csirkecombra kerül 1-1 zsályalevél. Lefedjük a tepsit másik sütőpapírral és nagyjából 25-30 percet sütjük. A végén levesszük a sütőpapírt és rápirítunk még 5-10 percet. Akkor van készen, ha a csirkehús szépen elválik a csonttól.
2016. november 15., kedd
Őszi kelbimbó saláta cukkinivel, póréhagymával
Gyors vacsorának, őszi estékre. Parmezán forgács nélkül vegán egytálétel. Vendégeknek köretnek előre is elkészíthető. Újramelegítve is tökéletes.
Hozzávalók (4-6 adaghoz):
120 g színes quinoa (rizzsel, bulgurral is tökéletes lesz)
olívaolaj
400 g tisztított kelbimbó, hajszálvékony szeletekre vágva
1 kisebb póréhagyma karikázva
1 lilahagyma szeletelve
4 gerezd fokhagyma szeletelve
1 cukkini kisebb kockákra vágva
100 g fagyasztott spenót (nem püré, szálas)
1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
1/2 narancs leve (ha kezeletlen a narancs, annak is belekerülhet a héja)
1 kis csokor petrezselyem aprítva
só
A quinoat dupla mennyiségű sós vízben 20-25 perc alatt puhára főzzük. Addig elkészítjük a zöldségeket.
A szeletelt hagymákat és fokhagymát egy lábosban kevés olívaolajon üvegesre sütjük. Hozzáadjuk a szeletelt kelbimbót és pár percet pirítjuk, míg az kissé összeesik. Hozzáadjuk a cukkinit is majd a narancslevet, a citromhéjat, a petrezselymet és megsózzuk. Hozzáadjuk a fagyasztott spenótot is. 5-7 percet sütjük, míg a cukkini megpuhul. Elzárjuk a tüzet, majd összekeverjük a quinoaval. Egy kevés olívaolajat tehetünk még hozzá. Parmezán forgáccsal és további petrezselyemmel kínálhatjuk.
Címkék:
citrom,
cukkini,
fokhagyma,
főétel,
hagyma,
kelbimbó,
narancs,
petrezselyem,
póréhagyma,
quinoa mag,
sajt,
vacsora,
vega,
vegán
2016. november 13., vasárnap
Sütőtöktorta vaníliakrémmel és sós karamellel
Idén a szülinapomra ezt a sütőtökös tortát sütötték nekem a fiúk. A tetejére marcipángolyók kerültek, amiket Kristóf és Andris közösen formáztak. Dávid még csak a nézelődés résznél tart, ő csak kíváncsian figyelte a folyamatot.
Hozzávalók (18 cm-es tortához, 8-10 szelethez):
Kakaós tortalap:
90 g átszitált (tönköly) finomliszt
1 ek. kukoricakeményítő
1/2 tk. (foszfátmentes) sütőpor
késhegynyi szódabikarbóna
40 g kakaó
1 csipet só
80 g vaj
190 g nádcukor
2 nagy tojás
110 ml író (fele tej+fele zsírszegény joghurt+ 1/2 ek citromlé nálunk)
Sütőtökös tortalap:
150 g (tönköly) finomliszt
1 csipet só
1 csipet őrölt szerecsendió
2 csipet őrölt szegfűszeg
1 csipet őrölt gyömbér
1 kk. őrölt fahéj
1 tk. (foszfátmentes) sütőpor
1/3 tk. szódabikarbóna
60 g vaj
110 g nádcukor
1 nagy tojás
110 g sütőtökpüré (puhára főtt, leszűrt, botmixerrel pépesített sütőtök)
20 ml zsírós tej
20 ml tejszín
20 ml víz
1 tk. vaníliakivonat (vagy egy vaníliarúd kikapart magjai)
Vaníliakrém:
400 ml tejszín
500 g mascarpone
2-3 ek. nád porcukor
2 vaníliarúd kikapart magjai
Sós karamell:
200 g nádcukor
400 ml tejszín
1 tk só
A kakaós tortalap elkészítésével kezdjük. Egy 18 cm-es tortaforma aljára helyezzünk sütőpapírt, oldalát vajazzuk ki. A sütőt melegítsük elő 175 fokra (légkeveréses).
A száraz anyagokat keverjük össze. A puha vajat a cukorral keverjük habosra. Adjuk hozzá egyesével a tojásokat és alaposan keverjük össze robotgéppel. A robotgépet állítsuk alacsony fokozatra és a lisztes keveréket 3 adagban, az írót 2 adagban adjuk hozzá. Tehát egy adag liszt, egy adag író, megint liszt megint író és végül a maradék liszt is a masszába kerül. Kanalazzuk a masszát a tepsibe és 45 percig süssük. Hagyjuk kihűlni, addig süssük a sütőtökös tortalapot.
A sütőtökös tortalaphoz a sütőt előmelegítjük 165 fokra. A tortaforma aljára sütőpapírt teszünk, oldalát vajazzuk ki. A száraz összetevőket keverjük össze egy tálban.
A puha vajat a cukorral robotgéppel habosítsuk, majd adjuk hozzá a tojást. Keverjük bele a sütőtökpürét, tejet, tejszínt, vizet és a vaníliakivonatot. Szitáljuk bele a száraz összetevőket és keverjük homogénre. Nagyjából 4 perc alatt megsütjük (tűpróbával érdemes ellenőrizni). Hagyjuk teljesen kihűlni.
A kakaós és a sütőtökös tortalapból is két-két azonos magasságú lapot vágunk. Valószínű lesz egy kevés felesleges lap (főleg ha kissé púpos lesz sütéskor).
A sós karamellhez egy lábosban a cukrot közepes lángon hevítjük. Másik lábosban a tejszínt forrósítjuk, de nem főzzük fel. A karamellizált cukros lábast amikor már megfelelően barnás és folyékony, levesszük a lángról és beleöntjük a forró tejszínt majd a sót is (ízlés szerint lehet többet, kevesebbet tenni, legyen azért sós, az édes tortában úgy érvényesül igazán). Alacsony lángon főzzük, míg besűrűsödik. A tortához nem fogy el a teljes adag.
A vaníliakrémhez a mascarponét egy spatulával összekeverjük a porcukorral és a vaníliamagokkal. A tejszínt kemény habbá verjük. 2-3 adagban a mascarponéhez keverjük. Végig spatulával dolgozzunk, így törik legkevésbé össze a hab.
Már csak a torta összeállítása van hátra. A krémet képzeletben 5 adagra osszuk. Négy a tortára egy adag köré kell majd.
Egyik kakaós tortalappal kezdünk, megy rá egy jó adag sós karamell, majd a krém. Jön a sütőtökös lap, sós karamell és krém, majd a második kakaós lap, karamell és krém. Végül az utolsó sütőtökös lap és erre már csak krém kerül. A tortát körbe is bekenjük krémmel. Azonnal tálalható, de behűtve még jobban lehet szeletelni.
Díszítésként kerülhet rá színes marcipángolyó.
Sütőtökös tortalap innen
Címkék:
desszert,
fahéj,
gyömbér,
kakaó,
marcipán,
mascarpone,
sós karamell,
sütőtök,
szegfűszeg,
szerecsendió,
torta,
ünnep,
vanília
2016. október 30., vasárnap
Egészben főtt majd sült karfiol chermoula fűszerkeverékkel
A chermoula marokkói pác, alapvetően húsokhoz használják. A Green Kitchen Travels szakácskönyvben viszont vegetáriánus ételre került, karfiolt pácoltak vele.
Ez itt a saját verzióm, az eredetihez képest van némi módosítás.
Hozzávalók:
1 nagy fej karfiol
1 púpozott ek. vaj
2 gerezd fokhagyma
1 tk. őrölt római kömény
1 tk. őrölt koriander
1 tk. fűszerpaprika
1/2 tk. őrölt gyömbér
1 csipet sáfrány
1/2 tk. só
1 pici citrom frissen facsart leve
egy kevés frissen reszelt kezeletlen citromhéj
2 ek. olívaolaj
A megmosott karfiolt egy nagy fazékba helyezem és enyhén sós vízben a kevés vajjal puhára főzöm. Elkészítem a pácot. Az összes hozzávalót összekeverem. A leszűrt karfiolt egy tálba teszem és a páccal megkenem. Hűtőben legalább 2 órát pihentetem, de legjobb, ha egy éjszakát. 220 fokos sütőben nagyjából 20 perc alatt ropogósra sütöm. A végén grillezni is szoktam 5 percet (250 fokon).
A karfiol főzőlevét semmiképpen se dobjuk ki, tökéletes alaplé egyéb leveshez, rizsfőzéshez, főzelékhez.
Címkék:
citrom,
fokhagyma,
főétel,
fűszerpaprika,
gyömbér,
karfiol,
koriandermag,
római kömény,
sáfrány,
vacsora,
vega
2016. október 29., szombat
Zöldségkrémleves zsályával, sütőtökkel
A gyönyörű csokor zsályából muszáj volt egyebet is főzni. A zsályás májkrém után készült egy gazdag zöldségkrémleves. Az alapötletet A Green Kitchen Travels szakácskönyvből vettem, ízlésem és az otthon fellelhető alapanyagok szerint módosítottam.
Hozzávalók (6 adaghoz):
2 ek. olívaolaj
1 nagy vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
10 friss zsályalevél
1 kisebb póréhagyma
3 burgonya (500 g)
2 nagy répa (300 g)
200 g sütőtök (nagyjából egy hokkaido tök negyede)
2 ek. friss citromlé (vagy ízlés szerint)
200 g vesebab (konzerv)
100 g kelkáposzta (egy kisebb darab)
Az olívaolajon az aprított hagymát, fokhagymát és póréhagymát átsütöm. Hozzáadom a felkockázott burgonyát, sütőtököt és a répát. Felöntöm vízzel és addig főzöm, míg a zöldségek megpuhulnak. Ízlés szerint sózom. A főzővíz nagy részét átöntöm egy lábosba és abban a kelkáposztát 5-7 perc alatt puhára főzöm. Tippként írom, hogy következőre sütni fogom hozzá a kelkáposztát. Készült már ilyen főzelék és nagyon finom a sült kelkáposzta. A kelkáposztát leszűröm, visszaöntöm a főzővizet és botmixerrel pépesítem a levest. Hozzáadom a darabos kelt és a babot. Ízlés szerint citromlével savanyítom.
Címkék:
bab,
burgonya,
citrom,
fokhagyma,
hagyma,
kelkáposzta,
leves,
póréhagyma,
répa,
sütőtök,
vega,
vegán,
zsálya
2016. október 28., péntek
Zsályás csirkemájkrém ír whiskyvel
Sokféle májkrémet szoktam készíteni. Kacsából a narancsos a kedvenc. Ha van itthon Cointreau, akkor a narancsosba kerül belőle. Ezúttal egy friss zsályás csirkemájas készült, került bele ír whiskey.
Hozzávalók:
500 g csirkemáj
1 nagy vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
90 g kolozsvári szalonna (vagy bacon)
50 ml ír whiskey (nálam ilyen)
10 friss zsályalevél
100 g vaj
só ízlés szerint (szalonna miatt minimális kell bele, a végén sózzuk)
A felaprított szalonnát, hagymát és fokhagymát egy lábosba teszem és közepes lángon sütni kezdem. Néhány perc pirítás után hozzáadom a zsályaleveleket majd a májat és tovább sütöm 1-2 percet. Hozzáadom a whiskyt és amennyiben szükséges öntök hozzá egy kis húslevet (vagy ennek hiányában vizet). Ha a máj már nem véres, akkor van készen. A folyadékból érdemes kivenni egy keveset és a végén adni hozzá, amennyiben szükséges. A vajat is hozzáadom. Botmixerrel pépesítem. Amennyiben szükséges sózom. Kis üveg edénykékben tárolom. Nagyon jól fagyasztható, így akár nagyobb mennyiség is készülhet, jó lesz később elővenni gyors vacsorákhoz, vagy betoppanó vendégeknek.
Címkék:
bacon,
csirkemáj,
fokhagyma,
hagyma,
ír whiskey,
szendvicskrém,
zsálya
2016. október 17., hétfő
Torta sós karamell-, vanília- és csokoládékrémmel
Ez volt az idei Segítsütim. Ősz végén, tél elején sorra kerülnek az átadások is. Addig hozom a receptjét, hátha valakinek kedve támadna megsütni.
A torta 5 piskótalapból áll. 5 tojásból ez a recept alapján sütöttem. Két darab 18 cm-es formában, úgy hogy egyikbe kicsit több massza került (abból vágtam három lapot, a kevesebb masszából 2 lapot). Vékony lapokat érdemes vágni, úgyis szép magas lesz a torta. A tortalapokat akár előző napon is el lehet készíteni, sokáig puhák maradnak.
Szintén előző napon (azaz a torta összeállítás előtti napon) érdemes a karamellt is elkészíteni.
250 g cukor+320 ml tejszín+1/2 tk. só (vagy ízlés szerint 1 tk is lehet). Ebből nagyjából 230-250 g sós karamell lesz. Egy lábosban a cukrot megolvasztjuk és karamellizáljuk közepes tűzön majd felöntjük a forró tejszínnel, hozzáadjuk a sót és addig kevergetjük alacsony lángon, míg besűrűsödik (10-15 perc).
A sós karamellkrémhez: A karamellből 150 g+45 g mascarpone+40 ml tejszínből tejszínhab. Ezek a mennyiségek viccesen kevésnek tűnnek, de tényleg elég ennyi. A mascarponet elkeverem a karamellel, majd óvatosan spatulával beledolgozom a kemény tejszínhabot. A krémet hűtőbe teszem.
Elkészítem a legalsó étcsokoládé krémet: 140 g tejszínt forrósítok, majd elzárom a tüzet és belekeverek 120 g étcsokoládét. Hagyom hűtőben dermedni.
Elkészítem a tejcsokis krémet is: 100 g forró tejszínhez 170 g csokit keverek homogénre, majd hűtőbe teszem.
A vaníliakrémhez 100 g tejszínt kemény habbá verek. 100 g mascarponéhoz 1 tk vaníliakivonatot keverek, vagy fél vaníliarudat és 1 csapott ek. porcukrot. Spatulával óvatosan összekeverem a cukros mascarponét a tejszínhabbal. Hűtőbe teszem.
A maradék karamellt mikróban megolvasztom, hogy folyós legyen, Összeállítom a tortát. A karamellből a csokis és karamelles rétegekre kerül, tehát nagyjából háromba osztom.
A legalsó piskótát tortakeretbe helyezem. Csurgatok rá karamellt. Előveszem az étcsoki krémet és robotgéppel habosítom. Ha túl dermedt lenne érdemes gőz felett olvasztani picit, vagy mikróban a robotgépes keverés előtt. A tortára kanalazom és elegyengetem. Ráteszem a második tortalapot, arra egy adag sós karamellt, majd előveszem a tejcsokis krémet és azt is habosítom majd rákenem a tortalapra. Jön a harmadik tortalap rá az utolsó adag karamell majd a karamell krém. A negyedik lapra a vaníliás krém kerül, majd lezárom a tortát az utolsó, ötödik tortalappal. Hűtőbe teszem legalább 1-2 órára.
Elkészítem a csokikrémet, amivel beburkolom a tortát. Egy tejcsokoládéhab készül 200 ml forró tejszínhez 400 g tejcsokoládét keverek homogénre. Hagyom hűtőben kissé dermedni, addig a tortát elválasztom a tortakerettől). Mikor már kevésbé folyós a krém előveszem és egy vékony réteget kenek belőle a tortára, visszateszem a tortát és a maradék krémet is hűtőbe. 1-2 órával később kenem az utolsó réteget a tortára. Ha a krém túlságosan megdermedt, akkor olvasztom picit. Mielőtt a tortára kerül az utolsó réteg a csokikrémet robotgéppel magas fokozaton habosítom. Gyorsan a tortára kenem, mert ilyenkor hirtelen megdermed és nehéz lesz szép csíkozást összehozni a tortán.
Dekorációként kerülhet rá Maltesers, Twix vagy egyéb csokoládé.
A receptben érdemes jó minőségű ét- és tejcsokoládét használni. Nekem a Callebaut vált be.
2016. október 12., szerda
Baba ganoush
Vegán padlizsánkrém kicsit másképp, mint azt gyerekkoromban megszoktam. Tahinivel, paradicsommal és uborkával.
Hozzávalók (2-4 adaghoz):
2 nagy padlizsán
3 ek. tahini (szezámkrém)
10 koktélparadicsom
1/2 kígyóuborka
1 nagy gerezd fokhagyma
1/2 citrom leve (kisebb)
olívaolaj
só, bors
4-5 szál petrezselyem
1 tk. agavé /méz
A padlizsánokat előmelegített 200 fokos sütőben 30-40 perc alatt puhára sütöm. Héját lehámozom, a puha belsőt pedig apróra vagdosom késsel. Szűrőbe teszem és hagyom lecsurogni a felesleges folyadékot.
A paradicsomot és uborkát apróra vágom.
Egy nagyobb tálban a padlizsánt, a tahinit és a citromlevet robotgéppel közepes és gyors fokozaton összedolgozom, szépen kifehéredik. Hozzáadom a reszelt fokhagymát, ízlés szerint só/bors is kerül bele, illetve belecsurgatom az agavét és beleszórom az apróra vágott petrezselymet. Összekeverem a paradicsom és uborkával is. Olívaolajat csurgatok rá és azonnal vagy még aznap tálalom. A friss fokhagyma miatt ne tároljuk sokáig. Friss kenyérrel fogyasztjuk.
Inspiráció innen
Címkék:
citrom,
fokhagyma,
padlizsán,
paradicsom,
petrezselyem,
saláta,
szendvicskrém,
tahini,
uborka
2016. október 9., vasárnap
Quinoa és rizs sült zöldségekkel
Ez egy izgalmas köret, de simán elmegy egytálételnek is magában. Finom frissen, de akár másnap melegítve vagy hidegen is. A rizs és a quinoa tetszés szerint kicserélhető akár árpagyöngyre, kuszkuszra vagy éppen bulgurra.
Hozzávalók (6-8 adaghoz):
150 g basmati rizs
150 g színes quinoa
1 padlizsán
1 közepes cukkini
1 kaliforniai paprika (sárga vagy zöld mutat jól)
1 édeskömény (szárát ezúttal nem tettem bele, azt később felhasználtam zöldséglevesbe)
10-15 köktélparadicsom
1 fej fokhagyma
1 lilahagyma
1 kisebb répa
olívaolaj, só
1 csokor petrezselyem
A zöldségek tisztításával és kockázásával kezdek. A fokhagymát és paradicsomokat megmosom és csak félbe vágom. A többit szeletelem, kockázom. Sütőpapírral bélelt nagyobb méretű tepsibe teszem. Meglocsolom olívaolajjal, sózom, összekeverem és előmelegített 200 fokos sütőben 25-30 perc alatt megsütöm.
Közben a quinoat alaposan szűrőben átmosom. Érdemes sokszor öblíteni, hogy ne legyen kesernyés. A rizst is át szoktam mosni. Kétszeres adag zöldségalaplében/vízben, sózva főzöm puhára külön edényben a gabonákat. A rizsnek 12-15 perc elég volt, de a quinoa 20-25 perc alatt fő puhára. Ha készen van összekeverem a sült zöldségekkel. A fokhagymát kinyomkodva teszem a köretbe. Meglocsolom még olívaolajjal és hozzáadom az apróra vágott petrezselymet.
Magában is kitűnő, de húsevők fogyaszthatják sült húsok mellé.
Címkék:
citrom,
cukkini,
édeskömény,
fokhagyma,
főétel,
hagyma,
köret,
padlizsán,
paprika,
paradicsom,
petrezselyem,
quinoa mag,
répa,
rizs,
vacsora,
vega,
vegán
2016. október 1., szombat
Chocolate chip cookies, azaz ropogós csokis keksz
Régen hoztam új receptet. Ez viszont annyira jól sikerült, hogy muszáj megosztani. Kristóf szerint ez a keksz isteni. Ha csokicseppes kekszet sütnétek ezt mindenképpen javaslom kipróbálni. Tönköly finomliszttel készült, de következőre zabpehelylisztet és teljes kiőrlésű liszteket is kipróbálok, szerintem azzal is működni fog, csak valószínű kevesebb liszt kell bele. Fontos, hogy ragacsos állagú tésztát kapjunk, amit kanállal teszünk a sütőpapírra, tehát nem egy könnyen gombócozható massza ez.
Chocolate chip cookies
Ropogós csokis keksz
Hozzávalók (20-22 darabhoz)
120 g sótlan vaj
150 g nádcukor
50 g kókuszvirágcukor (készíthető csak nádcukorral is, de ha van érdemes egy kevés sötét melaszos nádcukrot is tenni bele)
1 tojás
1 tk. vaníliakivonat
210 g (tönköly) finomliszt
1 csapott tk. (foszfátmentes) sütőpor
1/2 tk. szódabikarbóna
150 g süthető (étcsokoládé) csokicsepp (kisebb méretűt használtam)
A sütőt előmelegítem 180 fokra. A vajat egy nagyobb edényben megolvasztom. Hozzáadom a cukrokat, belekeverem a tojást és a vaníliakivonatot (kézi habverővel éppen csak elkeverem, nem kell habosra keverni), hozzáadom az átszitált lisztet, sütőport és szódabikarbónát. Belekeverem a csokicseppeket.
Nagyjából 1 evőkanálnyi adagokból sütőpapírral bélelt tepsibe gombócokat/kupacokat szedek (jó távol egymástól). A tészta kissé ragadós, de az a megfelelő állag. A forró sütőben 10-12 perc alatt sütöm aranybarnára. A szélén már látszani kell a barnulásnak, akkor lesz jó. Tepsiben hagyom 1 percet kihűlni, mert forrón még puha és utána teszem át egy rácsra kihűlni.
* Kisebb méretű kekszek is süthetőek, bár Amerikában ennél sokkal nagyobbak készülnek, például lásd itt (a barna, kakaós csokis kekszet érdemes nézni, amit a kezemben fotóztam) :)
Recept kisebb módosításokkal innen
2016. szeptember 12., hétfő
Segítsüti 2016 ősz
Ma indul az őszi Segítsüti árverés! 30 blogger süteményeire lehet licitálni mától szeptember 15-én, csütörtökön 16:00-ig a Segítsüti oldalán. Ez őszi Segítsüti licittel a Peter Cerny Alapítványt támogatjuk.
Ez évi őszi kampány támogatottja a Peter Cerny Alapítvány, az a koraszülött- és csecsemőmentő szolgálat, mely 27 éves múltra tekint vissza. A ’80-as években a Semmelweis Egyetem I. sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika neonatológus szakorvosa, Dr. Somogyvári Zsolt kereste annak lehetőségét, hogy miként lehetne ezt a problémát megoldani. Ennek során találkozott egy osztrák üzletemberrel, Peter Cerny úrral, aki tevőlegesen szeretett volna segíteni a magyar gyermekegészségügy helyzetén, ezért vásárolt egy mentőautót, melyet más támogatók segítségével felszereltek a szükséges orvosi berendezésekkel, majd az 1988-ban megalapított Peter Cerny Alapítvány 1989. június 21-dikén beindította, és azóta is folyamatosan üzemelteti koraszülött mentőszolgálatát. Munkájukra országszerte óriási szükség van, hiszen az idő előtt született csecsemők jelentős részének ők jelentik az életben maradást, de jelentős szerepük van az időre, normál súllyal született gyerekek egészségügyi intézményeken belüli szállítására is. 2010-ben már 50 ezer csecsemő szállításában vettek részt.
Ezt a kiemelkedően fontos tevékenységet szeretnénk támogatni a Segítsüti 2016. őszi kampányával. A befolyt összegből a mentőautókban használatos gyógyszereket, felszereléseket fogunk vásárolni.
Ötödik alkalommal veszek részt a licitben. Ezúttal egy csokoládés, sós karamellás és vaníliás színátmenetes tortával készültem. A tortát személyesen Budapesten tudom átadni. 18 cm-es viszonylag magas torta, 10 nagyobb, 12 kisebb szelet vágható.
Címkék:
csoki,
desszert,
kakaó,
mascarpone,
segítsüti,
sós karamell,
torta,
tönköly,
vanília
2016. július 31., vasárnap
Dávid 1 éves
Dávid egy éves lett. Banános-avokádókrémes csokitortát késztettem neki. A tortalap vegán (nincs benne tejtermék és tojás sem). Gluténmentes liszttel akár azzá is lehet varázsolni.
A tortalap nagyon könnyed kevert tészta. Másnap is igazán puha. Felnőtteknek is nagyon ízlett a torta!
Hozzávalók (14 cm-es tortához - 3 lapra vágtam, ha valaki csak ketté akarja vágni, akkor mehet 18-20 cm-es tortaformába is)
80 g kókuszolaj
90 g kókuszvirágcukor
200 g tönkölyliszt
1 tk. foszfátmentes sütőpor/borkő
240 ml rizstej
A sütőt előmelegítem 180 fokon. A kókuszolajat a kókuszvirágcukorral alaposan eldolgozom robotgéppel. Hozzáadom a rizstejet, majd beleszitálom a lisztet és a sütőport. Jó magas tortaformába teszem (érdemes a tortakeret oldalát sütőpapírral megmagasítani) vagy panettone formában sütni. Én ilyen papír panettone formában sütöttem (ezt nem szükséges kókuszolajjal kikenni). A tortát 50-60 percet sütöm (30 perc után 170 fokra mérsékeltem).Hagyom teljesen kihűlni majd háromba vágom. Ahhoz, hogy a teteje egyenes legyen a felesleges tortalapot ott levágom.
A krémhez 2 érett avokádót és 3 érett banánt aprítóban krémesítem. Hozzáadok 2 evőkanálnyi kakaót (karóbbal is készülhet). A krémet nagyjából 4 részre osztom. 3 rész meg a lapokra a 4. körbe a tortára. Azonnal érdemes tálalni a friss krémmel, de másnap is finom. Fagyasztható is akár.
*Csokis krém helyett édesburgonyakrémet vagy almapürét/körtepürét is el tudok képzelni. Kinek mi fér bele.
Címkék:
avokádó,
banán,
kakaó,
kókuszvirágcukor,
kókuszzsír,
torta,
tönköly,
ünnep,
vegán
2016. április 24., vasárnap
Csokoládétorta Oreo kekszes krémmel
Tejcsokoládés torta készült, vaníliás, Oreo kekszes krémmel.
Hozzávalók (18 cm-es tortához 10-12 szelethez - magas torta, ezért bátran lehet 10-12 szeletet vágni belőle):
Tortalap EZ a recept alapján
Vaníliakrémhez: 250 ml tejszín kemény habbá verve, 250 g mascarpone, 3 ek. nád porcukor (vagy ízlés szerint), 1 vaníliarúd kikapart magjai, 8 Oreo keksz
Tejcsokoládéhabhoz: 350 g tejcsokoládé + 170 ml tejszín
Tetejére Oreo keksz, Kinder tojás, mini Knoppers,
A tortalapokat elkészítem EZ a recept alapján. 2 darab 18 cm-es formába készülnek a lapok, ha kihűltek, akkor kettévágom. Így lesz 4 tortalapom (arra figyelek, hogy a négy tortalap azonos magasságú legyen)
A vaníliakrémhez a tejszínt kemény habbá verem. A mascarponéhoz keverem a nád porcukrot, vaníliamagokat, majd óvatosan beleforgatom a tejszínhabot. Végül hozzáadom az aprított Oreo kekszet. A krémet három részre osztom és megtöltöm vele a tortát. Hűtőbe teszem.
A tejcsokoládé krémhez a tejszínt felforrósítom majd elzárom a tüzet és belekeverem a csokoládét. Hűtőbe teszem nagyjából 1-2 órára, hogy kissé dermedjen. Mielőtt a tortára kenem habverővel habosítom. A tortát egy habkártyával mintázni is lehet. Tetejére kerülhet Knoppers, Oreo, Kinder tojás. Tálalás előtt fél-egy órával érdemes kivenni a hűtőből, különben nagyon dermedt lesz a csokikrém.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)