2013. augusztus 28., szerda

Csicseriborsó saláta


Bár a mai nap egészen őszire sikerült én reménykedek még vénasszonyok nyarában, amikor frissítő jéghideg italokat lehet inni a finomságok mellé. Például jól behűtött Garage-t. Hogy mi mellé passzol ez a citromos ital? Szerintem leginkább salátákhoz, húsevőknek grillezéshez. És hát mivel kőkemény citromos italról van szó az én csicseriborsó salátámból sem maradt ki a citrom. Amúgy meg el tudom képzelni nem citromos ételek mellé is. A citrom csak úgy adta magát.


Hozzávalók (2 főre):
1 csicseriborsó konzerv (nálam kb. 200 g a nettó csicseriborsó)
3 kisebb paradicsom
1 kis csokor petrezselyem
1 kis csokor menta
1/2 salátahagyma
2 gerezd fokhagyma
kb. 1/4 citrom leve
2-3 ek. olívaolaj
só, bors

A csicseriborsót átmosom és szűrőben hagyom lecsöpögni. A paradicsomokat megmosom, éles késsel apró kockákra vágom ( a kifolyt levét nem tettem a salátába, de a magokat én szeretem, ezért az belekerült, ha valakit zavar, akkor kezdje a magok eltávolításával).
A zöld fűszereket megmosom, megszárítom, apróra vágom. A hagymát is megmosom, meghámozom és a lehető legapróbbra vágom. A fokhagymát fokhagymapréssel aprítom.
Összekeverem a fenti összetevőket majd hozzáadom az olajat és a citromlevet. Végül ízlés szerint fűszerezem. Friss kenyérrel, de akár anélkül is nagyon finom. Grillezett húsok mellé is tökéletes.

2013. augusztus 24., szombat

Csőben sült karfiol


Nekem a klasszikus rántott karfiol nagy kedvencem és a diós karfiolkrémlevest is szeretem. A színes karfiolokat már régebben is mutattam. Nem gyakran jutok hozzá, de amikor igen, akkor veszek belőle. Jópofa, hogy hőkezelés után is szépen megtartja belül is a zöld és sárga színét. Ezúttal csőben sütve, ahogy én szoktam készíteni.


Hozzávalók (4 főre):
2 pici karfiol vagy egy közepes (kb. fél kiló) - természetesen klasszikus karfiol is mehet bele
4 tojás
250 g zsíros tejföl
só, bors
tetejére bőven grana padano reszelve

A karfiolokat rózsáira szedem, megmosom és bő sós vízben megfőzöm (vagy esetleg szódabikarbónásban - ez azért jó, mert kevésbé lesz puffasztó a karfiol- pl. babáknak ez különösen jó). Én nem szoktam teljesen puhára főzni, hogy ne essen szét. Leszűröm.
A sütőt előmelegítem 220 fokra. Két kisebb tepsit (nálam ovális) kivajazok. Beleteszem a karfiolrózsákat. A tojásokat villával felverem majd hozzáadom a tejfölt. A karfiolokra öntöm. Sózom, őrlök rá borsot és megszórom bőven reszelt grana padano sajttal (parmezán is mehet, nekem éppen grana padano volt itthon). 30-35 perc alatt megsütöm (egy idő után mérsékeltem 200 fokra a hőfokot). Néha magvakat is szórok rá még sütés előtt: például napraforgóval, tökmaggal, szezámmaggal vagy lenmaggal igen finom.


2013. augusztus 23., péntek

Káposztasaláta



Egy gyorsan elkészíthető káposztasaláta ez répával, megszórva egy kevés zellermaggal. A legjobb ha elkészítés után hűtőben pihen néhány órát, akkor az ízek összeérnek.

Két helyen is ettem már hasonlót. Az egyikkel kevésbé dicsekednék, ugyanis az egy gyorsétterem. A másik viszont egy igen jó hely a Ráday utcában. Ha arra jártok egyszer feltétlenül egyetek a Manga Cowboyban. Bár nem a káposztasalátájuk a lényeg, hanem a finom csirkeszárnyak és a különleges házi hamburgerek. Meg az, hogy hihetetlen kedvesek. Náluk van a zellermagos verzió. Bár anélkül is igen finom, mégis szerintem sokat dob rajta a zellermag.

Ritka alkalmak egyike, hogy majonézt használok és hát szégyen vagy sem, boltit használtam, mert nyers tojásos verziót a nyári melegben nem mernék készíteni, meg amúgy sem eszünk nyers tojást.

Hozzávalók (4-6 főre salátának elegendő lesz):
1 közepes fej káposzta
1 nagy répa / murok (vagy két kisebb)
1 nagy hagyma
200 g majonéz
125 g tejföl (20%)
2 ek. borecet
1/2 citrom leve (jó nagy citrom legyen, ha nagyon kicsi, akkor tegyük bele szinte az egészet)
1 csapott tk. só
1 ek. zellermag
egy kevés frissen őrölt bors

A káposztát megmossuk, késsel vékony csíkokra vágjuk, majd a vágódeszkán tovább aprítjuk, viszonylag apróra. A répát meghámozzuk és lereszeljük (nagyobb lukú reszelőn). A hagymát is meghámozzuk, megmossuk és apró reszelőn lereszeljük. Egy nagy tálban összekeverjük a káposztát, répát és a hagymát.
Egy kisebb tálkában elkészítjük az öntetet. A majonézt, tejfölt, ecetet, citromlevet és sót alaposan összekeverjük. A káposztára öntjük. Beleszórjuk a zellermagot, őrlünk rá egy kevés borsot. Összekeverjük, majd 1-2 órára hűtőbe tesszük. Természetesen azonnal is fogyasztható, csak a káposzta harsogóbb lesz, nem lesz ideje kissé megpuhulni.


2013. augusztus 15., csütörtök

Szedres-áfonyás sajttorta pohárban


Ez egy sütés nélküli, gyorsan elkészíthető sajttorta. Pohárban tálalva igen mutatós, de akár mehet befőttes üvegbe is.

Hozzávalók (6 darabhoz, vagy torta esetében 16-18 cm-es tortához):

Tortaalap:
130 g keksz (zabkekszet használtam)
20 g őrölt mandula
50 g vaj

Sajtkrém:
125 g krémsajt (Philadelphia)
40 g agave szirup (akár porcukorral is helyettesíthető, ízlés szerint)
150 g krémes joghurt (lehetőleg zsíros min. 3.5%)
200 ml tejszín
1/2 citrom reszelt héja
(amennyiben torta készül, akkor érdemes tenni bele 1/2 zacskó zselatin fixet, vagy zselatin lapokat, hogy szeletelhető legyen a krém)

Gyümölcshöz:
200 g áfonya
100 g szeder
2 ek (nád)cukor (40 g)
(amennyiben torta készül, akkor zselatin se maradjon ki, hogy szépen szeletelhető legyen, az esetben a zselatint a csomagoláson leírtak alapján kell készíteni, majd hozzáadni a kissé összefőzött gyümölcsöt)

A tortaalap elkészítésével kezdem. Aprítóban összedarálom a kekszet, hozzáadom a mandulát és az olvasztott vajat. 6 pohár aljába nyomkodom (nem kell túlságosan belenyomkodni). Ha torta készül, akkor tortaformába teszem.
Elkészítem a krémet. A tejszínt kemény habbá verem. A krémsajtot az agavéval, vagy porcukorral elkeverem, hozzáadom a joghurtot, citromhéjat, majd óvatosan beleforgatom a tejszínt. Ha torta készül ne maradjon el a zselatin fix vagy lapzselatin sem. A krémet a 6 pohár aljába osztom. Hűtőbe helyezem a poharakat.
Elkészítjem a gyümölcsöt is. A szedret és áfonyát megmosom, alaposan leszűröm majd egy kis lábosban a cukorral néhány perc alatt összefőzöm. Hagyom kissé kihűlni majd a krémre kanalazom. Ha vendégeknek készül, akkor javaslom a gyümölcs csak tálaláskor kerüljön rá, annak nem kell nagyon hidegnek lenni (természetesen torta esetében rá kell tenni, hogy legyen ideje megdermedni a zselatinnak).


A receptem itt is szerepel, Orsi Valentin napi gyűjteményében.

2013. augusztus 8., csütörtök

Szilvás gombóc


Nem szégyellem bevallani, hogy tegnap este óta szilvás gombócon élek. Egyszerűen nem tudom megunni. Egyáltalán nem nevezhető gyors vacsorának ez, de néha azért belefér. A munkás része szerintem a krumplit előkészíteni. Amikor már a gombócokat formázzuk el is felejtjük minden bajunkat meg hogy mennyi időt is töltöttünk a konyhában és csak a végeredményre várunk :)


Hozzávalók (26-30 gombóchoz):
kb. 1 kg krumpli (nálam főzés, hámozás után 950 g lett)
1 tojás
1-2 csipet só
1 ek. olaj
300 g tönköly finomliszt + még nyújtáskor is szükségünk lesz lisztre

kb. 400 g szilva (13-15 db)
fahéj, nyírfacukor, nádcukor vagy bármilyen cukor

120 g (tönköly) zsemlemorzsa
5-6 ek olaj

A krumplikat alaposan megmosom és héjában bő sós vízben puhára főzöm. Meghámozom és apró reszelőn lereszelem. Hagyom teljesen kihűlni.
Addig a szilvákat előkészítem. Megmosom, félbevágom, kimagozom.
Egy nagyobb fazékban vizet forralok.
Ha kihűl a krumpli, akkor hozzáadom a tojást, sót, olajat és a lisztet. A liszt mennyisége azért lehet eltérő krumpli fajtától függően. Gyúrható, de nem kemény tésztát kapok. Lisztes deszkán kinyújtom. kb. 4-5 mm vastagra majd akkora négyzeteket vágok, hogy a félszilvák elférjenek benne (kb. 8-9 cm-est). Mindenik gombócba kerül egy fél szilva, késhegynyi őrölt fahéj és fél tk. cukor. Gombócot készítek majd a vízben megfőzöm. Ha már feljöttek a víz tetejére, akkor hagyom még forrni egy keveset és csak utána forgatom meg a zsemlemorzsában. Amíg a gombócok főnek előkészítem a pirított zsemlemorzsát. Egy nagy serpenyőbe teszem a zsemlemorzsát és az olajjal összekeverem majd közepes lángon megpirítom. Ha a gombócok megfőttek, akkor megforgatom benne. Cukorral megszórva tálalom.
Valahogy hasonlóan készítették anno a nagymamáim, szerintem sikerült megközelítő ízt és állagot kihozni.

2013. augusztus 5., hétfő

Bazsalikomos brokkolifőzelék



Mostanában egyre több főzelék és főétel is kerül fel a blogra. Alapvetően a desszerteket könnyebb és valljuk be megoldhatóbb fotózni (mert mondjuk nem ülünk neki egyből megenni). A desszerteknek általában jobban is örültök. De hát enni is szoktunk, úgyhogy itt egy brokkolifőzelék bazsalikommal, liszt nélkül, mondhatni egészségesebben. Kisgyermeknek is tökéletes ebédre.


Hozzávalók (4-6 főre elegendő):
1 nagy brokkoli rózsáira szedve (nálam 800 g, megtisztítva fél kiló)
2 krumpli (kb. 200 g)
1 kis hagyma
2 gerezd fokhagyma
1 ek. vaj
2. ek olívaolaj
1/2 tk. só (vagy ízlés szerint)
zöldségalaplé vagy víz
1 szál bazsalikom levelei apróra vágva
1 ek. tejföl

A brokkolit rózsáira szedjük, megmossuk és bő forrásban levő vízben blansírozzuk (2-3 percet főztem), átmossuk jéghideg vízzel és leszűrjük. A krumplit meghámozzuk, nagyobb darabokra vágjuk, átmossuk. A hagymát és fokhagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk. A bazsalikomot is megmossuk, megszárítjuk és apróra vágjuk. A hagymát és a fokhagymát az olajon és a vajon üvegesre pároljuk. Érdemes nagyobb fazékba tenni, mert belekerül még a brokkoli és a krumpli is. A zöldségeket hozzáadjuk majd felöntjük zöldségalaplével (vagy ennek hiányában vízzel). Annyival, hogy ellepje. Sózzuk, beleszórjuk a bazsalikomot majd puhára főzzük a brokkolit és krumplit közepes lángon. Ha megfőtt, akkor a brokkoli felét kivesszük (ezért jó a krumplit nagyobb darabokban hagyni, hogy itt a főzelék pürés részébe bele tudjuk turmixolni). A folyadékból is vegyünk ki bőven, inkább utólag adjunk még hozzá, nehogy túl folyékony legyen. Hozzáadjuk a tejfölt majd botmixerrel pürésítjük. Végül ha szükséges még a főzővízből visszaöntünk hozzá egy keveset. A megmaradt brokkoli rózsák is visszakerülnek a főzelékbe.