Oldalak

2014. november 29., szombat

Advent


Holnap Advent. Csendes, nyugodt ünneplést mindenkinek a szerettei körében! Örömteli várakozást!


Az idei "koszorú" ládában készült. Fehérre festettem az édesapám által készített ládát. Bele kerültek fa korongok (tömőanyag gyanánt, merthogy túl mélyen lettek volna a gyertyák). Ragasztópisztollyal fehérre festett fakéreg és egyéb termések kerültek rá  (akárcsak az ajtódísz esetében).

2014. november 24., hétfő

Egy hónap múlva Karácsony


Most már én is elkezdtem a készülődést. Ilyen lett az idei kopogtatónk.


Alapja egy szalmából készült koszorú, arra ragasztottam a fehérre festett fakérget és néhány száraz termést.


Nálatok milyen ajtódísz készül?


2014. november 21., péntek

Sacher torta (lisztmentes)


Egy puha csokitorta baracklekvárréteggel. A végén leöntve csokimázzal. Jó minőségű étcsokoládéval és házi lekvárral az igazi. Ráadásul lisztmentes.


Hozzávalók (23 cm-es tortához):
250 g étcsokoládé (70%-os)
250 g vaj
200 g nádcukor
6 nagy tojás (L-es)
250 g dióféle, nálam kesudió, mogyoró és brazil dió keverék, de mehet dió vagy mandula is.
csipet só
200 g (házi) sárgabaracklekvár

Csokimáz:
100 g étcsoki (70%-os)
100 ml tejszín
1 ek akácméz


A dióféléket előkészítem. Száraz serpenyőben megpirítom, hagyom kihűlni majd darálom/aprítom.  A sütőt előmelegítem 170 fokra (légkeveréses). A tortaforma alját kibélelem sütőpapírral, oldalát vajazom. Gőz fölött megolvasztom a csokit és a vajat. 5 tojást szétválasztok. A tojások fehérjét csipetnyi sóval habbá verem. A csokis-vajas keverékhez adom a maradék egész tojást és az 5 tojás sárgáját. Hozzáadom a cukrot és a darált dió, mogyorót is. A tojáshabot spatulával óvatosan beledolgozom. Előmelegített sütőben 50-55 percet sütöm. Hagyom teljesen kihűlni, majd kettévágom és megkenem 200 g lekvárral.
A csokimázhoz felforralom a tejszínt, majd elzárom a tüzet és hozzáadom a felaprított (vagy eleve csokicsepp) csokit. Hozzáadom a mézet és simára keverem. A tortára simítom, oldalait is bekenem. Már azonnal szeletelhető, de akár néhány órára hűtőbe is kerülhet. Tálalás előtt érdemes kivenni a hűtőből, hogy ne legyen teljesen kemény a csoki.


A recept Édesem Szonjától való, viszont módosítottam ezt-azt.

2014. november 17., hétfő

Joghurtos céklasaláta fűszeres csirkeszárnnyal


Volt korábban egy céklás csokitorta, ami sült céklával készült és ha már céklasütés, akkor sokat érdemes sütni. A maradékból nálunk ez a joghurtos céklasaláta készült. A saláta magában is megállja a helyét, friss ropogós kenyérrel vagy ehetünk mellé cajun fűszeres csirkeszárnyakat (vegáknak javaslom a grillezett cajunos halloumi sajtot, próbáltam, nagyon finom!)
A cajun nálunk mostanában egy bevált fűszerkeverék húsokhoz és zöldségekhez is (gyerekeknek azért kevesebbet használjunk, ha az nem szereti a csípőset - Kristóf nálunk szóvá tette, de a kevés is nagyon jó rá!)


Hozzávalók (4-6 főre):

Céklasaláta:
2-3 cékla (mérettől függően), sütés és hámozás után 750 g
2 gerezd fokhagyma
2 ek. zsíros tejföl
5 ek. görög joghurt
3 ek. majonéz
1 tk. só (vagy ízlés szerint)

Csirkeszárnyak:
1.5 kg csirkeszárny (4 főre elegendő az 1 kg)
4-6 ek. cajun fűszerkeverék (ízlés szerint)
egy kevés olívaolaj

A céklasalátához a céklát megmosom, alufóliába csomagolva 200 fokon 1-1.5 óra alatt puhára sütöm. Érdemes villával ellenőrizni. Ha megsült hagyom a sütőben langyosra hűlni. Kesztyűs kézzel hámozom majd apró kockákra vágom. A fokhagymát megtisztítom, aprítom. Egy nagyobb tálban (hogy beleférjen majd a cékla is) összekeverem a joghurtot, tejfölt, majonézt, fokhagymát és a sót. Hozzáadom a 750 g kockára vágott sült céklát és összekeverem. Ha szükséges még sózom.

A csirkeszárnyakat ketté vágom ( a végét levágom, ha egész szárnyakat vettem). A cajun fűszerkeverékemben nem volt só, de ha olyat veszünk, amiben só van, akkor érdemes aszerint sózni. A száraz csirkeszárnyakat sózom majd alaposan fűszerezem cajunnal (egy részét én Kristófnak külön kevésbé fűszerezem). Sütőpapírral bélelt tepsibe teszem és olajjal meglocsolom. 200 fokos előmelegített sütőben nagyjából 45-50 perc alatt készül el. Időközben egyszer megfordítom a szárnyakat, illetve a végén grill funkciót kapcsolok be, hogy ropogós legyen a bőre. Azonnal tálalom.

Cajun recept például itt.

2014. november 7., péntek

Céklás csokitorta csokihabbal



Ezúttal Andris a konyhában. Minden évben szülinapomra tortát süt. Megszámoltam, hogy ez éppen a tizedik torta, amit nekem süt. Aztán az este rájöttünk, hogy kilencről van szó, ugyanis egyik évben fagyi tortát vett nekem Rio de Janeiroban.

A tortának nagy sikere volt itthon, a tortalap könnyed, másnap is puha marad (ilyen szempontból a cékla nagyon jót tesz neki). A krém egyszerű, de nagyszerű.


Hozzávalók (18 cm-es tortához, 6-8 szelethez):

Tortalap:
120 g 70%os étcsokoládé
120 g vaj
80 g (tönköly)liszt
1 csapott tk. sütőpor
1.5 ek. kakaó
3 nagy tojás (L-es)
120 g (nád)cukor
150 g céklapüré

Krém:
150 g 60%os étcsokoládé
50 g vaj
300 ml tejszínből tejszínhab

A cékla sütéssel kezdjük. a megmosott (héjas) céklát alufóliába csomagolva 200 fokon 1-1.5 óra alatt megsütjük (mérettől függ). A süteményhez nem kell sok céklapüré, de ha már az ember beindítja a sütőt, akkor érdemes többet sütni. A maradékból sok finomság készülhet. A sütőben hagyjuk langyosra hűlni a céklát. Kesztyűt húzunk majd meghámozzuk a céklákat. Szépen lejön a héja, csak a két végéhez kell majd kés. A céklát pürésítjük, hagyjuk kihűlni (annyit amennyi a süteményhez kell, a többit salátához kockázhatjuk, szeletelhetjük stb.).
Béleljük ki a sütőforma alját sütőpapírral és vajazzunk ki. Melegítsük elő a sütőt 180 fokra.
Gőz fölött olvasszuk meg a csokit és a vajat. Szitáljuk egy tálba a lisztet, sütőport és a kakaót.
A tojásokat válasszuk szét. A fehérjét a cukorral kemény habbá verjük. A tojások sárgáját és a céklapürét adjuk a csokis-vajas keverékhez. Spatulával dolgozva óvatosan a tojáshabot majd a lisztes keveréket is beledolgozzuk. Tepsibe kanalazzuk, egyengessük el a tetejét. Nagyjából 30-35 perc alatt készre sütjük, majd hagyjuk teljesen kihűlni és kettévágjuk.
A krémhez a tejszínt kemény habbá verjük. A csokit és a vajat megolvasztjuk, majd lehűtjük. Spatulával óvatosan beledolgozzuk a tejszínhabot. Nagyjából 1/3át a két tortalap közzé kenjük, a többi a tortára kerül. Akár azonnal is szépen szeletelhető, de néhány óra hűtés is jót tesz neki. Tálalás előtt mindenképpen érdemes kivenni a hűtőből, hogy a tortalap és a krém is kissé felmelegedjen.


Céklás alaprecept innen.

2014. november 4., kedd

Vadragu



Hozzávalók (2-3 főre):

650 g vaddisznócomb/karaj felkockázva
2 vöröshagyma apróra vágva
1 gerezd fokhagyma
1 ek. kacsazsír
1 db. babérlevél
7 szem borókabogyó
1 tk. kakukkfű
1 ek. paradicsomlé
csipetnyi cukor
1 tk. só
250 g tisztított csiperkegomba szeletelve
1,5 dl száraz vörösbor 

tálaláshoz tarhonya

Az apróra vágott hagymát és fokhagymát a kacsazsíron üvegesre pirítom. Hozzáadom a húst, a fűszereket (borókabogyót kissé megtöröm), paradicsomlevet, cukrot és folyamatos kevergetés mellett sütöm. Ha elfogy a folyadék, akkor vízzel pótolom. Alacsony lángon nagyjából 1.5 óra alatt puhára párolom (közben ha szükséges a vizet pótolom). Aztán hozzáadom a gombát és a vörösbort és további kb. fél óra alatt készre főzöm. Ha szükséges még sóval ízesítem. Tarhonyával tálalom.

Recept innen és innen.

Köszi Judit! :)

2014. november 1., szombat

Kakaós csiga


Ezzel nagy sikerem volt itthon. Jó volt hallani többször is, hogy "anya, én nagyon szeretem a kakaós csigát" :) Másnap is tökéletesen puha, harmadnapon már nem tudom, addigra elfogyott.

Hozzávalók (20-25 csigához - kisebb méretűek):
250 ml tej
szárított élesztő (3/4 zacskót használtam, az egész fél kiló liszthez való volt)
370 g (tönköly)liszt
csipet só
80 g vaj
2 ek. (nád) porcukor

Töltelékhez:
 9 csapott ek. (nád)cukor
100 g vaj
4 púpozott ek. kakaó (20%-os, holland)

Megkenni:
1 tojás (kisebb, M-es bőven elég)

A langyos tejbe keverem az élesztőt. A vajat hagyom szobahőmérsékletre melegedni. Egy tálba szitálom a lisztet, hozzáadom a sót a porcukrot majd a vajat és a tejes élesztőt is. A robotgépem dagasztókarjával 4-5 perc alatt homogénre dagasztom. Szép bucit lehet belőle formálni. Kelesztőtálban (lefedve) nagyjából 40 perc alatt duplájára kelesztem.
A töltelékez a vajat kissé megolvasztom (nem teljesen folyékonyra), hozzáadom a cukrot és a kakaót. 
A tésztát kettéosztom. Nagyobb téglalapot nyújtok (nem kell lisztezni a felületet, nem tapad oda), rákenem a kakaós töltelék felét (a téglalap egyik végét érdemes töltelék nélkül hagyni, hogy jobban összetapadjon a vége). Szorosan feltekerem, majd nagyjából 2 cm széles csigákat vágok. Sütőpapírral bélelt tepsibe teszem, viszonylag távol egymástól, mert még keleszteni fogom. A maradék tésztából is téglalapot nyújtok, megkenem a maradék töltelékkel, feltekerem és csigákat vágok. Másik tepsibe teszem (nekem két közepes tepsi telt meg a csigákkal). a csigákat papírral/tiszta konyharuhával letakarom és nagyjából 30 percig kelesztem. Addig a sütőt előmelegítem 230 fokra. A tojást villával felverem, majd ecsettel megkenem a csigákat. Az előmelegített sütőben nagyjából 8 perc alatt aranybarnára sütöm a kakaós csigákat.
Ha készen van, akkor türelmesen ki kell várni, hogy legalább langyosra hűljön. Aztán jóízűen tejeskávé, tej mellé együnk belőle. Bátran lehet 2-3at is enni, kisebb méretűek ezek, nagyjából az tesz kis egy pékségi nagyméretű csigát.


Alapreceptem itt