2010. november 29., hétfő

Keksz szalámi és panna cotta

Már megint egy nosztalgiázós bejegyzés következik. Ahogy közeledik a Karácsony egyre több olyan étel jut eszembe amiket Otthon az ünnep alatt eszünk (vagy ettünk anno), viszont én sose készítettem el. Újabb várkudui ízről van szó, a keksz szalámiról. Ha jól emlékszem, akkor bátyám kedvence volt ez, persze én is szerettem nagyon. Mama mindig ezzel várt Karácsonyra minket.


A múlt héten történt az is, hogy a Csak a Puffin blog szerzője egy játékot hirdetett meg facebookos oldalán. Többször volt már ilyen, mindig hétfőre várja a képeket és recepteket. Ezúttal keksz vagy kekszes recept a téma. Gondoltam vágjak bele, elvégre ez egy alaprecept!


Első próbálkozás volt ez. A családi receptet ezúttal pontosan követtem, kivétel a háztartási keksz, inkább zabkekszet használtam. Negyed adagot készítettem, így egy viszonylag kisebb méretű szalámi készült.


Hozzávalók (teljes adaghoz):
500 g cukor
100 ml víz
250 g vaj vagy margarin
4 evőkanál kakaó
400 g keksz (zabkekszet használtam), darabokra törve
150 g apróra vágott dió (mikróban fél percig szárítom, ettől ropogós lesz)

A vizet és cukrot felforraljuk (fontos, hogy a cukor elolvadjon). Majd hozzáadjuk a vajat vagy a margarint. Amint elolvad a vaj hozzáadjuk a kakaót, kekszet és a diót. Celofán vagy folpackban szalámi rudat formálunk belőle. Ha kihűl szeleteljük.



De az az igazság, hogy nem hagyott nyugodni, hogy ez csak egy klasszikus desszert. Gondoltam mi lenne ha az olasz Panna cotta-ba tennék a keksz szalámiból...

Panna cotta hozzávalók (4 főre, kb.100 ml/pohár):
250 ml habtejszín (30%-os)
125 ml tej
5 gramm zselatin
2 evőkanál cukor.
2-3 szelet keksz szalámi
vanília

A tejet, zselatint és vaníliát csomómentesre keverem. A habtejszínt és cukrot felforralom, hozzáadom a tejes keveréket és 1 percig forralom lassú tűznél. Majd néha belekeverek és picit lehűtöm. Még mielőtt megszilárdul poharakba öntöm, helyenként keksz szalámi darabokat tettem bele. Néhány órára vagy akár éjszakára hűtőbe teszem.


2010. november 28., vasárnap

Advent


Remélem Nektek is nyugodt vasárnapotok volt és meggyújtottátok az első gyertyát.

2010. november 26., péntek

A gyerekkor íze egy kis csavarral

Mostanában kezdtem el felkutatni azokat a recepteket, amiket anyum vagy a nagymamák sütöttek nekem régen Otthon. Édesanyám gyakran küldi el nekem e-mailen, aztán telefonon további tanácsokat kérek, hogy pontosan kövessem az instrukciókat. Viszont be kell vallanom, hogy nem szeretem egy az egyben reprodukálni őket, hanem szeretem ha van benne egy kis csavar, különlegesség.

A várkudui mama sütötte gyakran nekünk a Habos-almást, amikor nyaranta nála voltunk, Ő tepsiben 2 lap közé tette az almát és tetejére a tojáshabot.


Hozzávalók (20*23 cm tepsibe vagy 12 muffin formába):

Alma:
600-700 g reszelt alma (5-6 alma)
fahéj, gyömbér, kardamom (őrölt)
2-3 evőkanál cukor.

Az reszelt almát ízlés szerint fűszerezzük fahéj, gyömbér és kardamommal. Én túlsúlyban fahéjt teszek és egy késhegynyi gyömbért és kardamomt. Hozzáadok 2-3 evőkanál cukrot és 5-10 percig lassú tűznél párolom.



Tészta:
2 tojássárga
5 evőkanál cukor
3 evőkanál olaj
8 evőkanál tej
13-15 evőkanál liszt
1/2 sütőpor

Ha lehet olyan tojást válasszunk aminek nagy a sárgája. A hozzávalókat alaposan összegyúrjuk, elég tapadós a tészta, ezért gyakran kell a kezünket lisztezni. Én ezúttal muffin formában sütöttem, így 3 különböző méretű pohárral szaggattam ki a tésztát (végülis 3 lapom lett egy muffinban). Minden tészta réteg közé tettem az almából. A tetejét villával szurkáljuk meg, hogy ne púposodjon fel a tésztánk.
Amennyiben tepsiben sütjük, 2 lapra lesz elég ez a tészta, közé kerüljön az alma.
160-170 fokon kb. 20 percig sütöm. Muffinformából kiborítom és amíg hűl elkészítem a tojáshabot.



Tojáshab:
2 tojásfehérje
175-200 g porcukor

A tojásfehérjét és porcukrot gőz fölött kemény habbá verem. Habzsákba (zacskóba) teszem a habot és a sütemények tetejére nyomom. Fahéjjal megszórom a habot, majd visszateszem 100-120 fokon 5 percre a sütőbe, hogy a hab egy picit átsüljön.

2010. november 24., szerda

Otthoni telemea

Amikor olyan kajához jutunk, ami számunkra különleges vagy messziről van, mindig sokáig tartogatjuk és keressük a megfelelő pillanatot az elfogyasztásra. Így vagyunk mi az utazásokról hozott csemegékkel, illetve az Otthonról, Erdélyből hozott termékekkel.

Hétvégén szüleim itt voltak és kaptunk telemea sajtot. Nézegettem, hogy sokáig eláll még, de mivel tegnap édesapám megjegyezte, hogy kevés a számára ismerős kaja és alapanyag az oldalamon, ezért gondoltam felhasználni a sajtot. Hát mégsem lett belőle egy teljesen ismerős kaja, de legalább a sajt az! Szendvics krém, vagy mártogatni való krém készült belőle.



Hozzávalók (4 főre):
20 dkg telemea sajt
1 főtt tojás
1 evőkanál tejföl
2 evőkanál majonéz
őrölt fehérbors, chili, fekete hagymamag

A hozzávalókat lereszeljük vagy botmixerrel pépesítjük. Sót ne adjunk hozzá, mert a telemea sajt alapból sós. Chilivel és fekete hagymamaggal ízesítettem. Grissinivel tálaltam.

2010. november 21., vasárnap

Egy tartalmas hétvége és újabb macaron


Szeretem az olyan hétvégéket, amikor együtt a Család. Még akkor is ha hiányosan, de legalább szülőkkel találkoztunk. Ilyenkor a ritmus is lassúbb, nincs a hétköznapi rohanás, csak éjszakába nyúló beszélgetés, kajálás, iszogatás és tévézés...


A macaront még csütörtök este sütöttem. Ezúttal kávés készült. Az alapreceptet használtam innen. Instant kávéval szórtam meg a macaronokat.


Csokis vajas krémet készítettem hozzá:
10 dkg szobahőmérsékletű vaj
2 evőkanál porcukor
6 dkg étcsoki (reszelve)
A vajat a porcukorral habosra kevertem, majd hozzáadtam a csokit.


A macaronokat megtöltöttem a krémmel, majd hűtőben tároltam. Másnap lettek igazán jók.


 Remélem nektek is jól telt ez a hétvége! Szép hetet mindenkinek! :)


2010. november 20., szombat

Love Pasta

Tudom, tudom, nincs Valentin nap! :) Viszont már közel a Karácsony, ami nem más mint a szeretet ünnepe. Karácsony előtti hangulatban tökéletesen megfelelnek ezek a szívek, ráadásul rénszarvasokkal bolondítva!


És ha már szeretet és Karácsony, akkor egyik kedvenc idézetemet is megosztom: "Szeretni és szeretve lenni olyan, mintha kétfelől sütne reánk a Nap."


Ezúttal nem jövök recepttel. Van úgy, hogy nem érek rá főzni és olyankor B tervnek szerintem mindig jó az olasz tészta, klasszikusan egy kevés sajttal és olajbogyóval.

2010. november 17., szerda

Töltött csirkemell

Amikor kicsit jobban ráérek és nem csak annyira van időm, hogy bedobjam a húst a sütőbe, akkor szeretek töltött húsokat készíteni. Általában nem valami recept szerint szoktam sütni, hanem abból ami éppen van otthon. Ezért elég nehéz kétszer ugyanazt reprodukálni...de ezúttal pontosan leírtam mi került bele.


Fél kiló csirkemellet vettem, pontosan 4 darabot. Egy éles késsel méretes lyukat vágtam, amibe a tölteléket helyeztem. Minden egyes darabba tettem egy teáskanálnyi pestot, egy szelet sajtot (edámit használtam ezúttal) és egy kevés paradicsomot, sóztam és borsóztam. Hústűvel a végét összetűztem és olivaolajjal kikent tepsibe helyeztem.


A húsokra szórtam kakukkfüvet, búzacsírát, lenmagot és napraforgómagot. Alufóliával lefedtem és 30-40 percig sütöttem 175 fokon, majd levettem a fóliát és néhány percre visszatettem a sütőbe. Tálaláskor szeletekre vágtam. Gyömbéres-szezámmagos sült krumplival tálaltam.

És amikor tálaltam és fotózni akartam este lett. Ez meg is látszik a képen, de a végeredményt csak megosztom. Úgy várom már a nyarat, mert akkor még a munka után elkészült vacsorákat is le lehet majd fényképezni.

2010. november 15., hétfő

Nosztalgia

Pont ma van egy éve, hogy hazaértünk az egy hónapos brazil utunkról. Munka kapcsán egy projektre mentem 3 hétre és végül a Párom is velem tartott. 3 hetet Rio de Janeiróban töltöttünk (én irodában, Párom a Copacabana beachen), majd 1 hetet kirándultunk az Iguassu vízesésnél. Annyira más világ az! Nekem a hatalmas friss gyümölcs kínálat hiányzik talán a legjobban! Az acai, cupuacu, guarana, maracuja, mangó, lime, kókuszdió, ananász...ennek egy részét persze itthon is megtaláljuk, de azt kell mondanom frissen sokkal másabb minden gyümölcs! Én világ életemben utáltam az ananászt, ott viszont megszerettem és minden reggel szívesen ettem!

Nos hát nosztalgia címszó alatt elővettük a Rióból hozott cachacat (cukornádból készített párlat), a "törő botot" (nem tudom minek nevezzen, ez az az eszköz, amivel a limeot és a jeget kicsit össze lehet törni) és készítettünk Caipirinha koktélt.


Hozzávaló egy pohárhoz:
50 ml cachaca
1 evőkanál nádcukor (fehér)
1 evőkanál víz
1 lime
2-3 jégkocka


A cukorból és vízből szirupot főzünk (akár mikróban). Amint kihűl összekeverjük a cachacaval, limeot és jeget teszünk bele, kissé összetörjük a törő botunkkal. Kisebb méretű pohárban (200 ml-es) szívószállal tálaljuk.


 Egy nagyon erős koktél ez, meg is lepett amikor először kint ittunk, viszont a cukor miatt jó édes. A cachaca meg a kint tartózkodás alatt nagyon hasznos volt, mert az alkohol fertőtlenít :)


Készítettem egy kis feketebab-főzeléket. A brazil nemzeti kaja a feijoada, aminek elengedhetetlen része a fekete bab. Mellette grillezett húsok, farofa (kasszavából, makarónilisztből készült köret), rizs, krumpli, rengeteg zöldség és saláta van tálalva.
Jellegzetes éttermek Brazíliában a "por kiló" helyek. Ez amolyan önkiszolgáló étterem, ahol a kaja súlya szerint fizet az ember, tehát teljesen mindegy, hogy húst vagy zöldséget eszik. A bejáratnál kaptunk egy papírt. Vicces volt, ahogy minden egyes tányért lemérték és a papírra felírták az árat, majd a kijáratnál lehetett fizetni.


Alapvetően ehhez nem tudok receptet írni, talán annyit, hogy 1 bögrényi babot néhány órán keresztül vízben áztattam majd sós vízben puhára főztem. Hozzáadtam 2 ízesítő feketebab knorr kockát (amit még onnan hoztunk). Nekik is van specifikus knorr kockájuk, akárcsak itthon a halászlé, vagy otthon Erdélyben a bors kocka. Majd egy kevés burgonyakeményítőt és 2 evőkanálnyi tejfölt adtam hozzá.


A maté tea is említésre méltó, hiszen annyira elterjedt, hogy itthon is szinte bárhol kapható. Ezzel nem csak Brazíliában, hanem még Argentínában is összefutottunk, amikor az Iguassu vízesés argentin oldalát látogattuk. Legtöbben tökből készült kis bögrékből isszák egy speciális szűrő szívószállal. Az volt az általános látvány, hogy termoszban cipelték a vizet és helyenként megálltak és a kis bögréjüket újra feltöltötték vízzel és friss teafűvel. Nyáron a hőségben nem forró vízbe, hanem hidegbe teszik a matét, tehát nem főzik, hanem csak jéghideg vízben áztatják.


2010. november 13., szombat

Citromos shortbread

Valamikor nyár elején sütöttem ezt a shortbreadet. Nagyon közeli barátoknak készült, sőt inkább azt mondanám már családnak, hiszen esküvőnkön tanúk/ násznagyok voltak. Reptérre vittem nekik amikor hazalátogattak Kanadából. Olyan jó lenne, ha közelebb laknának...
Másrészt meg számomra azért fontos ez a shortbread, mert akkoriban kezdtem el kicsit komponáltabb képeket kattintani és akkor ez nagyon tetszett nekem. Még mindig bőven van mit fejlődni ezen a téren, de hát teszek amit lehet egy kompakt géppel :)


A shortbread, azaz szó szerint rövid kenyér, egy nagyon egyszerű aprósütemény. Kell hozzá vaj, cukor és liszt. A receptet a Cannelle-Vanille, Aran blogján találtam. Ő pisztáciával készítette, én anno csak citrommal, illetve néhányra levendulát is szórtam.

Hozzávalók:
110 g vaj
30 g porcukor
1 citrom reszelt héja
1 evőkanálnyi citromlé
140 g liszt
2 g só

A hozzávalókat alaposan összekeverjük: előbb a vajat a porcukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a citromnak a héját és a levét, illetve a lisztet és a sót. Egy hengert formázunk a tésztából (4-5 cm átmérőjű) és folpackban 2 órára hűtőbe tesszük. Fél centiméter széles szeletekre vágjuk. 170-175 fokon kb. 10 percig sütjük.

2010. november 12., péntek

Almás süti

Ha már ősz, akkor nem maradhat ki az alma sem. Egy nagyon egyszerű piskóta tésztából szoktam almás süteményt készíteni. Édesanyám meg Anyósom is készít hasonlókat, valahogy kinézetre ez talán olyan lett mint anyósé, mert anyum reszelt almával készíti.


Hozzávalók egy 20*23*4 centiméteres tepsihez:
3-4 alma (szeletelve kb. 300-350 g alma)
40-50 g margarin
2-3 evőkanál cukor
fahéj

A tepsit kikenjük a margarin egy részével majd belehelyezzük a szeletelt almákat. Cukrozzuk, fahéjt szórunk rá, majd a maradék margarint is rátesszük. 160 fokon 10-15 percig sütjük, majd kivesszük a tepsit a sütőből.




Amíg az alma sül elkészítjük a piskóta tésztát.

Hozzávalók 20*23*4 centiméteres tepsibe:
3 tojás
6 evőkanál cukor (ebből lehet csalni egy keveset ha valaki kevésbé édesen szereti, én 6 csapott kanálnyi cukrot szoktam használni)
6 evőkanál étolaj
6 evőkanál liszt
1/2 sütőpor (kb. 5-6 g)
egy kevés vanília

A tojásokat szétválasztom. Tojásfehérjéket a cukorral kemény habbá verem, hozzáadom a vaníliát, tojássárgákat, az olajat és végül a sütőport. Folyamatosan mixerrel dolgozom a tésztát. Legvégén a lisztet is hozzáadom, ekkor már kézi habverőre vagy fakanálra váltok és nagyon finoman dolgozom bele, hogy a hab ne essen szét.

A már kihűlt sült almákra helyezzük a piskóta tésztát és 160 fokon 30-35 percig sütjük. Tepsiben hagyjuk egy keveset hűlni, majd kiborítjuk egy tálcára. Szilikon tepsit használtam, ez nagyon praktikus volt, mert könnyen ki lehet belőle borítani a süteményt.



2010. november 11., csütörtök

Brokkolikrémleves

Mióta botmixerrel rendelkezem a turmixok mellett fő attrakció lett a krémleves gyártás. Itthon hol díjazzák, hol nem...legtöbbször nem :), mert a Férj szívesebben eszi darabosan a zöldséget. Tudom ha ezt el fogja olvasni, akkor ellenkezni fog, hogy "deee, szeretem én a krémlevest is"...na de próba cseresznye...lehet el sem olvassa :) Ráadásul ezt a fotóalanyt meg sem kóstolta! :) Jóóó, mentségére szóljon, hogy volt egyéb kaja itthon.


Egy időben a legmenőbb a sárgarépa (otthoni, erdélyi olvasóknak értsd murok) krémleves volt, aztán jött a vegyes zöldség, brokkoli meg a spárga. A brokkoli mindig visszatérő, mert gyakran lehet kapni a kis zöldségesnél is az utcában. Arról ne is beszéljünk, hogy mennyi vitamin van a brokkoliban! Együk a C vitamin, béta-karotin és a folsav miatt! Egy rövid leírást találhatsz itt a brokkoliról.



Hozzávalók:
1 kisebb fej vöröshagyma
2-3 evőkanál olívaolaj
1 fej brokkoli

(kb. 100 ml tej)

A apró kockára vágott hagymát picit fonnyasztjuk az olajon, majd hozzáadjuk a brokkolit, felöntjük vízzel és sózzuk ízlés szerint. Ne főzzük nagyon sokáig, amint puhának érezzük a brokkoli rózsákat már jó lesz.

A levéből valamennyit öntsünk le (de ne dobjuk ki, lehet még szükségünk lesz rá). Botmixerrel pépesítjük. Ha nagyon sűrű akkor a félretett lével és/ vagy tejjel hígítsuk kedvünk szerint (tejet ki is lehet hagyni). Én nagyon krémesen szeretem, ezért kevés vízzel és tejjel szoktam fellazítani.

Ezúttal rozskenyér pirítóssal, egy kevés tejföllel és gránátalmával tálaltam. Nagyon szeretem azt is, ha egy kevés lenmagot pirítok mikróban és azt szórom rá.




2010. november 10., szerda

Sós rudak őszi hangulatban

Ha barátok jönnek hozzánk, vagy mi megyünk és nagyon nem érek rá egyéb komolyabbat sütni, akkor gyorsan sütök egy adag sós rudat.



Bolti leveles tésztát szoktam használni, kinyújtom, kívánt méretre vágom, majd sütőpapírral bélelt tepsibe teszem. Megkenem 1 tojás sárgájával és magvakat vagy sajtot szórok rá. Ezúttal fekete hagymamagot, szezámmagot és napraforgómagot használtam. Végül egy picit meg is sózom és 170 fokon 20-30 percig sütöm. Frissen a legfinomabb!




2010. november 9., kedd

Szülinapi hagyomány







Hétvégén ünnepeltük szülinapomat. Párom minden évben süt nekem tortát ez alkalommal. A legelső egy palacsintatorta volt anno, idén egy barackos-rizstortát kaptam, csodaszépet! Sajnos a tortát csak este tudtam lefotózni egészben, remélem azért látszik a lényege...









2010. november 8., hétfő

Gránátalmás túrógombóc

A múlt héten egész sok túrót vettem. Egyik adagból túrógolyók készültek, másikból gondoltam valami klasszikusat főzni. Nem vagyok a megszokott kaják pártfogója, mindig szeretem ha van valami különleges egy kajában, ezért ezúttal gránátalmával dobtam fel a szokásos túrógombócot.

Gránátalmát be kell valljam eddig kétszer vettem. Első Culinárisból volt, szinte egy ezresbe került. Mézédes volt, megérte az árát, viszont képzeljétek fehér volt!!!! Én még eddig sose hallottam fehér gárnátalmáról. Következőt a Leheltéri piacról vettem még Hollandia előtt, harmadannyiba került, piros volt (tehát fantasztikus a fotókon), de savanykás...ezért csak valami már magában édes kajához tudom használni, ezért is jött az ötlet, hogy cukorral megszórom a gombócokat így a gránátalma savanykás íze jól fog hozzá párosulni.
A gránátalmáról még annyit, hogy 2-3hétig hűtőben eláll, illetve fagyasztani is lehet. Én felbontás után egy részét kis dobozokban lefagyasztottam azt használtam fel most.
A gárnátalmát úgy célszerű felbontani, hogy kettévágjuk vízszintesen, aztán a magos felét tenyerünkbe tesszük és felülről fakanállal elkezdjük ütögetni a héját. Nagyon szépen kijön így az összes mag!


Hozzávaló kb. 20-25 túrógombóchoz:
250 g félzsíros túró
2 evőkanál (tönköly) búzadara
1 tojás

8 evőkanál morzsa (prézli)
5-7 evőkanál olaj (napraforgó olajat ajánlom, semmiképpen sem olívát, mert annak nagyon erős az íze)

egy kevés gránátalma
tejföl
nádcukor


A túrót, tönköly búzadarát és a tojást összekeverjük, alaposan összedolgozzuk. Pihentetjük 1-2 órát szobahőmérsékleten. Ez azért fontos, mert a dara ekkor szívja meg magát és megduzzad, könnyebben fog megfőni.


Kisebb méretű golyókat formázunk a tésztából. Nagyobb lábosban vizet forralunk egy kevés sóval (2-3 csipetnyi). Kanállal egyenként belehelyezzük a túrógombócokat a fövő vízbe és addig főzzük amíg azok a víz felszínére jönnek és akkor is lehet még 3-5percig főzni, mindenképpen nagyon lassú tűzön végig.
Közben el kell készíteni a morzsát olajjal. Felforrósítom egy lábosban és kevés ideig pirítom (2-3 percig). Amint megfőttek a gombócok egyesével áthelyezem és beleforgatom a prézlibe. 




Gránátalmával, cukorral és tejföllel tálalom.



2010. november 7., vasárnap

Citromos párolt hal alufóliában

Ezt is gyakori ebédnek nevezném nálunk itthon. Legelőször néhány évvel ezelőtt készítettem, amikor unokatesómék jöttek hozzánk vendégségbe és tudtam a felesége, csak nagyon könnyű és párolt húsokat eszi meg. Akkor azért került alufóliába a hal, hogy saját levébe tudjon megpuhulni és ne kelljen semmi zsiradékot hozzáadni.
Nagyon fűszerezni sem mertem, nem tudtam a vendégem mennyire eszik fűszeresen, ezért csak sóztam és egy negyed citromot rácsöpögtettem a szeletekre...
Akkoriban tonhalból készült ez, de azóta már az afrikai harcsa és a nyelvhal is bevált. Mindenképpen filét kell használni.


Hozzávaló 4 főre (8 szelet):
2 nagyobb nyelvhal filé (kb. 80 dkg)
1-2 citrom

alufólia


A halfilét alaposan átmosom, majd kisebb szeletekre vágom (nekem 8 szelet lett a 2 filéből), egy citromot felkarikázok, esetleg negyedét meg szoktam hagyni, annak a levét rácsavarom a hal szeletekre. Ha kis citromunk van, akkor használjunk kettőt.


A halszeleteket alufóliába csomagoljuk, 1-2 citromkarikát, vagy citrom félkarikát teszünk rá. 170 fokon kb 30 percig sütjük. Rizzsel, bulgurral vagy salátával tálaljuk.