2014. augusztus 23., szombat

Francia csokitorta



Egy ilyen tortával senkinél sem lehet mellélőni. Töményen csokis, belseje krémes. Kínáljuk friss gyümölccsel (szezonálisan őszibarackkal), vagy fagyival.

Hozzávalók (6-8 szelethez, 18 cm-es tortaformába):
150 g vaj / margarin
100 g tejcsokoládé (étcsokoládéval is készülhet, kakaótartalomtól függően egy kicsit több cukrot is elbírhat)
130 g cukor (nálam vegyesen nádcukor és kókuszvirágcukor)
3 tojás
100 g (tönköly) finomliszt
2 ek holland kakaópor

A sütőt előmelegítem 180 fokra (légkeveréses). A 18 cm-es kapcsos tortaforma aljába sütőpapírt helyezek. Egy lábosban alacsony lángon a vajat és a csokit megolvasztom. A lábast hideg vízbe helyezem, hogy ne melegedjen tovább. Hozzáadom a cukrot, majd a tojásokat egyesével. Ezt robotgéppel dolgozom bele, de nem szabad túl sokáig keverni. Beleszitálom a lisztet és a kakaót. Robotgéppel eldolgozom. A tepsibe öntöm és a tepsit kissé a pulthoz csapkodom, hogy a levegőbuborékok távozzanak. Előmelegített sütőben 25-30 percet sütöm. Akkor jó, ha a belseje még kissé remeg, de azért a felülete át van sülve. Nekem a közepe enyhén folyós volt, de például szeleteléskor nem folyt ki a közepe, hanem pudingszerűen összeállt. Hagyom kihűlni szeletelés előtt. Fagyival és friss gyümölccsel kínáltam. 
Mivel szobahőmérsékleten jó fogyasztani, ezért nem javaslom hűtőbe tenni, bár ha másnapra marad belőle, akkor muszáj lesz, fogyasztás előtt viszont időben kivenném.




Recept Zsófitól.

2014. augusztus 21., csütörtök

Pesztó


Ez itt az én pesztó verzióm. Amolyan klasszikus: bazsalikommal, fenyőmaggal, parmezánnal. Korábban került már a blogba pesztó reteklevélből. A fenyőmag helyett mandulát használtam akkor. Nagyon finom pesztó készülhet egyébként pisztáciával, kesudióval vagy éppen pekándióval is.


Hozzávalók (150 ml lett):
egy nagy csokor bazsalikom (egy cserépben levő bazsalikomom leveleit használtam fel, a kemény szárakat nem) pontosan 50 g
50 g fenyőmag
40 g parmezán sajt
2 gerezd fokhagyma
1/2 tk. só
80 ml olívaolaj

A bazsalikomot alaposan megmosom, majd salátacentrifugában megszárítom. Csak az egészséges leveleket használom fel. A vastag szárakat nem használom fel.
A fokhagymát megtisztítom, megmosom, hagyom megszáradni.
A fenyőmagot száraz serpenyőben néhány perc alatt megpirítom.
Aprítógépbe teszem a száraz bazsalikomleveleket, pirított fenyőmagot, sajtot, a fokhagymát, sót és az olívaolajat. Pulzálva aprítom. Ha nagyon krémeset szeretne valaki, akkor a botmixert is be lehet vetni, de nekünk ízlik ez a rusztikusan darabos pesztó.

Frissen sütött kenyérre krémsajtot kentünk, rá pesztót és friss paradicsommal és kolbászkarikákkal ettük.
* A házi kenyeremhez felfedeztem egy kiváló kenyérlisztet. A fehér lisztet is próbáltam már tőlük, abból is igen finom kenyér készül. No de ez a magvas, ez eddig a legjobb! Sütés után a magvak megpuhulnak benne, tehát a köles és lenmagok csak finoman ropognak.

Amennyiben nem azonnal használom fel a pesztót, akkor egy üvegbe teszem hűtőbe, olyankor a tetejére löttyintek még egy kevés olajat, mert akkor nem barnul meg a felülete. Pesztós tésztának kiváló lesz később.


Laci, Kata, köszi a bazsalikomot! :)

2014. augusztus 18., hétfő

Fekete ribizlis pite vaníliafagyival



Bármilyen bogyós gyümölccsel működik ez a reform pite teljes kiőrlésű és zabpehelyliszttel. A legfinomabb vaníliafagyival tálalva.


Hozzávalók (23 cm-es tortaformába nagyjából 10 szelethez):
100 g tönköly finomliszt
30 g zabpehelyliszt
50 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
1 tk. (foszfátmentes) sütőpor
1/2 tk. szódabikarbóna
csipet só
100 g vaj
80 g (nyírfa)cukor
2 nagy tojás (L-es)
100 g tejföl
1 lime leve és héja
350 g fekete ribizli (lehet fagyasztott vagy befőtt is)
tálaláshoz bőven vaníliafagylalt

A sütőt előmelegítem 180 fokra. A kapcsos tortaforma alját sütőpapírral bélelem. A liszteket, sót, sütőport és szódabikarbonát összekeverem. A puha vajat habosra keverem a cukorral majd egyenként hozzáadom a tojásokat, a tejfölt és végül a zöldcitrom levét és reszelt héját. A lisztes keveréket beledolgozom a masszába. A ribizli kicsit több mint felét óvatosan beledolgozom. A masszát a formába kanalazom és elegyengetem. Megszórom a maradék gyümölccsel. 180 fokos sütőben nagyjából 35-40 perc alatt megsütöm. Hagyom kihűlni, majd fagyival kínálom.


2014. augusztus 12., kedd

Torta della Nonna




Toszkán receptet hoztam. Könnyű pitetésztába citromos krém került, tetejére fenyőmagok. Abbahagyhatatlan, higgyétek el!


Hozzávalók (23 cm-es tortaformába):

Pitetészta (pasta frolla):
250 g (tönköly) finomliszt
60 g (nád)porcukor
115 g vaj
1 nagy tojás (L-es)
1 tojássárgája
1 (kezeletlen) citrom héja

Krém:
50 g (tönköly) finomliszt
1.5 tk. kukoricakeményítő
4 tojássárgája
600 ml zsíros tej
130 g (nád)cukor
1 vanília kikapart magjai
1 (kezeletlen) citrom héja és leve

Tetejére:
50 g fenyőmag
porcukor ízlés szerint


A tésztához a puha vajat a porcukorral alaposan elkeverem, hozzáadom a villával kissé felvert egész tojást és a plusz tojássárgát is. Beleszitálom a lisztet, hozzáadom a citrom reszelt héját és alaposan eldolgozom. Folpackba csomagolva (vagy fedett edényben) 1-2 órára hűtőbe teszem.
A krémhez a tejet, a cukrot, a tojássárgákat és a vaníliamagokat lassú tűzön melegítem. Folyamatosan kevergetem nagyjából 5-7 percet. Mikor már kezd sűrűsödni beleszitálom a lisztet és a keményítőt és további néhány perc alatt pudingszerű krémet főzök belőle. A végén belekerül a citrom leve és héja is (ekkor már leveszem a tűzről). Félreteszem a krémet, néha megkevergetem.
A sütőt 175 fokra előmelegítem. A tortaforma aljára sütőpapírt teszek.
A pitetésztát (pasta frolla) elfelezem. Csak a tészta felét veszem ki a hűtőből, hideg masszával könnyebb dolgozni.  Feléből a tortaforma alját bélelem ki, úgy hogy oldala is legyen (a krém miatt). Beleöntöm a krémet) majd a maradék tésztát is kinyújtom és lefedem vele a pitét. Végül megszórom a fenyőmagokkal. Azokat kissé belenyomkodom a tésztába. Az előmelegített sütőben nagyjából 35 perc alatt megsütöm (a fenyőmagok is kezdjenek pirulni). Hagyom kissé kihűlni, majd porcukrot szitálok rá. Melegen is szeletelhető, de a krém hidegen áll igazán össze.  


Zsuzsi, köszi a receptet!


Recept kisebb módosításokkal innen: Frances Mayes: The Tuscan Cookbook

2014. augusztus 1., péntek

Főzelék káposztából




Főzelék nemcsak kelkáposztából finom. A káposztafőzelék szerintem kaporral és csomborral ízesítve a legjobb.

Hozzávalók (4 adag):
1 púpozott ek. kacsazsír
2 kis vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
800 g apróra vágott káposzta (nálam fél káposzta)
kis csokor kapor, 1 szál csombor
2-3 ek. kukoricakeményítő
200 g zsíros tejföl (20%)
só, bors

A hagymát és fokhagymát megtisztítom, apróra vágom. A káposztát is felaprítom, gyalulni is lehet.
A zsíron a hagymákat átsütöm majd hozzáadom a káposztát és sütöm néhány percet. Felöntöm vízzel majd hozzáadom az apróra vágott zöld fűszereket és fűszerezem (só, bors). Nagyjából 25 perc alatt puhára főzőm. A keményítőt a tejföllel és a főzővízből kivett vízzel simára keverem. Leveszem a a lábast a tűzről és úgy adom hozzá a tejfölös, keményítős, forró főzővizes keveréket. Visszateszem közepes lángra és néhány percet folyamatos kevergetés mellett főzöm, míg besűrűsödik. Ha szükséges még fűszerezem. Ha marad friss kapor és csombor, akkor tálaláskor is kerülhet rá. Friss kenyérrel tálalom.