2013. április 29., hétfő

Zöldfűszeres fasírt


A menta, koriander és petrezselyem tökéletes páros... azaz trió :) Ezúttal csirke- és borjúhússal fasírtba került. Barna rizzsel és fokhagymás tejföllel tálaltam.

Nem gyakran sütök olajban, de ezúttal kivételt tettem. Ha valaki nem szeretne olajban sütni, akkor tökéletes lesz ez sütőben sütőpapíron sütve. Abban az esetben viszont olajos kézzel formázzuk a fasírtot, hogy ne száradjon ki. Kristófnak is nagyon ízlett a zöldfűszeres fasírt (az ő adagjából csak a bors és só nagy részét hagytam ki)


Hozzávalók (szerintem 4 főre elegendő):
250 g borjú darált hús
300 g csirke darált hús
1 nagy (vagy 2 kicsi) gerezd fokhagyma
1 közepes vöröshagyma
6 szál menta
6 szál petrezselyem
6 szál koriander
1 tojás
3 ek. (tönköly) zsemlemorzsa
1 tk. só
1/2 tk. őrölt (fehér)bors

olaj a sütéshez

250 g barna rizs sós vízben megfőzve (kb. 40-50 perc alatt főtt puhára)

300 g 20%-os tejföl 3-4 gerezd aprított fokhagymával és egy kevés olívaolajjal, ízlés szerint megsózva 

A fasírthoz a fokhagymát, hagymát megtisztítjuk, aprítógépbe tesszük. Hozzáadjuk a megmosott és teljesen megszárított zöldfűszereket (a vastag szárakat távolítsuk el, ha kicsik a szálak, akkor inkább 8-10et használjunk belőle). Pulzálva aprítjuk. A húshoz keverjük a fűszerkeveréket. Hozzáadjuk a kissé felvert tojást, a zsemlemorzsát, sót és borsot. Alaposan összedolgozzuk, majd félórát hűtőben pihentetjük.
A rizst megfőzzük és elkészítjük a fokhagymás tejfölt. 
Teáskanálnyi méretű gombócokat formázunk és forró, bő olajban aranybarnára sütjük. Konyhai papírtörlőkendőre szedjük ki, hogy felszívja az olajat. Azonnal tálaljuk a rizzsel és tejföllel.



Recept ötlet Segal Viktor, Ízek és formák

2013. április 26., péntek

Chia mag és a zöldsaláta


Nem is kifejezetten receptet hozok most, hanem inkább egyik aktuális kedvenc magomról a chia magról (vagy azték zsályáról) írnék egy keveset. Azaz meghoznám a kedveteket a fogyasztásához, mert igazán egészséges! Ha találkoztok vele, mindenképpen vegyetek belőle!


Eddig kétféle chiával találkoztam a sötét színűvel (ami a képemen középen található) és a fehérrel. Én úgy tudom nincs különbség a kettő között, de bevallom fehéret még nem vettem. Íze semleges, szóval kevésbé jöhet elő a nem szeretem rész. Talán még annyira sem érzem ízesnek mint a len- vagy szezámmagot. Érdekessége az, hogy folyadékkal érintkezve körülötte egy zselés burok jelenik meg, minden chia magon külön-külön, így ha egy tálba vizet öntünk és rá a magokat kis idő elteltével a magok gyönyörűen helyezkedni kezdenek és "távolságtartóak" lesznek :) Állítólag a vegán konyha tojás helyett is használja a zselésített chia magot (meg erre a célra a lenmag őrlemény is megfelelő). Ha már a folyadékkal érintkezésnél tartok, akkor például itt ez a csodás chia puding recept, ami biztos nagyon finom (egyszer kipróbálom mindenképpen!).
Aztán még tudni kell a magról, hogy Omega 3 zsírsavban, fehérjében és rostban gazdag. Nyolcszor több Omega 3 zsírsavat tartalmaz mint a lazac, ötször több kalciumot mint a tej, hétszer több C vitamint mint a narancs, háromszor több vasat mint a spenót, kétszer annyi káliumot mint a banán. Egyszóval szuper egészséges. Van aki kúraszerűen kanálnyi adagokat eszik naponta, hiszen több betegség megelőzésében / enyhítésében van szerepe ennek a csodamagnak (cukorbetegség, szívbetegségek, rák, depresszió, emésztési zavarok). És már csak ráadás az is, hogy gluténmentes. Itt és itt olvashattok többet róla, illetve sok receptet is találtok. 


Visszatérve a salátámhoz én két főre egy doboz (100 g) vegyes salátalevelet használtam (volt benne lollo saláta - zöld és rosso, céklalevél, reteklevél, salanova saláta, fejes saláta, rucola, mizuna). Megmostam és centrifugával szárítottam. Megszórtam bőven len-, szezám- és chia maggal. Meglocsoltam olívaolajjal és sóztam, borsoztam. 


2013. április 25., csütörtök

Meggyes sajttorta (cukormentes)


A napokban ünnepeltük Anyósom szülinapját. Egy gyors tortával készültem. 

Hozzávalók (23 cm-es tortaformába):
Tortaalap:
175 g zabkeksz (nálam házi cukormentes)
75 g vaj

150 g meggy (nálam fagyasztott)
450 g krémsajt
4 tojás
120 g nyírfacukor
1 vaníliarúd kikapart magjai

A meggyet kiolvasztjuk (természetesen ha van, használjunk frisset) és szűrőbe tesszük, hogy a leve lecsorogjon. A kekszet aprítógépben összetörjük, a vajat megolvasztjuk és összekeverjük őket. A tortaformát kibéleljük sütőpapírral (ez azért fontos, mert a kapcsos tortaformából a folyós krémsajtos töltelék kifolyna nyersen). A vajas-kekszes alapot a formába kanalazzuk és az alján elsimítjuk. Kicsit megnyomkodjuk majd hűtőbe tesszük. A sütőt előmelegítjük 180 fokra.
A tojásokat a nyírfacukorral felverjük, hozzáadjuk a vanília kikapart magjait és a krémsajtot. Krémsajtból ne használjunk nagyon folyós fajtát. A lehűtött (megdermedt) kekszalapra szórjuk a meggyet majd rá kanalazzuk a krémsajtos masszát. 35-40 perc alatt megsütjük. Akkor jó ha már összeállt (bár még kicsit remegős a tészta) és kissé aranybarna a teteje. Formában hagyjuk kihűlni. Tálaláskor szórhatunk még rá gyümölcsöt.


Recept innen.

2013. április 24., szerda

Sós karamellás brownie


Ez egy tömény csokis sütemény. Belül kissé krémes, ragadós, a tetején meg ropogósra sül a sós karamella. Nem kell semmi extrém édességre gondolni, a só nem zavaró benne.
Ezt a browniet vittem tegnap a gasztroblogger piknikre. Jó volt találkozni. Nagyon finomakat ettünk!


Hozzávalók (20*28 cm-es tepsibe)

Sós karamellhez:
200 g nádcukor
50 ml víz
200 ml habtejszín
1 csapott tk fleur de sel, maldon sóvagy finom tengeri só

Tészta:
250 g étcsoki (70%-os)
250 g vaj
5 tojás (M-es)
300 g nád cukor
150 g (tönköly)liszt

egy kevés fleur de sel/maldon só vagy tengeri só a tetejére

Elkészítjük a sós karamellát. A 200 g nádcukrot és 50 ml vizet közepes lángon egy nyeles lábosban forraljuk. Nem kevergetjük, hanem a nyelénél fogva forgatjuk benne a folyadékot. Addig forraljuk míg barnulni nem kezd és karamellizálódik, közben hogy nehogy odaégjen néha kissé megforgatjuk. Ez a folyamat olyan 5-8 percet tart. Amikor már szép sötét és illatra is karamelles akkor levesszük a tűzről és beleöntjük a folyékony habtejszínt és beleszórjuk a teáskanálnyi sót. Visszatesszük alacsony lángra és ezúttal habverővel kevergetve további 3-5 percet forraljuk. Még folyékony lesz, de ha egy kiskanállal kivesszünk belőle és hideg vizes pohárba tesszük, akkor egyből szilárdul a kanálon a karamell. Ha ez megtörténik, akkor már jó is lesz. Kevergetve hűtjük kissé, majd ha már csak langyos, akkor hűtőbe tesszük legalább fél órára. Eddig a lépésig akár előző napon is előkészíthető a sütemény.
A sütőt előmelegítjük 190-200 fokra. A tepsit kibéleljük sütőpapírral (vagy kikenjük vajjal).
A csokit és vajat gőz fölött vagy mikróban megolvasztjuk. Az 5 tojást a 300 g cukorral habosra keverjük robotgéppel. Hozzáadjuk a csoki-vaj keveréket. Beleszitáljuk a lisztet és ekkor már nem sokáig kevergetjük, hanem inkább spatulával beledolgozzuk a lisztet.
A massza fele a tepsi aljára kerül, rácsurgatjuk a karamell felét. Majd a maradék csokimasszát is a tepsibe öntjük, úgy hogy mindenhová jusson a karamellrétegre csokis réteg. Végül pedig a maradék karamellt is rácsurgatjuk. Néhány csipet sóval megszórjuk a tetejét. 190-200 fokon 30 perc alatt megsütjük. Hagyjuk teljesen kihűlni majd kockára szeleteljük. Végül eszünk belőle annyit amennyi jólesik és nem gondolunk a benne levő cukor mennyiségre. Néha ilyen is kell :)


Recept innen 

2013. április 19., péntek

Fahéjas csiga



Ezúttal egy újabb klasszikus. Hát ki nem szereti a fahéjas csigát? Frissen a legjobb, de másnap is igen finom egy habos tej vagy kávé mellé reggelire.

Hónapokkal ezelőtt hoztam el a receptjét az ikeából. Ezt azt módosítottam rajta és szerintem sokkal de sokkal finomabb lett. Egyáltalán nem lett olyan száraz, mint a neves áruház éttermében kapható társa. No nem leszólni akarom itt az ikeát, ugyanis aki ismer tudja, hogy sokmindent onnan szerzünk be :)
Nagyobb adagot sikerült sütni, így a péntek délután sütött adagból vasárnap reggelire is maradt, ekkor már párom viccesen megjegyezte, hogy "na, végre kezd hasonlítani az ikeásra :)" (merthogy már kissé megszikkadt)

Hozzávalók (26 darabhoz):
fél csomag friss élesztő (25 g)
250 ml tej
370 g (tönköly)liszt
75 g vaj
3 ek. (nás)porcukor - 30 g
csipet só
1 tk. őrölt kardamom

Töltelékhez:
100 g vaj
8 ek. (nád)cukor
2 tk. őrölt fahéj

Máz:
1 tojás+1 ek. víz

Fontos, hogy minden hozzávaló szobahőmérsékletű legyen. A tejet melegítsük fel és morzsoljuk bele az élesztőt. A lisztet szitáljuk egy tálba, adjuk hozzá az élesztős keveréket, puha vajat, porcukrot, sót és a kardamom port. Gyúrjuk a tésztát. Akkor jó, ha már nem tapad a kézhez vagy ha géppel csináljuk, akkor a dagasztókarhoz. Konyharuhával lefedve (vagy kelesztőtálban) hagyjuk duplájára nőni (kb. 30 perc).
Elkészítjük a tölteléket. A vajat olvasszuk meg, ne legyen teljesen folyós, de azért egy része az legyen. Keverjük össze a cukorral és fahéjjal.
A sütőt melegítsük elő 230 fokra.
A megkelt tésztát osszuk ketté és mindkettőt nyújtsuk téglalappá. Kenjük meg a töltelékkel, majd hosszabb oldalánál fogva tekerjük fel jó szorosan. A végeit érdemes vízzel megnedvesíteni, hogy összetapadjon. Vágjunk 2 cm széles szeleteket belőle és sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük, viszonylag távol egymástól. Konyharuhával takarjuk le és 20-30 percet pihentessük, míg duplájára kel. Megkenjük a kissé felvert tojással (amihez adhatunk 1 ek. vizet).
230 fokos előmelegített sütőben süssük aranybarnára 7-8 perc alatt.

2013. április 18., csütörtök

Sokmagvas tönkölykifli


Friss ropogós magvas kifli ez. Szórhatunk rá bármilyen magot. Nálam most napraforgó mag, tökmag és chia mag került rá. Nem azt mondom gyorsabb ez, mint leszaladni a pékségbe kifliért, de azért igencsak megvannak az előnyei :) Például: tudom mi került bele. És nagyon nagyon finom! 


Hozzávalók (8 darabhoz):
300 g tönköly finomliszt
200 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
200 ml langyos víz
fél csomag friss élesztő (25 g)
1 tk. só
2 ek. olaj
140 g joghurt

Tetejére:
1 ek. tökmag
1 ek. napraforgómag
1 tk chia mag (azték zsálya)

A tökmagot és napraforgómagot aprítóban aprítjuk, hozzákeverjük a chia magot és egy tálcán elsimítjuk vékonyra a magréteget. Ebbe fogjuk beleforgatni a kifliket.
Az élesztőt a langyos vízbe morzsoljuk. A liszteket egy tálba szitáljuk, összekeverjük a sóval. Sóból eredeti receptben kétszer ennyi van, én Kristóf miatt nem sózok nagyon. Hozzáadjuk az olajat, joghurtot és az élesztős vizet. alaposan összedolgozzuk, dagasztjuk, míg össze nem áll a tészta cipóvá. Lefedve 30-40 percet kelesztjük (duplájára nő). 8 egyforma cipóvá szedjük a tésztát. Nálam nem volt szükséges lisztezni, de ha nagyon ragadna, akkor enyhe lisztes felületen dolgozzunk. Én ezt úgy szoktam, hogy kb. 100 (nálam pontosan 105) grammos darabkákat kell szedni és bevallom mérleggel lemértem, hogy szép egyforma legyen a 8 cipó. Konyharuhával letakarva 15 percet pihentetjük. Majd egyesével hosszú ovális formát nyújtunk belőle (20-25 cm hosszú). A tészta nagyon vékony legyen 1-2 mm! Egyik végénél kezdjük el feltekerni jó szorosan. Végül kissé lespricceljük vízzel és beleforgatjuk a magokba. Kiflit formázunk belőle és sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük. Mind a 8 cipóval így járunk el. A tepsibe távolra tegyük egymástól a kifliket, mert nőni fognak. Nekem 4 fért be egy tepsibe. Letakarjuk a kifliket konyharuhával és 20-30 percet pihentetjük. Mivel nekem két tepsim lett 4-4 darab kiflivel, így az első adag csak 20 percet pihent és ment is a sütőbe. Vízzel kissé lespricceljük és úgy tesszük be sülni. Előmelegített 200 fokos sütőben 20 perc alatt ropogósra sütjük. Frissen a legjobb. Kristóf is nagyon szerette :)

A receptért köszönet Limarának. A Stahl magazinban olvastam.


2013. április 17., szerda

Mángoldos-fokhagymás galette


A legszebb mángold szerintem ez a piros szárú. Mi nagyon szeretjük minden formában. Leggyakrabban főzelék készül belőle, de került már pizzára és bulgur mellé is.
Kisbabának is ugyanúgy adható, mint a spenót, úgyhogy Kristóf egyik héten spenótot, másik héten mángoldot eszik. Itt olvashattok például néhány érdekességet a mángoldról, spenótról, a benne levő vasról és az oxálsavról, ami korlátozza a vas hatékony felszívódását. És arról is, hogy kalciummal közömbösíthető az oxálsav, tehát nem véletlen, hogy gyakran a spenótfőzeléket valamilyen tejtermékkel egészítik ki. Az is érdekes, hogy az oxálsav nagy részétől forrázással (blansírozással) megszabadulhatunk, csak sajnos akkor egyéb értékes anyagok is távoznak a finom zöld levélből.
De vissza a galette-hez. Szerintem nem lenne hiba egyszerűen pitének nevezni. Mint ahogyan a quiche is fut pite néven. Talán annyi különbséget emelnék ki a kettő között, hogy a pitében, quichben van tojás (mármint a tésztájában), a galette tésztája tojásmentes. Rá kerülhet tojás, sőt érdemes is a felületét tojással bekenni, de bele nem igazán kerül (legalábbis én olyan recepttel nem futottam össze). És jellegzetessége még az, hogy töltelék csak a tészta közepére kerül és a széleit még nyersen visszahajtogatják. Készülhet édes töltelékkel is. Nálam ezúttal egy mángoldos-fokhagymás töltelék került bele, jó sok sajttal.


Hozzávalók (2 db. 18 cm-es galette-hez):
150 g (rozs)liszt
75 g vaj
75 g 20%-os tejföl
1/2 kk só

4 nagy mángoldlevél (szárral együtt) - 75 g
1 kisebb fej fokhagyma (10-12 gerezd)
75 g Grana Padano vagy parmezán sajt
1 tojás

A sütőt előmelegítjük 190 fokra.
A mángold leveleket megmossuk, megszárítjuk majd csíkokra vágjuk. A sajtot is apróbb kockákra vágjuk. A fokhagymát megtisztítjuk. A tojást villával kissé felverjük.
Elkészítjük a galette tésztáját. A vajat kissé megolvasztjuk (csak puha legyen, nem folyós). A lisztet a sóval összekeverjük. Sóból nálam Kristóf miatt kevesebb ment bele, magunknak régebben több került bele. Kóstoljátok meg, ha nem elég sós, akkor kerüljön még bele egy kevés. A tésztát ketté osztjuk (nálam két darab 150 grammos darab lett) és két nagy kört nyújtunk belőle (23-25 cm-es). Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük. A kör széleit szabadon hagyva megkenjük bőségesen tojással, megtöltjük a mángolddal, sajttal és fokhagymával. Sózzuk, majd elosztva ráöntünk annyi tojást, hogy egy kevés maradjon a két galette külsejét bekenni. Behajtogatjuk a széleit és ecset segítségével a maradék tojással bekenjük. 190 fokon kb. 20 perc alatt megsütjük.


2013. április 16., kedd

Görög joghurtos-kapribogyós hal polentával


Ez a recept az április Kifőztük magazinban jelent meg. 

Hozzávalók (4 adaghoz):

Halhoz:
kb. 1/2 kg halfilé (4 szelet sügér, fogas vagy akár afrikai harcsa)
40 g kapribogyó (2 ek.)
150 g görög joghurt (4 ek.)
15 g dijoni mustár (2 tk.)
egy kevés olívaolaj

Körethez:
200 g kukoricadara
só, víz

A sütőt előmelegítjük 220 fokra. A halszeleteket megmossuk és konyhai papírtörlőkendővel szárazra töröljük. Sózzuk, majd sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük. A joghurtot, mustárt összekeverjük, hozzáadjuk a kapri bogyót majd a halszeletekre kanalazzuk és elsimítjuk. Meglocsoljuk olívaolajjal. 20-25 perc alatt megsütjük. Addig megfőzzük a krémes polentát/puliszkát. A kukoricadarát bő sós vízben állandó kevergetés mellett 10-15 perc alatt puhára főzzük. Ha szükséges közben adjunk még hozzá vizet. A halszeleteket a polentaágyon tálaljuk. 



2013. április 15., hétfő

Sertéskaraj barna sörös pácban


Mindig mondom, hogy nem vagyunk nagy húsfogyasztók, mégis elég sok ilyen recept volt mostanában a blogon. Ez többnyire azért van, mert vendégeknek mindig sütök húst. Gondoljatok bele, ha a hús és krumplin élő Édesapámat valami vegetáriánus fogással fogadnám. Esetleg tofuval vagy rántott sajttal vagy csak egy zöldsalátával. Hát nem, ezt nem lehet! :)
Hús ide vagy oda mégis azért gyakran mellélövök, merthogy szeretek kísérletezni...és hát nem ő az én emberem ilyen téren. Így volt ezzel a hússal is. Gondoltam mennyire jó már, hogy barna sörben pácolom a karajt. Édesapám szereti a sertéshúst és a barna sört is. Most már tudom, hogy mindkettőt nagyon szereti, de külön-külön :) Természetesen megette, de úgy láttam nem lett a kedvence :) De ez ne fogjon vissza titeket a sütéstől, mert például nekem és Édesanyámnak is nagyon ízlett! Szóval tény, hogy a klasszikus sült hús imádókat nem fogjátok ezzel levenni a lábukról, de az újat kedvelőket biztos! Szerintem különösen finom volt hozzá a szósz, amiben a hús sült. 


Hozzávalók (nekünk 4 főre bőven elegendő volt, bár tény, hogy más hús is volt mellette):
600 g karaj
150 ml barna sör
frissen őrölt bors
3 tk. dijoni mustár
2 tk. méz
2 gerezd fokhagyma
1/2 tk kakukkfű
1/4 tk rozmaring
só, bors

Számoljunk azzal, hogy a hús a pácban tölti az éjszakát, úgyhogy mindenképpen előző este készítsük el. A karajt megmossuk és szárazra töröljük. Sózzuk, borsozzuk. Elkészítjük a pácot: a barna sört, mustárt, mézet, aprított fokhagymát és a fűszereket összekeverjük. Egy fedeles dobozba tesszük a húst és ráöntjük a pácot (a doboz ne legyen sokkal nagyobb mint a hús, hogy a pác alaposan körbeérje a húst). Megforgatjuk a pácban alaposan. Éjszakára hűtőbe megy, sütés előtt azért ha van alkalmunk többször mártsuk bele a teljes húst a pácba, vagy kanalazzuk rá a pácot.
A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Egy serpenyőben 1-2 evőkanálnyi olívaolajat felhevítünk, majd a karaj darabot néhány perc alatt kissé megsütjük (minden oldalát). Akkor jó, ha szép kérge lett. Egy kisebb méretű tepsibe tesszük az enyhén megsült húst és ráöntjük a pácot. 180 fokon 30-40 perc alatt megsütjük. Néha érdemes a pácból kanalazni a húsra sütés közben is.
A barna sörös pác ötlete Lila Füge szakácskönyvéből való.
Tálalhatjuk petrezselymes krumplival, fokhagymás-joghurtos leveles kellel vagy éppen újhagymás bulgurral. És ne felejtsünk kanalazni rá egy keveset a pácból is!
A joghurtos leveles kelhez szükségünk lesz 6-8 szál kelre, 5-6 evőkanálnyi görög joghurtra, 3-4 gerezd aprított fokhagymára egy kevés olívaolajra és ízlés szerint sóra. A megmosott és megszárított fodrost kel csíkokra vágjuk, majd hozzáadjuk az aprított fokhagymát, joghurtot és meglocsoljuk egy kevés olívaolajjal. Ízlés szerint sózzuk.
A bulgurt megfőzzük, leszűrjük, majd hozzákeverjük a karikákra vágott újhagymát. A szárát is.


2013. április 12., péntek

Diós-baracklekváros rugelach


Sikerült teljesen szezonon kívül rugelachot sütni. Nagyon finom omlós tésztája van és mindez a krémsajtnak köszönhető. A vajas tésztában a ráadás a krémsajt. Ez nagyon puhává teszi a süteményt! A diós-házi baracklekváros töltelék a széleken karamellizálódik és ez szerintem eszméletlenül jó benne. Természetesen bármi mással is tölthetjük a kifliket.


Amikor tervbe vettem a sütését hát volt egy sikertelen rugelach akcióm is, de nem a receptet okolom, hanem valószínű a krémsajt fajtája rontotta el. No meg, hogy nem hagytam elég időt a tésztának kihűlni, mielőtt sütöttem volna. Igazán csak annyi történt, hogy eléggé laposak lettek a sütemények, ízre nagyon finomak, de szétfolytak. Ezúttal viszont egész pofásak lettek.

Hozzávalók (24-32 darabhoz, én 24 nagyobb darabot sütöttem):
Tésztához:
225 g vaj
225 g krémsajt
2 ek nád porcukor
300 g (tönköly)liszt

Töltelék:
200 g dió
4 tk fahéj
150 g nádcukor
1 kisebb üveg baracklekvár

1 tojás, 1 ek. víz

Krémsajtból használjunk olyat, ami hűtve jó kemény, a folyóssal nekem nem lett szép a süteményem. A tészta hozzávalóit alaposan összedolgozzuk. Egy viszonylag ragacsos tésztát kapunk. Két egyforma részre osztjuk és folpackba korongnak csomagolva legalább 2 órára hűtőbe tesszük. Azért jó, ha lapos kör alakú, mert nyújtáskor innen könnyebb lesz kiindulni.
Addig elkészítjük a tölteléket: a diót durvára vágjuk, hozzáadjuk a cukrot és a fahéjat.
A sütőt előmelegítjük 175-180 fokra. Két tepsit kibélelünk sütőpapírral. A tojást a vízzel felverjük, ezzel fogjuk bekenni a süteményünket.
Kivesszük a hűtőből az egyik tésztát és egy nagyobb kört nyújtunk belőle. Ne legyen túl vékony a tészta, mert akkor szakadni fog. Az eredeti receptben 16 cikkre vágták, de én nagyobbakat készítettem, így én csak 12 körszeletet vágtam. Megkenjük baracklekvárral és rászórjuk a töltelék felét, kicsit belenyomkodjuk. A kör széléről indulva befele feltekerjük jó szorosan és kifliket formázunk belőle. Nem gond ha a töltelék egy része kicsit kifolyik, az fog karamellizálódni. A tepsit tegyük hideg helyre legalább 20-30 percre. Ezt az ötletet Lilla írta és szerintem segített abban, hogy a rugelachom szépen megtartsa a formáját. Nos emiatt is jó, ha hidegben sütünk rugelachot, mert bizony a két tepsi nekem nem fér be a hűtőbe, úgyhogy a jó hideg tavaszi napon fóliával letakarva ment ki az erkélyre.
A másik adag tésztából is elkészítjük a kifliket, addig nagyjából az első tepsi 20 perce hidegen van, úgyhogy behozzuk megkenjük a tojással és sülni tesszük. 25-30 perc alatt aranybarnára sütjük. Aztán jöhet a másik adag. A sütemény néhány napot eláll, ne tegyük hűtőbe, mert akkor megkeményedik a tészta. A legfinomabb másnap, tehát ha vendégeknek készül, akkor előző napon süssük.



A tészta receptje innen. A töltelék innen.



2013. április 11., csütörtök

Tabbouleh pirított bulgurból sült paradicsommal és fetával


A tabbouleh az arab konyha egyik jellegzetes fogása. Ma már nagyon elterjedt és nem csak a klasszikus bulgurral készült változatát fogyasztják széles körben, hanem készül ez quinoa maggal, kuszkusszal, csicseriborsóval vagy éppen nyers karfiollal. Nevezhetjük akár salátának is, de szerintem annyira laktató verzió készült nálam, hogy ez bőven elegendő ebédre, vacsorára. De az éhesebbeknek mondjuk köretnek valami egyszerű sült hús mellé.
Hogy mitől nem klasszikus mégsem ez a verzió? A pirított bulgur teszi igazán finommá! Sütőben, tepsiben kell a bulgurt megpirítani és csak utána főzzük meg.

Hozzávalók (2-4 főre):
fél bögre bulgur (100 g)
250 g koktélparadicsom
1 nagyobb vöröshagyma
1 nagy csokor petrezselyem (50 g, megtisztítva 30 g)
200 g feta sajt (vagy telemea)
olívaolaj
só, bors
citromlé

A sütőt előmelegítjük 230 fokra (jó forró legyen). Egy tepsibe a bulgurt helyezzük, szépen elterítve. Másikba a félbevágott paradicsomokat héjukkal lefele, meglocsolva bőségesen olívaolajjal és megszórva sóval, borssal. A bulgur kerüljön a felső rácsra, alá a paradicsomos tepsi. 7-10 perc alatt megpirítjuk a bulgurt (nem szabad megégnie, csak aranybarnára pirítjuk). A hagymát megtisztítjuk majd félbe vágjuk és szeleteljük. Amikor kivesszük a bulgurt, akkor a paradicsomra szórjuk a hagymát és további 5-10 percet sütjük. Ha alacsonyabb a hőmérséklet, akkor ez a folyamat kicsit tovább tarthat.
A bulgurt bő sós vízben puhára főzzük. Én fedő alatt felforralni szoktam, majd magában 10-15 perc alatt beszívja a folyadékot és megpuhul. Ha marad rajta folyadék, azt szűrjük le.
A petrezselymet megtisztítjuk. A vastag szárakat nem használjuk fel. Nekem csak ennyi petrezselymem volt, de ha valakinek több van, akkor még egy fél csokor szerintem mehet bele. Salátacentrifugával szárítsuk meg a petrezselyemleveleket, majd aprítógépben aprítsuk (vagy késsel vágjuk apróra).
A leszűrt bulgurhoz adjuk a sült paradicsomot és hagymát, az aprított petrezselymet majd meglocsoljuk egy kevés olívaolajjal és friss citromlével. Végül belemorzsoljuk a feta sajtot. 


Ötlet innen.

2013. április 10., szerda

Töltött csirkemell fűszeres kéregben ropogós tepsis burgonyával és lila hagymás tejföllel


A szokásosnál gyakrabban jelentkezem, de van még a tarsolyomban sok recept, ami nem szeretném ha elmaradna. Ez a recept a Kifőztük magazin áprilisi számában jelent meg. 


Hozzávalók (4 adaghoz):

Húshoz:
2 kisebb csirkemellfilé (70-80 dkg)
8-10 ek. reszelt sajt (cheddar)
6-8 koktélparadicsom
8 szál petrezselyem
4 ek. olívaolaj

Fűszeres kéreghez:
1 tk. só
1 tk. őrölt paprika
1/2 tk. őrölt cayenne bors
1/2 tk. őrölt kömény
1 tk. mustármag (barna, fekete és sárga vegyesen)
1/2 tk. őrölt fehér bors

Körethez:
13-14 közepes burgonya (1 kg)
1 ek. tönköly finomliszt
egy kevés olívaolaj

Lila hagymás tejfölhöz:
4 kisebb lila hagyma (megtisztítva 10 dkg)
400 g 20%-os tejföl



Készítsük elő a fűszerkeveréket. A mustármagokat mozsárban törjük apróra majd adjuk hozzá a többi fűszert és keverjük homogénre. A sütőt melegítsük elő 200 fokra. A csirkemellfiléket mossuk meg, konyhai papírtörlőkendővel töröljük szárazra majd vágjuk félbe és végül nyissuk szét téglalappá késsel. Klopfoljuk közepesen vékonyra mind a 4 darab húst. Sózzuk, hosszanti irányban töltsük meg a reszelt sajttal, a felkarikázott paradicsommal, a megmosott és megszárított petrezselyemlevelekkel. Tekerjük fel jó szorosan majd szórjuk meg a fűszerkeverékkel és végül hőálló zsinórral tekerjük körbe. Locsoljuk meg 4 evőkanál olívaolajjal majd sütőzacskóba helyezve süssük 200 fokon 30 percet. Hagyjuk kissé kihűlni és csak utána vágjuk fel. Akár előző napon is elkészíthető a hús.
A körethez a burgonyát hámozzuk meg és vágjuk négybe. Bő sós vízben főzzük 7-10 percet (nem kell puhára főzni, belül még roppanós maradjon), majd szűrjük le és hagyjuk teljesen megszáradni a felületét. Szitáljunk rá 1 evőkanálnyi lisztet és keverjük össze a burgonyadarabokat. Sózzuk, locsoljuk meg olívaolajjal, majd előmelegített 200 fokos sütőben 30-40 perc alatt aranybarnára sütjük. Közben ha szükséges forgassuk meg.
A lila hagymás mártogatóshoz vágjuk apró kockákra a hagymát majd keverjük össze a tejföllel és ízlés szerint sózzuk. Tipp: Ez a mártogatós tökéletes akár szendvicsalapnak is.
Tálaljuk a húst a burgonyával és a mártogatóssal.

2013. április 9., kedd

Kávés, ír whiskey krémes csokitorta


Egy igazán gyors torta azoknak akik szeretik a kávét és az ír whiskey-t. Ne skót whiskey kerüljön bele, ugyanis ízre van különbség. Puha, krémes, egyáltalán nem száraz torta ez.


Kinézetre nem lett egy díjnyertes torta, következőre biztos 1-2 dolgot másképp csinálnék rajta, de a receptet megosztom Veletek, mert szerintünk nagyon finom lett! Szüleim ittléte alatt készült a finomság, gyorsan el is fogyott.

Hozzávalók (nálam 23 cm-es formában készült, de ha magasabb tortát szeretnénk én javaslom kisebb tortaformában süssük, pl. 20 cm-es):
150 g liszt
200 g cukor
50 g kakaó
3/4 tk. sütőpor
3/4 tk. szódabikarbóna
1/2 kk. só
2 kisebb (M-es) tojás
120 ml zsíros tej
60 ml olaj
1 vaníliarúd kikapart magjai
100 ml forró kávé (2 csapott tk. instant kávé+ 100 ml forró víz)
20 ml ír whiskey (pl. Jameson)



A sütőt előmelegítem 180 fokra. A száraz összetevőket egy nagy tálban összekeverem (liszt, cukor, cukrozatlan kakaó, sütőpor, szódabikarbóna és só). Hozzáadom a tojásokat, tejet, olajat és a vanília kikapart magjait. Robotgéppel összedolgozom. Elkészítem a kávét hozzáadom azt is és végül a whiskey-t is belecsurgatom. Sütőpapírral bélelt tortaformában 20-25 perc alatt megsütöm. Amennyiben nem kapcsos a tortaforma én sütőpapírt csak az aljára tennék, oldalát csak kikenném vajjal. A kapcsosban fontos a sütőpapír, mert egy eléggé folyékony masszát kapunk és az hajlamos kifolyni a tepsiből.

Hagyom teljesen kihűlni, addig elkészítem a krémet. Én habszifonba tettem minden hozzávalót, de következőre nem oda tenném, mert így már nem volt esélyem egy kevés habfixálót hozzáadni és a megmaradt tortán bizony kicsit összeesett a hab. Vagy csak a tejszínhabot készíteném ott és utána kinyomnám a habszifonból, hozzáadnám a habfixálót és végül a kávét meg a whiskey-t.



250 ml habtejszín
10 ml ír whiskey (Jameson)
1 tk. instant kávé
1 tk. habfixáló

30-40 g étcsokoládé reszelve

A tejszínhabot felverjük, hozzáadjuk a habfixálót majd beleszórjuk a kávét és belecsurgatjuk a whiskey-t. Nem éreztem szükségét a cukornak a krémbe, de ha valaki csak a nagyon édes dolgokat szereti, akkor tegyen bele egy kevés porcukrot. A tortára kanalazzuk és megszórjuk reszelt étcsokoládéval.



Alaprecept innen.

2013. április 8., hétfő

Fűszeres csirkecombok


Nem egy klasszikus fűszerezésű csirkecomb ez, de a keleti ízek kedvelőinek biztos ízleni fog. Kell hozzá néhány különlegesebb hozzávaló, de megéri beszerezni őket.

Hozzávalók (2-4 adaghoz):
4 csirkecomb
2 közepes paradicsom
1 vöröshagyma
150 g zöld olajbogyó (cerignola típusú)
1 ek. ras el hanout fűszerkeverék
1 tk. édesköménymag
4 gerezd  fokhagyma
6 ek. olívaolaj
3 kaffir lime levél
frissen őrölt bors, só

200 g basmati rizs, só

A csirkecombokat megmosom, szárazra törlöm konyhai papírtörlőkendővel majd megsózom. A paradicsomokat negyedelem. A hagymákat meghámozom, majd negyedelem. A fokhagymákat is megtisztítom.
A sütőt előmelegítem 200 fokra.
Ras el hanout fűszerkeverékből nekem egész (szemes) van, így azt mozsárban durvára törtem. A benne levő fahéjat ugye nem bírja el a mozsár, így őröltből szórtam bele egy keveset. Otthon is elkészíthető ez a fűszerkeverék. Neten több recept is van, én arányokat nem írok, csak azt, hogy mi van benne: koriandermag, szegfűbors, édesköménymag, bors, római kömény, fahéj, ánizs, kardamom, gyömbér, szerecsendióvirág és kurkuma. A mozsárba az édesköménymagot is beletettem, azt is durvára törtem.
Egy tálban az olajban elkeverem a fűszerkeveréket egy csipet sóval és egy kevés frissen őrölt borssal. Beleforgatom a csirkecombokat majd a bőrös oldalukkal felfelé tepsibe teszem. A maradék fűszeres olajban megforgatom a paradicsomot, hagymát, fokhagymát és a kissé megtépkedett szárított kaffir lime leveleket. A tepsibe öntöm. Lefedem alufóliával majd 30-40 percet sütöm. Ekkor leveszem a fóliát és további 15-20 perc alatt ropogósra sütöm a csirkecombokat (én a végén 300 fokra emelem a hőmérsékletet és akkor néhány perc alatt szépen megpirul). Végül hozzáadom az olajbogyót. 
A körethez a rizs dupla adag sós vízben 15-20 perc alatt fő puhára.
A rizsre halmozom a húst és zöldségeket. 


A recept kisebb alakításokkal Segal Viktor Ízek és formák könyvéből való.

2013. április 6., szombat

Vaníliás karika


Ezúttal csak a fotó az én érdemem, de egyszer biztos én is megsütöm, mert nekem nagyon ízlett! Többek között ezt sütötte drága Anyósom Húsvétra. Időigényes elkészíteni, de megéri! Eszméletlen türelem kell az egyesével csokiba mártáshoz. Fontos, hogy csak csokitalpuk legyen és ne a teljes vaníliás karika ússzon a csokiban.

Hozzávalók (50-60 darabhoz):
2 tojás
100 g cukor
125 g vaj/margarin
1 vaníliás cukor
350 g liszt
1 púpozott tk. sütőpor
csipet só

180 g étcsoki
2 ek. étolaj

A szoba-hőmérsékletű margarint/vajat habosra keverjük a cukorral, vaníliával és a tojásokkal. Egy másik edényben a liszthez szórjuk a sót és sütőport, összekeverjük. A tojásos masszához keverjük a lisztest és alaposan összedolgozzuk. Viszonylag lágy tésztát kapunk. Hűtőbe tesszük 1 órára.
A sütőt melegítsük elő 180 fokra. Készítsünk elő két tepsit sütőpapírral bélelve. Jó lisztes felületen nyújtjuk ki a tésztát 4-5 mm vastagra és virágokat vágunk kiszúróformával (vagy karikákat). Tegyük a sütőpapírral bélelt tepsibe, viszonylag távol egymástól. 7-8 perc alatt megsütjük, nem szabad megbarnulnia, mert akkor kemény lesz. A tepsiket váltogatva süssük meg. Érdemes a masszát hűtőben tartani felhasználásig.
A kisült sütiket hagyjuk teljesen kihűlni. Addig elkészítjük a csokimázat. Gőz fölött megolvasztjuk a csokit, hozzáadjuk az olajat majd egyesével belemártogatjuk a vaníliás karikákat. A csokiba mártott karikákat sütőpapírra tegyük és csak akkor távolítsuk el, ha megdermedt a csoki. Sőt érdemes fémdobozba is a sütőpapírral együtt tárolni, mert akkor később sem fognak összetapadni. 


Recept innen.

2013. április 4., csütörtök

Narancskrémes répatorta


Bár az idei Húsvét lejárt, mégis hozok még egy répatortát. Nagyon finom lett ez a verzió is, úgyhogy nem szeretném, ha feledésbe merülne. Meg hát nem csak húsvétkor lehet ám répatortát enni! Ezúttal egy jó magas mega-torta készült. Az ember azt hinné eldől :) de nem, könnyen szeletelhető volt és egy méretes lapáttal szépen a tányérra lehetett helyezni. Aki meg nem szeretne ilyen magas tortát, annak leírom az alacsonyabb verziót is.

A recept az áprilisi Kifőztük magazinban jelent meg. Töltsétek le, lapozgassátok és főzzetek-süssetek belőle sok finomságot!



Hozzávalók (16 cm-es tortaformába, 6-8 szelethez):

A 4 db. tortalaphoz:
240 g reszelt répa (tisztított mennyiség)
2 tojás
200 g világos nádcukor
140 ml olaj
1 kk. őrölt fahéj
1-2 csipetnyi őrölt gyömbér, szerecsendió
80 g darált dió
1/2 tk. szódabikarbóna
200 g tönköly finomliszt


Krémhez:
300 ml habtejszín
1 nagy kezeletlen narancs (vagy 2 kicsi)
250 g mascarpone
3 ek. nád porcukor
1-2 tk. habfixáló




A tortalap hozzávalóit kettéosztjuk, előbb a mennyiség felét készítjük el, abból készül az első két tortalap. Azért érdemes kettéosztani, hogy a nyers masszát ne kelljen sokáig állni hagyni. 
A répákat meghámozzuk, megmossuk majd apró reszelővel lereszeljük.
A sütőt előmelegítjük 160 fokra. Egy 16 cm-es tortaformát kivajazunk.
1 tojást 100 g cukorral habosra keverünk. Hozzáadunk 70 ml olajat, beleszórunk 1/4 kk. őrölt fahéjat, 1-1 csipetnyi gyömbért és szerecsendiót majd hozzáadjuk a 40 g darált diót, a reszelt répa felét, azaz 120 grammot és végül 1/4 tk. szódabikarbónát és 100 g lisztet.
A masszát pontosan kettéosztjuk (én a mérleget is elővettem ehhez a művelethez :) ) és a felét a tortaformába öntjük, majd az előmelegített sütőben 30 perc alatt aranybarnára sütjük. A massza másik felét folpackkal letakarva konyhapultra helyezzük. Amint megsült az első tortalap kicsit keverjük össze a második masszáját majd helyezzük azt is fél órára sütőbe. Minden tortalap sütése után érdemes újra kivajazni a tepsit.
Amíg a második tortalap sül készítsük el az újabb adag masszát, amiből ugyancsak 2 tortalapot készítünk. A tortalapokat hagyjuk teljesen kihűlni.
Elkészítjük a krémet. A habtejszínt kemény habbá verjük, hozzáadunk egy kevés habfixálót. A mascarponet robotgéppel elkeverjük, hozzáadunk 3 evőkanálnyi porcukrot, majd óvatosan beleforgatjuk a tejszínt és a narancs reszelt héját.
A narancsot filézzük ki (eltávolítunk minden hártyát róla).
A krémet 4 részre osztjuk majd elkezdjük megtölteni a tortát. Minden tortalapra kerül a krém negyede (itt is a mérleget elővettem, hogy egyforma rétegeim legyenek) és néhány szelet narancs. Helyezzük egy kevés időre hűtőbe szeletelés előtt.
Jó magas tortánk lesz, de a szeletek szépen vághatóak.

Tipp: Természetesen 20-22 cm-es tortaformában is készíthetjük, akkor két lapot készítünk (vagy egyet és azt vágjuk ketté, ez esetben viszont számoljunk sokkal hosszabb sütési idővel, akár 60-70 perc is lehet, fontos, hogy tűpróbával ellenőrizzük megsült-e). Vagy akár dupla mennyiségből 20-22 centiméteres formában szintén négy lapos torta készíthető.



A fejlécben ez a torta köszön vissza. Edithnek (Cutie Cards) a műve :)


2013. április 3., szerda

Áfonyás sült joghurt torta


Kevés munkával készül ez a különleges finomság. Aztán csak várni kell, hogy megsüljön. Nem rövid a sütési ideje (kb. 1 óra), de megéri kivárni! Variálhatjuk mindenféle gyümölccsel. És bár a nevében ott a joghurt, nem egy teljesen krémes tortára kell gondolni. Sütés után szépen összeáll és amolyan "tésztásabb" lesz.


Nálam ez a torta a meglátni, megszeretni és muszáj megsütni kategória volt. Már jó ideje szemeztem Angélánál vele, aztán végre Húsvét előtt sor került rá. Nem lett tökéletes, mint az Angéláé, de higgyétek el nagyon finom volt! :) Következőre nem ezt a márkájú sütőpapírt fogom alá tenni, sőt valószínű egyáltalán nem fogok sütőpapírt tenni, mert a tapadásmentes tortaformámból szépen ki lehet majd szedni. És lehet még 5-10 perccel tovább fogom sütni, mert nekem nem keletkezett amolyan "piskóta alj", mint Angélának, de attól még szépen szeletelhető volt a torta.


Hozzávalók (23 cm-es tortaformába, 10-12 szelethez):
6 nagyobb tojás
100 g világos nádcukor vagy nyírfacukor
1/2 csomag sütőpor (1 csapott ek.)
80 g tönkölyliszt
1 kezeletlen citrom reszelt héja és a leve (ha picik a citromok akkor 2)
400 g zsíros joghurt (akár görög joghurt)
250 g mascarpone

270 g áfonya (nálam befőtt)
1 tortazselatin

A sütőt előmelegítjük 150-160 fokra. Nálam a 150 fok vált be. Fontos, hogy ne legyen túl meleg a sütő, mert akkor megreped a torta. A sütő aljára helyezhetünk egy hőálló tálba vizet, hogy az gőzölje a tortát.
A tojásokat szétválasztjuk. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük. A tojássárgákat a cukorral kifehéredésig keverjük. Beleszitáljuk a sütőport és lisztet. Hozzáadjuk a citrom levét és a reszelt héját, majd hozzáadjuk a mascarponet és a joghurtot. Spatulával óvatosan beledolgozzuk a tojások fehérjét a masszába. Érdemes két részletben hozzáadni.
Kivajazott, esetleg sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük...bár nálam ez beleragadt, de valószínű nem volt jófajta ez a sütőpapír. Kb. 1 óra alatt megsütjük. Hagyjuk a formában kihűlni. Ha kihűlt akkor megszórjuk bőven a gyümölccsel. Áfonyát csak kesztyűs kézzel szabad megfogni :) nehogy úgy járjatok mint én! Ráöntjük a tortazselét. Én hideg gyors zselatint használtam, víz helyett az áfonya befőtt levével készült, cukrot nem adtam hozzá, mert a befőtt édes volt. Tálalásig hűtőben tároljuk.


*gyakran sütöm feltét nélkül és házi baracklekvárral tálalom

Angéla, itt is köszönöm a receptet, nekünk nagyon ízlett! :)


2013. április 2., kedd

Reteklevél pesztó


Reteklevél felhasználásról már korábban írtam. Akkor készült ez a pesto is. Ha valaki magában nem szereti a reteklevelet, akkor így pépesítve megér egy próbát.


Hozzávalók (kb. 200 ml lesz belőle):
1 nagyobb vagy 2 kisebb csokor retek levelei (50 g)
30 g blansírozott mandula
2-3 gerezd fokhagyma
40 g Grana Padano vagy parmezán sajt
100 ml olívaolaj
só, bors


A retekleveleket alaposan megmossuk, majd salátacentrifugában megszárítjuk. Fontos, hogy a levelek szárazak legyenek. A mandulát serpenyőben megpirítjuk. Aprítógépbe tesszük a retekleveleket, mandulát, megtisztított fokhagymát, a sajtot, olívaolajat és egy kevés sót és frissen őrölt borsot. Pulzálva aprítjuk. Én kissé darabosabbra hagytam, de ízlés szerint lehet akár apróbbra vágni.
Kínálhatjuk akár magában pirítósra, de a legfinomabb szerintem főtt tésztával (spagetti, penne vagy orsó tésztával). Ez a mennyiségű pesto kb. 6 főre elegendő tésztával. Nálunk a tésztás verzió egy kis pirított feketeerdei sonkával, jó sok sajttal és tejföllel lett tálalva.