2014. január 27., hétfő

Citromkrém a keksztésztában


Hogy mitől különleges ez a keksz? Lemon curd, azaz citromkrém került a keksztésztába. Pisztácia került bele, de következőre biztos, hogy mákkal is ki fogom próbálni!


A recept a Lila Füge szakácskönyvből való.

Hozzávalók (50 darabhoz, 2 tepsi):

Lemon curd:
50 g cukor
50 ml citromlé
40 g vaj
1 csapott ek. kukoricakeményítő
2 tojássárgája

(vagy 150 g előre elkészített citromkrém)

Tészta:
200 g vaj
100 g porcukor
200 g (tönköly) finomliszt
100 g kukoricaliszt
csipet só
1 (kezeletlen) citrom reszelt héja
50 g darált pirított sótlan pisztácia



A citromkrémet készítem el előbb. A cukrot, citromlevet és a vajat egy lábosban melegítem, amíg elolvad a cukor. A tojássárgákat a keményítővel simára keverem, majd a cukros keveréket leveszem a tűzről és hozzáadom a tojásokat. Habverővel folyamatosan keverem, visszateszem lassú tűzre és néhány percig kevergetem, míg puding állaga nem lesz. Nem kell forrnia, nagyon alacsony lángon készüljön, különben rántotta lesz belőle. 150 g lemon curd lesz ebből.
Tipp: Nekem szokott lenni a hűtőmben citromkrém, ezért javaslom a fenti lépések elkerüléséhez, hogy akár előre elkészült lemon curd is mehet a keksztésztába. 150 grammot tegyünk belőle.

A tésztához a vajat a cukorral alaposan elkeverem, beleszitálom a liszteket, hozzáadom a sót, a korábban elkészült citromkrémet, a citromhéjat és a pisztáciát. Vagy akár mákot ha azzal készül.
Fél órára hűtőbe teszem.

Előmelegítem a sütőt 175 fokra (légkeveréses). Két tepsibe sütőpapírt teszek. Teáskanálnyi adagokat veszek a keksztésztából és kézzel formázom (nálam 4-5 mm vastag volt minden korong). Akár nyújtható is a massza, de nekem a kézben formázás mindig gyorsabbnak meg kevésbé macerásnak tűnik.

Az előmelegített sütőben 10-15 perc alatt megsütöm, hagyom kissé kihűlni, mert forrón még puha, de teljesen rácson hűtöm ki.

Kávé, habos tej vagy tea mellé tökéletes.


2014. január 26., vasárnap

Diósült, a "vegetáriánus hús"


Biztos más húsevő is így van vele: ha napokig nem eszik húst, akkor egyszer csak hiányzik az íze. De mint kiderült nem is a hús íze hiányzik nekem, hanem az a fűszerezés, amit általában a húsok kapnak meg. Mert például ez a diós pite igencsak hússzerű (már ha szabad ilyet mondani). Megtévesztésig azt hinné az ember, hogy hús is van benne.
Gyorsan elkészül, tökéletes például vacsorára. De akár főételnek valamilyen salátával is el tudom képzelni. Mi ezzel a káposztasalátával ettük. Svédasztalra, hidegtálhoz is tökéletes választás lehet.


Diósültről először Anna blogjában olvastam, de itt van az angol nyelvű változat is. Lentebb pedig az én verzióm.

Hozzávalók (23 cm-es tortaformába, de akár szögletes tepsiben is süthetjük):
300 g dióféle  (100 g dió, 80 g mogyoró, 80 g kesudió, 20 g mandula, 20 g szezámmag vegyesen fekete és fehér)
130 g hagyma (3 kisebb vöröshagyma)
500 g paradicsom
3 nagy tojás
200 g reszelt sajt (gouda, edámi, ementáli)
1 púpozott tk. kakukkfű
1/2 tk. zsálya
½ tk. menta
1 púpozott ek. aprított friss petrezselyem
1 tk. citromlé
1 tk. dijoni mustár
1/4 tk. só és egy kevés őrölt fehér bors

Diófélékből és magvakból nekem ez az összetétel volt kéznél ezúttal, de bármilyen arányban használhatunk diókat és egyéb olajos magvakat. Például következőre biztos kerül majd bele tökmag és napraforgómag is. A lényeg, hogy összesen 300 g legyen. A magvakat száraz serpenyőben megpirítom (mikróban is pirítható). Több adagban fért el a serpenyőmben. Hagyom kihűlni majd aprítóban finomra darálom.
A hagymákat megtisztítom, apróra vágom. Két darabolt paradicsomkonzervet használok, a levét leszűröm. 500 g paradicsomhús maradt nekem leszűrés után.
A diós keverékhez adom a hagymát, paradicsomot, a reszelt sajtot, a fűszereket, a citromlevet, a mustárt és a villával kissé felvert tojásokat. 23 cm-es kivajazott tortaformába egyengetem a masszát. Előmelegített 180 fokos sütőben 45 perc alatt készre sütöm. Hagyom kicsit hűlni, utána szépen szeletelhető.


2014. január 21., kedd

Kristóf 2 éves


Kristóf második szülinapjára készült ez a torta. Nagyon szereti lapozgatni a Bogyó és Babóca könyveket és nézzük néha a meséket is, ezért nem volt kérdés, hogy mivel lepjük meg. A marcipánborítás és a figurák Andris érdeme. Bárcsak nekem is lenne ilyen kézügyességem, de sebaj, legalább így jól kiegészítjük egymást. Nekem maradt a piskóta és a krém elkészítése.
Az ünnepelt nagyon örült neki és azt hittük a figuráknak pillanatok alatt annyi, de őket nem bántotta. Kisebb tétovázás után a gombákat és a virágokat csemegézte :)


Mandarinos túrókrémes torta

Hozzávalók (18 cm-es tortához):

Piskóta:
3 nagy tojás szétválasztva
6 ek. (nád)cukor
6 ek. olaj
6 ek. (tönköly) finomliszt
1 csapott tk. (foszfátmentes) sütőpor

Túrókrém:
250 g túró
1.5 ek. (nád) porcukor
200 g krémes joghurt (Cserpes)
1 vanília kikapart magjai
50 ml tejszín
1/2 zacskó zselatin fix

4 darab mandarin, kockákra vágva

Vajkrém: 100 g puha vaj+ 100 g porcukor (ez a marcipánborítás alá szükséges)

Színes marcipánból kb. 650 g fogyott el. A borítás 500 g-ból készült, a végén jó sokat levágott belőle Andris. Valószínű 400 g is elég lett volna, de elsőre nekünk ebből a mennyiségből volt biztonságos.


A piskótával kezdem. A sütőt előmelegítem 180 fokra. A tojásokat szétválasztom. A tojásfehérjékből és cukorból kemény habot verek, hozzáadom a sárgákat, majd az olajat és végül a robotgépet félreteszem és beleszitálom a lisztet és a sütőport is, spatulával óvatosan beledolgozom, vigyázok, hogy a habot ne törjem össze. Kivajazott 18 cm-es tortaformába kanalazom, sütőbe helyezem és 25-35 perc alatt készre sütöm. Tűpróbával ellenőrzöm, ha ragad, akkor tovább kell sütni.
A piskótát hagyom teljesen kihűlni, majd háromba vágom.


A marcipánfigurák és a piskóta is egy nappal az ünneplés előtt készültek. A marcipánfigurákat szobahőmérsékleten érdemes szárítani.
Elkészítem a krémet. A túrót, porcukrot, joghurtot, tejszínt, vaníliamagokat és a zselatint botmixerrel alaposan összedolgozom, majd spatulával beleforgatom a mandarint.
Tortakeretbe tettem az alsó piskótalapot és a krém felét ráegyengettem, jött a második tortalap rá a maradék krém és végül rátettem az utolsó piskótát. Hűtőben kb. 5 órát pihent.


Este elkészítettem a vajas borítást. Ez azért szükséges, hogy ne ázzon át a marcipán, illetve, hogy az esetleges egyeletlenségeket elfedje. A puha vajat habosra kevertem a porcukorral, majd vékonyan a tortára kentem.
A tortát már nem is tettük vissza hűtőbe, hanem Andris rátette a marcipánborítást.
Amennyiben hűtőbe tesszük papírdobozba tegyük, ne műanyag dobozba, mert akkor be fog izzadni és cseppes lesz a marcipán felülete.
A figurák csak tálaláskor kerültek rá.


2014. január 19., vasárnap

Krémleves sült répából


Tepsiben sült fűszeres répából készült ez a leves.

Hozzávalók (nálunk 12 adag lett belőle):
1350 g répa (murok)
5-6 ek. olívaolaj
1 kk. római kömény
1 kk. koriander
só, frissen őrölt bors

1 vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
1 ek. libazsír
1 ek. olívaolaj
tálaláshoz 1-2 csokor petrezselyem, kenyér

A sütőt előmelegítem 210 fokra (légkeveréses). A répákat meghámozom, megmosom, majd nagyobb darabokra vágom. Mozsárban durvára aprítom a római köményt és koriandert. A répára szórom a fűszert majd sózom, borsozom ízlés szerint, rácsurgatom az olívaolajat, összekeverem és két sütőpapírral bélelt tepsibe helyezem. Az előmelegített sütőben 20-30 perc alatt megsütöm. Közben a két tepsi helyét cserélgetem, mert nálam az alsó mindig kevésbé sül meg.
A hagymát és fokhagymát megtisztítom, apróra vágom. Egy nagyobb fazékban a libazsíron és olívaolajon a hagymát, fokhagymát üvegesre pirítom. Felöntöm zöldségalaplével (ennek hiányában vízzel) és néhány percet főzöm. Majd hozzáadom a sült répákat és annyi alaplevet (vizet) öntök rá, hogy ellepje. Felforralom, majd botmixerrel összetöröm. Én teljesen simára turmixoltam, de lehet akár répadarabokat hagyni benne. Ha szükséges adok hozzá még alaplevet (vizet), hogy elérjem a kívánt állagot (szerintem ez a leves kicsit sűrűbben az igazi, de azért ne legyen főzelék állaga) majd felforralom. Aprított petrezselyemmel és friss kenyérrel tálaltam.
Tipp: Remekül fagyasztható a leves későbbi fogyasztásra.


2014. január 13., hétfő

Fűszeres rizspuding sült banánnal és passiógyümölccsel


Tejpudingnak vagy muhallebi-nek is nevezhetjük, úgy talán ismertebb. A török konyha jellegzetes selymesen krémes pudingja ez. Nem más mint tej, cukor és keményítő (rizsliszt) keveréke. Az egyszerű rizspudingot vaníliával és kardamommal fűszereztem. Feltétnek került rá passiógyümölcs és sült banán.
A passiógyümölcs már magában is igen különleges. Nem kell mellé sokat variálni, a legegyszerűbb desszertet is ünnepivé varázsolja. Kivételesen ez az a gyümölcs, amiből a "fonnyadt, rücskös" darabokat érdemes megvenni, azok lesznek igazán érettek.


Hozzávalók (4 nagyobb, 6 kisebb adaghoz):
Puding:
800 ml zsíros tej
50 g (nád)cukor
2 szem kardamom őrölt magjai (vagy 2 csipet őrölt kardamom)
1 vaníliarúd kikapart magjai
70 g barna rizsliszt (ennek hiányában kukoricakeményítő is megfelel, de nem lesz teljesen olyan az állaga, mintha rizsliszttel készülne)

Sült banán:
3 banán
2 púpozott ek. (nád)cukor
2 csapott ek. vaj

3 maracuja


150 ml tejet félreteszek. A többit forrni teszem, hozzáadom a cukrot és a fűszereket (őrölt kardamom, vaníliamagok és a vanília rúd is belemehet a főzés végéig).
A rizslisztet a másfél deci tejben simára keverek, majd a forró cukros, fűszeres tejhez öntöm és alacsony lángon néhány perc alatt megfőzöm. Puding állagúnak kell lenni, kissé be kell sűrűsödnie. A vaníliarudat kiveszem, a pudingot poharakba öntöm és hagyom kihűlni.
A legtöbb muhallebi receptben ennél kicsit kevesebb rizsliszt a javasolt (50-60 g), de én szeretem ha amolyan grízpuding állagú, de azért mégsem áll meg a kanál benne, hanem krémes.
A banánokat hosszában kettévágom majd szeletelem és a vajon a cukorral serpenyőben megsütöm. Rákanalazom a kihűlt pudingra. A passiógyömölcsöket félbevágom és a magokat a pudingra kanalazom. Máris tálalom. 
*Ha nem tálaljuk azonnal, akkor a pudingot magában hűtőben tároljuk lefedve és csak tálaláskor kerüljenek rá a gyümölcsök.


2014. január 6., hétfő

Mákos guba torta


Gyors, finom és szerintem látványos torta ez. Szépen szeletelhető rövid hűtés után és egyáltalán nem száraz.


Hozzávalók (23 cm-es tortaformába):
6-8 nagyobb kifli (600 g)
5 nagy (L-es) szobahőmérsékletű tojás
700 ml zsíros tej
200 g mák darálva
75+250 g porcukor


A kiflik egy részét vékony karikára vágom (nálam 14 szelet kifli), ez kerül a torta köré. A maradék kiflit kockára vágom.
A tepsit kivajazom, a sütőt előmelegítem 170 fokra (légkeveréses).
A tojásokat szétválasztom. A tojássárgákat a 75 g porcukorral és 700 ml tejjel elkeverem. Hozzáadom a darált mákot és beleforgatom a kiflikockákat.


A tojásfehérjéket robotgéppel elkezdem habbá verni, kanalanként beleszitálom a 250 g porcukrot úgy, hogy közeben folyamatosan verem. Kemény, vágható habot kapok.
A kiflikarikákat a tepsibe helyezem, majd a mákos, kiflit belekanalazom és belenyomkodom egyenletesen. A kemény tojáshabot a tetejére kenem. Az előmelegített sütőben 25-30 perc alatt megsütöm. Érdemes vigyázni, hogy a tojáshab ne égjen meg, ha szükséges inkább lentebb kell venni a hőmérsékletet.
Hagyom kihűlni, majd hűtőbe teszem egy órára szeletelés előtt.


2014. január 4., szombat

Sült fokhagymás mártogatós


Jó régen készült ez a sült fokhagymás mártogatós. De kár lenne nem feltenni a blogra. A sült fokhagyma íze fantasztikus, viszont sütés közben a lakás szellőztetése melegen ajánlott.

Hozzávalók:
6-8 darab fokhagyma (200 g)
270 g zsíros tejföl (nálam 1 doboz spar prémium 25%)
150 g görög joghurt
50 ml olívaolaj
néhány csepp friss citromlé (akár elhagyható)
1/2 tk. só
frissen őrölt bors

A fokhagymákat kettévágom, tepsibe teszem és előmelegített 200 fokos sütőben 20-30 perc alatt megsütöm (vigyázok, hogy ne égjen meg). Hagyom kissé kihűlni majd egyesével kikaparom a puha sült fokhagymát. Ha teljesen kihűl a fokhagyma akkor összekeverem a tejföllel, joghurttal, olívaolajjal, citromlével és a fűszerekkel. Húsok, saláták mellé, vagy akár szendvicsbe, burgerbe tökéletes.


2014. január 1., szerda

Édesköményes lencsefőzelék borjúfasírttal


Ha Újév akkor lencse. Idén főzelék készült.

Hozzávalók (4-6 adaghoz):
1 vöröshagyma
1/2 póréhagyma
4 gerezd fokhagyma
1 nagyobb édeskömény
5-6 ek olívaolaj
1/2 kk őrölt fehérbors (ízlés szerint mehet több is)
2 tk só
5 szál sáfrány
1/4 (kezeletlen) narancs reszelt héja
1 kk.  kakukkfű
2 babérlevél
200 g lencse (nálam Puy lencse)­
3 kisebb burgonya
1 ek vaj

A vöröshagymát, fokhagymát és póréhagymát megtisztítom. Apróra vágom a vöröshagymát és fokhagymát, vékony karikákra a póréhagymát. Az édesköményt is megmosom, felkockázom. A szárát és leveleit is (egy keveset hagyok a szárából, levelekből tálaláshoz). A krumplikat meghámozom és négybe vágom. Kimérem a lencsét. Előkészítem a fűszereket egy kis tálkába (sáfrány, kakukkfű, babérlevél, bors, só és a reszelt narancshéj)

Egy nagyobb lábasban a hagymákat és édesköményt az olívaolajon dinsztelem, amíg azok összeesnek. Eleinte ijesztően sok hagyma, édeskömény van a lábosban, de gyorsan össze fog esni.
Hozzáadok 5 szál sáfrányt, 1 kávékanál kakukkfüvet, 2 babérlevelet, a narancs reszelt héját és fűszerezem sóval, borssal. Hozzáadom a lencsét és 1-2 perc pirítás után felöntöm vízzel és belekerülnek a krumplik is. Forrástól számítva 20-25 perc alatt közepes lángon, fedő alatt megfőzöm (puy lencse kb. 20 perc alatt fő készre). Ha megfőtt, akkor a krumplit turmixolom és hozzáadok annyi fővővizet, hogy megfelelő állaga legyen a főzeléknek. Hozzáadom a vajat is. Máris tálalható. A főzeléket ez a leves ihlette.


Nem vegáknak azért itt egy borjúfasírt recept is hozzá. Nekünk nem száraz magában a borjú, de akinek az, az keverje sertéssel.

Hozzávalók (nekem 26 db. fasírtom lett):
700 g darált borjúhús
1 nagy lila hagyma
5 gerezd fokhagyma
1 kis csokor petrezselyem (1 ek. felaprítva)
1 kk. római kömény
1 kk. koriander
1/2 kk. őrölt fehér bors
1.5 tk. só
1 nagy tojás (L-es)
2 ek. (tönköly) zsemlemorzsa

A megtisztított hagymát, fokhagymát apróra vágom. A római köményt és a koriandert száraz serpenyőben kissé megpirítom. Mozsárban összetöröm. A petrezselymet is megmosom, megszárítom és apróra vágom. A darált húshoz adom a hagymát, fokhagymát, római köményt, koriandert, fehér borsot, sót, a kissé felvert tojást és a zsemlemorzsát. Alaposan összekeverem és lefedve a hűtőbe teszem félórára, hogy összeérjenek az ízek. Egy nagy tepsit kiolajozok (vagy sütőpapírral bélelem). A sütőt előmelegítem 210 fokra (légkeveréses). Elkészítem a fasírtokat, majd a felületüket egy ecset segítségével bekenem olívaolajjal. Az előmelegített sütőben 20-30 perc alatt megsütöm. A főzelékkel tálalom.

Mascarponekrémes pite pezsgős málnaszósszal



Ezzel a pitével kívánok minden olvasómnak boldog új évet! Köszönöm, hogy itt vagytok, remélem az új évben is sok inspirációt találtok a blogon.

Hozzávalók (23 cm-es formába):
Pitetészta:
70 g vaj
50 g (nád)porcukor
1 kisméretű tojás
csipet só
1 csapott tk. (foszfátmentes) sütőpor
75 g zabpehelyliszt
75 g teljes kiőrlésű (tönköly)liszt

Mascarpone krém:
100 g (nád)porcukor
200 g mascarpone
100 g zsíros tejföl
125 ml tejszín
1 vaníliarúd kikapart magjai
csipet só
3 tojássárga

Pezsgős málnaszósz:
150 g (nád)cukor
150 ml (félédes) pezsgő
300 g málna (nálam fagyasztott)


A pitetészta receptje kisebb alakításokkal Segal Viktor Piknik szakácskönyvéből való. Az ott leírt tészta mennyiség rácsozással lett volna pont elég, viszont nekem annyira folyékony lett a töltelékem, hogy a rácsozás elmerült volna benne. Végül úgy döntöttem a teljes tésztamennyiség a krém alá  és főleg köré kerül. Végülis nem lett sok, a málnaszósszal együtt teljesen jó. Viszont látványra egy kicsit túlzás a pite vastag széle. Ízre viszont nagyon jó lett, a sütőporos tészta egyáltalán nem kemény vagy száraz, nem linzerre kell gondolni. Így inkább az általam készített mennyiség 3/4ét írom le, az bőven elegendő lesz egy 23 cm-es torta- vagy piteformába.

A vajat megolvasztom, hozzáadom a porcukrot a sót és a tojást. Ha a tojás nagyon nagy, akkor inkább csak a felvert tojás fele kerüljön bele. Végül belekeverem a sütőport és liszteket. Kissé ragadós tésztát kapok, az 20-30 percre hűtőbe kerül. Addig elkészítem a tölteléket és kivajazom a tortaformát.

A mascarponet, tejfölt, tejszínt és porcukrot simára keverem. Hozzáadom a vaníliarúd kikapart magjait, a sót és végül a 3 tojás sárgáját.

A sütőt előmelegítem 175 fokra (légkeveréses)

Kiveszem a tésztát a hűtőből és a formába nyomkodom úgy, hogy bőséges pereme legyen. Akár lisztezett felületen is nyújthatjuk, nekem egyszerűbbnek tűnt belenyomkodni. Villával kissé megszurkálom a pitetészta alját, majd beleöntöm a krémet. Előmelegített sütőben kb. 40 perc alatt megsütöm.

A málnaszószhoz egy lábosban a cukrot a pezsgővel forralom. Néha kevergetem. 5 percig főzöm, majd hozzáadom a málnát. Forrástól számítva 3-4 percet főzöm. Szűrőben átpasszírozom. Bőségesen jut a szószból minden szelet pitére.