2011. július 25., hétfő

Albínó padlizsán


A múlt héten ezt találtam a sarki zöldségesnél. Nem hagyhattam ki, hiszen nagyon szeretem minden formában a padlizsánt, azaz erdélyiesen a vinetát. Egy kép ezekről a fehér csodákról felkerült a Facebookra és Dalla cucina  jogosan tanácsolta, hogy mindenképpen olyan formában készítsem el, hogy érvényesüljön a színe.


Így készült egy egyszerű sült padlizsán. Nagyon recept sincs hozzá. Kettőnknek fogtam egy padlizsánt kettévágtam, majd a héja felőli oldalát bevagdostam, megtöltöttem paradicsommal, sóztam és szórtam rá morzsolt szárított mentát, fröcsköltem rá egy kevés olíva olajat. Aztán sütőben alufóliával fedve félóra alatt puhára sütöttem. 


Múltkori csíkos padlizsánom itt.

2011. július 18., hétfő

Szedertorta 10 perc alatt


Ez így most teljesen nem igaz, mármint a 10 perc, mert elkészítés után legalább 2 órára hűtőbe kell helyezni, hogy megdermedjen a krém, akkor lesz szépen szeletelhető a tortánk. Viszont az igaz, hogy nagyon kevés erőfeszítést igényel. A sütőt sem kell bekapcsolni és a robotgépet sem kell elővenni.


Hozzávalók 16 centiméteres kapcsos tortaformába (4 főre):

Tortalap:
120 g teljes kiőrlésű keksz (zabfalatokat használtam)
50 g vaj

Krém:
200 g friss szeder (1 doboz)
3 ek vaníliás nádcukor
250 g mascarpone
125 g natúr joghurt (activia krémeset használtam, de egyéb krémes joghurt is tökéletes)
1 zselatin fix


A tortalap elkészítésével kezdjük: egy erősebb uzsonnás zacskóba tesszük a kekszet és egy klopfoló (potyoló) segítségével összetörjük. Aki rendelkezik mozsárral az abban is véghezviheti a műveletet. Nekem a zacskóban összetörés igencsak bevált. A vajat mikróban megolvasztjuk, hozzáadjuk a darált kekszet és homogénre keverjük. A tortaforma aljára simítjuk és alaposan odanyomkodjuk, hogy összeálljon a massza. Hűtőbe helyezzük, amíg a krém készül.
A jól megmosott szedret a cukorral egy lábosban néhány percet főzzük. Lehűtjük. A mascarponet és joghurtot összekeverjük, hozzáadjuk a zselatin fixet majd a kihűlt szirupos gyümölcsöt. Óvatosan keverjük, hogy a gyümölcsöket ne törjük nagyon össze mégis a krémnek szép színe legyen. A krémet a tortalapra kanalazzuk majd legalább 2 órára hűtőbe helyezzük. Éles késsel szeleteljük.

2011. július 17., vasárnap

Kétszínű kifli


A kétszínű embereket igazán nem szeretem, de a kétszínű kiflit imádom! :) Gyerekkori íz ez, sőt az egyetemi évekre emlékeztet, amikor a nagymamám által sütött adag ott lapult a hátizsákban Kolozsvárra menet. Nem sokáig volt meg, mindig nagyon nagyon gyorsan elfogyott :)
Az igazság az, hogy régóta tervezem megsütni, de nem igazán vagyok gyakorlott ezen a téren. Most is bátortalanul kezdtem el dagasztani. Igaz, most nagy segítségemre volt a kézi robotgépem dagasztó üzemmódja :) 


Hozzávalók 48 kisebb méretű kiflihez:
50 dkg tönkölyliszt (vagy bármilyen finomliszt)
2.5 dl tej
1/2 csomag élesztő (25 g)
1 ek nádcukor
1 dl olaj
1 tojás
vanília
2 ek kakaó

Cukorszirup: 15 dkg nádcukor és 1.3 dl víz 

A tejet felmelegítjük, hozzáadjuk a cukrot (én vaníliás cukrot használtam, így nem adtam hozzá külön vaníliát) és élesztőt, majd felfuttatjuk. A tojást egy külön tálban kissé felverjük, hozzáadjuk az olajat. A liszthez adjuk a tejes-élesztős mixet és a tojás-olajat is. A kalácstésztát megdagasztjuk, majd egy órát pihentetjük.
A tésztát kettéosztjuk, egyik felébe beledolgozzuk a kakaót. További negyedórát pihentetjük majd mindkét tésztarészt hatba osztjuk. Az így kapott 12 (6 kakaós, 6 natúr) tésztarészt kör alakúra nyújtjuk. A lehető legvékonyabbra.
Mindig két kinyújtott részt fogunk párosítani: alulra kerül a kakaós rá a natúr. Az így létrejött kört 8 körcikkre osztjuk (előbb negyedeljük, majd nyolcadoljuk). Minden körcikket szorosan kiflivé sodrunk.
Sütőpapírra helyezzük és előmelegített sütőben megsütjük. (Nálam 170 fokon légkeveréses sütőben 20-25 perc alatt megsültek).
Amíg a kiflik sülnek elkészítjük a cukorszirupot. A cukrot a vízzel felforraljuk. A megsült még meleg kifliket belemártjuk a cukorszirupba, majd hagyjuk megszáradni.
Kiváló a reggeli tea, kávé vagy hideg tej mellé. Illetve lehet ezt cifrázni, mama is néha lekvárral töltötte. Mi volt amit házi baracklekvárba mártva egy pohár hideg tejjel ettünk reggelire.



2011. július 10., vasárnap

Gombakrémlevest kaptam



Ilyen is ritkán van: férjem főzött ebédet. Ezt kaptam névnapomra. Utasításaimat követve készült el a leves. Engedélyezte, hogy felkerüljön a blogra :) Nagyon finom lett, higyjétek el finomabb is mintha én főztem volna! Két adagot is megettem, aztán eszembe jutott, hogy hoppá még fotózni is szeretnék. Úgyhogy a harmadik adag, a fotóalany is a pocakomban landolt :)


Hozzávalók 4 főre:
500 g csiperkegomba
1 kis fej hagyma
1 ek vaj
500-600 ml zöldségalaplé
1 kis csokor petrezselyem

A vajon a felkockázott hagymát üvegesre pirítjuk. Hozzáadjuk a megtisztított, szeletelt gombát, majd további 5-10 percig sütjük. Felöntjük az alaplével, sózzuk, a felaprított petrezselymet is beleszórjuk. 20-25 percig főzzük a levest. Kiveszünk 3 evőkanálnyi gombát belőle (mert párom szerette volna, ha darabos is lesz, nem krém a teljes leves :) ) A többit botmixerrel pürésítjük. Visszatesszük bele a darabos gombát. Ha túl sűrű lenne akkor további alaplével (vízzel) felöntjük. Tejföllel, petrezselyemmel és pirítóssal tálaljuk. 


2011. július 3., vasárnap

Vaníliás teasütemény sárgadinnye fagyival, mentával és löttyintésnyi juharsziruppal


Ilyen őszi időben nem a legideálisabb fagyit készíteni, de mivel már lejárt a VKF határideje, ezért nem akartam tovább halasztani. Hogy mit készítsek azt már régen tudtam, csak az időjárás sosem akart kedvemben járni. Sebaj csakazértis ma fagyit ettünk! A vaníliás teasüteményeket még tegnap megsütöttem. Tökéletes kiegészítője lett a fagyinak.


Reni ennek a fordulónak a háziasszonya és a meleg nyárhoz hűen "Heves jeges!" témát hirdetett. A fene sem gondolta, hogy határidőre kicsit több mint 10 fok lesz odakint :(


Sárgadinnye és én régen nem voltunk barátok. De aztán az idei nyáron nagyon megkedveltem, ezért eldöntöttem ez lesz a fő alapanyag ebben a fogásban. Tudom ez az a gyümölcs, ami a nagyközönséget nagyon megosztja. Úgy tudom maga Reni sem kedveli. De azért remélem lesz olyan olvasó, aki hozzám hasonlóan szereti ezt a gyümölcsöt. Az igazság az, hogy azért kedveltem meg, mert még sose lőttünk mellé vele. Minden egyes megvásárolt darab mézédes volt! Ugyanezt görögdinnyéről nem mondhatom el, ki is ábrándultam belőle :(

Hozzávalók 300 ml fagyihoz:
200 g sárgadinnye
100 g görög joghurt
25 g reszelt sárgadinnye.


A 200 g sárgadinnyét botmixerrel pürésítem, hozzáadom a görög joghurtot majd a maradék reszelt sárgadinnyét. A reszelt gyümölcstől kicsit darabosabb lesz a fagylaltunk. Dobozba öntjük és irány a fagyasztó. Félóránként botmixerrel átdolgozzuk. Ez azért fontos, hogy ne szilánkosra fagyjon. A műveletet 4-5 alkalommal ismételjük. Aki fagyigéppel rendelkezik annak könnyebb dolga van, az helyettesíti az állandó kevergetést.


Hideg időhöz képest villámgyorsan olvadt a fagyi! :) 


Hozzávalók 12 db vaníliás teasüteményhez:
60 g puha vaj
110 g nádcukor
1/2 vaníliarúd kikapart magjai
1 tojás
65 g tejföl
30 ml tej
75 g liszt
25 g őrölt mandula
1/4 sütőpor


A vajat a cukorral habosra keverjük. Hozzáadjuk a vanília kikapart magjait, majd a tojást is alaposan robotgéppel eldolgozzuk. Hozzáadjuk a tejfölt és tejet is. A száraz alapanyagokat (liszt, mandula, sütőpor) egy tálban összekeverjük, majd hozzáadjuk a folyékony tésztánkhoz. 165-170 fokon légkeveréses sütőben 25 perc alatt aranybarnára sütjük.


Tálaláshoz szükséges: mentalevelek, néhány sárgadinnye szeletke, juharszirup.