Oldalak

2015. április 29., szerda

Csokoládés sajttorta


Nagyon egyszerű cheesecake/sajttorta ez, ezúttal mascarponeval, de tökéletesen működik ez krémsajttal is. Jó sok csokival benne és az alap kekszrétegben is. Krémesen puha, szépen szeletelhető. A tetején lenne még mit javítani, de ettől függetlenül nagyon finom. Összedobni nagyjából negyedóra, utána már csak a szinte egyórás sütést és még dupla annyi hűlést kell megvárni :) Szóval türelmesnek kell lenni, de nincs vele sok munka.


Hozzávalók (18 cm-es kapcsos tortaformába - ne menjen kisebbe, ebbe is éppen hogy elfért):

Kekszalap:
50 g étcsokoládé (70%-os)
60 g vaj
150 g teljes kiőrlésű/ zabkeksz (ha gluténmenteset használunk, akkor a torta gluténmentes)

Töltelék:
100 g étcsokoládé
460 g mascarpone (nos ez tulajdonképpen két 250 grammos, de éppen lemértem, és hát sajnos ennyit tudtam kikaparni a dobozokból...)
150 g nádcukor
3 tojás
100 g zsíros tejföl
3 ek. holland kakaó

(cukormentes verzióhoz megfelelő csokit és édesítőt lehet használni)


A kekszalap nem fogja a forma oldalát is teljesen beborítani, de szerintem bőven elég ennyi kekszes alap, ha valakit ez zavar, akkor számoljon 30-40 g keksszel többet (és arányosan több vajat és csokit).
A kekszet aprítóban darálom. A vajat a csokival gőz fölött /mikróban félpercenként megkeverve megolvasztom. Összekeverem őket. A tortaforma aljába sütőpapírt helyezek (egy nagy lapot, nem baj ha túllóg), rázárom a forma oldalát majd a kekszes keveréket belenyomkodom. Amíg a töltelék elkészül hűtőbe teszem.
A sütőt előmelegítem 170 fokra. A töltelékhez a mascarponét a cukorral összekeverem. Hozzáadom egyesével a tojásokat majd az olvasztott csokit, tejfölt és az átszitált kakaót is belekeverem. Nem szabad sokáig keverni a masszát, tényleg csak, hogy ne legyen csomós. A formába kanalazom, elegyengetem. Előmelegített sütőben nagyjából 50-55 perc alatt sütöm készre. A végén (utolsó negyedórára) mérsékeltem 160 fokra a hőmérsékletet. Még remegős lesz mikor kiveszem, de amint szobahőmérsékletre hűl már szépen szeletelhető. Hűtőben megdermed, úgy is finom, de ha krémesebben szeretjük, akkor tálaláskor érdemes 10-15 másodpercre a tortaszeletet mikróba megmelegíteni. Akkor újra puha lesz.
Ha még tetőzni akarjuk az élvezeteket, akkor készüljön hozzá sós karamell (mascarpone nélkül) vagy pezsgős málnaszósz.


2015. április 27., hétfő

Karamellás csokitorta (nyers, cukormentes, gluténmentes, laktózmentes)


Csupa egészséges összetevőből áll ez a csábító csokitorta. Kisgyermekeknek is tökéletes, biztos falni fogják. A torta édessége csak a banán, mazsola és datolyából való, semmi extra édesítőt/cukrot nem kell hozzá adni. Nincs benne liszt és tejtermék sem (tojás sem). A legnagyobb előnye az, hogy nagyjából 15 perc alatt elkészül és máris szépen szeletelhető.


Hozzávalók (16-18 cm-es tortaformába - nálam 18-asban készült, de akár 16-osban kissé magasabb torta is készülhet):

Tortalap:
200 g dió
70 g napraforgómag
70 g kesudió
100 g mazsola
3 érett banán (közepes méretű)
2 csipet só
7 ek. kókuszolaj (olvasztott kókuszzsír, de tényleg csak olajként mérve a 7 ek.)
6-8 ek. nyers vagy holland kakaó (a nyers kakaóm nem színezett annyira, abból több kell)

Karamellhez:
25 puha datolya (ha nem puha, akkor 10 percre forró vízbe áztassuk be)
6-7 ek. kókuszolaj

tetejére kakaó

A diót, napraforgómagot és kesudiót aprítóban darálom.Ha nem akarunk teljesen nyers tortát (raw vegan), akkor a dióféléket meg is lehet pirítani serpenyőben, nagyon finom lesz úgy is. Kiveszem egy tálba a darált diót majd a banánt és mazsolát aprítom pépesre. A diófélékhez adom és a többi hozzávalóval is összekeverem (só, kakaó és kókuszolaj). Én azért nem  hagyom végig az aprítóban az összes hozzávalót, mert egyrészt nekem kicsi az aprítótartályom és nem is férne el benne minden, másrészt a dióféléket nem akarom pépesíteni, inkább jobb ha marad benne darabos is. A sütőpapírral vagy folpackal bélelt tepsibe kanalazom a masszát és elegyengetem. A karamellhez a datolyát és a kókuszolajat botmixerrel pépesítem. Ha szükséges adok hozzá még egy kevés langyos vizet. A tortára kenem. Szitálok a tortára kakaót és máris szeletelhetem. Amennyiben később tálalom hűtőben tárolom. A torta 2 napig lesz jó, a nyers banán miatt nem tartanám tovább (viszont fagyasztható, ha maradna belőle későbbre). Jól működik ez a recept körte vagy almapürével is.


Recept ötlet innen

2015. április 23., csütörtök

Újhagymás zöldbabkrémleves


Sok zöldbab volt még a fagyasztóban, illetve üvegben is anyumnak köszönhetően. Kristóf mostanában nem hajlandó megenni egészben a zöldbabot, de kiderült, hogy krémlevesként imádja. Ez az amit vacsorára is hajlandó megenni. Bár aranyosan megkérdezi, hogy "most nem vacsora következik?" :) Ez azért van, mert vacsorára általában valami hideg /kézzel fogható falat kerül az asztalra, ritkábban főzelék vagy leves.
Nagyon gyors leves ez, főleg ha üvegben eltett zöldbabból készül, mert azt elég néhány percet főzni.

Hozzávalók (4-6 adaghoz):
750 g zöldbab (nálam üveges, házi)
3-4 szál újhagyma
2 gerezd fokhagyma
1 ek. vaj
2 ek. olívaolaj
50 ml tejszín
1 ek. citromlé

Tálaláshoz: pirítós kockák, reszelt grana padano, újhagyma karikák, de mehet rá akár morzsolt feta vagy kecskesajt/juhsajt is. nem vega verzióban kolbász vagy bacon chips


Az újhagymákat megmosom, felkarikázom (a zöld szárát is), a fokhagymát is megtisztítom felaprítom. Egy lábosban a vajon és olajon néhány perc alatt átsütöm a hagymát és fokhagymát. Hozzáadom a zöldbabot, sózom és felöntöm vízzel (ha van alaplé, akkor azzal). Csak annyi víz kerüljön rá, hogy ellepje. 5-7 perc alatt megfőzöm (nyers, fagyasztott zöldbab esetén puhára kell főzni, több idő alatt). Elzárom a tüzet, botmixerrel turmixolom (mi darabosabban szeretjük, ezért nem törekszem a tökéletes pépre). Hozzáadom a tejszínt és csurgatok bele egy kevés frissen facsart citromlevet. Ha szükséges még sóval ízesítem. Tálaláskor kerül rá olívaolajban pirított kenyérkocka, reszelt grana padano és újhagyma karikák.


2015. április 20., hétfő

Nagyon csokis keksz


Ez is nevezhető brownie keksznek, belül puha nagyon csokis, kívül roppanós. Teljes kiőrlésű liszttel készült.

Alapvetően Édesem Szonjánál található rozslisztes sós csokis kekszet terveztem megsütni, amiről egyébként kiderült, hogy a Tartine No. 3 szakácskönyvből való. A Tartine annyiból áll közel a szívemhez, hogy egyik könyvük nekem is megvan és jártunk is San Franciscoban náluk. Abból készült például ez a nagyon finom briós és a brióspuding sült almával.

Rozslisztes meg igazán sós sem lett ez a keksz. Teljes kiőrlésű tönkölylisztem volt csak itthon, úgyhogy azzal készült. A sót Kristóf leszavazta, így nálunk csak a tésztába került só, maldon sóval nem szórtuk meg. Vendégeket vártunk, Kristóffal közösen sütöttünk. Nagyon finom lett a végeredmény.


Hozzávalók (nálam 25-30 kisebb darabhoz):
230 g étcsokoládé (70%-os)
30 g vaj
90 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt (ha van, akkor rozsliszt)
1 kk. sütőpor
2 nagy csipet só
2 nagy tojás
150 g sötét nádcukor

A vajat és a csokit gőz fölött (vagy mikróban) megolvasztom. A lisztet, sütőport és a sót összekeverem egy tálban. A cukrot és a tojást habosra keverem. hozzáadom a csokis-vajas keveréket és a liszteset is. Nem sokáig keverem, csak éppen homogénre. Legalább 20 percre hűtőbe teszem. A sütőt előmelegítem 175 fokra (légkeveréses). Egy nagy tepsit sütőpapírral kibélelek. A csokis masszából púpozott teáskanálnyi gombócokat kézben formázok és kissé ellapítom. Sütőben 10 perc alatt megsütöm. Hagyom tepsiben kihűlni. 


A recept angolul itt vagy itt. Tartine Bakery.

2015. április 14., kedd

Brownie keksz (lisztmentes)


Nálam mindig sok tojásfehérje marad meg, ugyanis gyakran készítek vanília- és csokipudingot, citromkrémetpastel de natat (pasteis de belem), creme caramelt vagy éppen torta della nonnat. Persze van néhány tojásfehérje pusztító receptem, mint például ez a fantasztikus kókuszos csiga (ami egyébként dióval, mogyoróval, mandulával vagy éppen pisztáciával is tökéletes) vagy éppen a macaronok. Ez utóbbi mostanában háttérbe szorult, ugyanis kevésbé vágyunk a nagyon édes dolgokra. Pont emiatt valahogy a pavlova sem nagy favorit nálunk.
Ez a brownie keksz is felkerült a tojásfehérje pusztító listára, ugyanis nagyon finom! Dióval készült (mert abból van rengeteg itthon, jó volt nagyszüleimnél Várkuduban a termés :) ), de készülhet mandulával, mogyoróval, kesudióval vagy éppen pisztáciával is.
Ráadásul lisztmentes finomság ez. Sőt cukormentes is lehet, ha nádcukor helyett nyírfacukor vagy egyéb édesítő kerül bele.


Hozzávalók (kb. 17 darabhoz, 1 nagy tepsinyi adag):
160 g pirított darált dió
80 g nádcukor (nálam fele porcukor volt) - ha nyírfacukorral készül, akkor csak 50-60 gramm kerüljön bele
púpozott ek. holland kakaó (20-22%)
egy csipet só
3 tojásfehérje

A diót serpenyőben megpirítom, hagyom kihűlni majd aprítóban darálom. a sütőt előmelegítem 160 fokra (légkeveréses). Egy nagy tepsit kibélelek sütőpapírral.
A nádcukrot, sót és kakaót összekeverem majd hozzáadom a darált diót is.
A tojásfehérjéket enyhén felverem (nem kell kemény habbá verni, inkább csak enyhén habosra). Hozzáadom a száraz összetevőket és homogénre keverem.
Fél evőkanálnyi kupacokat teszek a sütőpapírra és korong alakúra formázom (közepét is szépen lelapítom). Az előmelegített sütőben 14 perc alatt megsütöm. Frissen még ropogós a teteje, dobozban másnapra puha lesz. Tej, kávé mellé tökéletes. Melegben nem áll el sokáig, ugyanis ez egy puha keksz.
Ha fokozni akarjuk az élvezeteket, akkor kerülhet bele fél (kezeletlen) narancs reszelt héja, egy kis Cointreau likőr vagy éppen mézeskalács fűszer.


2015. április 13., hétfő

Tavaszi frittata fűszeres morzsával


Reggelire vagy vacsorára egy tavaszi frittata zöldborsóval, spenóttal és újhagymával. Recept a 100fokon.




2015. április 3., péntek

Csokis, mascarpones pite


Itt egy habos, csokis, krémes finomság az ünnepre vagy akár csak úgy, mert éppen valami finomra vágyunk.

Recept a 100fokon.


2015. április 2., csütörtök

Töltött tojás



A töltött tojás nem maradhat el a húsvéti asztalról. Anyukám receptjét alakítottam kissé át.

A recept a 100fokon olvasható.

Nyers tojás nélküli házi majonézzel készült (érdemes ezt a fajta pillanatok alatt elkészülő majonézt készíteni, biztos a siker). Házi májkrémes töltelék készült bele (csirke vagy kacsamájból). Itt van például ez a recept (csirkemájból akár kakukkfűvel, narancs nélkül), vagy ez (konyak nélkül, ugyanis a töltött tojásba jobb ha semleges ízű májkrém kerül).