Oldalak

2015. június 30., kedd

Sült cékla egy egyszerű salátában


A cékla sütőben sütve (alufóliába csomagolva) nagyon finom. Amikor készítek általában többet sütök egyszerre, ugyanis legalább 1 óra mire 200 fokon megsülnek a becsomagolt héjas céklák.
Abból készülhet sok minden. Például ez a céklasaláta is nagyon finom vagy szendvicsben is tökéletesek a sült céklakarikák.

Ezúttal a sült cékla egy egyszerű nyári salátában: rukkola, feta sajt és pirított magvak társaságában.

Hozzávalók (2 főre):
2-4 sült cékla (ha picik, akkor 4 is kell)
2 marék rukkola
morzsolt feta sajt
pirított kesudió és pisztácia
olívaolaj, só és egy kevés citromlé

A tányérba alul a rukkolát helyeztem el, erre kerültek a céklakarikák rá a morzsolt feta, pirított magvak és végül meglocsoltam olívaolajjal, egy kevés citromlével és sóztam.


2015. június 26., péntek

Piemonti mogyorótorta csokival



Csoki, mogyoró és egy könnyed mogyorós piskóta. Díszítő elemként karamellbe mártott mogyorók.


Hozzávalók (18 cm-es tortához, 8-10 szelethez):

Mogyorós piskóta:
110 g nádcukor
4 nagy tojás (L-es)
120 g tönköly finomliszt
50 g pirított darált mogyoró (ha lehet piemonti)
1/2 tk. foszfátmentes sütőpor
1 tk. vaníliakivonat (vagy fél vaníliarúd kikapart magjai)

Krém:
200 g étcsokoládé (70%)
400 ml tejszín (ebből 200 ml tejszínhabbá verve)
1 lapzselatin
50 g pirított mogyoró darálva (piemonti)
1 púpozott ek. nád porcukor

Díszítéshez: 10-15 piemonti mogyorószem, 50 g cukor 


A piskótával kezdek. A sütőt előmelegítem 180 fokra. A tortaformát kibélelem sütőpapírral. Az alját és az oldalát is. Az oldalát úgy, hogy megmagasítom, mert viszonylag magas piskóta sül majd benne. Az oldalára legegyszerűbb ha vajazva tesszük fel a sütőpapírt, az helyben fogja tartani, ragasztóként működik.
Ez a piskóta ezúttal egész tojásokból készül, nem szükséges szétválasztani. A cukrot a tojásokkal előbb közepes majd magas fokozaton robotgéppel habosítom. Akkor lesz jó, ha legalább háromszorosára nőtt a térfogata és könnyed habbá vált. Hozzáadom a vaníliakivonatot majd beleszitálom a lisztet, sütőport és hozzáadom a pirított darált piemonti mogyorót. A liszttől kezdve spatulával dolgozok óvatosan, hogy ne törjem össze a habot. Tepsibe egyengetem és az előmelegített sütőben nagyjából 30-35 perc alatt készre sütöm. Hagyom teljesen kihűlni majd ketté vágom.


Amíg sül a piskóta elkészülhet a krém is. A 200 ml tejszínt szinte forrásig melegítem egy lábosban, elzárom a tüzet majd hozzáadom a csokit. A lapzselatint néhány percre beáztatom, majd kifacsarom és hozzáadom a még meleg csoki ganache-hoz (tejszín-csoki keverékhez) Néha megkeverve kihűtöm. A maradék 200 ml tejszínt habbá verem, nem túl kemény. A csokis keverékhez hozzáadom a porcukrot és a mogyorót majd óvatosan beleforgatom a tejszínhabot is. Hűtőbe teszem a krémet nagyjából fél órára, hogy kissé dermedjen.
Elkészítem a karamellel bevont mogyorókat. Szükség lesz hozzá hurkapálcákra, két vágódeszkára. Minden hurkapálcára kerül egy mogyoró (csak óvatosan húzzuk rá, ne törjön el a mogyoró).
A karamellel bevont mogyorók a konyhapult szélén fognak lógni két vágódeszka között. Így lesznek csúcsosak.
Elkészítem a karamellt. Gyorsan elzárom a tüzet és egyesével a hurkapálcára felszúrt mogyorókat beleforgatom és beszúrom a két vágódeszka közé. Száradás közben szép csúcsosak lesznek.
Itt van egy egész jó leírás erről a folyamatról.

Ha a krém kissé megdermedt akkor ketté osztva a tortára kenem: felét az első maradékot a második tortalapra. A mogyorószemekkel díszítem.
A torta néhány óra hűtés után lesz igazán finom, addigra összeérnek az ízek, viszont tálalni úgy jó, ha 10-15 perccel tálalás előtt kivesszük a hűtőből. Ez esetben nem lesz túl dermedt a krém sem.

Hogy mitől másabb a piemonti mogyoró? Gyönyörű gömbölyű, roppanós nagy szemek ezek, amiket nagyon szépen meg lehet hámozni (konkrétan semmi héj nem volt az enyémen). Íze is nagyon jó. Ára itthon borsós, bevallom csak most néztem meg a hazai webshopokban mennyibe is kerül. Olaszországból érkezett az enyém és messze nem került annyiba mint itthon...szóval ha ott jártok, akkor a gyönyörű zöld brontei pisztácia mellett piemonti mogyorót is érdemes hazahozni :)




2015. június 25., csütörtök

Electrolux Assitent konyhai robotgép tesztelés


Az elmúlt hetekben az Electrolux Assistent konyhai robotgépét teszteltem. Első ránézésre megállapítottam, hogy igen szép darab ez, jól mutat a konyhámban (természetesen ez annak is köszönhető, hogy színben számomra a tökéletes darab érkezett). Aztán jöttek a próbafőzések/sütések, hogy megállapítsam mivel tud ez többet az egyszerű kis kézi robotgépemnél. Nos úgy írok véleményt róla, hogy korábban sose használtam álló konyhai robotgépet, tehát nincs összehasonlítási alapom saját kategóriáján belül, hanem csak a nagy ugrást tudom elmondani a kézi robotgépről erre a maga csinál mindent, álló csodára.



Akkor jöjjenek szépen sorban az előnyök. Elsősorban az tetszett benne, hogy tényleg ott lehet hagyni, maga dagasztja meg a tésztát, közben egyebet lehet csinálni (tehát időt takarít meg vele az ember). Aztán ami még kifejezetten tetszett az, hogy könnyen mosogathatóak az alkatrészek. Sok egyéb gépem van itthon és tényleg van aminek elég körülményes a tisztítása ezért bevallom azokat nem is szívesen veszem elő. Nos ezzel más a helyzet, tényleg pik pak el lehet mosogatni. Ez szerintem annak is köszönhető, hogy nem száz apró darabból áll. A szeletelő és daráló kiegészítők is nagyon praktikusak. A szeletelőnek szép nagy a nyílása így nem kell a zöldségeket millió apró darabra vágni mielőtt a géppel szeletelnénk. Aztán hát előnye amit legelőször is említettem, hogy igen mutatós darab ez bármilyen konyhában.
Ennyi előny után azért jegyezzek meg hátrányt is, hogy nehogy elfogultnak gondoljanak az olvasók. Egyik hátránya az, hogy kis konyhában nincs erre hely. Szóval ha magamból indulok ki a korábbi lakásban ennek semmi helye nem lett volna. És még egy hátrány az, hogy kis mennyiségeket nem érdemes ebben feldolgozni. Kis család lévén azért sokszor sütök 1-2 tojásból piskótát vagy verek fel 2 deci tejszínt. Nos ez a gép nem ezekre a mennyiségekre való. Itt a minimum 3 tojásra kell gondolni, amihez érdemes elővenni. Viszont ez másnak pont előnyt jelenthet, hiszen nagyobb létszámú háztartásokban pont ez az előny, hogy a kis kézi robotgéppel igen nehéz nagy mennyiségeket feldolgozni (kenyér, piskóta, krémek, egyebek).


Fázisfotók készítése nem az erősségem, de van a FB oldalamon egy kép, ahol Kristóf éppen örül a lehetőségnek, hogy ő kapcsolhatja ki-be a gépet. Aranyos hároméves létére elsőre természetesen kakaós csigát várt ettől a masinától.

Lentebb néhány kép arról, hogy mik készültek a gép segítségével. A piemonti mogyorótortorta csokival receptjét majd nemsokára hozom, a többinél linkek segítségével el lehet jutni a recepthez.


Szilvi és Electrolux még egyszer köszönöm a lehetőséget! Jó móka volt!














2015. június 24., szerda

Cukkini, bolognai ragu és ropogós tepsis újburgonya


Ez a három étel így együtt volt tökéletes, de vegáknak a cukkini akár krumplival vagy tésztával is tálalható. Húsevőknek meg a bolognai alapdarab spagettivel.


Hozzávalók (4-6 adaghoz):

Cukkinihez:
2 nagy vöröshagyma
7-8 ek. olívaolaj
2 sárgarépa
4 cukkini (vegyesen zöld. sárga, csíkos ha van)
4 szál petrezselyem

Bolognai raguhoz:
1 sárgarépa
1 kis szelet zeller
1 vöröshagyma
4 ek. olívaolaj
400 g marha darálthús (felsál, comb)
4 gerezd fokhagyma
1 babérlevél
1 tk. só
1 paradicsomkonzerv (400 g, kockára vágott paradicsommal)
3 szál petrezselyem
5 dl. paradicsomlé

Krumplihoz: 1.5 kg. újkrumpli, só, olívaolaj és őrölt római kömény 



A cukkinihez a hagymákat megtisztítom vékony szeletekre vágom. A cukkinit is megmosom, végeit levágom, hosszanti irányban négybe vágom majd vékonyabb szeletekre vágom. A répákat is megmosom, megtisztítom és vékony szeletekre vágom. A petrezselyemzöldet megmosom.
Egy lábosban olívaolajon a hagymákat átsütöm majd hozzáadom a répát, azzal is pirítom egy picit végül a cukkiniket is. Ha nem ereszt elég levet, akkor egy kevés vizet öntök hozzá. Sózom , hozzáadom a petrezselymet (aprítani is lehet, nálam csak az íze kedvéért szálasan került bele). Nagyjából 10-15 perc alatt készül el, akkor jó, ha már a répa is kellően puha. Ha szükséges mindig vízzel érdemes pótolni.

A bolognaihoz a megmosott, megtisztított répát és zellert nagy lukú reszelőn reszelem. A vöröshagymát is megtisztítom, apróra vágom. A fokhagymát is előkészítem, megtisztítom, apróra vágom. A petrezselyemzöldet megmosom.
Egy nagyobb lábosban a hagymát az olajon pirítani kezdem, ha kissé átsült akkor hozzáadom a répát és zellert, azzal is sütöm egy keveset. Hozzáadom a darált húst és lepirítom. Hozzáadom a fokhagymát, babérlevelet, sót és a paradicsomkonzervet. Beleszórom a szálas petrezselymet és végül felöntöm a fél liter paradicsomlével. Fedő alatt, közepes lángon nagyjából fél órát főzöm, ekkor néha kevergetem. Leveszem a fedőt és további fél óra alatt szaftosra főzöm (ha túl sok folyadék párologna el, akkor tegyük vissza fedőt). Összesen egy órát főztem.

A krumplihoz a sütőt előmelegítem 250 (200 fokon is elkészül, csak 250-an gyorsabb) fokra és egy tepsit sütőpapírral kibélelek. Az újkrumplikat meghámozom apróbb kockákra vágom, sózom, szórok rá őrölt római köményt és meglocsolom egy kevés olívaolajjal. Előmelegített sütőben nagyjából 10-15 perc alatt elkészül (200 fokon több időre lesz szükség).


2015. június 22., hétfő

Joghurtos pohárkrém amarettivel és bogyós gyümölcsökkel


Gyors és könnyű desszert bogyós gyümölcsökkel, görög joghurttal és amarettivel. A pavlova után ez diétásnak számít. 


Hozzávalók (6 pohárhoz):

350 g bogyós gyümölcs vegyesen (szeder, ribizli, málna, fekete ribizli)
2 ek. nádcukor (40 g)
20 darab amaretti
800-900 g krémes görög joghurt (pohár méretétől is függ, hogy mennyi kellhet)


Elkészítése nagyon egyszerű: a gyümölcsöket a cukorral összeforralom, hagyom teljesen kihűlni. 14 amarettit aprítóban darálok. Minden pohár aljába kerül egy kevés aprított amaretti (6 részre osztom) rá görög joghurt majd gyümölcsök, újra joghurt és végül gyümölcs. A tetejére tálaláskor kerül egy egész amaretti is. A pohárdesszertet csak tálaláskor állítsuk össze, viszont a gyümölcsöket akár előző napon is összeforralhatjuk.


2015. június 20., szombat

Csokis pavlova málnával


Ezt a desszertet akkor süssétek meg, amikor tényleg nem számít a cukor. Nincs mit mentegetőzni ez egy nagyon cukros, nagyon édes desszert mégis nagyon nagyon finom és jól mutat egy ünnepi asztalon is. A habcsók csak finom lehet. Csokival és málnával pláne! Hogy kissé ellensúlyozzam az édeset én görög joghurttal kínáltam. Alapvetően a pavlovát tejszínhabbal tálalják, de szerintem a görög joghurt sokkal jobb választás, mert a savanykás íze ellensúlyozza a habcsók édességét. Csokiból érdemes magas kakaótartalmú étcsokit választani (70-85%), tehát nem túl édes fajtát.


Hozzávalók (10-14 kisebb pavlovához vagy egy nagyobb pavlovához 26-28 cm):
3 nagy tojásfehérje (L-es, 120 g)
200 g nádcukor
1 csapott ek. kukoricakeményítő
1/2 tk. borecet
30-40 g étcsokoládé (70-85%)

Tálaláshoz görög joghurt és málna (vagy egyéb gyümölcs - ribizlivel is el tudom képzelni, a savanykás íze biztos passzoló)

A tojásfehérjéket 200 g cukorral robotgéppel nagyon alacsony fokozatom verni kezdem. Tényleg a legalacsonyabb fokozatot válasszuk. A lényeg, hogy sok apró buborék keletkezzen és ne egyből nagy buborékok, mert akkor túl száraz lesz a pavlova. Ha már kellően apró buborékos, akkor közepes erősséggel haladok tovább és kemény habbá verem. Hozzáadom az ecetet és a keményítőt és tovább verem míg jó kemény és fényes hab lesz belőle. Olyan kemény, hogy már vágni lehessen. A csokit megolvasztom (gőz fölött vagy mikróban) A sütőt előmelegítem 100 fokra. Sütőpapírral kibélelek egy nagy tepsit. A csokiból csurgatok a tojáshabhoz és óvatosan spatulával beleforgatom. Maradjon meg a csokival a csíkozás nem az a cél, hogy teljesen eldolgozzam benne a csokit. Kanál vagy spatula segítségével a sütőpapírral bélelt tepsibe szedem a tojáshabot és elegyengetem amolyan fészek formára. Érdemes a közepében kis lukat formázni, hogy azt meg lehessen majd tölteni a görög joghurttal és a gyümölcsökkel. Csurgatok még rá csokit és formázom. Az előmelegített sütőben nagyjából 1 óra alatt készre sül, akkor van készen ha már kemény és elválik a sütőpapírtól. Van egy másik módszer is: szokták 130-150 fokon 20 percet sütni, utána elzárni a sütőt és nyitott ajtónál kihűteni a pavlovákat. Kinek melyik válik be, nekem a 100 fokon 1 óra vagy ha nagyobbak kicsit több mint egy óra jó és akkor már fogyasztható is. tálaláskor kerüljön rá a joghurt és a málna. Amennyiben másnap szeretnénk tálalni, akkor jól záródó dobozban vagy papírtasakban hűtőben eláll maga a habcsók. Természetesen a feltét csak tálaláskor kerüljön rá, különben eláztatja a habcsókot. 


2015. június 19., péntek

Cukkinifasírt / Cukkiniburger


Cukkiniből készülhet fasírt is és akár burgerként is kínálhatjuk. Házi buciban az igazi.


Hozzávalók (16 kisebb fasírthoz - 1 tepsi):

2 kis cukkini (300 g)
1 kis csokor petrezselyem
1 kisebb vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1/4 kezeletlen citrom reszelt héja
1 ek. friss citromlé
1 kk. só
1/2 kk. őrölt római kömény
1 tojás
4 ek. zabpehely (apróbb szemű)
2 ek. teljes kiőrlésű tönkölyliszt

egy kevés olívaolaj sütéshez


A cukkiniket megmossuk, a végét levágjuk és apró lyukú reszelőn lereszeljük. A petrezselymet megmossuk, salátacentrifugában megszárítjuk majd a vastagabb szárait letépkedjük a leveleket meg apróra vágjuk. A vöröshagymát és fokhagymát is megtisztítjuk és apróra vágjuk.
Összekeverjük a reszelt cukkinit a petrezselyemmel, hagymával, fokhagymával, reszelünk hozzá citromhéjat, facsarunk bele egy kevés citromlevet, sózzuk és beleszórjuk a római köményt is. Hozzáadunk egy tojást (előzőleg érdemes villával kissé felverni külön). Belekeverjük a zabpelyhet és a lisztet is. Nagyjából 10 percet állni hagyjuk, hogy összeérjenek az ízek, de ne sokkal többet, mert a cukkini egyre több folyadékot fog ereszteni.
Púpozott teáskanálnyi adagokat szedünk belőle és lapos fasírtot formázunk.
Sütni kevés olívaolajon serpenyőben is lehet, vagy 200 fokos sütőben sütőpapírral bélelt tepsin úgy, hogy ecsettel kissé megolajozzuk a fasírtokat. Ez esetben nagyjából 15-20 perc alatt sül készre.

Tálaláshoz nálam házi buci készült (zabpehelyliszt, teljes kiőrlésű tönköly és fehér tönköly keverékből) Alapecept ITT

Került a buciba krémsajt, paradicsom és karamellizált édeskömény is.

A karamellizált édesköményhez egy nagyobb gumót megtisztítunk, közepét kivágjuk majd hajszálvékonyra szeleteljük. Egy kevés olívaolajon sóval borssal fűszerezve folyamatos kevergetés mellett sütjük közepes lángon míg már barnulni kezd.


2015. június 18., csütörtök

Tavaszi újkrumplisaláta





Gyorsan még a spárgaszezon lejárta előtt itt egy gyors fogás ebédre, vacsorára.

Hozzávalók (2 adag főételnek, 4 adag előételnek, köretnek):

500 g újkrumpli
150 g zöldspárga (tisztított mennyiség)
150 g zöldborsó (tisztított mennyiség)
2 újhagyma
1 kis csokor petrezselyem
1/4 kezeletlen citrom reszelt héja
1/4 citrom leve (vagy ízlés szerint kicsit több is mehet bele)
2-3 darab hónapos retek
5-6 ek. olívaolaj (a végén még kellhet egy kevés hozzá)




A krumplit egy vízzel tele edénybe tesszük. Víz alatt könnyebb lesz a hártyavékony héját ledörzsölni egy késsel, vagy ha van, akkor zöldségkefével. Megmossuk, nem túl vastag karikákra vágjuk. A spárgát is megmossuk és a fás végeit letördeljük (a zöld spárgát nem kell hámozni, ahol törik onnantól fás a spárga). A megmaradt spárgákat 1 cm. hosszú darabokra vágjuk úgy, hogy a végeket külön tálba tesszük. Azok gyorsan megpuhulnak, így csak a végén fogjuk a salátához adni. Ha nagyon vastag spárgánk van, akkor érdemes a szálakat hosszában is félbevágni, hogy gyorsabban puhuljon meg. Az újhagymát is tisztítsuk meg és karikázzuk fel ( a zöld szárát is használjuk fel). A zöldborsót fővő sós vízben 4 perc alatt puhára főzzük, leszűrjük, félretesszük. A petrezselymet mossuk meg, salátacentrifugában szárítsuk meg majd vágjuk apróra. A retket is tisztítsuk meg és vágjuk hajszálvékony karikákra ( ha nagyobb méretű a retek, akkor félbe is lehet vágni)
A krumplikarikákat egy nagyobb serpenyőben az olajon sütni kezdjük. Folyamatosan érdemes kevergetni. Néhány perc után sózzuk és adjuk hozzá a spárgák szárát is. Ha már szinte megpuhult akkor adjuk hozzá a spárgák végeit és az újhagymát is és nagyjából 2-4 perc alatt pároljuk meg. A spárga még lehet enyhén roppanós is, nagyon finom úgy is. Zárjuk el a tüzet majd reszeljünk hozzá citromhéjat, facsarjuk bele a citromlevet és adjuk hozzá a zöldborsót, retket és a petrezselymet is. Ha szükséges még sózzuk és esetleg egy kevés olívaolajat is adhatunk még hozzá.

2015. június 16., kedd

Gyümölcsös vaníliakrémes pohárkrém


Gyors nyári desszert ez vaníliakrémmel, gyümölcsökkel és babapiskótával.


Hozzávalók (egy tálba kb. 20 cm-es vagy 6 pohárba):

Vaníliapuding:
300 ml zsíros tej
2 tojás sárgája
1 ek. kukoricakeményítő
1/2 vaníliarúd + 1 tk. vaníliakivonat
1 ek. nádcukor

Krém: Vaníliapuding+ 200 ml tejszín habbá verve + 1 ek. zselatinfix (elhagyható)

14 darab babapiskóta

100 g málna
100 g ribizli
100 g eper



A vaníliapudinghoz egy lábosban 250 ml tejet a cukorral, a kikapart vaníliamagokkal, vaníliakivonattal és vaníliarúddal felmelegítem, de nem forralom. A tojások sárgáját a keményítővel és a maradék tejjel csomómentesre keverem. Ha a tejes keverék már kellően forró, akkor hőkiegyenlítést végzek, a meleg tejes keverékből apránként adok a hideghez. Közben habverővel keverem. Végül mindent visszaöntök a lábosba és nagyon alacsony lángon besűrítem. Szűrőn átszűröm és folyamatos kevergetés mellett hűtőm le. A tejszínt habbá verem. A pudingba szórok egy kevés zselatinfixet majd beleforgatom a tejszínt két adagban spatulával.
A tál aljára 7 darab babapiskótát helyezek el, rá a krém felét majd a gyümölcsök felét. Jön a következő adag babapiskóta, krém és a maradék gyümölcs.
Hűtőbe teszem legalább 1-2 órára, de akár éjszakára is maradhat, akkor a babapiskóta kellően megpuhul. Mindezt kisebb poharakban is készíthetjük. 



2015. június 15., hétfő

Petrezselymes karalábéfőzelék sült császárszalonnával


Biztos mindenkinek megvan a bevált karalábéfőzelék receptje, ez itt az én verzióm. Talán a sütőben sült ropogós császárszalonna teszi különlegessé, nekünk ezzel nagyon ízlik. A karalábéfőzelék a zsenge karalábétól lesz finom, szóval figyeljünk arra, hogy ne fás darabot válasszunk.

Hozzávalók (3-4 adaghoz):
2 karalábé meghámozva, apró kockákra vágva
1 kis csokor petrezselyem
5 gerezd fokhagyma hámozva, egészben
1 ek. (tönköly)liszt
1 ek. zsíros tejföl

1 csomag vékonyra szeletelt bacon (100-150 g)

A főzelékhez az apró kockára vágott karalábét egy lábosba teszem. Hozzáadom a fokhagymát, 4-5 szál petrezselymet (én egészben hagytam, de akár bele is lehet aprítani). Adok hozzá egy tk. sót (később majd még ízesítem). Felöntöm vízzel, hogy ellepje majd forrástól számítva 20-25 perc alatt puhára főzöm. A lisztet a tejföllel és egy kevés vízzel elkeverem. Ha megfőtt a karalábé, akkor hőkiegyenlítést végzek: a forró léből a hideg tejfölös-lisztes keverékhez adok, alaposan elkeverem majd visszaöntöm a főzelékhez (ha csomós szűrőt is érdemes bevetni). Közepes lángon besűrítem. Ha szükséges még sózom.
A bacont egy sütőpapírral bélelt tepsiben szeletenként elegyengetem (ne fedjék egymást a szeletek és szépen ki legyenek simítva). Előmelegített 220 fokos sütőben 5-7 perc alatt elkészül. Amikor kiveszem csak azt látni, hogy sok zsiradék távozott belőle és még kissé puhák a szeletek, de 1-2 perc alatt ropogósak lesznek (sőt maradt másnapra és az is ropogós maradt).
A főzeléket friss petrezselyemmel és a ropogós császárszalonnával tálalom.


2015. június 11., csütörtök

Diótorta sós karamellel


Dió, sós karamellhab, diópraliné és kakaós piskóta. Ajándékba készült ez a torta. Gyorsan elkészül ha a piskótát, a sós karamellt és a diópralinét előző napon elkészítjük. Utána már csak várni kell, hogy megdermedjen a karamellhab és összeérjenek az ízek.


Hozzávalók (26 cm-es tortához, 18-20 szelethez):

Kakaós piskóta 6 tojásból. Recept ITT (dupla adaggal számolok). A 6 tojásos adagot 23 cm-es tortaformában sütöttem és amint kihűlt háromba vágtam.

Sós karamellhez: 500 g nádcukor, 600 ml tejszín és 2 tk só (magamnak valószínű mertem volna több sót is beletenni, de ajándékba tartottam a konzervatívabb ízléstől)

Sós karamellhab: a sós karamell lehűtve+600 ml tejszínből hab+250 g mascarpone+10 lapzselatin

Diópraliné:100g dió+80 g nádcukor+1 tk. dióolaj. Receptje Zsuzsinál.

200 g pirított dió


A kakaós piskótával kezdek, amíg az sül elkészítem a sós karamellt.
Egy lábosban felforrósítom a tejszínt, de nem forralom. Egy másik lábosban a cukrot közepes lángon hevítem. Közben megrázogatom, de minimálisan nyúlok bele. Ha már szép aranybarna, akkor hozzáadom a tejszínt. Fröcsögni fog. Lentebb veszem a lángot és néhány perc alatt besűrítem. hozzáadom a sót is. Úgy hűtöm ki, hogy néha belekavarok.
A piskótát ha kihűlt háromba vágom és a sós karamellt felhasználásig hűtőben tárolom. A diópralinét is elkészítem Zsuzsi receptje alapján. Az aprított diót száraz serpenyőben megpirítom. Ezt három részre osztom, minden piskótalapra kerül egy kevés belőle.
A karamellhabhoz a lapzselatint hideg vízbe áztatom 5 percre, majd egy kevés mikróban langyosított sós karamellben feloldom. Hozzáadom a többi sós karamellhez. A 600 ml tejszínt habbá verem. Kézi habverővel a mascarponet és a (zselatinos) sós karamellt simára dolgozom, majd óvatosan egy spatula segítségével több adagban hozzáadom a tejszínhabot is.
Egy 26 cm-es tortakeretbe teszem a legalsó piskótalapot majd megkenem a diópraliné felével. Rákanalazom a karamellhab 1/3át (itt érdemes mérleget használni, hogy tényleg a krém háromba legyen osztva) majd megszórom a priított dió felével. Jön a második piskóta rá a maradék diópraliné, következő 1/3 adag krém és 1/3 adag aprított dió. Végül az utolsó lapra kerül a maradék krém. Hűtőben legjobb ha egy éjszakát pihen. Másnap éles késsel elválasztom a tortakerettől és megszórom a maradék dióval.


2015. június 10., szerda

Pisztáciás lazac


Lazacot sokféleképpen eszünk. Például ez a zöld teás verzió egyik kedvencem. De nagyon finom a lazacburger vagy a lazacos frittata is. Sokszor készítettem diós vagy mákos bundában is a lazacot, ezúttal pisztácia került rá.

Hozzávalók (4 főre)

Pisztáciás lazac:
4 szelet lazac (nagyjából 200 g szeletenként)
nagy szemű só
2 ek. dijoni mustár (enyhén csípős)
2 ek.olívaolaj
1/4 (kezeletlen) citrom leve és 1/2 (kezeletlen) citrom reszelt héja
40 g aprított pisztácia (4 ek.)

Körethez: 250-300 g basmati rizs ( de lehet ennél fantáziadúsabb is például adjunk hozzá 3-4 marék főtt zöldborsót és 3-4 szál újhagymát karikára vágva - szárát is, amit olívaolajon kissé átsütünk)

Öntet: 
5 ek görög joghurt
2 ek. olívaolaj
2 tk dijoni mustár (enyhén csípős)
2 tk magos mustár (édeskés)
pisztácia tálaláshoz

A sütőt előmelegítjük 190 fokra. A megmosott, megszárított halszeleteket alaposan megsózzuk majd sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük, bőrös felével lefele.
A mustárt, olívaolajat és a citromlevet, citromhéjat összekeverjük majd egyenletesen a négy lazac szeletre kenjük. Megszórjuk a pisztáciával, úgy hogy alaposan belenyomkodjuk azt.
Előmelegített sütőben 15 perc alatt megsütjük.
Közben elkészítjük a köretet és az öntetet. A főtt rizshez adhatunk 3-4 marék főtt zöldborsót és 4-5 szál újhagymát karikára vágva - szárát is, amit olívaolajon kissé átsütünk. Az öntethez minden hozzávalót összekeverünk. Amint a lazac megsült, máris tálaljuk.


2015. június 8., hétfő

Alföldi húsleves


Szolnokon anyósoméknál ilyen az alföldi húsleves. Hogy ez az eredeti vagy sem, azt nem tudom, de nekünk ez a legfinomabb! Én eleinte csak darált húsos levesnek neveztem. Próbáljátok ki, nem fogjátok megbánni!


Hozzávalók (7-8 liter leveshez 16-18 adaghoz):

(jó nagy adag készült, mert az egész család itt volt, hármunknak féladag is bőven elég)


500 g sertés darált hús
1 nagy vöröshagyma apróra vágva
1/2 kisebb zeller felkockázva
1 karalábé felkockázva
5 gerezd fokhagyma (egészben, meghámozva)
4-5 darab közepes méretű petrezselyemgyökér (hámozva, kockázva)
7-8 darab közepes méretű répa (hámozva, kockázva)
1/4 kisebb kelkáposzta néhány nagyobb darabba vágva
egy kis csokor petrezselyem
1 szál zelllerzöld
3 nagy marék zöldborsó (nálam fagyasztott volt)
1/2 zöldpaprika ketté vágva


Bő vízben a darált húst és az aprított hagymát főzni kezdjük közepes lángon (a 9 fokozatból nálam 6-os volt a megfelelő amikor már forrni kezdett). Sózzuk (ehhez legalább 3-4 tk. só kell, de a végén érdemes ízesíteni). 30 percet főzzük (ezt az időt forrástól számítjuk) majd beletesszük a zöldségeket: répát, petrezselyemgyökeret, karalábét, zellert, fokhagymát, végül a kelkáposztát, zöldpaprikát és a zöldeket (zeller és petrezselyem) is. A zöldeket egészben tesszük bele, de ha valaki szeretne bele is apríthatja. A zöldségekkel további 25-30 percet főzzük (forrástól számítva). Utolsó 7-10 percben adjuk hozzá a zöldborsót, annak elég egy rövid főzés. Végül ha szükséges még sózzuk. Cérnametélttel tálaljuk.


2015. június 1., hétfő

Mustáros, petrezselymes csirkemájkrém


A bolti májkrémek helyett, inkább házilag szoktam készíteni. Ebben tudom, hogy tényleg máj van és azok a fűszerek, amiket szeretünk.
Korábban készült egy konyakos és egy narancsos kacsamájkrém, azok is igen finomak voltak! Csirkemájból készült klasszikus májkrém és egy főtt tojásos szendvicskrém is. Ezúttal dijoni mustárral és petrezselyemmel fűszereztem a pástétomot.


Hozzávalók:
900 g csirkemáj
1 vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
4 ek. olívaolaj
1 ek.+ 200 g vaj
1 csokor petrezselyem
2 ek. dijoni mustár
2 tk. só

A hagymát és fokhagymát megtisztítom, apróra vágom és az olajon és egy kevés vajon átsütöm. Hozzáadom a májat és megpirítom. Öntök hozzá egy kevés forró vizet (nem kell ellepje, de azért legyen benne) és néhány percig hagyom párolódni, hogy biztosan átsüljön a máj. A végén hozzáadom az apróra vágott petrezselymet, a mustárt és a sót is. Le is veszem a tűzről. Botmixerrel pépesítem, közben hozzáadom adagonként a 200 g vajat is. Ha szükséges még ízesítem.
Üvegekbe, dobozokba teszem. Akár krémesen azonnal is tálalható, vagy másnap megdermedve.
Ennyi májból szép nagy adag lesz, ilyenkor mindig nagy részét lefagyasztom kisebb adagokban. Később jó azokat elővenni. Fagyasztóból kivéve ha kiolvad érdemes botmixerrel átdolgozni, hogy újra szép krémes legyen.