2015. december 30., szerda

Crème brûlée, azaz égetett krém


A karácsonyi ebédhez egyszerű desszertet választottunk. Már amúgy is tele voltunk édességgel, linzer, mézeskalács, babka (csokis-diós kalács) is készült.
Ennek a desszertnek egy a hátránya, hogy szükséges hozzá a forma (bár akár szufléformában is készülhet, vagy egy nagyobb hőálló edényben egyben az egész - fontos, hogy ne legyen túl mély a forma, vagy legalábbis ne kerüljön túl sok krém a formákba) és hát elengedhetetlen a szakácsfáklya a cukor karamellizálásához. Attól lesz finom ropogós karamellizált cukorréteg a tetején. 


Hozzávalók (4 darabhoz):
50 g világos nádcukor + 4 csapott ek. világos nádcukor a tetejére
3 tojás sárgája
1 vaníliarúd kikapart magjai
300 ml zsíros tejszín (30%-os, nem főzőtejszín)

A sütőt előmelegítem 150 fokra. A tojások sárgáját a cukorral alaposan elkeverem, hozzáadom a vaníliát és a tejszínt. A formákat egy nagyobb tepsibe teszem. Vízforralóban előkészítek egy nagy adag forró vizet. A keveréket a formákba öntöm. Nem érdemes teljesen megtölteni. A forralt vizet a tepsibe öntöm, úgy hogy a formák 2/3-ig érjen. Lefedem alufóliával és az előmelegített sütőben nagyjából 35 perc alatt megsütöm. Akkor van készen, ha remegős. Kivéve és behűtve meg fog szilárdulni pudingállagra. Tálalás előtt néhány órára be kell hűteni, de akár egy éjszakát is pihenhet a hűtőben, folpackal lefedve. Tálaláskor már csak a cukor karamellizálása marad hátra. Megszórom a felületét cukorral és a szakácsfáklyával karamellizálom. Hagyom állni néhány percet, hogy a cukor megkeményedjen. Fogyasztáskor nagyon kellemes a karamellizált cukrot megtörni a kiskanállal :) A ropogós cukorréteg alatt meg egy finom vaníliás krém/puding vár ránk.


2015. december 29., kedd

Ropogós tilápia színes rizzsel, majonézes krumplival és konfitált fokhagymával


A karácsonyi menünk nagyon finomra sikerült. Ezúttal közösen főztünk Andrissal, nélküle nem igazán sikerült volna időben tálalni az ebédet.

Ez volt a menü:
Ropogósra sült tilápia filé póréhagymás, citromos majonézes krumplival, színes rizzsel és konfitált fokhagymával

Készült még linzer és babka is.


Elsőnek a főétel receptjét hozom. A  kedvencünk a színes rizs volt mogyoróval, vörösáfonyával, jó sok kaporral és petrezselyemmel. Most próbáltam ki először a konfitált fokhagymát, abból egy mártogatós készült, az is igazán finom lett.
A ropogós tilápia gyakran kerül nálunk terítékre. Kristóf egyik kedvence. Szeretjük a kevésbé halízű halakat. A tilápiában én a szálkamentességet is szeretem. Hátránya, hogy nehezen beszerezhető. Legalábbis mi a Metroig szoktunk barangolni érte. Olyankor jól feltankolunk és fagyasztunk is belőle.

Hozzávalók (4 adaghoz):

Hal:
500 g tilápia filé kisebb szeletekre vágva
kókuszolaj a sütéshez
só és kukoricaliszt ( egy kisebb tálkányi 50-80 g kb.)

Majonézes krumpli:
700 g krumpli
1/2 póréhagyma
1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
5 púpozott ek. majonéz (én a tojásmentes házi majonézt szeretem olajból és tejből, de kedvünk szerint nyers tojásos is készülhet, vagy ha nincs rá idő, akkor bolti)
3 púpozott ek. zsíros tejföl
1 púpozott ek. dijoni mustár
kevés olívaolaj

Színes rizs:
150 g basmati rizs
30 g vaj
250 ml víz
30 g vörösáfonya beáztatva langyos vízbe
30 g mogyoró durvára vágva
2 csokor petrezselyem apróra vágva
1 csokor kapor apróra vágva
só és egy kevés olívaolaj


Konfitált fokhagyma:
3 fej fokhagyma és annyi olívaolaj, hogy egy kis lábosban elfedje a fokhagymákat.


Tálalást megelőző napon elkészülhet minden, kivéve a sült halat.
A krumplit megfőzőm, meghámozom, kockákra vágom. Hozzáadom a vékonyra karikázott póréhagymát, citromhéjat, majonézt, tejfölt és a mustárt. Löttyintek rá egy kevés jóféle olívaolajat és ízlés szerint sózom.
A rizst a vajon pirítani kezdem. Éppen csak addig, hogy elolvadjon a vaj. Hozzá forrásban levő víz szükséges, úgyhogy azt vízforralóban előkészítem. Pontosan érdemes a vizet kimérni, mert az elég lesz. Felöntöm a forró vízzel majd lefedem és negyedóra alatt takarék lángon puhára főzöm. Nem emelgetem közben a fedőt, mert akkor kiszárad a rizs. Én zepter fazékban főztem, így tulajdonképpen a víz hozzáadása után el is zártam a lángot és hagytam negyedórát pihenni, meg is puhult. 
Ha kész a rizs, akkor hozzáadom a puha áfonyát, a durvára vágott mogyorót és a zöld fűszereket. Ízlés szerint sózom. A rizs akár hidegen is finom.
A konfitált fokhagymához a megtisztított gerezdeket egy kis fazékba teszem és annyi olívaolajat öntök rá, hogy éppen ellepje. A legkisebb fokozaton 20-30 percet főzöm. A lényeg, hogy az olaj éppen csak gyöngyözzön. Ha puha a fokhagyma, akkor van készen. Villával alaposan összekevertem, így készült a mártogatós. Nem lett teljesen krémes, de nem is az volt a cél.
A tilápiafiléket sózom és megforgatom kukoricalisztben. Bő kókuszolajban nagy lángon sütöm ropogósra néhány perc alatt mindkét oldalát. Azonnal tálalom.


Rizs receptje innen
.

2015. november 16., hétfő

Garnéla grillezett cukkinivel


Inkább nyári étel ez, ugyanis a grillezést valahogy mindig a napsütéshez társítjuk. Egy meleg őszi napon készült nálunk is, mi még nem pakoltuk el a grillsütőt. A fokhagymás-zöldcitromos rákhoz egy kevés cayenne bors került. A cukkinit zaatarral fűszereztem. A rizsbe zöld fűszerek és citromlé/lime lé került.


Hozzávalók (2 főre):
fél kg garnéla (nagyobb méretűt válasszunk)
3-4 gerezd fokhagyma
egy kevés lime lé
1/4 kezeletlen citrom reszelt héja
2 csipet cayenne bors (vagy több is, ha szeretjük a csípőset)
néhány szál petrezselyem apróra vágva
olívaolaj

2 cukkini
2 ek. zaatar (zaatar házilag is készíthető, amennyiben van szumák otthon. recept itt)
2 gerezd fokhagyma aprítva
olívaolaj

100 g basmati vagy jázmin rizs
néhány szál petrezselyem, egy kis csokor snidling
lime és citromlé
1/4 kezeletlen citrom reszelt héja




A főtt basmati rizshez apróra vágott zöld fűszereket adok (nálam petrezselyem és snidling). Adok hozzá egy kevés frissen facsart lime és citromlevet illetve a reszelt citromhéjat. Ízlés szerint sózom.
Főtt rákot vettem, így azt tényleg csak fél perc alatt átmelegíteni kell a grillen. Nem szabad túlsütni, mert akkor rágós lesz. A rákokat megtisztítom majd az aprított petrezselyemmel, fokhagymával, citromhéjjal, lime lével, cayenne borssal, sóval és egy kevés olívaolajjal összekeverem. Hűtőben legalább fél órát hagyom összeérni az ízeket.


A cukkiniket megmosom, fél cm vastag szeletekre vágom. Sózom, megszórom zaatar fűszerkeverékkel, hozzáadom a fokhagymát és löttyintek rá egy kevés olívaolajat. Grillsütőn előbb a cukkinit majd a rákot megsütöm. Azonnal tálalom.

2015. november 10., kedd

Fűszeres csirke karamellizált birsalmával


Szüleim hoztak nekünk birsalmát. Már előre tudtam, hogy idén nem édességben fogja végezni. Mautner Zsófi szakácskönyvéből való ez a recept. Gyorsan elkészül, úgyhogy tökéletes vacsora hétköznapokra is. Különleges, így akár alkalomra, vendégseregnek is készülhet.

Hozzávalók (4 főre) - eredeti recepthez képest kisebb változtatások vannak
3 közepes vöröshagyma vékonyra szeletelve
2 ek. vaj
500 g csirkemellfilé kockákra vágva
só, bors
1 tk. őrölt fahéj
1 tk. őrölt gyömbér

2 birsalma négybe vágva (héjával, magházastól)
1 citrom leve
csipet cukor
1 nagy ek. vaj
2 csapott ek. nádcukor

Egy nagy fazékban vizet forralok. Ha már forr, akkor hozzáadom a citromlevet (én a citromot is beletettem) és a kevéske cukrot. A birsalmákat megmosom, négybe vágom és a forrásban levő vízhez adom. Fontos, hogy már forrjon a víz, amikor a birseket darabolom, különben azok gyorsan bebarnulnak. Nagyjából 10-15 perc alatt puhára főzöm. Ha megfőtt, akkor a magházat könnyű lesz eltávolítani. Amikor langyosra hűlt, akkor nagyjából a csirkével azonos méretű kockákra vágom.
Basmati rizst főzök köretnek. Nagyjából 50 g rizs per fő bőven elég (legalábbis nekünk)
A hagymát egy nagy serpenyőben a vajon alaposan megpirítom, hozzáadom a kockázott húst, fűszerezem. Néhány perc alatt átsütöm.
Egy másik serpenyőben a vajon és a nádcukron a felkockázott (egyébként héjas) birskockákat karamellizálom. Azonnal tálalom.
Csirkemell helyett szerintem csirkecombfilével vagy pulykával is nagyon jó lehet, következőre teszek egy próbát. Sőt eszembe jutott a grillsajt is vega verziónak. A karamellizált birsalmával szerintem az is nagyon jó!


2015. november 9., hétfő

Devil's food layer cake, avagy a legcsokisabb csokitorta


Hétvégén szülinapoztunk. A srácok tortát sütöttek nekem. Minden évben valami fantasztikussal rukkolnak elő. Idén is így volt ez! Persze nem az én igényem volt a fontos, hogy milyen tortára vágyok, hanem Kristóf egyből kijelentette, hogy csokisat süssenek apukájával. :)
A Tartine szakácskönyvből a Devil's food layer cake-re, azaz egy nagyon csokis réteges tortára esett a választás. Ez a könyv nekünk kellemes emlék, ugyanis még hármasban jártunk a Tartine pékségben San Franciscoban. 


Hozzávalók (18 cm-es tortához)

Tortalap:
170 g átszitált (tönköly) finomliszt
2 ek. kukoricakeményítő
1 csapott tk. (foszfátmentes) sütőpor
1/4 tk. szódabikarbóna
75 g kakaó
1 csipet só
150 g vaj
370 g nádcukor
4 tojás
210 ml író (fele tej+fele zsírszegény joghurt+ 1 ek citromlé nálunk)

Krém:
450 g étcsokoládé (70%)
500 ml tejszín

Karamell: Nagyjából 100 g kész karamell

50 ml tejszín
1/4 vaníliarúd kikapart magjai
60 g cukor
15 ml víz
csipet só
1 ek akácméz
néhány csepp citromlé
15 g vaj

Tetejére morzsa a tortalapból


A tortalap elkészítésével kezdjük. Két 18 cm-es tortaforma aljára helyezzünk sütőpapírt, oldalait vajazzuk és lisztezzük. A sütőt melegítsük elő 175 fokra (légkeveréses).
A száraz anyagokat keverjük össze. A puha vajat a cukorral keverjük habosra. Adjuk hozzá egyesével a tojásokat és alaposan keverjük össze robotgéppel. A robotgépet állítsuk alacsony fokozatra és a lisztes keveréket 3 adagban, az írót 2 adagban adjuk hozzá. Tehát egy adag liszt, egy adag író, megint liszt megint író és végül a maradék liszt is a masszába kerül. Osszuk el a masszát a két tepsibe és 45 percig süssük. Tényleg kell a masszába a sok cukor és a vaj, ugyanis ettől lesz egy nagyon puha tésztánk, ami csak úgy olvad a szánkban.
Ha elkészültek a tortalapok, akkor mindkettőt vágjuk ketté úgy, hogy a tetejéből egy keveset vágjunk le, abból készül majd a morzsa a burkoláshoz. Ha egy picit is púpos lenne a tortalap, akkor az pont elég lesz a morzsához. A maradék tortalapokat vágjuk ketté. Figyeljünk arra, hogy négy egyforma magas tortalapot kapjunk.


Készítsük el a karamellt. A Tartine a vizes verziót javasolja. De ilyen kevés karamell elkészítése nagyon macerás, ezért tapasztalatból azt javaslom készítsünk egy nagyobb mennyiségű karamellt és a maradékot később fel tudjuk használni. Nálam ez a karamell jött be. Összesen 5-6 kanálnyi karamell kell, vékonyan mindenik tortalapra.
Készítsük el a morzsát. A tortalap darabkákat aprítsuk kisebb darabokra és 120 fokon, sütőpapírral bélelt tepsiben nagyjából egy óra alatt szárítsuk ki. Hagyjuk teljesen kihűlni majd aprítógépben daráljuk és nagyobb lyukú szitán szitáljuk át.
Készítsük el a ganache-t is. A tejszínt melegítsük fel, éppen ne forrjon. Vegyük le a tűzről és adjuk hozzá az aprított csokit. Keverjük el és hagyjuk szobahőmérsékleten állni 1-2 órát, de legjobb ha éjszakára marad.
Egyébként a tortát a szerző szobahőmérsékleten javasolja tárolni. 4 napig áll el. Nem jó hűteni, mert akkor megdermed a krém.
A tortát már csak össze kell állítani. Minden tortalapra (azaz az alsó háromra) kerül 1-2 evőkanálnyi karamell vékonyan elkenve, rá nagyjából fél cm magad krém (ganache) Végül a maradék krémmel beburkoljuk teljesen a tortát. Tálalás előtt szitálunk rá morzsát.
18 cm-es tortából általában 8 szeletet lehet vágni, de ez egy magas torta lett és jó csokis. Szóval akár 12-14 kisebb szelet is vágható. Tömény csokis finomság, nagyon puha tésztával, étcsokitól nem túl édes krémmel és ropogós morzsával burkolva. 



Azóta ilyen formában is készült már (arany lap és festékporral díszítettem)


2015. november 1., vasárnap

Félgömb torta




Édesapám születésnapjára készült ez a csokihabos torta puha kakaós piskótával és karamellel leöntve.

Hozzávalók (8-10 szelethez):

A két tortalaphoz:
kakaós piskóta 3 tojásból. Recept itt. A 3 tojásból készült piskótamasszát ketté osztottam egy 18 és egy 20 cm-es formába. A sütési idő rövidebb volt, nagyjából 25 perc 180 fokon.

Krém:
3 tojás sárgája
200 ml tejszín
150 ml tej
170 g étcsokoládé (70%)
60 g cukor

100 ml tejszín habbá verve
1 zselatinfix

Cukorszirup:
3 ek. cukor
10 ek. víz

Karamell:
100 g cukor
200 ml tejszín
30 g vaj

Díszítéshez Maltesers csokigolyók 

A félgömb tortához egy tálra lesz szükségünk, amiben meg tud dermedni a torta. Nekem ilyen tálam van.
A tortalapokat készítem el előbb, majd a krémmel folytatom. Pudingot készítek a tojás, tejszín. tej, csoki és cukorból. A tejet és tejszínt felmelegítem. A tojást a cukorral elkeverem majd hozzáadok egy kevés forró tejszín-tej keveréket. Hőkiegyenlítést végzek. Végül visszateszem a tejszín-tej-tojás-cukor keveréket nagyon alacsony lángra és folyamatos kevergetés mellett majdnem forrásig melegítem (ha van hőmérő akkor 82 fokig). A lényeg, hogy ne forrjon, mert nem rántotta készül. Nem lesz sűrű a keverék. Leveszem a tűzről majd a csokipasztillákat (aprított csokit) hozzákeverem. Hagyom teljesen kihűlni a pudingot (közben néha megkeverem). A 100 ml tejszínt kemény habbá verem. A kihűlt pudinghoz adom a zselatint majd óvatosan beleforgatom a tejszínhabot. A cukorsziruphoz a cukrot és vizet összeforralom.
A félgömb tálamba folpack kerül. Így könnyebb lesz dermedés után kiborítani a tortát. Alulra kerül egy adag krém (nálam majdnem a fele - kimértem hol 18 cm átmérőjű a tálam és addig töltöttem a krémet - ott került rá a kisebbik tortalap). A kisebbik tortalap mindkét oldalát cukorsziruppal megkenem. Ráteszem a krémre a tálba. Jön a maradék krém majd a nagyobbik tortalap felső részét is cukorsziruppal megkenem és ráhelyezem a krémre. Letakarom a tálat és mehet a hűtőbe néhány órára, de legjobb ha éjszakára.
Elkészítem a karamellt. A cukrot karamellizálom, leveszem a tűzről majd hozzáadom a tejszínt és a vajat. Alacsony lángon besűrítem majd hagyom szinte szobahőmérsékletre hűlni. A tortára öntéskor érdemes kissé felmelegíteni, de ne legyen túl meleg, mert akkor nagyon folyékony lesz. Tálaláskor kiborítom a tortát a tálból, kerül rá karamell és Maltesers csokigolyó.


2015. október 19., hétfő

Sült karfiol kakaóval


Valószínű sok olvasónak nem fogok újat mondani a kakaós sült karfiollal. De hátha van, aki még nem hallott róla és meg tudom győzni, hogy süsse meg :) Biztos siker lesz!
Még évekkel ezelőtt Selectfood Alíztól hallottam erről, de persze Mautner Zsófi, meg sokan mások is készítik.
A legfinomabb köret lehet ez húsok mellé, de magában is tökéletes vacsora. Esetleg egy kis mártogatós készülhet hozzá, de ha arra sincs idő, akkor magában is megállja a helyét.

Hozzávalók (2 főre magában, 4 főre köretnek):
1 nagy fej karfiol
őrölt római kömény, cayenne bors, só, olívaolaj és holland kakaó

A sütőt előmelegítem 200 fokra. Egy nagy tepsit kibélelek sütőpapírral. A karfiolt rózsáira szedem, megmosom, megszárítom. Sóval, őrölt római köménnyel és cayenne borssal fűszerezem. Löttyintek rá egy kevés olívaolajat (a rózsák azért enyhén legyenek olajosak, de ne tocsogjanak). A karfiolt a tepsibe helyezem. A rózsák egymás mellé kerüljenek, ne egymásra. Végül pedig cukrozatlan kakaót szitálok rá. Nem sokat, de nem is keveset. 200 fokos sütőben 30-35 perc alatt készül el. Készítettem már grill fokozaton is (250-300 fok), ott 15 perc elegendő volt. A lényeg, hogy a karfiol megpuhuljon.

*egyébként a csak só és kakaó verzió is nagyon finom, főleg ha nem szereti valaki a csípőset (cayenne bors).


2015. október 13., kedd

Egzotikus torta


Kakaós piskóta, benne kókusztejszínhab. Rajta jó sok érett mangó és passiógyümölcs. Gluténmentes, cukormentes és ha nem tévedek paleo is.


Hozzávalók (18 cm-es tortához, 8 szelethez):

Piskótához:
4 tojás
8 ek. kókuszvirágcukor (vagy 6 ek. nyírfacukor)
6 ek. olvasztott kókuszzsír (kókuszolaj)
1 tk. sütőpor
5 ek. kakaó (holland, cukrozatlan)
2 ek. kókuszliszt (nem darált kókuszreszelék, hanem liszt)

Krém:
200 ml kókusztejszín + egy kevés édesítő (pl. nyírfa vagy eritrit porcukor vagy agave)

Gyümölcsök:
1 érett mangó apróra kockákzva
4 passiógyümölcs


A piskótához a tojásokat szétválasztom. A sütőt előmelegítem 180 fokra (légkeveréses). Egy 18 cm-es tortaforma alját sütőpapírral kibélelem. A tojásfehérjéket a cukorral kemény habbá verem. Hozzáadom a tojássárgákat, a kókuszolajat. Ezután egy spatulával óvatosan beledolgozom az átszitált kakaót, sütőport és kókuszlisztet. A tortaformába kanalazom, elegyengetem majd a forró sütőben nagyjából 30 perc alatt készre sütöm.
A krémhez a kókusztejszínt kemény habbá verem (legyen jól behűtve a kókusztejszín és pl. habszifonban kemény hab lesz belőle de akár robotgéppel is dolgozhatunk). Egy kevés édesítőt adok hozzá.
A mangóval az volt a tervem, hogy kókuszvirágcukorban átsütöm, de finom értett mangót kaptam, így inkább frissen került bele a tortába.
Amint kihűl a tortalap kettévágom. Beleteszem a kókusztejszínhab felét, rá a fél mangót és 2 passiógyümölcs magjait. Majd jön a következő tortalap és rá a maradék tejszínhab, mangó és maracuja.
Azonnal tálalható, szeletelhető.


2015. október 10., szombat

Sajttorta pohárban Oreo keksszel


Ez a gyorsan finomat kategória. Tökéletes vendégváró. Még mindig Oreo őrület van, de lassan elmúlik :)

Hozzávalók (6 adaghoz):
125 g krémsajt (Philadelphia)
40-50 g agave szirup (akár porcukorral is helyettesíthető, ízlés szerint)
150 g görög joghurt
200 ml tejszín (hab)
1/2 kezeletlen citrom reszelt héja

20-24 darab Oreo keksz (de akár több is) (kb. 200-250 g) 

A krémsajtot a joghurttal elkeverem, hozzáadom az agavét és a citromhéjat majd beleforgatom a habbá vert tejszínt. Poharakban rétegezem a darabolt kekszeket és a krémet. Ízlés szerint mehet bele több vagy kevesebb keksz. Ha időnk van az aljára akár aprítógépben darált keksz is kerülhet, amolyan tortaaljnak.
Akár azonnal is tálalható, de 1 napot pihenhet is a hűtőben.


2015. október 7., szerda

Reform csokigolyók (kókuszgolyók)


Ovi után Kristóf mindig megkérdezi milyen finomságot vittem neki. Sokszor elég neki a szokásos gyümölcs, de van amikor édességet is kér. Ilyenkor érdemes bevetni ezeket a csokigolyókat, amik amúgy semmi hozzáadott cukrot nem tartalmaznak, sőt egészségesek is.


Hozzávalók (nálam 23 darab 20 grammos golyó lett):
14 szem magozott datolya
14 szem aszalt sárgabarack
1/4 narancs leve (4 ek.)
2 ek. olvasztott kókuszzsír
1 kezeletlen narancs reszelt héja
4 ek. holland kakaópor
4 ek. őrölt mandula
4 ek. kókuszreszelék

+egy kevés kókuszreszelék, őrölt mandula, fehér mák vagy egyéb


Érdemes puha datolyát és barackot venni, azt nem kell áztatni (pl. Aldiban vagy Müllerben kapható). Ha nem puha az asztalt gyümölcs, akkor néhány órára, vagy éjszakára beáztatom. Ha már kellően puha, akkor a datolya könnyen meghámozható.
Aprítógépben pépesre darálom a gyümölcsöket. Hozzáadom a narancslevet, az olvasztott kókuszzsírt. Attól függ mennyire erős az aprítógép, de ha kevésbé, akkor a folyadékok (narancslé és kókuszzsír) segítségünkre lehetnek abban, hogy pépesre daráljuk a masszát.
Hozzáadom a száraz összetevőket: őrölt mandulát, kókuszreszeléket és a kakaót majd beleforgatom a narancs reszelt héját is. Attól függően mekkora méretű aszalt gyümölcsök voltak kellhet még bele több száraz anyag is, főleg ha nem szűrtük le alaposan áztatás után. Én nem akartam túl keményre, inkább formázható, hűtőben dermedő golyókat készítettem. Ahhoz, hogy egyforma méretűek legyenek nekem segítségemre volt a mérleg. Teáskanálnyi, 20 grammos golyókat formáztam. Végül beleforgattam fehér mákba és kókuszreszelékbe őket. Hűtőben 3 napot, fagyasztóban sokkal tovább eláll.
*Amennyiben egész mandulánk van, akkor még a gyümölcspépesítés előtt daráljuk apróra az aprítógépben.


2015. szeptember 29., kedd

Túrótorta Oreo keksszel


Ez a torta készült az idei Segítsüti árverésre. Itt is köszönöm a nagylelkű felajánlásokat.
Aki meg szeretne elkészíteni, annak lentebb a recept hozzá.


Hozzávalók (20 cm-es tortához, 8 szelethez):

Tortaalj:
18 db. Oreo keksz (kb. 200 g)
40 g vaj

Krémtúróhoz:
500 g túró
3 púpozott ek. nád porcukor (vagy ízlés szerint)
400 g görög joghurt
100 ml tejszín
1 zselatin fix
1 tk. vaníliakivonat (vagy 1 rúd vanília)

6 Oreo keksz (70 g)

Tetejére 4 Oreo keksz (vagy több is :) )


A kekszet aprítógépben darálom, hozzáadom az olvasztott vajat. Tortakeretbe nyomkodom a masszát, majd hűtőbe teszem.
Elkészítem a krémet. A túrót a joghurttal botmixer segítségével krémesítem. Hozzáadom a folyékony tejszínt, a cukrot, a vaníliát és végül a zselatin fixet.
A krém felét a kekszes alapra öntöm majd hozzáadok nagyjából 6 aprított Oreo kekszet. Jön a maradék massza. Tetejét egy késsel lehet mintázni.
Hűtőbe teszem néhány órára, de legjobb ha egy éjszakát pihen. Óvatosan elválasztom a tortakerettől. A tetejére felezett Oreo kekszeket teszek. Ha ropogósan szeretjük a kekszet, akkor azt csak tálaláskor tegyük rá.



2015. szeptember 21., hétfő

Segítsüti 2015 Ősz



Ma indul az őszi Segítsüti árverés! 30 gasztroblogger süteményeire lehet licitálni mától szeptember 24-én, csütörtökön 16:00-ig a Segítsüti oldalán. Az idei Segítsüti licittel a Mosoly Alapítványt támogatjuk.

Negyedik alkalommal veszek részt az akcióban. Oreo kekszes túrótortámra lehet licitálni a Segítsüti weboldalán.

8 szeletes, 20 cm-es könnyed túrótorta ez sok Oreo keksszel. Az átadásban némi rugalmasságot kérek majd a nyertestől, ugyanis 2 hónapos kisfiammal vagyok jelenleg itthon. A tortát csak személyesen tudom átadni Budapesten.











2015. szeptember 9., szerda

Reform bécsi túrós palacsinta



Ilyenkor a legjobb palacsintát sütni. Ez a diétás bécsi túrós palacsinta tökéletes desszertnek, de akár kiadós leves után tálalhatjuk ebédre.




Hozzávalók:
3 nagy tojás
1 tk. (nyírfa, nád, kókuszvirág)cukor
2 csipet só
250 ml szóda /szénsavas ásványvíz
250 ml tej
100 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
200 g tönköly finomliszt
1 ek. olaj/olvasztott vaj, kókuszzsír

töltelék:
500 g túró
100 g (nyírfa, nád, kókuszvirág) cukor
1 ek. vaníliakivonat
1 kezeletlen citrom reszelt héja
100 g mazsola
3 nagy tojás
70 g olvasztott vaj

öntet:
2 nagy tojás
170 ml tej
2 ek. cukor
1 tk. vaníliakivonat

Előbb a palacsintákat sütöm meg. Ebből a mennyiségből 12-14 palacsinta lesz. A tojásokat a cukorral kissé felverem, hozzáadom a sót majd a szódát, tejet és a liszteket. Végül adok hozzá egy kevés olajat/vajat. Kivajazott/olajozott serpenyőben sütöm készre a palacsintákat.
A töltelékhez a tojásokat szétválasztom. A mazsolát langyos vízbe áztatom 5-10 percre. A fehérjét kemény habbá verem. A túrót a cukorral, vaníliával, tojássárgákkal botmixerrel összekeverem. Hozzáadom az olvasztott vajat és végül beleforgatom a tojáshabot és az alaposan leszűrt mazsolát.
Az öntethez a tojást a tejjel, cukorral és vaníliával összekeverem.
A sütőt előmelegítem 180 fokra.
Kivajazok egy tepsit. A palacsintákat megtöltöm a töltelékkel, majd egy éles késsel félbe vágom. A tepsibe helyezem (mehet a vágott felével lefele vagy felfele is), majd az öntettel meglocsolom. Nagyjából fél óra alatt készre sütöm. Langyosan tálalom. Akár kisebb egyszemélyes adagok is készülhetnek például szufléformában.