Pulykamell sült zöldségekkel:
Oldalak
▼
2014. április 18., péntek
2014. április 16., szerda
Pulykamell sütőben sült zöldségekkel
Akár hétköznapi ebédre is gyorsan elkészíthető ez a citromos, zöld fűszeres pulykamell, sütőben sült zöldségekkel. Este néhány perc alatt elő kell készíteni mindent, aztán másnap már csak a frissen sütés marad hátra.
Talán a legjobb ami a karfiollal történhet az, ha sütőben sütjük meg. Itt korábban már mutattam. Legújabban a karfiol mellett a sült pasztinák (peszternák ki hogy ismeri) is nagy kedvenc lett.
Hozzávalók 4-6 főre:
700 g pulykamellfilé vékony szeletekre vágva (6 szelet)
1 tk. koriandermag
1 tk. római kömény
3 g fokhagyma
3-4 szál petrezselyem
1 kis csokor koriander
1 kezeletlen citrom reszelt héja és leve
1 tk só
50 ml olívaolaj
1 nagy karfiol
4-6 répa
1 méretes pasztinák (legalább fél kilós darab volt az enyém)
olívaolaj és fűszerek ízlés szerint (só, római kömény, koriandermag, füstölt paprika)
bulgur (én fejenként 30-40 grammal számolok, de ha valaki nagyobb étkű, akkor készüljön több)
A húst alaposan megmosom és konyhai papírtörlőkendővel szárazra törlöm. A koriandermagot és római köményt száraz forró serpenyőben megpirítom. Mozsárban összetöröm. A fokhagymát, megmosott és megszárított zöld fűszereket is felaprítom. A sóval bedörzsölöm a hússzeleteket. Az olajban elkeverem a mozsárban összetört fűszert, a fokhagymás zöld fűszereket és a citromhéjat és citromlevet. alaposan beledolgozom a húsba a pácot. Éjszakára lefedve hűtőbe teszem.
Szintén este előkészítem a zöldségeket is. A karfiolt megmosom rózsáira szedem, dobozban hűtőbe teszem. A répát és pasztinákot is megmosom, megpucolom, felkockázom és vízzel teli edénybe hűtőbe teszem.
Másnap ebéd előtt a zöldségek sütésével kezdek. Két nagy tepsit kibélelek sütőpapírral. A répa-pasztinákról leöntöm a vizet. Nálam ezúttal egyszerű sós olívaolajas sült zöldségek készültek, de a karfiolt nagyon szeretjük például koriandermag-római kömény keverékkel fűszerezni vagy egy kevés füstölt paprikát is adok néha hozzá. Mindenki ízlése szerint fűszerezze. A lényeg csak az, hogy egy kevés olívaolajjal is meglocsolom és azt alaposan beledolgozom. Majd a sütőpapírra szedem és előmelegített 210-220 fokos sütőben 30-35 perc alatt megsütöm ( a két tepsi miatt szükséges cserélni őket és kicsit tovább tart megsütni)
A bulgurt bő sós vízben megfőzöm. Egy kisebb csokor petrezselymet apróra vágok és hozzákeverem. Adok hozzá 1-2 evőkanálnyi olívaolajat is.
A húst előveszem a hűtőből és száraz forró serpenyőben gyorsan megsütöm. Mindkét oldala néhány percet elég ha sül, a vékony szeletek gyorsan átsülnek.
Azonnal tálalom.
2014. április 15., kedd
Gluténmentes kenyér friss zöldfűszerekkel
Legtöbbünknek a búza és a benne levő sikér nem okoz gondot, de vannak olyanok akiknél igen. Gluténmentesen étkezni ma már szerintem nem nagy kihívás, elég sokféle liszt szerezhető be. Viszont egy biztos: nem pénztárcakímélő étrend. Volt szerencsém hozzájutni nagyon sokféle magliszthez, amiket tesztelgetek kenyérben, süteményben.
Alapvetően Anna receptjéből indultam ki, de nekem a víz mennyiség valahogy nagyon kevés volt, egyszerűen nem akart összeállni a tészta. Persze ennek oka az is lehet, hogy én tényleges lenmaglisztet és szezámlisztet használtam, amiből már kivonták az olajat és tényleg por állagú. Valószínű az aprítógépben őrölt magokkal elég az ott leírt vízmennyiség.
Ez a kenyér sokkal tömörebb, mint a megszokott kenyerek, sőt össze se lehet hasonlítani egy felfújt bolti kenyérrel. Viszont tényleg laktató, elég belőle kevesebb is.
Hozzávalók:
2-3 szál menta, petrezselyem és koriander
20 g napraforgómag
20 g tökmag
50 g szezámliszt
100 g lenmagliszt
100 g őrölt mandula
1 púpozott tk. sütőpor
1/2 tk. só
2 ek. olívaolaj
3 nagy tojás (L-es)
250 ml víz
A zöld fűszereket megmosom, megszárítom. Aprítógépben a napraforgó és tökmaggal együtt aprítom.
Összekeverem a liszteket, sütőport, sót majd hozzáadom az olívaolajat, villával kissé felvert tojásokat és a langyos vizet meg a zöld fűszeres magvakat. Alaposan összedolgozom (formázható tésztát kapok) majd hagyom negyedórát pihenni. Sütőpapírral bélelt tepsibe teszem és előmelegített 180 fokos sütőben nagyjából 40 perc alatt megsütöm.
2014. április 8., kedd
Csokitorta pekándióval és körtével
A pekándió méltó helyre került. Szerintem ez a legjobb ami történhetett vele. Nem mindennap jut az ember pekándióhoz, így meg kell azt becsülni! Természetesen dióval vagy mogyoróval is nagyon finom ez a sütemény. Igyunk mellé egy habos tejeskávét.
Hozzávalók (23 cm-es tortaformába, 8-10 szelethez):
100 g pekándió darálva + diszíteni 30g (kb. 21 db.)
250 g étcsokoládé (70%-os)
200 g vaj
150 g cukor
4 tojás
200 g tönkölyliszt
1.5 tk. sütőpor
300 g körte (nálam befőtt)
150 g étcsokoládé (70%)
160 g tejszín
45 g (2 ek.) méz (lehetőleg akác)
A tortaforma aljába sütőpapírt teszek, oldalát vajjal kikenem. a sütőt előmelegítem 180 fokra (légkeveréses). A csokit és a pekándiót aprítógépben pulzálva darálom.
A puha vajat a cukorral habosra keverem, majd egyesével hozzáadom a tojásokat. Robotgéppel dolgozok. Beleszitálom a sütőport és a lisztet majd hozzáadom a csokis diós keveréket. Végül az apróra vágott körtét is beleforgatom. Tepsibe egyengetem és nagyjából 40-45 perc alatt megsütöm. Tűpróbával érdemes ellenőrizni, hogy mikor készül el. Hagyom rácson teljesen kihűlni. Addig elkészítem a csokiglazúrt.
A csokit megolvasztom és hozzákeverem a tejszínt és a mézet. A rácson levő sütemény alá egy sütőpapírt teszek. A felesleges csokiglazúr erre tud lefolyni. Valószínű egy picit kevesebb glazúr is elég lenne, de hogy kényelmesen dolgozzak, inkább ez a mennyiség kellett, a maradék egy evőkanálnyi meg magában is el fog fogyni :) Egy kés segítségével a süteményre kenem, úgy hogy az oldalait is takarja. A pekándióval kidíszítem a tortát. Hűtőbe teszem, hogy megdermedjen, de akár azonnal is szeletelhető. Szerintem szobahőmérsékleten a legjobb.
Pulykafasírt zöld fűszerekkel és zabpehellyel
Ahhoz, hogy a fasírt ne szívjon magába rengeteg olajat, érdemes sütőben sütni. Sokféleképpen lehet variálni, nekünk a zöld fűszeresek a kedvencek. Zsemlemorzsa helyett ezúttal zabpehellyel. Ehetjük köret mellé főételnek, vagy akár szendvicsben vacsorára, de nagyon jól mutat egy hidegtálon is partifalatnak.
Hozzávalók (1 tepsi, 24-26 kisebb fasírt):
500 g pulykamellfilé (darálva, vagy otthon daráljuk)
3 gerezd fokhagyma
1 kisebb vöröshagyma
1 kis csokor menta
1 kis csokor petrezselyem
1 kis csokor koriander
3 ek zabpehely
1 csapott tk. só
egy kevés frissen őrölt bors
1 tojás
A hagymákat meghámozom, megmosom. A zöld fűszereket is megmosom és megszárítom (salátacentrifugában). Aprítógépbe teszem a zöld fűszereket, fokhagymát, hagymát, zabpelyhet, pulzálva aprítom. A darált húshoz keverem a zöld fűszeres keveréket, fűszerezem és hozzáadom a villával kissé felvert tojást. Alaposan összedolgozom, majd letakarva hűtőbe teszem 1-2 órára, hogy összeérjenek az ízek.
A sütőt előmelegítem 210 fokra. Sütőpapírral bélelt tepsibe lapos fasírtokat formázok (nagyjából púpozott teáskanálnyi méretűeket). Spriccelem egy kevés olajjal (tényleg minimálissal) majd 20-30 perc alatt megsütöm.
2014. április 7., hétfő
Kalács
Nem gyakori jelenség a kelt tészta a konyhámban, de a Húsvét közeledtével gondoltam sütni egy kalácsot. Raháttal (lokum) készült, de helyettesíthető aszalt gyümölcsökkel. Bevallom a klasszikus nagyon "kenyeres" kalácsokért nem rajongok, mert azok gyorsan szárazak lesznek. Inkább a vajas tésztákat szeretem, mint például ez a briós vagy a panettone.
Ennek a kalácsnak a tésztája a sok vajtól nagyon puha, sokáig friss marad. Bár ez a sokáig relatív, nálunk pontosan a második napon elfogyott.
Bár úgy néz ki a képen, mintha szénné égettem volna, hát megsúgom nem. Egy kicsit tény, hogy túlsült a teteje, a rászórt cukor rásegített. Majd legközelebb időben letakarom egy sütőpapírral. És még egy nagyon fontosat tanultam, hogy lentebb fogom tenni a rácsot, mert a kalács szépen felnőtt és már szinte a sütő tetejét érte azért is sült ott inkább.
Hozzávalók (1 kalácsformába):
200 ml meleg tej
7 g szárított élesztő (1 zacskó)
1 ek. +100 g nádcukor+ egy kevés a tetejére
3 tojás (ebből egy keveset félreteszek, azzal kenem be a tetejét)
500 g (tönköly) finomliszt
csipet só
150 g puha vaj
200 g rahat
A langyos tejet az élesztővel és egy evőkanálnyi cukorral elkeverem és hagyom 5-10 percet, hogy kissé felhabosodjon. A 3 tojást villával felverem. Az élesztős keveréket egy nagy (dagasztó)tálba öntöm, hozzáadom a tojást úgy, hogy annak egy pici részét meghagyom, azzal fogom a végén bekenni a kalácsot. A maradék tojást hűtőbe teszem. Hozzáadok 100 g lisztet, a maradék cukrot és alaposan robotgéppel elkeverem. Majd hozzáadom a maradék 400 g lisztet, a csipet sót és apránként a puha vajat is. Ekkor már a robotgép dagasztókarjával dolgozom. Nagyjából 5-10 perc alatt sima bucit dagasztok belőle. Elég lágy tészta lesz, helyenként tapad még a tál falához. Lefedve 1-1.5 órát kelesztem. Téglalapot formázok a tésztából (nálam nem volt szükséges lisztezni a deszkát, de tény, hogy nagyon puha a tészta) , beleteszem az apró kockákra vágott rahátot és szorosan feltekerem. Kivajazott tepsibe teszem és egy konyharuhával lefedve nagyjából félórát kelesztem. Megkenem a tojással és megszórom nádcukorral. Előmelegített 190 fokos (légkeveréses) sütőben (érdemes lentebbi rácsra tenni) 10 percet, aztán 175 fokos sütőben további 30-40 percet sütöm (ha szükséges időben teszek rá egy sütőpapírt).
Ha kihűlt szeleteljük, vagy előbb is :) Habos kávé mellé kitűnő. És ha netalán akadna otthon Brandy butter (angoloknál szokás ilyen alkoholos vajat enni a karácsonyi pudinghoz), akkor azzal megkenve is igazán finom. Kár, hogy azt már nem fotóztam le.
Az egészséges rágcsálnivaló
Lassan már nem is aktuális a fodros kel, hiszen leginkább a téli időszakban kapható. Sajnos még mindig ritka jelenség ez a piacokon, de akinek van kertje az ha teheti termesszen belőle, mert igazán finom. És hát mit tagadni, gyönyörű színe van!
Szóval ez itt egy kelcsipsz vagy kel chips vagy minek nevezzem. Nagyon egyszerű és tényleg ropogós! Kipróbáltam bezacskóztam és hűtőben tároltam másnapig és úgy is ropog! Próbálkoztam már alma, zeller és cékla chips-el, de azok elvesztették ropogosságukat igen rövid időn belül. Ez viszont nem.
Hozzávalók: 1 csokor fodros (leveles) kel, só, olívaolaj.
A sütőt előmelegítem 180 fokra. A leveles kelt megmosom, salátacentrifugában megszárítom. A vastag szárról leszedem a levelet ( a vastag szárat nem szabad kidobni, levesbe szerintem nagyon finom, vagy készítsünk zöldségalaplevet belőle). Apróbb darabokra tépem. Egy kevés olajat adok hozzá és sózom. Tényleg kevés legyen az olaj, mert nagyon összeesik a kel és az nehogy túl olajos legyen. Sütőpapírral bélelt tepsibe teszem jó szellősen. Az előmelegített sütőben nagyjából 10 perc alatt megsütöm. Vigyázni kell ne égjen meg.
Az ötlet Martha Stewart Everydayfood videójából való, ahol Sarah Carey a végén még egy kis citromhéjat reszel rá és parmezánt. Mi csak sózva ettük, úgy is nagyon finom, de a sajtos-citromos verzió is biztos az.
2014. április 1., kedd
Sült tejberizstorta
Ez egy sült tejberizstorta jó sok mazsolával, mert mi úgy szeretjük. Házi folyékony fűszeres szilvalekvárral és tejeskávéval ettük.
Hozzávalók (23 cm-es tortaformába):
Tésztaalj:
150 (tönköly) finomliszt
50 g (nád) porcukor
100 g vaj
A puha vajat eldolgozom a cukorral és liszttel. A sütőpapírral bélelt tepsibe nyomkodom és előmelegített 160 fokos sütőben (légkeveréses) 30 percet sütöm.
Amíg a tésztaalj sül elkészítem a tölteléket.
550-600 ml zsíros tej
200 ml tejszín
150 g rizs (arborio vagy carnaroli, de akármilyen tapadosabb rizs megteszi, ne használjunk persze nagyon ragacsos sushi rizst de teljesen széteső basmati vagy jázmin se jó)
1 vaníliarúd
75 g (nád)cukor
75 g vaj
2 kezeletlen mandarin vagy 1 kezeletlen narancs reszelt héja
100 g mazsola
4 tojás
A tejet és tejszínt egy lábosban összekeverem és melegíteni kezdem. Hozzáadom a vaníliarúd kikapart magjait és rudat valamint a reszelt mandarinhéjat. Beleszórom a rizst, a cukrot és nagyjából 15-20 percet állandó kevergetés mellett, alacsony lángon főzöm. Fontos, hogy a rizs puha legyen. Ha netán nagyon párolog a folyadék, akkor további tejjel pótolom.
Ha készen van, akkor a lábost hideg vizes fürdővel kissé kihűtöm. Beleteszem a vajat és a tojássárgákat. A tojásfehérjéket pedig kemény habbá verem. Óvatosan beleforgatom azt is és végül a mazsolát is hozzáadom.
Rákanalazom a tésztaaljra és előmelegített 150 fokos sütőben nagyjából 50-55 perc alatt megsütöm.
Ha kihűlt akkor szeletelem. A legjobb szobahőmérsékleten tejeskávé mellé. Mi házi folyékony fahéjas szilvalekvárral ettük.