2014. március 26., szerda

Csicseriborsó kuszkusszal és friss zöldekkel


Egy tízperces ebéd vagy vacsora. Már egyre több friss zöld kapható a piacon, ezt érdemes kihasználni. Ilyenkor leginkább hőkezelés nélkül érdemes fogyasztani, hogy a lehető legtöbb vitaminhoz jussunk.
Nem sok konzervet tartok itthon, de a csicseriborsóból ha már csak egy van, akkor biztos újat veszek, nehogy kifogyjon. 


Hozzávalók (2-3 adaghoz):
70 g kuszkusz
210 g csicseriborsó (1 konzerv)
100 g friss spenót
1 kisebb csokor snidling
1 kisebb csokor petrezselyem
1 kis vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
7-8 ek. olívaolaj
1 púpozott tk. dijoni mustár
egy kevés friss citromlé

A kuszkuszt fővő sós vízbe teszem (bőven lepje el), elzárom a tüzet és fedő alatt nagyjából negyedórát hagyom puhulni. Ha maradna felesleges folyadék, akkor leszűröm. A csicseriborsót is szűrőbe teszem, alaposan átmosom, leszűröm. Összekeverem a kuszkuszt és csicseriborsót. A spenótleveleket alaposan megmosom, a vastagabb szárakat letépem. A zöldfűszereket is megmosom. Mindent a salátacentrifugába szárítok. Aprítógépben pulzálva aprítom. Hozzáadom a csicseri-kuszkusz keverékhez. A hagymát és fokhagymát is megtisztítom, apróra vágom (szintén aprítóban készült nálam), majd egy lábosba az olajat felhevítem és hozzáadom a hagymákat. Néhány perc alatt üvegesre sütöm. Hozzáadom a salátához. Beleteszem a mustárt és facsarok bele egy kevés citromlevet. Alaposan összekeverem és ízlés szerint sózom.


2014. március 25., kedd

Tápiókapuding


A tápiókapuding ma már mondhatni egyáltalán nem számít különlegességnek, elég sok helyen beszerezhető a manióka gyökérből készült tápiókagyöngy. A manióka Dél-Amerikában és Afrika egyes országaiban olyan mint nálunk a krumpli vagy éppen Ázsiában a rizs. Nem csak ezek a homeopátiás bogyókra emlékeztető apró fehér gyöngyök kaphatóak, hanem vannak sokkal méretesebb golyók is, no meg színeseket is lehet találni (például valamikor emlékszem zöldet láttam). A tápiókagyöngy különlegessége, hogy főzés közben megnőnek a golyók és átlátszóvá válnak (legalsó képen látni is lehet). Tájföldön jellemzően kókusztejjel fő ez a puding és valami (számunkra egzotikus) gyümölcs kerül rá.
Több folyadékaránnyal kísérleteztem már és nekünk ez vált be. Szeretjük ha hidegen, másnap a hűtőből kivéve is krémes, nem áll kocsonyaszerűen össze. Ha valaki azt az állagot szereti, akkor érdemes fél deci folyadékot kispórolni belőle.
Ha már tápióka érdemes megemlíteni, hogy gluténmentes, a tápiókalisztet vagy keményítőt igen gyakran alkalmazzák a gluténmentes konyhában.
Nálam pálmacukorral készült, mert éppen árválkodott még néhány darab belőle, amit egyszer kíváncsiságból vettem, de tökéletes lesz ez bármilyen cukorral vagy akár mézzel, agavésziruppal.


Hozzávalók (6-8 adaghoz):
700 ml víz
110 g apró tápiókagyöngy
400 ml kókusztej (1 konzerv)
1 vaníliarúd
4 kaffir lime levél (nekem szárított volt, de lehet fagyasztott is)
50 g (pálma)cukor (1 db.)


Tetejére: 3-4 banán 2 ek. vajon egy kevés nádcukorral átsütve illetve száraz serpenyőben pirított kókusz chips


Egy nagyobb lábosban a vizet forralni kezdem, hozzáadom a pálmacukrot, tápiókagyöngyöt, a vanília kikapart magjait és a rudat. A lime leveleket én teafilterbe tettem, hogy a végén könnyebb legyen kihalászni. Nagyjából negyedórát állandó kevergetés mellett főzöm. Amikor már csak néhány golyó közepe fehér (ebből látszik, hogy még nincs kész), akkor hozzáadom a kókusztejet és további néhány percet főzöm. Poharakba kanalazom.
Elkészítem a sült banánt. Vajat hevítek egy serpenyőben, belekarikázom a banánokat és megszórom cukorral. Néhány perc alatt megsütöm. A pudingra kanalazom. Száraz serpenyőben egy kevés kókusz chips-et is megpirítok. Azonnal tálalom. 
A sült banán csak frissen finom, úgyhogy ha vendégeknek készül, akkor a puding az mehet egy napra hűtőbe, de a sült banánt csak tálaláskor készítem el. Úgyszintén a kókuszchips-et is. 

2014. március 18., kedd

Energiaszelet


Házi gabonaszelet pattogatott amaránttal és aszalt gyümölcsökkel. Tízóraira vagy uzsonnára tökéletes. Pattogatott amarántot már korábban is használtam, ebben a kekszben igen finom. De akár egyszerűen joghurtba, tejbe keverve is tökéletes. Az amaránt igen jó fehérjeforrás és jó tudni róla, hogy kevés szénhidrátot tartalmaz. Magas a kalcium, a magnézium és  a vas tartalma is.

Hozzávalók (10 szelethez):
170 g méz (nálam virág és akácméz vegyesen)
70 g pattogatott amaránt (Klorofill Bt.-től)
30 g puha aszalt barack
20 g puha aszalt tőzegáfonya

Az aszalt gyümölcsöket aprítógépben aprítom. A mézet egy lábosban felmelegítem, de nem forralom. Beleszórom a pattogatott amaránt magot és az aszalt gyümölcsöket. Alaposan elkeverem majd egy sütőpapírral bélelt 11*11 cm-es kis tepsibe nyomkodom. Hagyom kicsit hűlni majd egy éles késsel 10 szeletet vágok.



2014. március 17., hétfő

Konfitált kacsacomb



A vajpuha kacsacombok igen egyszerű módszerrel készültek. A konfitálás nem más mint zsírban sütés és ezáltal tartósítás. Mi nem őriztük meg sokáig a kacsazsírban sült kacsacombokat, de gyakorlatilag ezzel a módszerrel üvegben sokáig eltartható a sült hús. A hús annyira puha lesz, hogy magától omlik le a csontról. Ha eddig nem próbáltátok, érdemes kipróbálni! 


Hozzávalók:
6 kacsacomb
900 g kacsazsír
só, bors

A konfitálás nem egy rövid folyamat, de megéri rászánni az időt. A kacsacombokat megmosom, szárazra törlöm, sóval borssal fűszerezem. Legalább 4 órára hűtőbe teszem. A sütőt 140 fokra előmelegítem. Bőrős felével lefelé egy kisebb, de mély tepsibe helyezem a combokat. Nálam két rétegben fért el 3-3 kacsacomb. Rákanalazom a zsírt és beteszem a sütőbe. Ha elolvadt a zsír, akkor alufóliát teszek a tepsire. 1 órával később eltávolítom a fóliát és további 2-3 órát sütöm 130-140 fokon. elméletileg a 3 óra is bőven elegendő 130-140 fokon (100-120 fokon több forrás szerint 5 órát olvastam). Minden esetre nálam 4 órát volt sütőben a kacsa. Ha vendégeknek szánjuk, akkor a konfitálás napokkal korábban is elvégezhető. tálaláskor már csak annyi marad hátra, hogy a bőrt ropogósra süssem egy forró serpenyőben. Lilakáposztával és párolt krumplival ettük.


2014. március 11., kedd

Sült túrótorta


Nagyon könnyed torta ez, sok gyümölccsel megrakva az igazi. Kevés munka van vele, viszont a hosszú sütési idővel számolni kell. A tésztájából a citrushéjakat igazán kár lenne kihagyni! 


Andrisom szülinapjára készült el kétszer is a torta. Először grapefruit majd a családi ünneplésre mandarinnal. Mindkét alkalommal tanultam újat, amit megosztok veletek, hogy igazán szépre sikerüljön a torta ha megsütnétek.


Hozzávalók (23 cm-es tortaformába):

Tészta:
150 g (tönköly) finomliszt
100 g puha vaj
50 g (nád) porcukor

Túrókrém:
6 nagy tojás
130 g (nád)cukor
500 g túró
400 g görög joghurt (1 doboz Bakoma)
175 g zsíros tejföl 20% (1 kis doboz)
2 tk. (foszfátmentes) sütőpor
1 (kezeletlen) citrom reszelt héja
2 (kezeletlen) mandarin reszelt héja (a grapefruitosból ez kimaradt)
90 g (tönköly) finomliszt

tetejére 6-8 mandarin vagy 2-3 grapefruit + zselatin

A tésztához a puha vajat alaposan összedolgozom a liszttel és porcukorral. A sütőt előmelegítem 160 fokra (légkeveréses). A tortaforma alját kibélelem sütőpapírral. Én úgy szoktam, hogy a nagy téglalap sütőpapírt körbezárom a kapcsos formával, nem gond, ha túllóg, majd annak segítségével egyszerűbb lesz áthelyezni a tálaló tálra a tortát). Első alkalommal kivajaztam a formát, de úgy lehetetlen volt kiszedni a tortaformából a tortát ( a grapefruitosnál látszik is, hogy ott a kapcsos forma alja). Úgyhogy a tortaforma oldalát nem vajazom, nem gond ha kicsit hozzátapad a torta sülés közben, mert úgy legalább szép egyenes marad az oldala (látszik a grapefruitos torta oldala ki volt vajazva, szépen el is vált a torta, viszont hűlés közben ahogy kicsit összeesett csúnyább lett).
Szóval vissza a tésztaaljhoz. A sütőpapírral ellátott tepsibe nyomkodom a tésztát egyenletesen majd 30 percre sütőbe helyezem.
Nagyjából amikor 15 perc van hátra elkezdem a krémet összeállítani.
A tojásokat szétválasztom. A tojásfehérjéket kemény habbá verem. A tojássárgákat a cukorral habosra keverem. Botmixerrel a túrót, joghurtot és tejfölt pépesítem majd hozzáadom a tojássárgás keverékhez. Beleszórom a sütőport, citrushéjakat és a lisztet is beleszitálom. Végül óvatosan beledolgozom a tojáshabot.
Ha megsült a tészta, akkor kiveszem a sütőből és ráöntöm a túrókrémet. Visszateszem a sütőbe és mérséklem a hőmérsékletet 150 fokra. Nagyjából 70 percet sütöm a tortát. Ha szükséges még lentebb veszem a hőmérsékletet, a teteje ne égjen meg. Nálam mindkét alkalommal lett egy pici repedés a torta felszínén, ami annak a jele, hogy még alacsonyabb hőfokon kellett volna sütni, de sebaj a gyümölcs ezt szépen elrejtette. Viszont egy tanulságom van itt is. A zselatint melegen/ forrón nem szabad ráönteni, mert a repedés szépen felszívja és emiatt kevésbé lesz szeletelhető a torta azon a ponton.
De vissza a sütéshez. Ha megsült a torta, akkor szobahőmérsékelten hagyom teljesen kihűlni, majd egy éles, vékony késsel az oldalát szépen elválasztom a tortaformától. Megpakolom gyümölccsel, öntök rá zselatint és hűtőben tárolom tálalásig.


2014. március 10., hétfő

Narancsos kacsamájkrém


A narancs és a kacsa igen jó barátok. Kellemesen narancsos ízű ez a kacsamájkrém. Elmondhatom, hogy most már elég régóta nem "csábulok el" a bolti májkémekért. Egyáltalán nem sznobságból, hanem mert hajlandó vagyok rászánni azt a 10-20 percet. Nem nagy ügy elkészíteni és nem is kellenek hozzá különleges alapanyagok, mégis a végeredmény igen finom. Ráadásul tudom mi van benne.


Általában szép nagy adagot készítek (legalább 700-800 g májból). Ez összességében gigantikus mennyiség a kis családomnak, ezért mindig a fagyasztóban köt ki egy nagyobb doboz. Jóleső az később elővenni. Tipp: a kiolvasztott kész májkrémet érdemes botmixerrel átpépesíteni, mert fagyasztás után hajlamos kissé szemcsés lenni.


Hozzávalók:
850 g pecsenye kacsamáj
2 kisebb vöröshagyma
5 gerezd fokhagyma
6-7 ek. olívaolaj
1 1/4 tk. só (vagy ízlés szerint)
egy kevés frissen őrölt fehérbors
1 nagy (kezeletlen) narancs reszelt héja és kifacsart leve (kb. 100-125 ml)
150 g jó minőségű vaj



A hagymát, fokhagymát megtisztítom, apróra vágom. Az olívaolajon átsütöm, hozzáadom a májat, majd tovább pirítom. Néhány perccel később felöntöm a narancslével, hozzáadom a reszelt narancsot is. Tudom a májat néhány perc sütéssel általában le szokták tudni, de mi nem eszünk nyers vagy félig sült húst, ezért alaposan átsütöm (és nem, nem lesz kemény). Párolás közben öntök még hozzá vizet. Ha átsült a máj, akkor elzárom a tüzet és fűszerezem. Botmixerrel pépesítem, hozzáadom a puha vajat is. Friss kenyérrel vagy pirítóssal tálalom. 

2014. március 4., kedd

Édesköményes, húsos fasírt


Igazán finom partifalat ez, de akár körettel is fogyasztható. Hogy mitől különleges ez a csirkés-borjús fasírt? Attól, hogy van benne édeskömény.
Egy részét olívaolajos pirítóssal, fokhagymás tejfölös szósszal és pirított napraforgómaggal tálaltam. De ettük a fasírtokat (basmati) rizs mellé ugyancsak a fokhagymás szósszal.


Hozzávalók (2.5 tepsihez, nagyjából 50 darab lett nálam):
400 g csirke darálthús
600 g borjú darálthús
1 púpozott tk. só
egy kevés frissen őrölt fehérbors
1 nagy édesköménygumó
1 nagy vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
1 kis csokor petrezselyem
1/2 tk. római kömény

A fokhagymás szószhoz tejföl és görög joghurt nagyjából fele-fele arányban, hozzá jó sok aprított fokhagyma, ízlés szerint só és egy kevés olívaolaj.

A pirítóshoz kenyér és olívaolaj

Tálaláshoz ízlés szerint napraforgómag és friss petrezselyem.

Az édesköményt, hagymát és fokhagymát megtisztítom. Édesköménynek a szárát és leveleit is felhasználom. A petrezselymet megmosom, megszárítom, leveleit letépkedem. A római köményt mozsárban összetöröm. A zöldségeket és a petrezselymet aprítógépbe teszem és finomra darálom. Hozzáadom a húshoz, beleszórom a római köményt, sózom és őrlök rá fehér borsot. Letakarva hűtőben pihentetem egy órát, hogy összeérjenek az ízek.
A sütőt előmelegítem 210 fokra. Egy tepsit kibélelek sütőpapírral. Lapos fasírtokat formázok majd egy ecset segítségével picit bekenem olívaolajjal. Az előmelegített sütőben nagyjából 25-30 perc alatt készül el.
A pirítóshoz egy serpenyőben 2 evőkanálnyi olívaolajat forrósítok és abban sütöm meg a szeleteket (nálam ezúttal pohárral körre kivágott pirítós készült)
Száraz serpenyőben a napraforgómagokat is megpirítom.
A fokhagymás szószhoz nagyjából 4 gerezd fokhagymát préselek és adok hozzá 200 g tejföl és ugyanannyi joghurthoz, locsolok bele egy kevés olívaolajat és ízlés szerint sózom.


2014. március 2., vasárnap

Krémleves sütőben sült zöldségekből


A sütőben sült zöldségekből készült krémleves nagyon ízletes. Pirított tökmaggal, tökmagolajjal és egy kevés tökmagolajban pirított kenyérkockákkal tálaltam. 


Hozzávalók (nálunk 8 adag lett belőle):
3 répa
2 petrezselyemgyökér
1 karalábé
1 nagyobb vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
1/2 zeller (viszonylag nagy gumó volt)
1/2 édeskömény (ha kicsi mehet bele 1 egész)
1/4 tk. zsálya
1/4 tk. római kömény
1/2 tk. kakukkfű
só, őrölt fehér bors ízlés szerint
egy kevés olívaolaj
3 púpozott ek. krémsajt (Cserpes)
zöldségalaplé vagy víz (1-1.5 liter)

tálaláshoz tökmag, tökmagolaj és kenyér kockára vágva


A zöldségeket megtisztítom, nagyobb darabokra vágom. Egy tálban meglocsolom olívaolajjal, hozzáadom a mozsárban összetört fűszereket. A fokhagyma kivételével a többi zöldséget egy tepsibe teszem (ha nem tapadásmentes, akkor sütőpapírt teszek alá) és előmelegített 200 fokos sütőben 30-40 perc alatt megsütöm. Nagyjából az utolsó negyedórára kerül be a fokhagyma, a kis gerezdeknek annyi idő elég lesz, gyorsan megsülnek.



A megsült zöldségeket a turmixgépbe szedem és felöntöm zöldségalaplével, hozzáadom a krémsajtot. Alaposan pürésítem. Ez akár botmixerrel is elvégezhető, csak a nagy adag miatt, inkább a méretes turmixgépbe került. Állagát ízlés szerint alakítsuk, én jó sűrűre hagytam. Még egyszer ízesítem (só, bors) és egy fazékban felforralom, hogy az ízek jobban összeérjenek. 
Néhány szelet kenyeret felkockázok. Egy serpenyőbe kevés tökmagolajat csurgatok és a kockákat megpirítom. Végül egy kevés tökmagot is pirítok. A levesre szórva tálalom.