2013. január 31., csütörtök

Tarajos karaj


Gyors és egyszerű hús ez. Akár előző napon is elkészíthetjük és vendégek érkezésekor elég melegíteni és szeletelni. Tálalhatjuk tepsis burgonyával, rizzsel és salátával. Nálam készült mellé egy kis lila  hagymás tejföl is.

Hozzávalók (6-8 főre, 10-12 szelet lesz belőle):
1 kg karaj csont nélkül (ne válasszuk a teljesen zsírszegény darabot, mert akkor nem lesz szaftos a hús)
100 g vékonyra szeletelt császárszalonna (bacon)
só, bors
5 tk dijoni mustár (csípős)
6 gerezd fokhagyma
zsineg (kötözéshez, ami bírja a 200-220 fokot)

A karajt mossuk meg, töröljük szárazra konyhai papírtörlőkendővel. Vágjunk bele 5 metszést hosszanti irányban, úgy hogy a húst ne vágjuk több darabra, hanem csak kis zsebeket vágjunk, amiket császárszalonnával meg tudunk tölteni. Én úgy kezdtem, hogy először középen hosszanti irányban vágtam a húst aztán úgy a jobb mint bal oldalon vágtam még 2-2 hosszanti vágást. Viszonylag mélyeket, de mégse annyira, hogy a húst szétdaraboljam, mert akkor szétesne. Fűszerezzük sóval és borssal. A fokhagymát tisztítsuk meg, vágjuk nagyon apróra (vagy akár fokhagymaprést is használhatunk) majd keverjük össze a mustárral. A hús 5 "zsebét" kenjünk be a mustáros fokhagymával majd tegyük bele a bacon szeleteket. Zsineggel kötözzük meg jó szorosan. Előmelegített 200-220 fokos sütőben kb. 1 óra alatt készül el. Én sütőzacskóban sütöttem 50 percet, majd kivettem és felvettem 220 fokra a hőmérsékletet és tovább sütöttem magában is a húst. Hagyjuk kissé kihűlni és csak akkor távolítsuk el a zsineget és szeleteljük a húst (én még forrón szeleteltem, ezért sem sikerült nagyon vékony szeleteket vágni, de ha türelmesen hagyjuk kissé hűlni, akkor szépen vékonyra is szeletelhető). Vendégeknek akár előző napon is elkészíthetjük, nagyon finom újramelegítve is.


Ötlet innen

2013. január 29., kedd

Babatorták


Kristóf első tortáját nem akartam túlvariálni, inkább olyan összetevőkkel dolgoztam, amiket korábban már evett. Készült egy "csokis" minitorta túrókrémmel, banánnal-naranccsal és egy teljesen vegán (tejtermék- és tojásmentes) tortácska is, banános-rizskrémmel.


Mindkét torta esetében a tortalap vagy a muffin lényegében ez a vegán receptem alapján készült. Az ott leírt mennyiség feléből készült négy kisebb muffin vagy egy 16 cm-es tortácska.

Hozzávalók 4 db csokis muffinhoz vagy egy 16 cm-es tortához:
65 g fruktóz
25 g karobpor
60 ml tönkölyital (dm-ben kapható, akár rizstej is használható)
45 ml olaj (semleges, pl. napraforgó)
50 g tönköly finomliszt
1/2 tk foszfátmentes sütőpor

Szóval lényegében a csokis hatást karobporral értem el, ugyanis ez az ami kisbabáknak adható kakaó helyett és nincs élénkítő hatása. Az összetevőket kézi habverővel alaposan összekevertem majd előmelegített 180 fokos sütőben 20-25 perc alatt megsütöttem.  Kissé morzsalékos lesz a torta tojás és tejtermék hiányában, de Kristófnak nagyon ízlett, meg nekem is :)
Krémnek túrót és joghurtot kevertem össze (150 g túró+ 75 g joghurt). Került rá és mellé bőven gyümölcs (banán és narancs).

Az alábbi teljesen vegán tortát meg a fenti összetevőkkel készítettem, csak a karobport liszttel helyettesítettem.  16 cm-es tortaformában sütöttem. A rizskrémhez vízben főztem 4 ek desszertnek/tejberizsnek való rizst (olyat ami kissé tapadós). Adtam hozzá 1/2 ek fruktózt. Amint megfőtt pürésítettem, hagytam teljesen kihűlni majd hozzáadtam egy fél banánt pépesítve (jó nagy banánnak a fele). Ezt a tortát viszont azonnal tálaljuk, a maradék másnapra megbarnul. 



Lisztmentes csokitorta mogyoróhabbal


Kristóf első szülinapján ezt ettük mi felnőttek. Neki is készült torta, majd azt is hozom. Ez egy csokibomba. Liszt nélküli csokitorta, tetején csokoládés-mogyoróhabbal. Gyors és egyszerű torta. Javaslom szobahőmérsékleten tálaljátok, mert úgy sokkal krémesebb.


Hozzávalók (23 cm-es tortához, 10-12 szelethez):

Tortalap:
340 g étcsokoládé
7 kisebb tojás kettéválasztva (M-es tojás)
140 g vaj + egy kevés a tortaformát kivajazni
165 g nádcukor
1/4 kk só

Hab:
115 g étcsokoládé
115 g mogyoró
1 ek keményítő
5 tojásfehérje (M-est használtam)
170 g nádcukor



A tortaformát vajazzuk ki körbe és az aljára sütőpapírt helyezzünk. A sütőt melegítsük elő 175 fokra. A mogyorót sütőpapírral bélelt tepsiben pirítsuk kissé meg (5-10 perc alatt), hogy le tudjuk hámozni. Ezt a lépést akár mikróban is megtehetjük. Konyhai papírtörlőkendővel hámoztam le egyesével a mogyorókat.
Elkészítjük a tortalapot. A 340 g étcsokoládét mikróban olvasszuk meg. Fokozatosan 30 másodpercekre tettem be és időközönként kevergettem. Vagy gőz fölött is olvaszthatjuk. A 7 tojást válasszuk szét. Hogy ne kelljen a gépi habverőt elmosni előbb a tojásfehérjéket a sóval verjük kemény habbá. Majd a puha vajat a cukorral keverjük habosra. Egyesével adjuk hozzá a tojások sárgáját, gépi habverővel keverjük habosra. Adjuk hozzá az olvasztott csokoládét, majd a tojáshab felét. Ekkor már spatulával dolgozzuk bele óvatosan. Adjuk hozzá a maradék habot és keverjük homogénre vigyázva, hogy ne törjük össze a habot. Öntsük a tortaformába és süssük 25-30 percet 175 fokon.


Készítsük el a habot. A meghámozott mogyorót és a csokoládét aprítsuk fel. Egy része lehet apróbb, másik darabosabb. Akár aprítógépben is készíthetjük, csak ne aprítsuk sokáig, nehogy lisztszerű legyen a keverék. Adjuk hozzá a keményítőt, keverjük el. Az 5 tojás fehérjét a cukorral kemény habbá verjük. Lassanként adagoljuk hozzá a cukrot. A kemény habhoz keverjük a mogyoró-csokoládé-keményítő keveréket. A tortát vegyük ki a sütőből és kanalazzuk rá a habot. Tegyük vissza további 25 percre a sütőbe. Amint készen van hagyjuk kissé kihűlni majd késsel válasszuk el a habot a tepsitől. A hab ahogy hűl középen kissé megereszkedik, de ez ne bátortalanítson el senkit :) Csak akkor szeleteljük ha már teljesen kihűlt. Akár behűtve is tálalható, akkor viszont keményebb, összeállóbb torta lesz, szobahőmérsékleten krémesebb. Tejszínhabbal tálaljuk. 


Recept kisebb alakításokkal innen

2013. január 24., csütörtök

Házi vaníliapuding


Szerintem kevés az az ember, aki ne szeretné a vaníliát. Létezik egyáltalán olyan? Mert igen, a levendula és a tonkabab megosztja az embereket, de én merem állítani, hogy a vanília nem. Lentebb összeírtam, hogy én mire, hogyan használom a vaníliát. Ha újabb ötlet van felhasználásra, akkor hajrá, írjátok meg nekem!

Konyhai felhasználás:
- kikapart magokat desszertekbe használom
- megmaradt héjakat (nád)cukorba, (nád) porcukorba teszem és lesz vaníliás cukrom
- amit még nem készítettem, de egyszer kipróbálom az a vanília kivonat (vodkába áztatott vanília)

Tárolás:
- fénytől, melegtől és nedvességtől védett helyen légmentesen zárva tároljuk (csatos üvegben, fémdobozban)
-amennyiben hosszabb ideig tároljuk és tartunk attól, hogy ez idő alatt kiszáradna fagyasszuk le (ezt még nem próbáltam ki, de külföldi oldalakon olvastam róla és biztos vagyok benne, hogy működik)

Sok érdekességet a vaníliáról itt olvashattok.

Vaníliával készült desszertjeim itt

Most pedig jöjjön ez  nagyon egyszerű vaníliapuding. Selectfood Alízé a recept, nekem nagyon ízlett!

Hozzávalók (ez a mennyiség 4-6 főre elegendő szerintem):
600 ml zsíros tej (legalább 2.8%os)
3 tojássárgája
50-60 g nádcukor (nekem az 50 grammal is elég édes volt)
35 g kukoricakeményítő
1 vaníliarúd

Keverjük simára a keményítőt, cukrot, tojássárgákat, vanília kikapart magjait és egy kevés tejet. A többi tejet a már kikapart rúddal tegyük fel melegedni. Ahogy melegedni kezd folyamatos keverés mellett keverjük össze a tojásos keverékkel. Nagyon lassú tűzön főzzük, állandóan kevergessük, de ne hagyjuk nagyon forrni. Rövid idő alatt besűrűsödik puding állagúvá. Tálkákba kínáljuk akár magában vagy valamilyen sütemény mellé.  


                    

2013. január 22., kedd

Zöld teás lazac


Úgy néz ki a lazac és a zöld tea igen jó párost alkotnak. Karácsonykor többek között ezt ettük. Akkor jázminrizzsel és zöldsalátával meg lilahagymás tejföllel, ezúttal fokhagymás krumplipürével tálaltam.

Hozzávalók 2 főre:
2 szelet lazac (de akár lazacpatkóval is el tudom képzelni)
1 filteres zöld tea
1/2 tk (Himalája) só
egy kevés frissen őrölt fehér bors
2 ek olívaolaj

6 (kisebb) burgonya
só, 1 szál petrezselyem
1 gerezd fokhagyma
1 ek vaj
egy kevés tej

A zöld teás lazac Jamie Oliver recept. A köretről: néhány hete Lehel barátom említette a fokhagymás krumplipürét és azóta motoszkált a fejemben, hogy én olyat még nem ettem. Fogalmam sincs Leheléknél hogyan készül, én friss fokhagymát passzíroztam bele. Nagyon krémesre pürésítettem, de akár darabosabban is el tudom képzelni.

Hámozzuk meg a burgonyákat, vágjuk kockára és sós vízben főzzük meg (én adtam hozzá egy kevés fagyasztott petrezselyemlevelet is). A fokhagymát törjük össze, majd a pürésített krumplihoz keverjük. Adjuk hozzá a vajat és egy kevés tejet. Ízlés szerint sózzuk.
A lazacot tisztítsuk meg, távolítsuk el a pikkelyeket. Mossuk meg, töröljük szárazra konyhai papírtörlőkendővel. Tegyük egy tálkába a zöld teát és a fűszereket. Keverjük össze, majd forgassuk bele a lazacot. Hagyjuk állni 5-10 percet, hogy összeérjenek az ízek, majd egy serpenyőt hevítsünk fel, tegyünk bele 2 evőkanálnyi olívaolajat és a lazacot a bőrős felével lefele kezdjük el sütni. Közepes lángon 3-4 perc alatt szinte ropogósra sütjük. Látni fogjuk, amint fehéredik a hús és az halad felfele. Fordítsuk meg és a másik oldalát is süssük meg. Néhányszor még forgassuk meg, míg a bőrős része ropogós lesz. Azonnal tálaljuk.


2013. január 20., vasárnap

Narancs



Ezúttal nem receptről szól a bejegyzés, csak hoztam néhány képet ezekről a csodás narancsokról. Ritkán jut hozzá az ember leveles narancshoz. Legalábbis én ritkán. Ezek Szicíliából érkeztek. És mézédesek. Kristóf is nagyon szereti :) És mivel kezeletlenek, így bátran le lehet reszelni a héját is. Én jégkockatartóban lefagyasztottam, jó lesz majd elővenni valamilyen süteményhez!  


Holnap reggel elő a citrusfacsarókkal és igyatok narancslevet! :)


2013. január 18., péntek

Hagymaleves


Hideg napokra egy melengető egyszerű leves. A hozzávalók biztos megtalálhatók minden kamrában. Még annak is ízleni fog, aki amúgy nem nagy hagyma-barát. 


Bevallom még életemben nem ettem ilyen mennyiségben hagymát (mert amúgy kevésbé szeretem), de ebben a levesben nagyon ízlett! A recept kisebb átalakításokkal az Alnatura szakácskönyből való. 


2013. január 17., csütörtök

Snickers szelet


Ezúttal nem saját sütit hoztam. A képet én kattintottam, de a sütiért Édesanyámé az érdem. Sokszor süti ezt ünnepre és a családban mindenki nagyon szereti. Még karácsonykor hozta nekünk. Ez az ő verziója és szerintem nagyon finom! Az amúgy mogyorós sütit ő dióval szokta sütni, ugyanis rengeteg diónk van a várkudui nagyszülők kertjében.

Hozzávalók (28*39 cm-es tepsiben süti):
Tésztához:
8 tojásfehérje
400 g cukor
300 g őrölt dió
5 ek liszt
1 sütőpor

Karamellás krém:
20 (azaz 12+8) ek cukor
300 g apróra vágott dió
250 g margarin vagy vaj
8 tojássárgája

Tetejére csokimáz vagy reszelt csoki

A tésztalap elkészítésével kezdjük. A 8 tojás fehérjét 400 g cukorral kemény habbá verjük, hozzáadjuk a 300 g őrölt diót, 5 ek lisztet és a sütőport. Kivajazott tepsibe simítjuk és előmelegített 150 fokos sütőben 20-30 perc alatt megsütjük.
Elkészítjük a krémet. Az apróra vágott diót kissé pirítsuk meg (akár mikróban vagy serpenyőben). A 8 tojás sárgáját 8 evőkanál cukorral habosra keverjük. 12 evőkanál cukrot egy lábosban karamellizálunk majd hozzáadjuk a 300 g apróra vágott diót, a 250 g margarint illetve a cukros tojássárgákat. Nagyon lassú tűzön 4-5 percig kevergetjük, éppen csak forrjon. A még langyos krémet kenjük rá a tésztalapra.
Tetejére olvasszunk csokoládét vagy akár reszelhetjük is rá. Édesanyám kb. 200 g étcsokoládét olvaszt és 3-4 evőkanál vizet és ugyanennyi olajat ad hozzá.



2013. január 12., szombat

Édes élet


Édesszájú vagyok. Amikor elkezdtem elővenni a különböző cukrokat fotózáshoz egy picit ledöbbentem. Az biztos, hogy egy átlag háztartásba 2-3 féle cukor tartása bőven elegendő. De én kíváncsi vagyok, szeretek tesztelgetni és ezt vállalom. Menthetetlen vagyok ilyen téren. Hogy miért ennyi cukor meg édesítő? Melyik jobb mint a másik? Nem tervezek ilyenekről bölcselkedni, hiszen ott a Google meg azért valljuk be elég szubjektív vélemény lenne ha én most itt a nádcukorról áradoznék vagy éppen a mézről...Mindenki egye azt amit szeret. Vagy éppen azt, amihez hozzájuthat. Csak azért van itthon ennyiféle, mert Budapesten lakunk és gyakran elcsábulok valami újdonságra. Aztán tény, hogy van amit egyszer veszek meg és többet soha, mert nem jön be. 


A kókuszvirágcukor nem kifejezetten jó illatú cukor, viszont íze finom. Ami érdekes erről a cukorról az az, hogy alacsony a glikémiás indexe, tehát néha diétákba is beleférhet a fogyasztása. És lehet karamellizálni, amit a nyírfacukorról nem mondhatunk el. Szóval finom karamell készíthető vele. Minden kókuszos desszertbe még jobban kiemeli a kókuszos ízt. Juharszirup palacsintára. Golden syrup (nádcukor melasz) szintén palacsinta, vagy legutóbb pepparkakort sütöttem vele. Ennek van egy még sötétebb változata is, szinte fekete. Világos nádcukor minden édességbe. Méz puszedlibe, mézes pogácsába. Eritritolt diétázók, cukorbetegek fogyasztják, akárcsak a nyírfacukrot. Nos például ez az a cukor, amit többet nem fogok venni. Az ok egyszerű: nagyon furcsa íze van. Ahogy egy baráti beszélgetésen megbeszéltük: hűvös íze van. Bármibe teszed. Én például piskótát sütöttem vele és hát "hűvös" piskótát enni nem élmény, olyan mintha száraz lenne pedig még friss! Meg lemon curdbe is került és ott is rosszul vizsgázott. Visszakristályosodott. Szóval ha már olyannak sütök, aki nem ehet cukrot, akkor inkább a nyírfacukrot választom. Tudom, tudom...a nyírfacukrot állandóan fogyasztók meg arról panaszkodnak, hogy nagy mennyiségben bizony hasmenést okoz. De hát én nem sütök vele annyira gyakran.


Agavé is diétázóknak szól, viszonylag alacsony a glikémiás indexe. Ízre én azt mondom egy semleges méz. Ez is mehet palacsintára, de szinte bármilyen desszertbe amibe különben mézet tennénk. A dark muscovado egy ragacsos sötét nádcukor és kifejezetten karamellás íze miatt a spéculoos kekszbe is használják. De természetesen egyéb édességekbe is nagyon finom. A molasses ehhez igen hasonló, csak szinte fekete színű ragacsos állagú finomítatlan melaszos nádcukor. A pálmacukor nem olyan régi beszerzés, arról különösen még nem tudok nyilatkozni, majd most jönnek a tesztelések. Keleti konyhában mártogatós szószokhoz használják. Van aki magában is eszi. Mindenképpen vízben feloldva lehet használni. Itt is lehet olvasni róla.
A képekre nem került (mert nem volt már edénykém :) ), viszont használok még fruktózt is ritkán, meg ugye a nyírfacukrot. Meg a nagy keresgélésben klasszik répacukor porcukrot is találtam! Szóval van itt minden.
És annak akit jobban érdekel a glikémiás indexe és fajtája a cukroknak ITT egy igazán jó táblázat. 

Ti mivel édesítetek? 


2013. január 10., csütörtök

Ír szódás kenyér dióval


Írországban kóstoltuk először a híres soda bread-et. Hát nem ízlett. Próbáltuk feleleveníteni, hogy vajon mi nem ízlett akkor benne, de nem jöttünk rá. Tény, hogy nem. Gondoltam adunk neki egy második esélyt. És tényleg megérte! Nagyon egyszerű, nem kell dagasztani, sőt nem kell keleszteni, így amint összegyúrtuk mehet is a sütőbe. És félóra múlva már tálalhatjuk a ropogós héjú friss kenyeret. 


Még karácsony előtt a TeaRoom lányoktól nyertem egy példányt a nyomtatott karácsonyi magazinjukból. Nagyon örültem neki, mert azért más kézben fogni egy szép kiadványt, mint lapozni az interneten. No de akinek ez nem adatik meg :))) itt az online verzió. Nézegessétek és süssetek belőle ti is!
Terveztem írni róla, de csak úgy akartam, ha már valamit elkészítettem belőle.

Hozzávalók:
400 g finomliszt + egy kevés a tetejére
100 g teljes kiőrlésű rozsliszt
1 tk. szódabikarbóna
2 tk. himalája só
40 g olvasztott vaj
120 g krémes joghurt
220 g tej
20 g dió darabokra vágva (kisebb-nagyobb vegyesen)

* eredeti receptben 370 finom és 130 teljes kiőrlésű liszt van, illetve 340 g író, joghurt vagy tej

A sütőt előmelegítjük 200 fokra. A liszteket, szódabikarbónát és sót összekeverjük majd hozzáadjuk az olvasztott vajat, a joghurtot, tejet és a diót. Alaposan összedolgozzuk és egy cipót formázunk belőle. Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük és egy fakanállal egy plusz jelet nyomunk a cipóra. Javaslom ne nyomjatok ennyire mély nyomot mint én :) Kicsit bevallom még késsel is rásegítettem, hát ezért nem lett szép formás. De ízre nagyon jó lett!
Lisztezzük be, majd amint forró a sütő mehet is sülni a kenyér! 200 fokon kb. 30-40 perc alatt sül készre. Várjuk meg, hogy kihűljön. Mi citromos-tonhalas szendvicskrémmel és friss salátával ettük.


Köszi Lányok még egyszer a magazint és a receptet! És örülök, hogy végre személyesen is megismertelek titeket!

2013. január 8., kedd

Csavart grissini olajbogyóval

 

Múlt héten ezt vittem a Segítsüti találkozóra. Mindenképpen frissen javaslom. A grissini másnapra eléggé meg tud puhulni és úgy már nem az igazi...


A recept kisebb alakításokkal Segal Viktor Ízek és Formák könyvéből való

2013. január 7., hétfő

Marhabélszín édesköményes vegyes salátával, főtt burgonyával


Télen azért nálunk is gyakrabban húsé a főszerep. Ez így van rendjén, hiszen a hideg valahogy kívánatosabbá teszi a házi füstölt sonkát, kolbászt és ezúttal éppen egy marhabélszínt. De azért mégsem tudnék húst-hússal enni. Kell a saláta! Januárban (szerencsémre) ilyenekkel van tele a piac. Bár decemberben még tölgylevelű és szalanova saláta dömping volt, most leginkább leveles kel, rukkola, portulák és még sok csodás zöld kapható, amivel izgalmassá tehetjük az étkezést így tél közepén.
Az édeskömény nagy kedvenc lett az elmúlt évben és szerencsére elég gyakran jutottam hozzá. Nem csak mi, de Kristóf is nagyon szereti (ő még csak főzve eszi)! Együk nyersen salátába, sütve vagy párolva köretnek, de akár levesbe is főzhetjük. Én a szárait mindig a zöldséglevesbe főzöm, finom aromát ad neki. Hasfájós kisbabáknak is javasolják. Mi nem nagy mennyiségben, de azért a szokásos ebédhez keverve egy kis főtt édeskömény gumót gyakran adtunk Kristófnak. Finom aromája miatt, nagyon ízlett neki! Aki többet szeretne olvasni róla, az itt teheti meg. No meg természetesen rákeresve az interneten sokat lehet róla olvasni. 
A fodros vagy leveles kellel én az elmúlt években ritkán találkoztam. Étteremben ettem már, de piacon sose láttam. Így most megkóstoltuk. Nyersen salátába nagyon finom, de számoljunk azzal, hogy ez nem szalanova vagy jégsaláta, tehát a salátánk sokkal "keményebb" lesz. Többet róla itt olvashattok. Nyersen én a salátába a vastag szárát nem vágtam, hanem az ment a zöldséglevesbe. De természetesen az is ehető nyersen. Főve, sülve olyan ételekbe tegyük, amibe egyébként kelkáposztát használnánk.
A portulák jelentette számomra az újdonságot. Korábban még sose ettem. Íze végülis semleges. Én nem éreztem semmi karakteres ízt benne, viszont formára mutatós és állaga roppanós. Talán magában még jobban tudott volna érvényesülni, mint ebben a vegyes salátában. Noéminél találhattok még olyan recepteket, amiben portulák szerepel.
Rukkoláról regényt tudnék írni, de biztos ti is, ezért ha valaki kíváncsi az biztos neten utánaolvas. A nagyméretű a vad, kerti rukkola. Ezzel én eddig csak a Csörsz utcai biopiacon futottam össze. Hogy miért jobb ez? És most szubjektív vélemény következik...Hát nekem már sok rothadt doboz rukkolám volt a hűtőben a szokásos szupermarketiből. Ez sose rohad meg. 1 hétig hűtőben friss marad! Ez nem csak annak köszönhető, hogy hű de sokáig áll ez el, hanem annak is, hogy ebből vehetek csak 5-10 szálat, amennyit biztosan meg tudunk enni ketten. Azért a méretes áruházi rukkola dobozt ketten nem tudtuk megenni (ráadásul úgy, hogy Andrisom nem kedveli). Ja és fagyasztani ne próbáljátok (legalábbis a bolti szokásosat), sajnos az nem működik :( Ezt még akkor kipróbáltam, amikor nekünk soknak bizonyult néhány napra a nagy doboz rukkola.
Akkor a hosszú fecsegés után jöjjön a recept.



Hozzávalók 2 főre:

Zöldsalátához:
2 szál leveles kel
3 szál vad rukkola (vagy egy marék apró)
egy kis marék portulák
1/2 nagy édeskömény
1/2 körte
Öntethez: 1/4 citrom leve, 4 ek olívaolaj, 1 tk dijoni mustár, 1 kk vegyes mustrámag (barna, sárga, fekete), ízlés szerint só és bors.

Köret: 6-8 kifli burgonya, só

Hús: 250-300 g marhabélszín, só, bors


A marhabélszínt vegyük ki a hűtőből, hogy legyen ideje szobahőmérsékletűre melegedni mire elkezdjük sütni. A sütőt melegítsük elő 200 fokra.
A saláta magában is megállja a helyét, úgyhogy javaslom vegáknak vagy könnyű vacsorára! Minden hozzávalót alaposan megmosunk, a salátákat centrifugával megszárítjuk. A körtét meghámozzuk, az édeskömény szárát levágjuk (azt amúgy zöldségalaplé főzéshez érdemes felhasználni). Apróra vágunk mindent (portulák kivételével, az annyira pici levelű, hogy nem érdemes  vagdosni), édesköményt próbáljuk hajszálvékonyra vágni. Az öntethez a hozzávalókat összekeverjük, majd a salátára öntjük.
A burgonyát meghámozzuk és bő sós vízben puhára főzzük. Leszűrjük.
A marhabélszínt mossuk meg, konyhai papírtörlőkendővel töröljük szárazra. Egy serpenyőt forrósítsunk fel, majd amikor már forró öntsünk bele 1-2 evőkanálnyi olívaolajat. Tegyük bele egészben a marhabélszín darabot és annak minden oldalát süssük 1-1 percet. Közben sózzuk, borsozzuk. Ha már szép kérget sütöttünk neki, akkor az előmelegített sütőbe helyezzük 10-15 percre. Sok szakácskönyv szerint ilyenkor csak 5 percet javasolnak, de nekem úgy túl véres marad a hús. A negyedóra bizonyult jónak nálunk (ilyen kisebb méretű hús esetén, nagyobbat biztos tovább sütném...). Fontos, hogy ha kivettük a sütőből akkor további 15 percet hagyjuk pihenni és csak utána szeleteljük éles késsel. A salátával és burgonyával tálaljuk.


2013. január 6., vasárnap

Dagasztás nélküli kenyér


Ez egy igazán ropogós héjú, belül szép lyukacsos kenyér. Mondhatni lusta asszony kenyere is egyben, ugyanis dagasztás nélküli. Nálam teljes kiőrlésű- és finom tönkölyliszttel valamint zabpehelyliszttel készült. És szögletesre formáztam. Sütéskor számoljunk azzal, hogy a kenyértészta egy éjszakát pihen, tehát érdemes este előkészíteni és reggel sütni, vagy fordítva.


A DNK-nak avagy a No knead bread-nek elég hosszú múltja van. Pékségek is sütnek ilyen jellegű kenyereket. Én ezt a videót találtam róla és ennek az instrukcióit követtem. A folyadék aránya a kenyérben mindenképpen liszttípustól is függ, illetve már olyat is olvastam, hogy páratartalom függő. Nézzük meg a videóban milyen a tészta állaga és olyat próbáljunk összehozni. Nem egy puha, inkább lisztesebb, keményebb a kenyértészta amikor összekeverjük.
A sütéshez szükségünk lesz egy nagy jénai tálra vagy kacsasütő tálra. A lényeg, hogy fedeles legyen.

Hozzávalók:

100 g zabpehelyliszt
100 g teljeskiőrlésű tönkölyliszt
300 tönköly finomliszt
6-7 g (Himalája) só
fél zacskó szárított élesztő (4-5 g)
400 ml langyos víz

Egy tálban a száraz összetevőket kicsit keverjük össze, majd adjuk hozzá a vizet és keverjük össze. Nem kell dagasztani, csak éppen annyit keverjük, hogy összeálljon a massza.
Lefedve kelesztjük 12-14 órán keresztül. Általában azt javasolják, hogy ne olyan helyen ahol huzat van. Nálam a konyhapulton pihent éjszaka a fedett műanyag kelesztőtálban (valami hasonlóm van).
Reggel a sütőt 250 fokra előmelegítettem. A kacsasütő tállal együtt melegítettem a sütőt, hogy az is jó forró legyen, meg az amúgy se bírja egyből a 250 fokot, hanem szép fokozatosan jó ha melegszik. A tálat nem kentem ki semmivel. Attól, hogy forró sütőtálba kerül a kenyértészta, biztos, hogy nem fog beleragadni.
Erősen lisztezett munkafelületre kivettem a tésztát és kissé átgyúrtam, majd ahogy a videó is mutatja hajtogattam akárcsak egy borítékot. A hajtogatással lefele egy konyharuhára helyeztem. Én szögletesre és laposabbra formáztam, de természetesen kerek vagy ovális is lehet, vagy akár magasabb kenyeret is formázhatunk tetszés szerint. Magvakkal is megszórhatjuk, én nem tettem, nálam csak tönköly finomlisztes lett kívül. A konyharuhán a hajtogatással lefele pihen a tészta 15-20 percet, mire eléri a sütő a 250 fokot. A kacsasütőbe vagy jénaiba úgy tesszük bele a tésztát, hogy megfordítjuk, azaz a korábban alul levő hajtogatás ezúttal fölülre kerül. Lefedve megy a sütőbe 25-30 percre. Majd levesszük a fedelet és további 25-30 percet sütjük mérsékelve a hőmérsékletet 200 fokra.
Nekem méretes ovális kacsasütő tálam van és kb. a felét töltötte ki a kenyér, szóval nem kell hatalmas kenyeret sütni csak azért mert nagy a sütőtál. Szépen megtartja a formáját. Nekünk ez a mennyiség 2 főre elegendő volt, de természetesen süthetjük ennek az adagnak a dupláját, tripláját is No meg kedvünk szerint variáljuk a liszteket.

Még melegen tökmagolajjal tálaltam. 


2013. január 3., csütörtök

Szezámos csokitorta joghurtos narancskrémmel


Egyszerű, mutatós és gyorsan elkészíthető csokis finomság ez. A joghurtos narancskrém igazán könnyeddé teszi.


A karácsonyi időszakban nem is egyszer készült el ez a torta. Bár elsőre is finom volt, kicsit azért csiszoltam rajta és végül szerintem nem túlzás azt mondani tökéletes lett. Készítettem már nyírfacukorral is, úgyhogy cukorbetegeknek, diétázóknak is javaslom. Csak egyszerűen a nádcukor mennyiségét cseréljék nyírfacukorra a tortában és a krémben is. Eritritollal nem javaslom a narancskrémet. Bár eddig csak citrommal készítettem, az nem lett tökéletes, ugyanis a végén visszakristályosodott a cukor.
A narancskrém magában is isteni finom, javaslom akár pohárdesszertekhez vagy gyümölcssalátára is! Természetesen citrommal is nagyon finom.


Hozzávalók (23 cm-es tortához):
150 g vaj+ egy kevés a tepsit kikenni
75 g étcsokoládé+ 25 g apróra vágva
60 g szezámmag
5 tojás
200 g nádcukor
65 g kakaópor
125 g liszt

Narancscurd (nekem 460 g lett):
2 nagyobb narancs reszelt héja+leve
100 g nádcukor
4 tojás
50 g vaj

450-500 g görög joghurt




A sütőt előmelegítjük 160 fokra. Egy 23 cm-es torta vagy piteformát alaposan kivajazunk és megszórjuk a 60 g szezámmaggal (a tepsi oldalát is). A 150 g vajat és 75 g 70%-os étcsokoládét egy lábosban vagy mikróban megolvasztjuk.
5 tojást 200 g nádcukorral habosra keverjük. Beleszitáljuk a 65 g kakaót és 125 g (tönköly)lisztet. Belecsurgatjuk a vajas-csokoládémasszát és a 25 g apróra vágott csokoládét majd robotgéppel összedolgozzuk. Beleöntjük a tepsibe és sütőbe helyezzük kb. 30 percre. Kicsit még remegős lesz a végén, de úgy a jó, ne süssük túl. Hagyjuk tepsiben kihűlni majd borítsuk ki.
A joghurtos narancskrémhez előbb a narancscurd készül el. Két narancs héját és kifacsart levét tegyük lábosba. Adjunk hozzá 100 g nádcukrot és 50 g vajat majd melegítsük fel, hogy a cukor és vaj elolvadjon. Zárjuk el a tüzet. A 4 tojást kissé verjük fel (nem kell habosra) majd lassan csurgassuk a langyos narancsos keverékhez folyamatos kevergetés mellett. Érdemes habverővel keverni, hogy csomómentes maradjon. Helyezzük vissza a tűzhelyre nagyon lassú tűzre (nálam a 9 fokozatból a 4es) és addig kevergessük míg pudingszerűvé sűrűsödik. Hagyjuk kihűlni, közben néha kevergessük. Ha teljesen kihűl, akkor adjuk hozzá a görög joghurtot és máris tálalhatjuk.
Ha nincs görög joghurtunk, akkor a lecsöpögtetett joghurt is tökéletes. Szűrőben, gézzel néhány óra alatt csöpögtessük le. Természetesen így több joghurtra lesz szükség, mert kevés marad. 


Csokitorta alaprecept kisebb változtatásokkal  innen.

2013. január 2., szerda

Borjúraguleves


Szeretem a mindent bele tejszínes zöldségleveseket. Egy kis citrommal savanyítva a legjobb! Borjú helyett természetesen csirke- és pulykahússal is készíthetjük.

Hozzávalók (nálunk kb. 10 adag lett belőle):
500 g borjúhús (pl. lábszár)
1 ek vaj
1 hagyma
1 gerezd fokhagyma
3 sárgarépa (300 g tisztítás előtt)
1 nagyobb petrezselyemgyökér (175 g)
1/2 zeller (200 g)
5 gomba (125 g)
2 krumpli (225 g)
100 g zöldborsó
1 csapott ek (tönköly)liszt
100 ml habtejszín (ne használjunk főzőtejszínt, abban adalékanyagok is vannak a tejszín mellett)
só, bors
1 tk szárított tárkony (természetesen frisset is használhatunk)
tálaláskor fél-1 citrom leve, ízlés szerint
esetleg csigatészta, betűtészta vagy akár cérnametélt (laska)

A húst mossuk meg, töröljük szárazra papír törlőkendővel majd vágjuk kisebb kockákra. Tisztítsuk meg a zöldségeket. A hagymát apró kockákra vágjuk, a fokhagymát fokhagymapréssel aprítsuk. Tetszés szerint vágjuk karikára, félbe vagy akár hasábokra a zöldségeket. Egy nagy fazékban olvasszuk meg a vajat és süssük üvegesre benne a hagymát és fokhagymát. Adjuk hozzá a húst és azt kissé süssük meg. Borítsuk bele az összes zöldséget (a borsóból ha netán konzervet használunk és nem frisset, akkor azt a végén adjuk hozzá). Öntsük fel bőven vízzel, fűszerezzük (só, bors és tárkony) majd addig főzzük (közepes lángon), míg a hús és a zöldségek is puhák lesznek (a vizet néha pótoljuk, amennyibe nagyon elfő). Vegyük le a tűzről. A tejszínbe szitáljuk a lisztet és keverjük csomómentesre. Ha ez nem sikerül, akkor a levesbe szűrőn keresztül csurgassuk bele. Folyamatosan keverjük. Fontos, hogy amikor a tejszín belekerül ne forrjon a leves. Tegyük vissza tűzre é forraljuk fel. Facsarjunk bele citromlevet. Ezt akár tálaláskor is lehet és akkor mindenki ízlése szerint lesz savanyítva a leves. Tálalhatjuk csigatésztával vagy akár cérnametélttel is. Mi ez utóbbival ettük, édesanyám által készített házi laskával (nálunk Erdélyben a laska=cérnametélt).


2013. január 1., kedd

Lencsesaláta édesköménnyel


Kívánok Mindenkinek Boldog új évet! Legyen benne siker, egészség, szeretet és minden amire vágytok. No meg finom ételek! :)
Ha Újév, akkor lencse. Idén többféle lencsés fogás készült nálunk, egyik ez a nagyon egyszerű fekete lencsés (beluga) édesköményes saláta.

Hozzávalók (4-6 főre):
150 g fekete lencse
2 ek olívaolaj
1 közepes vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1/2 tk só
1/2 kk őrölt római kömény
csipet őrölt szerecsendió
1 kisebb édeskömény

A hagymát és fokhagymát hámozzuk meg, mossuk meg majd vágjuk apró kockákra. Egy lábosban hevítsük fel az olajat, süssük benne üvegesre a hagymát és fokhagymát. Szórjuk bele a lencsét majd öntsük fel vízzel. Adjuk hozzá a fűszereket és főzzük puhára a lencsét (kb 20 perc alatt). A végére jó ha elfő róla  a folyadék, de ha nem, akkor szűrjük le.
Az édesköményt mossuk meg és vágjuk vékony szeletekre. Keverjük össze a lencsével. Sózzuk meg ízlés szerint. Én hidegen tálaltam, de akár fel is melegíthetjük.