2014. december 30., kedd

Gruyère sajtos, snidlinges burgonyahajó ropogós kacsacombbal


A konfitált kacsacomb az egyik legegyszerűbb és legnagyszerűbb fogás. Kezdőknek is melegen ajánlom, tényleg nagyon egyszerű elkészíteni. És csak a neve ennyire különleges, ugyanis biztos mindenki emlékszik arra, hogy nagyszülei zsírban sütve tartósítottak húst. Nekem sertés húsról, kolbászról és nagy üvegekről van emlékem a várkudui mama kamrájában. Nos tulajdonképpen erről van szó. Köretnek a konfitált kacsacombok mellé krumplihajókat kínáltam, rá ízes Gruyère sajtot sütöttem.


Hozzávalók (6 főre):
6 kacsacomb
néhány szál friss kakukkfű
900 g kacsazsír

Körethez:
nagyjából 30-35 kifliburgonya
1 tk őrölt római kömény
olívaolaj
150 g Gruyère sajt (esetleg más ízes kecske vagy juh sajt - pecorino, de akár egy füstölt sajt is kiváló lehet)
1 nagy csokor (doboz) snidling

A kacsacomb konfitálásának leírását ide kattintva találod meg. Alapvetően annyiban tértem el, hogy az előre sózott combok mellé került a zsírba 4-5 szál friss kakukkfű. Én fejenként egy combbal számolok, ha valaki többet eszik, akkor a mennyiség kevesebb főre lesz elegendő :) A kacsacombot napokkal a tálalás előtt el lehet készíteni és saját zsírjában tárolni. Tálalás előtt érdemes felmelegíteni, hogy könnyen ki lehessen venni a zsírból, mivel nagyon puha, omlós, könnyen leválik a csontról.
A krumplikat meghámozom és félbevágom. A snidlinget megmosom, salátacentrifugában szárítom és apróra vágom. Egy nagy tálban a krumplikat megszórom a római köménnyel, sóval és locsolok rá bőven olívaolajat. Sütőpapírral ellátott tepsiben, egy rétegben, vágott felükkel felfele helyezem el a krumplikat. Előmelegített 200 fokos sütőben nagyjából 30 perc alatt majdnem készre sütöm. Amikor már puha a krumpli, de még nem kezd el pirulni, akkor kiveszem és megszórom a reszelt sajttal. Visszateszem 10-12 percre grillfokozatra (250 fok). 
Amikor már pirul a krumpli a kacsacombokat száraz serpenyőben a bőrös felükkel lefele erős lángon sütöm amíg ropogós nem lesz. Másik oldalát is átsütöm. A krumplit kiveszem a sütőből megszórom snidlinggel és máris tálalom a ropogós kacsával.




2014. december 29., hétfő

Libanyakleves


Itthon a családot (és értem ezalatt főleg Kristófot) jó gazdag zöldséglevesekkel lehet levenni a lábáról. Ha hús is van benne az ráadás. Valahogy a kacsa-pulyka-liba trióból nekünk leginkább a libanyak jön be, ez a nagy kedvenc.

Hozzávalók (ebből nagyjából 6 adag lesz):
2 l víz
300 g libanyak (nem bőrős)
1 babérlevél
néhány szemes bors
1-1.5 tk só (ízlés szerint, függ a sótól)
6 répa
2 fehérrépa (petrezselyem gyökér)
1 kisebb zellergumó
3 gerezd fokhagyma
1 vöröshagyma
3-4 szál petrezselyem
tálaláshoz tészta (nálam cérnametélt, vagy ahogy mi Erdélyben nevezzük laska, de lehet akár lúdgége, csigatészta is)

Kuktába helyezem a húst, ráöntöm a vizet, hozzáadom a babérlevelet, bors szemeket, sót (inkább kevesebbet, utólag lehet még sózni). Közepes lángon 40 perc alatt puhára főzöm. Közben a zöldségeket megmosom, meghámozom, szeletelem. A fokhagymát és hagymát apróra vágom, a többit kockázom vagy karikára vágom. A kuktát óvatosan nyitom ki (hagyom kissé kihűlni) majd beleteszem a zöldségeket. Ha szükséges öntök hozzá egy kevés vizet. Visszateszem közepes lángra és nagyjából 10-12 percet főzöm. Tálalás előtt még sózom ha szükséges, illetve hozzáadom a felaprított petrezselymet. Főtt cérnametélttel (laskával) tálalom.

2014. december 27., szombat

Crème Caramel


Elsőként az ünnepi ebédünk desszertjét hozom. Könnyed sült puding karamellel. 


Hozzávalók (8 nagyjából 1.5-2 dl-es szufléformába):

Karamellhez: 220 g cukor és 4 ek. víz

Custard/pudinghoz:
720 ml zsíros tej
1 vaníliarúd kikapart magjai
3 m-es tojás
4 m-es tojássárgája
csipet só
110 g cukor

Egy nagy tepsiben előkészítem a 8 darab szufléformát. Nem kell vajazni, szárazak legyenek a formák. Ha nincs kis sütőforma, akkor nagyban is elkészíthető a puding és szeletelve is kínálható. Nagyjából egy liternek bőven el kell férni a formában, ha egyben készítjük ezzel kalkuláljunk.
A sütőt előmelegítem 160 fokra (nem légkeveréses) és a vízforralóban előkészítek nagyjából 1-1.5 liter vizet.
A cukrot a vízzel elkeverem egy lábosban (fontos, hogy nyeles lábos legyen) majd viszonylag magas lángon melegíteni kezdem. Az a fontos, hogy kevergetés mellett minél előbb elolvadjon a cukor. Ha elolvadt már nem nyúlok bele, hanem közepes lángon forralom míg aranybarnára karamellizálodik. Semmivel nem nyúlok bele, hanem azért időnként a lábos nyelénél fogva megforgatom a benne levő cukorszirupot. Ha már kész a karamell, akkor gyorsan a 8 formába öntöm. Mindenikbe egyformán jusson, lepje el az alját.
Elkészítem a tojásos keveréket. A tejet melegítem, de nem forralom. Hozzáadom a vaníliamagokat. A vízforralóban a vizet forralni kezdem. A tojásokat, tojássárgákat a cukorral és sóval elkeverem majd apránként hozzáadom a meleg tejet. Homogénre keverem majd érdemes egy kancsóba átszűrni (géz vagy szitán keresztül), majd a 8 formába osztom. A tepsit a sütőbe teszem és a forralt vizet beleöntöm. Nagyjából a formák feléig érjen a víz. 160-155 fokon nagyjából 35 perc alatt készre sütöm. Érintésre pudingszerű/ hártyás teteje kell legyen mikor kiveszem a sütőből. Hagyom teljesen kihűlni, majd folpackot helyezek minden egyes pudingra és legalább 4 órára hűtőbe teszem (éjszakára még jobb). Tálaláskor egy vékony, hegyes késsel körbevágom a pudingot a formában és egy tálba borítom. A kész creme caramel nagyjából 3 napot tartható el hűtőben.


Recept kisebb módosításokkal innen.

2014. december 22., hétfő

Pirított mogyorós keksz



Egy nagyon egyszerű és roppant finom keksz receptet hoztam. Mogyoró helyett készülhet dióval, mandulával vagy éppen pisztáciával is.
A receptet a 100fok-on találjátok. Kattintsatok a receptért ide.







2014. december 17., szerda

A legjobb mézeskalács


Ez a legjobb mézes a világon! Nálunk mézespogácsa néven futott, itt mézeskalácsként ismert. Anyósomtól kaptam a receptet, szerencsére az enyém is sikerült olyan finomra mint az övé :) Kristóf is elégedett volt a saját sütésével. El kell rejtenem a dobozt, hogy maradjon belőle Karácsonyra.


Hozzávalók:
250 g méz
500 g liszt
100 g vaj
100 g (nád)cukor
1 egész tojás
2 tojás sárgája
1 kk. szódabikarbóna
1 tk. őrölt fahéj
1-2 csipet őrölt szegfűbors, szegfűszeg és szerecsendió

tetejére: 1 nagy tojás sárgája + 1 púpozott ek. zsíros tejföl (kisebb tojás esetében ehhez a tészta mennyiséghez akár 2 sárgája is kellhet)

Egy lábosban alacsony lángon a vajat és a cukrot megolvasztom. Viszonylag nagy szemű nádcukrom volt és nem szerettem volna a kristályokat viszontlátni. Ha már elolvadt, elzártam a tüzet és a mézet is hozzáadtam. Ha már langyosra hűlt, akkor a villával kissé felvert tojásokat is hozzáadom és a száraz összetevőket (liszt, szódabikarbóna és fűszerek). Spatulával alaposan eldolgozok mindent. Egy ragadós masszát kapok. Folpackba csomagolva éjszakára a hűtőbe teszem. Másnap sütés előtt félórával kiveszem a tésztát, hogy legyen ideje kissé felmelegedni (könnyebb lesz dolgozni vele, ha nem túl kemény). Folpack rétegek között nyújtom nagyjából 3 mm vastagra és szaggatom a kedvem szerint. Azt tapasztaltam, hogy 3 mm esetében még azonnal puha mézest kapok, annál vékonyabb ropogós lesz. De lehet fél centi vastagra is nyújtani. sütőpapírral bélelt tepsibe teszem, viszonylag távol egymástól, mert megnőnek. Ecsettel megkenem a tojásos-tejfölös keverékkel. 170 fokos előmelegített sütőben (mérettől függően) 8-10 perc alatt sütöm aranybarnára.  


alaprecept Horváth Ilona Szakácskönyve