2015. január 19., hétfő

Lisztek



Liszt nélkül nincs sütemény :) Legyen az gabonából vagy éppen valamilyen magból. Természetesen a legelső mondatom megcáfolható, hiszen van lisztmentes sütemény, de azért többnyire igaz a kijelentésem. Liszt minden háztartásban van.
Volt régen egy olyan bejegyzésem, amiben az itthon található cukrokat, édesítőket fotóztam le. Ezúttal a lisztek kerültek sorra. Próbáltam valamilyen szinten rangsorolni a kedvenceket, meg leírom azt, hogy miért éppen azokat a liszteket használom. Néhány gyakran használt lisztfajta lemaradt a képről, mert éppen elfogyott, de mindenképpen azokat is megemlítem.

Ti milyen liszteket használtok?



Elsőnek a tönköly finomliszt. Ez azért a kedvenc, mert úgy lehet vele reform süteményeket készíteni, hogy azt a fogyasztó észre sem veszi. Lényegében pont olyan mint a búzaliszt, tehát ha valaki nem tudja, hogy abban tönköly finomliszt van, akkor nem is fogja érezni a különbséget. Ez az ősi gabona kedvenc, mert alacsony a szénhidráttartalma, tehát diétás, magas a fehérjetartalma, sok vitamin van benne. Egyszóval sokkal inkább szeretem ezt fogyasztani mint a búzalisztet. Hátránya az ára. Viszont én amondó vagyok, hogy inkább kevesebbet enni, de minőségit. Nem használok havonta 1-2 kiló lisztnél többet, így azt mondom ez belefér. Írok néhány kedvenc márkát is (ez nem a reklám helye, senki nem fizet és nem ad lisztet :))) azért, hogy őt említsem). Szóval a legeslegjobb fehér tönkölyliszt szerintem a Szabó malomé. Talán árban is ez az elfogadható kategória. Viszonylag jó áron láttam nemrég Biopont lisztet Lidlben. A Sparos tönkölyliszt is nagyon jó, de elég drága...
Hogy mi készül ezzel a liszttel? Szinte az összes blogon található sütemény, péksütemény, kenyér. A recepteket IDE kattintva nézhetitek meg.

Ami nincs a képen, de azt is gyakran használom az a teljes kiőrlésű tönkölyliszt. Nos ez már a reform kategória ízre is. Aki nem szereti a teljes kiőrlésűt, annak nem biztos, hogy kedvence lesz. Azért én keverni szoktam finomliszttel és akkor máris sokkal lazább lesz a péksütemény vagy sütemény textúrája. Például ez a tönkölykifli vagy ez a kalács nagyon finom vele.

A rozs is az igen reform kategória. Én ezt is szeretem keverni finomliszttel, például kenyér esetében, hogy lazább legyen. IDE kattintva olvashatjátok a rozsos receptjeimet. 

Ha már ennyire a kenyér és pékárúnál tartunk a fenti képen kenyérrel jelöltem egy hatmagvas lisztet. Ez a jelenlegi kedvenc kenyérsütés terén. Ezzel szerintem mindenkinek sikere lenne. Nagyon puha kenyeret lehet ebből sütni, igazán kezdők is nekiláthatnak. Kell hozzáadni sót, élesztőt és egy kevés olívaolajat no meg langyos vizet. Én a kézi robotgépemmel dagasztom nagyjából 5 perc alatt.

A rizslisztet sokszor sűrítésre használom, de kiváló például ebben a pudingban vagy gluténmentes kekszben is. Nem állandó jelleggel használom, ezért inkább kisebb mennyiséget veszek belőle. Néha barna rizslisztet használok a fehér helyett.

A kókuszliszt nem feltétlenül hoz magával kókuszízt, így bátran lehet olyan süteményekben is használni, ahol nem a kókusz dominál. IDE kattintva nézhetitek meg miket szoktam kókuszliszttel sütni. Leggyakrabban palacsintákba használom.

A zabpehelyliszt mindig amolyan dúsító nálam. Bármilyen palacsintához, kekszhez vagy süteményhez passzol egy kevés belőle. Kiváló sűrítésre is. ITT vannak a zabpehelylisztes receptjeim. Nem egy drága liszt, érdemes kipróbálni.

A szezámmaglisztlenmagliszt (ez éppen elfogyott, nincs a képen), mákliszt, mandulaliszt, tökmagliszt egy kalap alá vehető. tökéletes maglisztek süteményekhez, péksüteményekhez. Gluténmentes diétákban előszeretettel használják. Nem gluténmentesen azért nagyon finom 1-2 evőkanál szezámmagliszt vagy lenmagliszt bármilyen péksüteményben. Jótékony hatásairól ne is beszéljünk. A mandula és mákliszt igen jó alapja lehet bármilyen piskótának.
Kiemelném, hogy ami nekem van az kifejezetten liszt és nem őrölt mag. A kettő között óriási különbség van, ugyanis a liszteket úgy gyártják, hogy előbb az olajat kisajtolják belőle, tehát lényegesen kevesebb benne a zsiradék, mint ha egyszerűen itthon darálnánk a magvakat. Így ezeke a lisztek lényegesen több folyadékot nyelnek el, ezzel számolni kell sütéskor. A nature cookta lisztek a kedvenceim.
Lenmaglisztből és szezámmaglisztből például ez a kenyér nagyon finom. Máklisztből ezt a tortát javaslom, mandulalisztből például ezt a pitét, de mindkettő sikeresen alkalmazható süteményekben, csak figyelni kell, hogy több folyadékot igényel. A mandulalisztet macaronhoz például nem ajánlom, ahhoz a klasszikus őrölt mandula való. Tökmagliszttel például ez a macaron készült, de péksüteménybe és muffinokba is finom (sós).


A kukoricaliszt (nem dara, amiből a puliszka /polenta készül, hanem ténylegesen liszt) kekszekbe tökéletes. Jó egy részét a finomlisztnek ezzel kiváltani. Például ez a citromos keksz nagyon finom. De jó belőle a puding, akárcsak a rizslisztből, vagy mehet palacsintákba, piskótákba is. Viszonylag könnyen hozzá lehet jutni és nem is drága, úgyhogy mindenképpen javaslom próbáljátok ki.

Tápókalisztet vagy keményítőt gluténmentes ételekbe használom. Sűrítésre kiváló. Talán kicsit nehezebb hozzájutni, de nem drága. Amolyan semmiízű, úgyhogy bátran mehet más lisztek mellé, ettől nem fog megváltozni az étel íze. Ebben a piskótában jól viselkedett. Ha már tápióka, bár nem liszt, hanem gyöngy, de megemlítem EZT a pudingot, mert nagyon finom!

Köleslisztet gluténmentes süteményekben, kekszekben használom. Ez is elfogadható árú liszt, ha a gluténmenteseket nézzük. Nekem kicsit szemcsés az íze, de nem rossz.

A semolina durum lisztből van. Sajnos elég drága és nehezen lehet hozzájutni. Talán akik Olaszországban jártak inkább találkoztak vele. Tésztákhoz, pudinghoz, süteményekbe vagy akár panírozáshoz (zöldség) tökéletes.

A hajdina liszt nekem nem lett nagy kedvencem. Jellegzetes az íze. Gluténmentes diétákban használják. Ára elfogadható. Talán az egyetlen módja, ahogy én szívesen megeszem az a palacsinta. De lehet még nem kísérleteztem eleget vele.

És végül jöjjenek a maglisztek. Ezeket mi otthon el tudjuk készíteni, legyen szó darált dióról, manduláról, mogyoróról, kesudióról vagy éppen mákról, lenmagról, napraforgó vagy tökmagról. Nem igazi lisztek a szó szoros értelemben, nem gabonából készültek, de ma igen divatosak. És nem is a divat a lényeg, hanem hogy egészségesek! Ezekeből fogyasszatok minél többet!

És ha már gabona, akkor én tönkölyliszt párti vagyok.