Oldalak

2011. augusztus 22., hétfő

Csokicseppes shortbread egy pohár habos tejjel


A hétvégi melegben kevésbé volt kedvem sütni, de azért mégis elcsábultam egy kis édességre. Elvégre ünnepi hétvége volt, azt mondtam magamnak kirúghatok a hámból és nassolhatok :) Az ilyen össznépi megmozdulások mint március 15 vagy augusztus 20 kevésbé tudnak lázba hozni. Próbáltam is visszagondolni és talán már 4-5éve, hogy nem láttam a tűzijátékot. Mindig inkább külföldre utaztunk ilyenkor nyaralni, kihasználva a hosszú hétvégéket.
Olvastam arról, hogy Ízek sétánya van a budai rakparton és hát kissé kíváncsian gondoltam megnézem mit mutatnak ott gasztronómiai téren. Hát teljes kiábrándulás volt számomra, hiszen a programfüzet alapján nem lehetett kideríteni, hogy melyik stand hol van...nagyon össze vissza helyezték el őket, illetve elég nagy távolságra egymástól! Ember legyen a talpán aki a tömegben mindent végig tudna nézni. Hát nem is próbáltam meg. Aztán ugye ott volt az Ország tortája is, ami már a csapból is folyik. Hát eszem ágában sem volt megkóstolni. Inkább kürtöskalács vágyamat próbáltam volna kielégíteni, de ott hihetetlen hosszú sor állt. Aztán párommal kitaláltuk, hogy a tűzijáték utolsó perceiben állunk be a sorba és láss csodát, akkor csak 2-3 ember lézengett ott, tehát sikerrel jártunk. Az tényleg finom volt, talán az egyetlen dolog volt amiért megérte kimenni. No meg hát a több kilométernyi gyaloglás is jólesett. Hazaérve ki is számoltuk Google térképen, hogy mennyit sétáltunk és hát volt az 8.75 km. Szóval a napi mozgás is megvolt :)


No de térjek vissza a csokis shortbread-re. A shortbread a legegyszerűbb keksz a világon. Csak vaj, liszt és cukor kell hozzá. És sütni is csak 15 percet kell, ami a melegben még elviselhető.

Hozzávalók 45-50 darabhoz:
170 g vaj
80 g nádcukor
230 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
100 g csokicsepp (étcsokoládé)

A puha vajat a cukorral és liszttel alaposan összedolgozzuk, hozzáadjuk a csokit. 2 téglatestet formálunk belőle (kb. 2-3 cm átmérővel) és folpackba csomagolva hűtőbe helyezzük félórára. Éles késsel vagy cérnával 3-4 mm-es szeleteket vágunk és sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük. 175 fokon 15 perc alatt aranybarnára sütjük. Rácson hűtjük. 


Ebben a melegben legjobb ha egy pohár hideg tejjel fogyasztjuk. Én imádom a tejhabos tejet csipetnyi fahéjjal megszórva. Nekem a lentebb látható ikeás tejhabosítóm van, ami igencsak bevált. Ti szoktatok ilyet használni?


Készült GF recept alapján

2011. augusztus 16., kedd

Almatorta


Rengeteg almát kaptunk és mint már nagyon sokszor meséltem nem vagyunk nagy almafogyasztók. Legtöbbször a maradék almát kénytelenek vagyunk kidobni, mert megromlik...nos ennek elkerülése végett valami sütiben vagy sült-főtt formában kerül elfogyasztásra az alma.
Amerikai módra akár upside down cake néven is futhatna, azaz fordított almatorta. Édesanyám sütötte ezt sokszor otthon, igaz ő nem kerek tortaformában. Hogy kicsit kevésbé legyen kalóriadús és cukros ez a torta több cukros alapanyagot is lecseréltem cukormentesre. Így talán egészségesebb is.


Hozzávalók (20 cm-es tortaformába, 6 főre):
100 g darált keksz (pl. győri Korpovit, ami nem tartalmaz hozzáadott cukrot)
50 g vaj

10 kisebb méretű alma (reszelve nálam fél kiló)
1 tk őrölt fahéj
1 csipetnyi őrölt kardamom
1/4 vanília kikapart magjai

3 tojás
3 ek tönkölyliszt
3 ek nádcukor
1/3 foszfátmentes sütőpor (nálam Alnatura)

tálaláshoz tejszínhab


A tepsibe megolvasztjuk a vajat, hozzáadjuk a darált kekszet majd elsimítjuk a tepsi teljes felületére.
Az almákat megreszeljük, kicsit kicsavarjuk kézzel a felesleges levet. Összekeverjük a fűszerekkel majd a tepsibe a kekszre helyezzük. 10 percre sütőbe helyezzük (170 fokon), amíg elkészítjük a piskótatésztát.
A tojásokat szétválasztjuk. A tojásfehérjét a cukorral kemény habbá verjük, hozzáadjuk a sárgáját majd a liszttel összekevert sütőport. Ráhelyezzük az almára és mehet a sütőbe 45-50 percre. Nálam mérsékelni kell a  hőfokot 160 fokra olyan 20-30 perc elteltével.
Ha a tésztában is lecseréljük a nádcukrot valami cukormentes édesítőre akkor máris teljesen cukormentes süteményünk lesz.
Ha már langyosra hűlt akkor borítjuk ki a tepsiből. Tejszínhabbal kínáljuk.
Tejszínhabból én friss habtejszínt szoktam vásárolni és habszifonban készíteni. Ezt azért tartom jó megoldásnak, mert nem kell cukrot hozzáadni, mégis édeskés lesz a tejszínhab a dinitrogén-oxid gáztól, ami a habszifonba kerül. Nekem nem volt korábban habszifonom, de mindig csodáltam anyósomnál a szép régi darabokat. Aztán nagy örömömre meg is kaptam egyiket :) Ezt itt. Döbbenet, hogy a mai dizájnos darabok egész komoly összegekért kaphatóak...kár, mert tényleg sokkal környezetvédőbb megoldás ez, mint az eldobható százával megvásárolt műanyag tejszínhabpalackok.


2011. augusztus 13., szombat

Mákos parmezános keksz







Már nagyon régen a kipróbálandók közé került Zizi blogjáról ez a keksz, csak mindig elmaradt a sütése. Hát bánom is, hogy sokáig halasztottam, mert nagyon nagyon finom. Sokszor lesz még nálunk ilyen! Az eredeti receptet meg itt találjátok.
Első sütéskor eléggé figyelmetlenül olvastam el Zizi receptjét, így sikerült is a kekszbe beletenni a tojásfehérjét, holott Zizi tisztán leírta, hogy a tojást szétválasztjuk. No de sebaj, úgy is nagyon finom lett, csak a mák rákenéséhez muszáj volt egy újabb tojásfehérjét elhasználnom :) Mivel a fotóalanyok a kissé átalakított recept alapján készültek, ezért azt írom le, az eredeti receptet megtaláljátok fentebb Zizi blogjában.


Hozzávalók kb. 25-35 darab 3-5 cm átmérőjű kekszhez:
100 g hideg vaj, felkockázva
100 g parmezán sajt reszelve
100 g tönköly fehérliszt
100 g teljeskiörlésű tönkölyliszt
1 db tojás (készült már 2-3 tojássárgával is, amikor volt maradék)
2-4 ek víz
1-2 csipetnyi só
egy kevés őrölt bors

mák
1 tojásfehérje a mák alá


A vajat a lisztekkel elmorzsoljuk (én ezt aprítógépben szoktam). Hozzáadjuk a kissé felvert 1 tojást (vagy tojássárgákat), vizet, sót, borst és parmezánt. Alaposan összegyúrjuk. Osszuk ketté a tésztát és formázzunk belőle két rudat (3-4 cm legyen az átmérő, kb. 15-25 cm a hossza- attól függően kisebb vagy nagyobb kekszet szeretnénk). A rudakat egy ecset segítségével kenjük meg a tojásfehérjével, majd forgassuk bele a mákba. Folpackba csomagolva tegyük hűtőbe vagy fagyasztóba rövid időre. Egy éles kés vagy cérna segítségével szeleteljük nem túl vékony szeletekre. A cérna azért jó megoldás, mert akkor megmarad a kör alak, nem fog ellaposodni  Sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük és 170-180 fokon 15-20 perc alatt süssük aranybarnára. Kiváló bor mellé.


2011. augusztus 3., szerda

Ribizlis joghurttorta


A szedertortámhoz igen hasonló torta ez és ugyancsak perceket vesz igénybe az elkészítése. Ezúttal a keksz alapot babapiskótára és őrölt mandulára cseréltem és egy könnyű ribizlis-joghurtos krémet készítettem.


Hozzávalók (16 centiméteres tortakeretbe, 4 főre):

Tortaalap:
12 db babapiskóta (1 csomag, 100 g)
45 g vaj
1 ek őrölt mandula

Krém:
200 g ribizli (1 doboz)
3 ek vaníliás nádcukor
375 g joghurt (3 pohár activia krémes)
1 zselatin fix


A babapiskótát zacskóban alaposan összetörjük. Egy lábosban megolvasztjuk a vajat, hozzáadjuk a morzsolt babapiskótát és a mandulát. Majd tortakeretbe öntjük és alaposan belenyomkodjuk, hogy összeálljon a tortalap és szeletelhető legyen később. Hűtőbe helyezzük amíg a krém készül.
A ribizlit és cukrot egy lábosban felforraljuk. Éppen csak 1 percre helyezzük a tűzre, hogy szirupot engedjen. Ettől lesz szép rózsaszín a krém. A joghurtot és zselatin fixet összekeverjük, majd hozzáadjuk a lehűtött ribizlit. amikor a gyümölcs belekerül csak óvatosan kevergessük. Helyezzük a tortaalapra a krémet és tegyük hűtőbe legalább 3 órára. Éles vagy vizes késsel szeleteljük.


2011. augusztus 2., kedd

Vegetáriánus Főzőverseny

Hétvégéig lehet nevezni a versenyre, blogban már korábban közzétett recepttel is lehet pályázni. Természetesen nem csak gasztrobloggerek nevezhetnek, hanem bárki aki szereti a vegetáriánus konyhát.

Mivel lehet nevezni?
A menü 2 fogásos, lakto vegetáriánus* vagy vegán *legyen:
1. Egy főétel körettel vagy egytálétel.
2. Egy saláta vagy édesség (csak egyik a kettő közül).

* A lakto vegetáriánus ételek az állati eredetű alapanyagok közül legfeljebb tejet, tejterméket (sajt, vaj, tej stb.) tartalmaznak, tehát tojást, halat, szárnyasokat nem. A vegán ételek kizárólag növényi eredetű alapanyagokat tartalmaznak


További részletek itt: